18.02.2019 | 18:51

Adam Haertle

Nieuchwytny przestępca paraliżuje od stycznia pracę polskich firm i urzędów

Stacje paliw, sieci marketów, urzędy skarbowe, miejskie, marszałkowskie i wojewódzkie, sądy, prokuratury, biura partii i uczelnie wyższe w całej Polsce – wszystkie te podmioty łączą ewakuacje z powodu fałszywych alarmów bombowych.

Słyszeliście ostatnio o jakiejś ewakuacji urzędu albo sklepu w Waszej okolicy? Nic dziwnego, wszyscy słyszeli. Tajemniczy przestępca od ponad miesiąca rozsyła e-maile, wskazując miejsca, w których rzekomo podłożył bombę. Budynki są ewakuowane, lecz bomby do tej pory nie znaleziono. Niektóre miejsca ewakuowane były już kilka razy. Łącznie liczba ewakuacji według naszych szacunków może już iść w tysiące. Sprawca nadal pozostaje nieuchwytny.

Kto jest na celowniku przestępcy

Wpisanie w Google „alarm bombowy” pozwala na oszacowanie skali zjawiska. W samym styczniu łatwo znaleźć setki relacji lokalnej prasy wskazującej na kolejne ewakuowane podmioty. Przejrzeliśmy komunikaty prasowe, dzięki czemu możemy naszkicować zakres zjawiska. Najstarsze ślady znaleźliśmy zarówno 5, jak i 7 stycznia 2019, kiedy to w całej Polsce ewakuowano liczne markety sieci Biedronka. Rozrzut geograficzny doniesień wskazuje, że alarm bombowy dotyczył dwukrotnie sklepów w całej Polsce. 10 stycznia podobny los spotkał Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, z kolei 16 stycznia ewakuowany został Katolicki Uniwersytet Lubelski. Potem anonimowy „bomber” zaczął się rozkręcać. 17 stycznia doszło do ewakuacji urzędów miasta w Gorzowie, Inowrocławiu i we Włocławku. 21 stycznia alarm bombowy spowodował ewakuację licznych urzędów skarbowych (problem dotknął między innymi Sieradz, Radomsko, Tomaszów, Bełchatów, Kutno, Zgierz, Końskie, Kielce, Staszów i Ostrowiec). 22 stycznia – urzędy wojewódzkie i marszałkowskie w Łodzi, Zielonej Górze, Poznaniu, Wrocławiu, Kielcach i Lublinie. 23 stycznia groźby dotarły do wielu uczelni wyższych – między innymi Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie, Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach i Wyższej Szkoły Biznesu w Gorzowie. Dzień później na celowniku „bombera” znalazły się biura poselskie PO w Lublinie, Poznaniu, Szczecinie i Białymstoku. 25 stycznia ewakuowano prokuratury rejonowe w Międzyrzeczu i Gorzowie. 28 stycznia padło na Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, a także liczne urzędy skarbowe (co najmniej we Wrocławiu, Legnicy, Świdnicy, Wałbrzychu, Kielcach i Dzierżoniowie). Ewakuowano także urząd miasta w Suwałkach. 29 stycznia do ofiar ataków dołączyła siedziba PSL w Rzeszowie oraz sieć marketów Kaufland w całym kraju. 30 stycznia ponownie ewakuowano KUL, a 31 – liczne urzędy wojewódzkie (m.in. Katowice i Rzeszów), Sąd Rejonowy w Wałbrzychu i supermarkety Tesco w całej Polsce.

Luty przyniósł kolejne ataki. Zidentyfikowaliśmy 4 lutego ewakuacje sądów rejonowych (Przemyśl, Tomaszów Lubelski i Pruszków), Urzędu Miasta w Częstochowie oraz stacji paliw Orlen w całym kraju. 5 lutego ewakuowano urząd miasta w Rzeszowie i biuro PO w Lublinie. 13 lutego ewakuowane były Biedronki w Tarnowie, urząd wojewódzki w Łodzi i Sąd Rejonowy w Przemyślu a także stacje paliw Orlen w Cieszynie i Świdniku. 14 lutego do ewakuowanych dołączył Sąd Okręgowy w Siedlcach. Widzicie już skalę problemu?

Zróżnicowane e-maile

Na podstawie doniesień prasowych można łatwo ustalić, że praktycznie w każdym przypadku wiadomość o rzekomo podłożonej bombie docierała do ofiar e-mailem. Prasa przytoczyła nawet treści kilku wiadomości:

W budynku umieściliśmy bombę odłamkowa oraz zasobnik z gazem bojowym fosgen. Bomba jest specjalnie zaprojektowana tak, aby zabić jak najwięcej osób. Detonacja nastąpi zaraz po otrzymaniu tej wiadomości. Macie kilka sekund na pożegnanie z rodziną. To kara za zdradę braci z Islamskiej Republiki Iranu. Zginiecie wszyscy żydowskie psy

Niezrownowazony psychicznie osiedlowy wariat twierzi ze umiescil w jednej z toalet urzedu miasta bombe wlasnej roboty i dzisiaj ja zdetonuje polujac na prezydenta.

Dzisiaj siedziba waszej kłamliwej partii wyleci w powietrze, plonce ogniem piekielnym. Bomba cyka…

W budynku w którym mieści się wasze biuro podłożono ładunek wybuchowy, który wkrótce eksploduje!

Treść – jak widać – jest bardzo zróżnicowana. Nie znamy adresów poczty, których używał nadawca wiadomości. Jeśli macie próbki tych wiadomości, chętnie na nie spojrzymy.

Kim jest nadawca?

Jak do tej pory nie ogłoszono wykrycia sprawcy ataków. Wygląda też na to, że nigdzie faktycznej bomby nie znaleziono. W naszej ocenie możliwe są zatem dwa warianty motywacji „bombera”. Może być to ktoś, kto ma poważne problemy ze swoją psychiką, brakuje mu uznania i podziwu oraz ma spory żal do otaczającego go świata. Trudno jednak oczekiwać, by taka osoba tak doskonale ukrywała swoją tożsamość, że przez ponad miesiąc może niezagrożona prowadzić swoją niezwykle uciążliwą działalność. Druga możliwość, jaka nam się nasuwa – ktoś chce czymś zająć krajowe służby, by nie zajmowały się w tym czasie czymś innym. Można się spodziewać, że wobec skali ataków w poszukiwania „bombera” zaangażowani są wszyscy funkcjonariusze o odpowiednich kompetencjach w kraju, a poszczególne służby i ich komórki organizacyjne dają z siebie wszystko, by złapać sprawcę – ten, komu się uda, będzie miał powody do dumy. Organom ścigania życzymy powodzenia w tym zadaniu. Jeśli wśród Czytelniczek i Czytelników są osoby dysponujące wiedzą o tym, kto rozsyła opisane wyżej wiadomości, prosimy o kontakt – zapewniamy pełną poufność.

Powrót

Komentarze

 • 2019.02.18 19:14 koras

  Niemożliwe! Przecież działa ustawa antyterrorystyczna.

  Odpowiedz
  • 2019.02.20 15:05 Konan Katoda

   ROTFL
   Przecież ona nie do tego miała służyć! XD

   Odpowiedz
 • 2019.02.18 19:30 kapelan

  myslalem ze nikt nie potraktowalby emaila jako zagrozenie, niemniej na pewno sprawca wygenerowal juz spory rachunek kosztow ktory mam nadzieje ze bedzie splacal do konca zycia.

  Odpowiedz
 • 2019.02.18 19:38 Ewa

  Pewnie ruskie trolle chcące zdestabilizować sytuację w Polsce. Tezę potwierdza masowość i względny profesjonalizm, a także manifest polityczny („To kara za zdradę braci z Islamskiej Republiki Iranu. Zginiecie wszyscy żydowskie psy”).

  Odpowiedz
  • 2019.02.18 21:03 uwaga ukryta reklama

   O tak! Widzę Pani wie dobrze jak działa GRU. I że brata Kaczyńskiego nie obronił fakt bycia eskimossem. Nie wyprowadzam z błędu, ale jakiś gość na http://lisach7joohmqk3a.onion/poland/ chwalił się zabawą w troll bombera.

   Odpowiedz
 • 2019.02.18 20:08 mariusz

  Panie bomberze dziękuję za pana wysiłek i proszę o celowanie w szkoły i uczelnie

  Odpowiedz
 • 2019.02.18 20:58 bombowy temat

  były fizyczne przesyłki imitujące substancje chemiczne
  http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,24414250,informacja-o-bombie-i-podejrzany-bialy-proszek-w-gdanskim-magistracie.html?disableRedirects=true
  http://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/7,34962,24417776,fala-falszywych-alarmow-w-podkarpackich-urzedach-kolejne-dwie.html?disableRedirects=true
  policjanci z Radomia i Krakowa zatrzymali dwie osoby które dzwoniły telefonicznie (ale nie jest powiedziane czy dzwoniły ze swojego SIM, swojego IMEI, namierzyli triangulacją i kamerami, czy analizą głosu)
  http://policja.pl/pol/aktualnosci/169277,Przypominamy-Sprawcom-falszywych-alarmow-grozi-do-8-lat-pozbawienia-wolnosci.html
  wykorzystywane skrzynki to mailfence i secmail
  o ile secmail to typowa skrzynka przestępców z Tora, mailfence bardzo mnie zdziwiło, tam trzeba mieć włączony javascript i zarejestować się z clearnetu
  http://telewizjarepublika.pl/uploads/ibrowser/51299024_2209119029155531_5124098148238622720_n_670_01.png
  https://pbs.twimg.com/media/DxqtMHrWsAA8hUu.jpg
  w Stanach Zjednoczonych w takiej samej sprawie były żądania okupu, tutaj brak informacji, być może były, tylko nie podano informacji publicznie
  https://krebsonsecurity.com/2019/02/bomb-threat-hoaxer-exposed-by-hacked-gaming-site/
  na naszym forum jest cały wątek na ten bombowy temat, ale alarmów pojawiło się tak dużo że nie miałem więcej czasu szukać i archiwizować
  ciekawe jak zabezpiecza się sprawca, szkoda że nawet jak policja go namierzy to nie zdradzi jakim sposobem się udało

  Odpowiedz
 • 2019.02.18 21:00 RockyPierwszaKrew

  Będzie sukces na miarę Tomasza to i historii posłuchamy na konforencjach w przyszłym roku, a kto jak kto ale pejsy to opowiadać umieją

  Odpowiedz
 • 2019.02.18 23:01 kez87

  Zakładajac drugą opcję – służby jakiego rodzaju ?

  Ponieważ jeśli chodzi o „cyberpolicjantów” to może Adam (no i Policja) powinien się rozejrzeć po forach na torach ? Zwłaszcza można się tym zainteresować w kontekście ewentualnej zbieżności z morelami i osobą niejakiego xarm ? Przykładowo – nie zdziwię się jeśli i inne działania xarm będą mieć drugie dno,on/ona/oni/one itp. może się wtedy okazać czymś więcej niż Script-kiddie który ukradł bazę.

  A jeśli zajmują się tym zamiast tego antyterroryści/abw itp. to może mamy przygotowania do zamachu w naszym kraju.

  Z tym,że może nie są to islamiści.Oni by straszyli co najmniej sarinem i 1.nie mieszali by fosgenu z bombą 2.chyba nie wspominali by o fosgenie którego główną „zaletą” jako środka bojowego jest jak wiadomo (no przynajmniej ja uważałem na przysposobieniu obronnym) opóźnione działanie i rokowania na przeżycie są w miarę dobre o ile szybko podejmie się leczenie.

  PS – kompendium ochrony przed terrorem chemicznym: jak śmierdzi wam skoszona trawą albo zgniłymi owocami a niczego takiego nie było i nie ma,a co gorsza czujecie coś w rodzaju euforii – to może być fosgen. No a jak w analogicznych warunkach lekko czuć musztardą albo czosnkiem to to może to być iperyt (gaz musztardowy). Chlor śmierdzi podobno na tyle,że raczej się ucieknie, a V-gazy i tak zabiją w kilka minut i nie ma ratunku więc nie ma chyba po co sobie nimi głowy zawracać. Skomplikowanych środków parzących terroryści sami raczej nie wyprodukują.
  ————————————————–
  Dlaczego nie są to raczej „ruskie trolle” jak twierdzi Ewa ?
  Ponieważ działalność prawdziwych ruskich trolli (a nie osób kwalifikowanych jako ruskie trolle ze względu na antyrządową i antysysemową retorykę) ma konkretny cel polityczny.Nikt trollom czy agentom wpływu itd itp nie zapłaci za robienie zamieszania jeśli nie ma ono istotnego celu i nie daje istotnej politycznie czy ekonomicznie korzyści.A inwazji nie planują,w końcu nie ćwiczą zaraz przy granicy nie ?

  Odpowiedz
 • 2019.02.19 01:19 Michał

  A skąd podejrzenie że to wszystko to jedna i ta sama osoba? Jak dla mnie bardzo wątpliwe, ktoś po prostu podłapał „trend” moim zdaniem i tak poszło dalej. Swoją drogą te alarmy dobrze pokazują jak bardzo nieprzygotowane są władze np. uczelni na tego typu nagłe zdarzenia.

  PS Katolicki Uniwersytet Lubelski „oberwał” dwa razy, około dwa tygodnie po tym pierwszym „ataku” był zgłoszony kolejny.

  Odpowiedz
 • 2019.02.19 05:27 Marcin

  W US Jelenia Góra były trzy alarmy

  Odpowiedz
 • 2019.02.19 07:48 twoja Polska

  Latwiej wsadzic wkurzonego dziada co pogrozil komus na gazetowym forum i odtrabic sukces niz odszukac profesjonaliste.

  Odpowiedz
 • 2019.02.19 09:47 KAZIG_RAKIETA

  „… ktoś chce czymś zająć krajowe służby, by nie zajmowały się w tym czasie czymś innym…”

  uuuuuuuuuuuuuuuuu a czym to czym ? Ocean’s Eleven istne ahhahahah Przynajmniej chłopaki się przewietrzą, zdmuchną kurz z parku maszynowego i swoich czółek dudniących echem.

  Odpowiedz
 • 2019.02.19 11:57 Andriu

  Czytając ten artykuł jestem pewien, że autor maili zamieszkuje w okolicach Lublina, np. na wysłanie maila do sieci Kaufland, inspiracją mògł być fakt otwarcia niedawno pierwszego sklepu tej sieci w Lublinie (widziałem przynajmniej kilka bilbordòw promujących). Przecież przy takiej płodności to i Mickiewiczowi weny braknie.

  Odpowiedz
 • 2019.02.19 14:01 Slash

  Powinni już dawno lekceważyć te zgłoszenia i pracować normalnie. Kto ostrzega ludzi, chcąc ich wysadzić? Jestem bardzo ciekawe statystyki ile było wybuchów na ilość zgłoszeń :)

  Odpowiedz
  • 2019.02.19 16:59 gugu

   IRA i ETA prawie zawsze dzwoniły przed swoimi zamachami.

   Odpowiedz
   • 2019.02.19 21:14 kez87

    U nas separatystów nie ma.Dobra – potencjalni są ale się nie liczą – Ślązacy siedzą cicho a Ukraińscy nacjonaliści by się nie przejmowali bo bomba to przy tym jak ich przodkowie mordowali Polaków jest wręcz humanitaryzmem made in Germany który jest im obcy :P

    Odpowiedz
   • 2019.02.20 13:23 hmmm

    Ale oni walczyli „o wolnosc” i ich celem byly budynki, a nie ludzie. My separatystow nie mamy.

    Odpowiedz
  • 2019.02.19 22:15 Moris

   Jesteś dyrektorem szpitala.
   Otrzymujesz maila „W szpilaló jezd bąba co zrobi bóm!”
   Szane na bombę to jakieś 0,0001%

   Jak wybierzesz opcję „99,9999%” i bomby nie będzie, to zrobiłeś ludziom i pacjentom w cholerę roboty.
   Jak wybierzesz opcję drugą opcję, to masz 0,0001% szans, że resztę życia spędzisz w więzieniu, a na każdym Twoim zdjęciu będzie czarny pasek.

   Wybieraj :-)

   Odpowiedz
 • 2019.02.20 13:20 hmmm

  I mam nadzieje, ze nigdy go nie zlapia a takich jak on bedzie wiecej. Moze wtedy w koncu wejdzie jakas ustawa ze tego typu anonimy nalezy z urzedu wyrzucac do kosza i nie zawracac nimi glowy. Jak chce byc potraktowany powaznie to niecih potwierdzi swoja tozszamosc. Koniec kropka.
  To totalnie poronione ze do sparalizowania kraju wystarczy kilka osob z outlookiem. A to tylko dlatego ze wszyscy sie tu wszystkiego boja i „na wszelki wypadek” wszystko traktuja powaznie.
  Zrobienie bomby to nie puszczenie bąka. Podlozenie bomby tak samo. Do tego potrzeba wiele wiedzy, wysilku, srodkow i dobrej organizacji. I po co ktokolwiek mialby sobie zadawac tyle trudu zeby pozniej o tej bombie poinformowac? Zeby ja znalezli, zdjeli z niej jego DNA, odciski palcow? Nonsens. Nikt kto podklada prawdziwa bombe nie powiadomi o tym przed wybuchem.

  Odpowiedz
  • 2019.02.20 16:29 Jeremiaszek

   Znaczy, że jak ktoś do ciebie wyjdzie z nożem na ulicy, to też najpierw poprosisz o przedstawienie się i selfie z dowodem osobistym?

   Odpowiedz
   • 2019.02.21 01:00 Sylwek

    Istnieje różnica między bezpośrednim, nagłym zagrożeniem tuż obok Ciebie a anonimowymi, bardzo mało wiarygodnymi groźbami wysyłanymi mailem.

    Odpowiedz
 • 2019.02.21 00:40 Tomasz Miroszkin

  W/g mnie ta osoba może nwet nie przebywać w Polsce. Po drugie, to może być nadawane z automatu ustawionego gdzieś na drugim końcu świata np. Belize, Mongolia itp. Dziwne że do tej pory jest tylko jeden taki wariat, możemy się spodziewać że to będą częste działania czubków. Amerykanie mają możiwość identyfikacji pochodzenia takich emaili, polskie służby mogą sobie o tym pomarzyć :/

  Odpowiedz
 • 2019.02.22 08:44 wyga

  To jak to teraz jest: on na pewno wysyłał z sieci tor prawda? A więc teraz są inwigilowani wszyscy, którzy używają tora? No chyba, że można użyć tora pod VPN, ale podobno nie warto wtedy wchodzić do clearnetu. Cokolwiek to znaczy…..

  Odpowiedz
  • 2019.02.22 16:10 torowiec

   -policja stara się monitorować Tora na każdy możliwy sposób, ale użytkownicy Tora są znacznie mniej inwigilowani niż standardowi internauci. nie ma żadnego scenariusza w którym Tor jest mniej bezpieczny niż standardowe korzystanie z internetu
   -można użyć VPN przed Torem aby zapobiec korelacji czasowej, ale nie trzeba
   -z niebezpiecznym przeglądaniem clearnetu to mit, jest w pełni bezpieczne
   -bomber może zapobiegać korelacji czasowej na różne sposoby np. napisanie programu który działa sobie na serwerze, o określonej godzinie łączy się z serwerem smtp i automatycznie wysyła emaile

   Odpowiedz
 • 2019.02.25 14:40 Krzysiek

  Dzisiaj akcja na PUM szczecin pełna ewakuacja

  Odpowiedz
 • 2019.02.26 18:01 DecryptMe

  Ahahaha zajebiście :D Kim kolwiek jest, a gdybym wiedział kto, tylko z glockiem przy skroni klęcząc w lesie bym go sprzedał i tylko komuś kto nie jest w mundurze, a nie po jakimś tam oklepie na komendzie :D Śmieszy mnie to – jego pewnie tez, choć mnie po prostu a jego przez wkurwienie :D I wiecie co ? Jak go złapią – to tak naprawdę nie oni go złapią :D jak w 9 przypadkach na 10, ktoś sie wystrzela z info juz na komendzie kto wie może nawet przed oklepem : D „Prosimy o wszelkie informacje” „Jeśli ktoś coś wie bardzo prosimy o kontakt z” i jeden z drugim wierząc, że to w słusznej sprawie, dyma się osobiście we własny anus :D Żałosne bezpańskie zdezorientowane psy, gdy Pan nie zaprowadzi w konkretne miejsce o konkretnej godzinie. Dlatego mnie to bawi, to nie musi być wcale pomoc przestępcy, ludzie, nie strzelajcie z dupy, dajcie im się wykazać! „Ale to my wszyscy za to płacimy!” a kto 'wam’ ustalił wysokość podatków ? On ? No właśnie, Ci co twierdzą, że sprzedawanie 'przestępców’ jest dobre i pożytyczne, no jest – tylko dla nich i nawet gdy Ty cierpisz osobiście, bo jego bomba trafila, tam gdzie chciałeś być a nie možesz, bądź dzielny gdyby mógł, jestem pewny, że by Ci wyjaśnił, iż mu przykro bo nie o Ciebie chodzi – Ja rozumiem takich ludzi. A jak bombermanie to czytasz bo kto wie, odpuść już, przynajmniej na jakiś czas, chyba, że naprawdę, zjadasz zęby i śpisz co 3 dni, bużka \o/

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Nieuchwytny przestępca paraliżuje od stycznia pracę polskich firm i urzędów

Komentarze