07.10.2015 | 14:02

avatar

Adam Haertle

Ogromny sukces polskiej policji – administratorzy ToRepublic zatrzymani

Policja namierzyła i zatrzymała grupę okradającą konta bankowe polskich samorządów. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, w jej składzie znajdowało się dwóch administratorów popularnego wśród przestępców forum ToRepublic.

Działając od listopada 2013 do lutego 2015 przestępcy ukradli ponad 2 miliony złotych z kont bankowych 5 gmin w całej Polsce. Wpadli dopiero po ostatnim skoku na Urząd Miejski w Jaworznie.

5 gmin, ponad 2 miliony

Od wielu miesięcy w mediach pojawiały się informacje o kradzieżach sporych sum z kont bankowych instytucji samorządowych. Wiadomo o co najmniej 5 takich incydentach:

W sumie na konta przestępców trafiły ponad 2 miliony złotych. Kradzieży dokonywano poprzez podmianę numeru docelowego rachunku bankowego, wykorzystując złośliwe oprogramowanie oraz niedoskonałość (lub brak) procedur weryfikacji poprawności zlecanych przelewów.

Skradzione środki były przelewane na rachunki zakładane na tzw. słupów, czyli specjalnie w tym celu zrekrutowane osoby bezdomne. Z kolei z tych rachunków pieniądze trafiały na giełdę bitcoin, gdzie były natychmiast wymieniane na BTC.

Zatrzymania sprawców

Zgodnie z informacjami, które otrzymaliśmy z Prokuratury Okręgowej w Katowicach, po kradzieży w Jaworznie policji udało się zidentyfikować i zatrzymać organizatorów procederu. W ręce organów ścigania trafiło nie tylko kilku bezdomnych, ale także dwóch informatyków z okolic Warszawy. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie z innego źródła, wśród podejrzanych znaleźli się dwaj administratorzy niezwykle popularnego wśród przestępców forum w sieci Tor, ToRepublic. W lutym tego roku policja zatrzymała 25-letniego Artura P., znanego jako The Venom Inside oraz 21-letniego Łukasza W. znanego jako Kyber.

Administratorzy ToRepublic

Dotychczasowa lista administratorów ToRepublic

Zarówno TVi jak i Kyber cieszyli się na forum dużym autorytetem – szczególnie Kyber uznawany był za specjalistę w kwestiach budowania botnetów oraz tworzenia złośliwego oprogramowania. Obaj byli obecni na forum od pierwszych dni jego istnienia. W tym kontekście szczególnie ironicznie brzmi dzisiaj treść podpisu TVI.

tr02-profil-tvi

Zarówno TVI jak i Kyber zostali zatrzymani na 6 miesięcy, przyznali się do stawianych im zarzutów i odpowiadają już z wolnej stopy. Zastosowany jest wobec nich dozór policji oraz poręczenia majątkowe i zakazy opuszczania kraju.

Podsumowanie

Polską scenę cyberprzestępczą i goniących ich policjantów obserwujemy już od kilku lat i musimy przyznać, że jest to dotychczas najbardziej niespodziewany sukces organów ścigania. Najwyraźniej czas zrewidować powszechne przekonanie, że profesjonalni przestępcy, utrzymujący się ze swojego procederu i stanowiący w pewnym sensie elitę tego grona, są nie do namierzenia. Jak widać każdy popełnia błędy, a czasem wystarczy jeden, by uruchomić całą lawinę wydarzeń. Co więcej, słyszeliśmy, że to nie ostatnie zatrzymania w tym gronie – ale o tym już wkrótce.

Powrót

Komentarze

 • avatar
  2015.10.07 14:15 s2o.pl

  No to mają panowie pozamiatane .
  Czyżby otworzyli nie właściwego pdf-a

  Odpowiedz
 • avatar
  2015.10.07 14:24 rootger

  Najbardziej zdradliwe jest wypranie fraudów. Obstawiam, że to w tym momencie poszło coś nie tak. Widocznie przy szukaniu mułów ktoś nieostrożnie dał się sfilmować przez monitoring i w połączeniu z zeznaniami świadków i pracą operacyjną w terenie udało się namierzyć rabusiów.

  Odpowiedz
  • avatar
   2015.10.08 14:15 Paweł Nyczaj

   Prosta sprawa. Wystarczy, że muł został za coś zatrzymany (choćby awanturę po pijanemu lub po dopalaczach, kupowanie zioła itp.) i albo sam zaczął mówić o swoich przewinieniach licząc na łagodniejszą karę ze względu na przyznanie się do popełnionych czynów (zdradził wygląd rekruterów na słupa itp., generalnie policja zawsze podkreśla, iż przyznanie się, zanim policja się dowie łagodzi wyrok), albo policja przedstawiła mu dowody na bycie słupem (konta nawet te na słupy nie są przecież anonimowe, zresztą kont anonimowych w Europie w zasadzie już nie ma). Niejeden cybergang i to działający na nieporównanie większą skalę poślizgnął się właśnie na etapie prania kasy wymagającym zwerbowania słupów (styk ze światem realnym, a więc ludźmi mogącymi zapamiętać wiele szczegółów, kamerami monitoringu itp.), albo popełnił błędy z różnych powodów (rutyna, stres itp.). Przecież w taki sposób wpadł admin SilkRoad, który popełnił pewne błędy https://zaufanatrzeciastrona.pl/post/seria-wielu-drobnych-wpadek-czyli-jak-fbi-namierzylo-zalozyciela-silk-road/. No i w końcu sami cyberprzestępcy także są celem i dostaną na kompy trojana od służb lub innych gangów.

   Odpowiedz
 • avatar
  2015.10.07 14:39 x

  Rutyna jest w stanie zgubić każdego przestępce. Ciekawe jak teraz spadnie zaufanie dla tego forum, każdy może teraz podejrzewać że za lekkie środki zapobiegawcze, mogli strzelić z ucha na temat innych użyszkodników.

  Odpowiedz
  • avatar
   2015.10.08 14:23 Paweł Nyczaj

   Rutyna gubi każdego, zarówno uczciwego człowieka, jak i przestępcę. Jednak przestępca jest bardziej narażony, bo musi zwracać uwagę choćby na anonimizację ruchu. W końcu po prostu zapomni włączyć Tora lub sam zostanie zaatakowany przez podobnych sobie (mimo znajomości zagrożeń może np. otworzyć załącznik). Z3S donosił o niedawnym ataku na userów ToRepublic i jak łatwo się domyślić jest wiele osób (służby, inne cybergangi itp.) zainteresowanych atakiem na użytkowników potencjalnie kryminalnego forum.

   Odpowiedz
 • avatar
  2015.10.07 14:43 Mały Miś

  Nie zapominajcie jak skuteczna jest prawdziwa policyjna robota u podstaw: donosiciele, informatorzy i obserwacja. Przestępca wkraczając na złą drogę ma już paragraf na plecach…tyle, że nie zna dnia ani godziny kiedy go dopadną – policja czy konkurencja.

  Odpowiedz
  • avatar
   2015.10.08 14:32 Paweł Nyczaj

   To prawda, szczególnie jeśli robi grube rzeczy (a tu mowa o okradzeniu samorządów na duże sumy). jakiś czas temu czytałem, że w Warszawie przestępcy chcący zrobić coś większego musieli opłacić haracz swoistemu szefowi-szefów. Inaczej z pewnością zagrożone było życie i zdrowie. No i nieporozumienia w przestępczym światku (gdzie chodzi o dużą kasę, tam spory na tle rozliczeń są tylko kwestią czasu) mogą zaowocować donosem na policję (jeśli np. ktoś komuś grozi, to ofiara pogróżek chce eliminacji tego kogoś i w najlepszym wypadku donosi na policję, a w gorszym wariancie wynajmuje nieprzyjemnych kolesi).

   Odpowiedz
 • avatar
  2015.10.07 14:46 MatM

  Nie chcę nikogo urazić ale tajemnicą nie jest, że w Policji pracują ludzie którzy albo już byli „po drugiej stronie” albo dopiero tam trafią. Wbrew pozorom dobry glina to taki, który zna się na robocie od kuchni a nie tylko teoretycznie. Pewnych rzeczy nie uczą w szkołach policyjnych a tylko trening i praktyka mogą wykreować ekspertów w danej dziedzinie. Brawo za udaną akcję.

  Odpowiedz
  • avatar
   2015.10.08 14:40 Paweł Nyczaj

   Dla mnie naturalne jest werbowanie do policji informatorów a w pewnych okolicznościach także byłych przestępców, dla których jest to szansa na spokojne życie na legalu i wykazanie się swoimi umiejętnościami w dobrym celu. Mając wiedzę, jak coś zaatakować lub zniszczyć można też wykorzystać ją do ochrony przed zniszczeniem lub atakiem, zależy w którą stronę wykorzysta się swoje umiejętności. Dotyczy to świata realnego i wirtualnego. Nie od dziś służby werbują hakerów (chcą hakerów, cyberprzestępców raczej nie). W USA od dawna tak robią i zapewne w Polsce także.

   Odpowiedz
 • avatar
  2015.10.07 15:12 domin

  kurde szkoda, policja jednak coś może

  Odpowiedz
  • avatar
   2015.10.08 09:50 kez87

   Raz nie chwaliłbyś się takim nastawieniem na publicznym Z3S :D
   Dwa: jaka niby szkoda – połakomili się na „dużą kasę” no i mają za swoje. Zainstalowali trojana nawet nie wiedzieli gdzie,czy po prostu uważali się za tak bezkarnych,że próbowali obrabować instytucję publiczną typu gmina ? Technicznie utalentowani,owszem, młodzi – ale podstawowej wiedzy o przestępczości zorganizowanej – było nie było ich branży – zdobyć się nie chciało – a przecież to podstawa podstaw – nie okradaj silniejszego gangu/mafii niż twój czy bossów mafii, a zwłaszcza nie okradaj mafii Państwowej – a jak to jednak zrobisz spier… pilnie jak najdalej.Sama taka akcja wymaga żelaznych jaj albo obicia sobie tyłka calową blachą. A oni nie dość że grzech kradzieży to jeszcze 3 z 7 grzechów głównych: pycha,chciwość i lenistwo. Przy takiej sumie jak >900k zł to był już priorytet, okazja dla Policji by poprawić sobie statystyki itd. A „Rozbili sobie łeb” o słupa pewnie,jak większość internetowych przestępców których złapano. Ta kradzież wymagała przelania na JEDNO konto słupa prawie miliona złotych ! Tak więc albo byli idiotami nie bojącymi się,że z taką kasą słup im ucieknie by zapić się na śmierć ze szczęścia (no chyba,że bezdomny nie był pijaczkiem ale wtedy to tym bardziej),albo musieli go pilnować tak bardzo,że Policja miała bardzo ułatwione zadanie. Cała reszta to zapewne bankowe systemy bezpieczeństwa i nadzór nad transferami powyżej 10k-15k euro (40-60 k zł!), a może nawet 7,5k euro (nowe dyrektywy UE, niektórzy chcą zejść do 3k) – przecież powyżej tej kwoty banki informować muszą policję ! Co ciekawe jeśli operacje podzielono niczego to nie zmienia. Słowem – technicznie może byli nieźli,ale byli bardzo niemądrymi przestępcami, którzy nie znali się na realnym świecie za bardzo i porwali się na za dużą kwotę. NAWET JEŚLI WIĘC POPIERASZ PRZESTĘPCÓW – którzy było nie było, UKRADLI PIENIĄDZE POCHODZĄCE Z PODATKÓW ŚCIĄGNIĘTYCH ZE ZWYKŁYCH LUDZI,i to ci zwykli ludzie po oskubaniu gminy ostatecznie oberwali zapewne kolejnymi podatkami i opłatami (jak wiadomo: „rząd się wyżywi”)- TO NIE ŻAŁUJ CHOĆ LUDZI TAK CHCIWYCH I NIEUDOLNYCH ŻE DALI SIĘ ZŁAPAĆ. Nie trzeba być przestępcą by wiedzieć,że to ludzi napadających na banki czy inaczej kradnących duże sumy ściga się zaciekle, a nie drobnych złodziejaszków sklepowych i kieszonkowców. Jeśli w przeciwieństwie do mnie masz gdzieś uczciwość i zdrowy rozsądek i chciałbyś kiedykolwiek pójść w gangsterstwo – odradzam ci branie choć przykładu z ludzi których złapano i parcie na duże pieniądze jak ludzie z ToRepublic. Z bankiem Soloża mieli takie samo podejście zresztą.Zachciało im się być milionerami,a skończą więźniami.

   Odpowiedz
   • avatar
    2015.10.08 22:19 SasQ

    Odsiedzą swoje, wyjdą z paki i będą żyli jak królowie ;)

    Odpowiedz
    • avatar
     2015.10.09 11:56 Eeee

     EEEE że co ?:D ukradli milion bo jeden milion się udało odzyskać , odlicz ich koszty itd i wyjdzie że zarobili po 400 tyś, dostaną z 8 lat wyjdą to wtedy już najniższa krajowa będzie wynosić z 3 tyś brutto :D więc te 400 tyś będzie warte teraz 200tyś:)

     Odpowiedz
     • avatar
      2015.11.13 16:49 polak

      „tyś”?

 • avatar
  2015.10.07 15:32 Adrian

  Nie chce nikogo urazic ale ten artkul kupy sie nie trzyma.
  – kradziez 2 mln – wypuszczeni za poreczeniem majatkowym
  – przyznanie sie do winy
  – odpowiadanie z wolnej stopy przy tej rangi przestepstwie
  – brak jakiejkolwiek informacji w innych mediach, wliczajac w to policja.pl (tutaj artykul jest pierwszy)

  Odpowiedz
  • avatar
   2015.10.07 16:04 Imię

   a co w tym dziwnego jak kradniesz dwie bańki to znaczy że jesteś swój ;D Nie zdziwiłbym się gdyby skończyło się na pracach społecznych i pogrożeniu palcem ;]

   Odpowiedz
  • avatar
   2015.10.08 04:28 bezpiecznik

   Nic dziwnego nie ma w tym wypuszczeniu. Mają 100% dowody, wszystko zabezpieczone, nie ma obawy mataczenia w tej sprawie, przyznali się do winy. Po co tu areszt? Będzie formalne skazanie to będzie kara – panowie już wiedzą, że kary nie unikną.

   Areszt nie jest karą! To środek zapobiegawczy. Karę wymierza sąd!

   Póki co nie rządzi PiS i areszt wydobywczy nie jest na propsie.

   Odpowiedz
   • avatar
    2015.10.08 08:49 zyzakin

    Kolego, PiS nie rządzi, a niejaki Maciek siedział w areszcie wydobywczym prawie 4 lata. Nie mieszaj polityki do patologii w wymiarze sprawiedliwości.

    Odpowiedz
   • avatar
    2015.10.08 09:12 PiSior

    „Póki co nie rządzi PiS i areszt wydobywczy nie jest na propsie.”
    ty tak na serio, czy tylko udajesz? wpisz sobie np. uwolnić maćka w google i przestań oglądać ten tefałen bo ci szkodzi.

    Odpowiedz
   • avatar
    2015.10.08 09:15 plesiu

    Staruch, gniazdowy Legii jakiś czas temu
    Maciek, kibic Legii, wypuszczony po prawie 4 latach aresztu bez rozpoczęcia sprawy

    2 bliskie moim zainteresowaniom przykłady, po więcej: https://www.facebook.com/StopPomowieniom .

    PIS PO JEDNO ZŁO (nie, nie głosuję na stonuga)

    Odpowiedz
   • avatar
    2015.10.09 23:59 Imię*

    o jej przecież oczywiste jest że w takiej sytuacji kusi się ludzi znieszeniem wyroku za współprace . Tak robią wszystkie organa : przykład lolz sec, icemana, anonimowych etc .
    „Wypuścili” ich żeby złowić kolejnych, jakby nie patrzeć to goście trochę nakradli, i pewnie dletgo nie ma medialnego „hallo” zbyt dużego, być może ten artykuł w ogóle trochę pokrzyżował szyki pewnym smutnym panom.

    Odpowiedz
 • avatar
  2015.10.07 15:39 Duży Pies

  Taka informacja, to miód na moje serce!
  .
  Gratuluję Policji!
  Pozdrowienia dla kolegów!
  .
  Chu* w dupę złodziejom!

  Odpowiedz
  • avatar
   2015.10.07 16:20 Logan

   Duzy Pies: Obiboku, ty juz jesteś po pracy, że siedzisz na tym forum?

   Odpowiedz
 • avatar
  2015.10.07 16:03 xyz

  W lutym? Coś mi nie pasuje, wydaje mi się że byli widywani później. Co oznacza ciekawy rozwój akcji :-)

  Odpowiedz
 • avatar
  2015.10.07 16:05 darek

  Pytanie laika. Dlaczego konieczne były konta założone na „słupa”? Pieniądze nie mogły trafić bezpośrednio na giełdę BTC?

  Odpowiedz
  • avatar
   2015.10.07 16:42 rootger

   Konta na giełdach kryptowalut muszą zostać zweryfikowane w chwili przekroczenia pewnego ustalonego pułapu hajsu na nie wpłacanego. A weryfikacja odbywa się przez udostępnienie swoich danych osobowych.

   Odpowiedz
   • avatar
    2015.10.08 04:32 bezpiecznik

    och i ach.
    Jak masz konto na słupa to kolejne w bankach zakładasz przelewem na 1zł Potem rozporowadzasz środki i robisz „n” kont na giełdach kryptowalut i nie przekraczasz limitów.
    Przecież to nie jest żadne skuteczne zabezpieczenie dla kilku baniek. Miliard tak wyprać to problem, ale 2 miliony?
    No bez jaj, nie trzeba być geniuszem cyberprzestępczości by to zrobić.

    Odpowiedz
    • avatar
     2015.10.08 09:42 rootger

     A umiesz czytać ze zrozumieniem? Przecież on napisał właśnie dlaczego trzeba było użyć muła. A ty mi pitolisz o kontach muła i przelewach potwierdzających ;< Myśl człowieku, to nie boli…

     Odpowiedz
  • avatar
   2015.10.07 16:50 Janusz

   pewnie giełda żeby zaksięgować musi otrzymać odpowiedni tytuł przelewu

   Odpowiedz
  • avatar
   2015.10.08 10:02 kez87

   Podejrzewam,że Z SŁUPEM TO CHODZI O FAŁSZYWE KONTO NA KTÓRE TROJAN PRZELEWAŁ PIENIĄDZE.No przecież chyba takiej techniki nie ma,żeby móc przesłać kasę prosto na konto giełdy BTC…
   No i to z tym kontem jak podejrzewam jest największy problem,bo transakcja na pewno była odnotowana – stąd właściciel konta – czyli przypuszczalnie słup jest „spalony” na 100%. W innym przydługawym poście pisałem: ostatnia transakcja była duża,prawie milion,stąd problemy: 1.Słup mógł uciec z kasą,musieli go bardziej pilnować 2.O „za dużych” przelewach informowana jest Policja na podstawie ustawy o praniu brudnych pieniędzy i przeciwdziałaniu terroryzmowi 3. Nie wiem za bardzo jak wyprowadzają z takiego konta taką kasę w takiej skali żeby wywinąć się od efektów tej ustawy – nie jestem ostatecznie przestępcą – ale przypuszczam,że większa kasa,to dłuższy czas operacji – co działa na niekorzyść przestępcy.

   Odpowiedz
   • avatar
    2015.10.08 10:05 kez87

    W znaczeniu: chodzi mi o weryfikację,że nie ma takiej techniki. Giełdy żeby działały legalnie też pewnie jakoś podlegają pod odpowiednie ustawy itd.

    Odpowiedz
 • avatar
  2015.10.07 16:06 Hary TwardaPala

  Prowokacja

  Odpowiedz
 • avatar
  2015.10.07 16:12 Antysystemowiec

  Złodzieje okradli złodzieji – nie widzę problemu…

  Odpowiedz
  • avatar
   2015.10.08 12:08 Kamil

   Rąbneli 2 duże bańki również z twoich podatków, czujesz się teraz złodziejem ?

   Odpowiedz
   • avatar
    2015.10.08 15:03 hhhhh

    W zasadzie to lepiej jak skorzysta na tej kasie złodziej, niż jak zostanie wywalone w błoto przez urzędasów. W najlepszym wypadku wybudowaliby coś bezsensownego, niepotrzebnego i niepraktycznego a w najgorszym rozpisaliby kasę między sobą lub na łapówy.

    Odpowiedz
    • avatar
     2015.10.08 21:43 wykopek

     Chodnik, którym chodzisz do szkoły to pewnie rzecz niepotrzebna i zbędna?

     Odpowiedz
     • avatar
      2015.10.08 23:39 hhhhh

      Do szkoły chodziłem po chodniku z płyt betonowych, popeerelowskim zresztą, tak więc podatków niewiele w nim było. A w porównaniu z kasą, która jest przez urzędasów marnowana na byle co, to na serio, wolę, żeby jedna osoba miała z niej lepsze życie, niż żeby to przewalili na ośmiorniczki.

   • avatar
    2015.10.08 15:46 taa

    piszesz tak a to pewnie gimbus na utrzymaniu rodziców xD

    Odpowiedz
    • avatar
     2015.10.13 14:26 wonsz

     On też płaci podatki, kiedy kupuje czipsy i batony.

     Odpowiedz
 • avatar
  2015.10.07 16:18 OneAnother

  Przy takiej rangi zatrzymaniu telewizja powinna trabic o tym z kazdej strony, a tu glucho, tylko ZTS to podaje, nawet niebezpiecznik nie, dziwne…

  Z wolnej stopy odpowiadaja, serio? A PKD ponoc siedzi…

  Odpowiedz
  • avatar
   2015.10.07 16:53 Janusz

   a mbank podobno ukrył liste antyterrorystów

   Odpowiedz
  • avatar
   2015.10.08 13:01 hhhhh

   Prawda? Też mnie to dziwi.

   Odpowiedz
 • avatar
  2015.10.07 16:43 anty-serwilista

  Kiedy usłyszymy, że złapali prawdziwych przestępców?
  Poczytajcie za ile np. sprzedano Polskie Huty Stali, a jakie wygenerowały później zyski…

  Sprzedano je za ok. 6 mln. złotych. Tak, 6 mln złotych. Na odchodzących górników z PHS SP wydał ok. 7 mln złotych. :)

  Tylko w roku 2009 spółka wypłaciła ok. 1,7 mld zł dywidendy…

  Kontrola NIK wykazała, że SP stracił na tej transakcji co najmniej ok. 2 mld złotych!!!

  To jest tylko jedna firma:)

  Pytani, uwagi? :)))))

  Ktoś został ukarany? NIE. Zarzuty się przedawniły.:)))

  To co się stało po ’89 to jest największy przekręt w naszej historii. :)

  Chleba i igrzysk :)))))))))))

  Odpowiedz
 • avatar
  2015.10.07 17:32 Jacek

  Przepraszam bardzo, OGROMNY SUKCES? Administratorów jest 5, mozliwe ze zatrzymano dwoch.

  Odpowiedz
  • avatar
   2015.10.08 11:40 kez87

   I co z tego. Znasz paradoks więźnia ? 2 wystarczy,żeby namówić na pójście na współpracę któregoś.I teraz admin-kret niech popracuje choć tydzień za złagodzenie kary.Wiesz co to oznacza ? Rzeź…

   Odpowiedz
 • avatar
  2015.10.07 17:47 spec

  21-latek specem od botnetow i malware? Z taka wiedza powinien miec dobrze platna prace.

  Odpowiedz
  • avatar
   2015.10.07 18:53 rootger

   1. Na pewno nie zarobiłby tyle, ile na tym przestępczym procederze.
   2. Może był specem, ale także introwertycznym nerdem? W dodatku nie potrafiącym pracować na etacie wśród ludzi?

   Odpowiedz
   • avatar
    2015.10.07 19:42 AbdulPaństwoIstalmskie

    a do tego nolajfem, nie lubił Krzysi i Januszów z IT i nie głosował na PO !!!!!!!!!

    Odpowiedz
  • avatar
   2015.10.07 20:18 TROLOLO

   Ta jasne, przecież oni tego nie robili we dwóch, musieli opłacić słupy, kupować BTC, prowizję giełdy wypłaty gotówki etc 2 miliony ukradli ale przecież miliona z Jaworzna nie mieli nigdy bo udało się zablokować ukradzione środki. Więc reasumując ukradli milion zł przez 2 lata , 250tyś wychodzi na głowę na rok – to jest kwota od której trzeba odliczyć wszystkie koszty które wymieniłem + te które ponieśli na infrastrukturę. Sam sobie odpowiedz czy za taką kwotę opłaca się kraść :) wg mnie nie :)

   Odpowiedz
  • avatar
   2015.10.07 22:55 md

   Chyba nie w Polsce. Ty sie zatrudnia ludzi po znajomosciach.

   Odpowiedz
 • avatar
  2015.10.07 18:54 Lubos

  Jeśli odpowiadają z wolnej stopy, to znaczy ze pomogli organom z reszta forum i oddali kasę. Nawet ich rozumiem w kontekście alternatywy, za taki kaliber trafili by zupełnie przypadkowo pod cele z nieograniczona ilością mesko-męskiej milosci. Buziaki dla pozostałych na powietrzu forumowiczów

  Odpowiedz
 • avatar
  2015.10.07 20:24 kinus

  Nie wiem czemu niektórzy zakładają że oni sami te konta ze słupami ogarniali. Na forum było/jest kilka osób które mają dobrą reputację i sprzedają takie konta i zapewne takimi się posługiwali i żadnego z tych słupów na oczy nie widzieli .

  Odpowiedz
  • avatar
   2015.10.07 21:05 rootger

   W arcie jest jak byk:

   „Skradzione środki były przelewane na rachunki zakładane na tzw. słupów, czyli specjalnie w tym celu zrekrutowane osoby bezdomne. Z kolei z tych rachunków pieniądze trafiały na giełdę bitcoin, gdzie były natychmiast wymieniane na BTC.”

   Nie wydaje mi się, żeby bezdomni korzystali z bankowości elektronicznej i dlatego szczegóły musiały być dogadane osobiście. Nie wystarczyło zdalnie zalogować się na konto bezdomnego i przelać kase. Natomiast jeśli we wpisie jest o bezdomnych, znaczy jakieś przesłanki za tym przemawiają…

   Odpowiedz
   • avatar
    2015.10.08 03:06 Alec

    Owszem, osoba inicjująca zakładanie konta miała styczność ze słupem(bezdomnym – czyli aktualnym właścicielem, bo na jego dowód) lub był przy tym jeszcze jeden pośrednik. Osoba korzystająca z konta(osoba która kupiła konto od sprzedającego) nie musiala widzieć na oczy żadej osoby zakładającej konto.
    Widać nie wiesz za bardzo jak ten proceder ma miejsce w praktyce.
    Konta na ToRepublic są sprzedawane non stop za BTC. Często konta są zakładane przez internet i za podpisem u kuriera(a kurierzy często nie sprawdzają dowódów itd – więc to proste), jednak te konta są mniej trwałe i każdy o tym wie – często banki je blokują do dalszych wyjaśnień. Najbardziej trwałe są konta zakładane w oddziale – potrafią stać nawet rok, dwa.
    Reasumując, osoba używająca konto obecnie, może być 600km od osoby, na którą było konto założone, i dzięki pośrednikom na forum, te osoby nigdy się nie widziały. Więcej – nawet kupujący konto często nie ma pojęcia kim jest pośrednik, i vice versa. Na tym polega anonimowość tej metody. Jedyne co Policja może zrobić to zgarnąć słupa i go przesłuchać. Słup może ewentualnie podać rysopis pośrednika… ale nic więcej. Szczerze wątpię aby oskarżeni sami załatwiali sobie konta u bezdomnych, tak się narażając. Każdy wie, że taki słup wszystko wyśpiewa od razu.
    Jeśli artykuł jest prawdziwy, to błąd był gdzie indziej. I tutaj jest wiele opcji.

    Odpowiedz
    • avatar
     2015.10.08 09:39 rootger

     „Owszem, osoba inicjująca zakładanie konta miała styczność ze słupem(bezdomnym – czyli aktualnym właścicielem, bo na jego dowód) lub był przy tym jeszcze jeden pośrednik. Osoba korzystająca z konta(osoba która kupiła konto od sprzedającego) nie musiala widzieć na oczy żadej osoby zakładającej konto.”
     Nie masz pojęcia o anonimowym koncie. To teraz napisz w jaki sposób pozyskać fizyczną gotówkę w takim łańcuszku, na końcu którego stoisz Ty? Przecież musisz się spotkać w końcu z pośrednikiem, żeby wspomnianą wypraną gotówkę otrzymać. Kapisz?

     Odpowiedz
     • avatar
      2015.10.08 10:24 kez87

      Wypraną gotówkę mogliby teoretycznie uzyskać w końcu przelewem BTC,ale problem w tym,że to najpierw wymaga czegoś takiego jak ZAUFANIE.A w przypadku tak dużych sum i anonimowości w sieci TOR akurat zaufanie to jest coś, czego mieć nie możesz.Dlatego jeśli był pośrednik – musieli się z nim znać.Albo go nie było… Bo jaką mają gwarancję,że ktoś nie ucieknie z „ich” forsą ? TU SIĘ ZGINA DZIÓB PINGWINA :D

     • avatar
      2015.10.08 13:31 Alec

      „Nie masz pojęcia o anonimowym koncie. To teraz napisz w jaki sposób pozyskać fizyczną gotówkę w takim łańcuszku, na końcu którego stoisz Ty? Przecież musisz się spotkać w końcu z pośrednikiem, żeby wspomnianą wypraną gotówkę otrzymać. Kapisz?”

      Hehe … Słaba prowokacja , Panie Aspirancie Misiaczku Teoretyku Słodziutki Piękniutki . Inspektor i Komisarz ganią do pracy ? No ale nie spinaj się już i obluzuj sobie rajtuzy . Za chwilę poczujesz się lepiej .
      Teraz ja mam kilka pytań … 1) Ty w ogóle wszedłeś kiedyś na to forum ToRepublic ? 2) Zdajesz sobie sprawę , że ludzie potrafią nawet 40-50 tysięcy ( maksymalnie, ale zazyczaj 2-3 karty po 3900 , dlaczego ? Patrz na BHP ) w ciągu kilkunastu minut wyciągnąc z jednego bankomatu ? 3) Wiesz jak wygląda zakup konta na słupa przez forum , lub w ogóle przez internet , bo w wielu miejscach można kupić konto , do wielu celów , nie tylko przestępczych . Wiesz , że jest taki wynalazek jak Prepaid BZ WBK , mBank i kilka innych ? Tu już nawet nie trzeba słupa … tylko ilość większą .. Oczywiście zakup z zachowaniem BHP .
      4) Ty rozumiesz na czym polega ten atak ? Konto , na które zostały przelane początkowe środki przez Urząd ( omyłkowo ) , było użyte do zrobienia kolejnych przelewów, na inne konta, z których część poszła na BTC, lub nawet bezpośrednio na Prepy. Tu już opcji jest masa. 5) Masz konto na jakiejś giełdzie BTC , w PL czy za granicą ? 5) Jeśli tak, to wiesz , że można wyciągnąć kasę z konta, nawet z użyciem cc -> https://en.bitcoin.it/wiki/How_To_Buy_Bitcoins_With_Your_Credit_Card ? 6) Piszesz Słodziutki, że ja nie mam pojęcia o anonimowym koncie, a potem sam twierdzisz , że trzeba się spotkać ficzynie z pośrednikiem aby wypraną gotówkę otrzymać , prawie jak w filmie szpiegowskim . Spotkać ficzynie powiadasz…. po tym jak już dawno pocztą/paczkomatem dostało się wymagane rzeczy(karty,skany dokumentów, odbierając oczywiście z użyciem BHP) … to chyba na fajkę tak? Towarszysko Niuniek tak ? To nie film Niuniu . To świadczy, że Ty nie masz pojęcia o czym mówisz lub jesteś zwykłym trollem czy prowokatorem, niestety Pysiaczku . Widać nawet nie poczytałeś… Nieładnie… Dwója za brak pracy domowej!

      Jeszcze raz Misiaczku . Rajtuzy luźne ? To zaczynamy . Nie ma żadnej konieczności spotkania z pośrednikiem, wszystko załatwia się pocztą lub paczkomatem . Zdajesz sobie sprawę , że tak samo jak przed wypraniem pieniędzy(najlepiej 2-3x) , brane są konta na słupy po wypraniu pieniędzy? Wszystko jest załatwiane pocztą/paczkomatem , nawet jeśli pieniądze ma wybrać sam słup , to zwyczajnie dozuje mu się pieniądze , i będzie musiał nam przekazać kasę , aby dostać kolejną porcję … itd .. Kilka kont lub 20+ Prepów . Jeśli BHP zostało zachowane ( o tym jest MASA materiałów na forum jak i w wielu miejscach , w klarnecie) , to wyciągnięcie pieniędzy fizycznie z bankomatu , stanowi bardzo miminalne ryzyko . Poza tym , jeśli pieniądze są wyprane poprawnie , to przelane pieniądze idą tym razem np na 20+ prepów lub kilka kolejnych kont . Taka osoba podjeżdza sobie rowerem , w kasku , okularach , zamaskowana – o każdej porze roku to nie budzi podejrzeń, nawet z kolorwoą kominiarką na twarz jako czapka . Bardzo szybko może podjąć gotówkę . Niektórzy wolą to w nocy, np 2-5 razy z jednej karty , i myk o 23:50, jeśli limt wypłat jest . Jeden prep to ograniczenie od 2k do 4k na raz , i 10k rocznie . Ale 25 prepów to już 80-100k np, ale przecież to było w ciągu 2 lat ! 2 osoby po bańce , czyli około 80k miesięcznie do wypłaty – do podziału oczywiście wcześniej i TRZYMANEJ CAŁY CZAS bezpiecznie w BTC … Więc wypraną kasę można wypłacić bardzo szybko , na terenie całego kraju (nawet poza krajem Pysiaczku) , spontanicznie i bez powtórek , o różnych porach , aby Policja nie mogła obstawić bankomatów (a potrafili Misiaczku obstwaiać nawet 30 w jednym mieście , czym się potem chwalili) Ehhh … Tyle już o tym było pisane …i to nawet w klarnecie , i nawet Policja to opisywała . Jęśli chodzi o pozostałe elementy całego procederu , to już nie wiem czy by Misiaczek ogarnął, z tą niewiedzą w tym etapie . To wszystko wiedza praktyczna i operacyjna . Kapisz Kapisz Misiaczku? Następnym razem będziesz przełożony przez kolano i będzie lanie w domu . A ode mnie będzie pała , jak lekcji nie odrobisz ! Uczyć się a nie wlóczyć! Buziaczki Misiaczku rootger:**

     • avatar
      2015.10.08 15:54 OneAnother

      Alec, nie klap tyle dziobem. Przez to wasze klapanie prepaidy zaraz beda nielegalne, konta zakladane przelewem tez i sie smakiem obejdziesz. Jak to bylo – kto ma wiedziec ten wie. A moze nawet kiedys ten ktos to opisze i podesle do Z3S czy niekonieczika.

     • avatar
      2015.10.08 22:07 Marcin

      @alec: aleś się opisał chłopie. Kryminalista z ciebie, ot co.

     • avatar
      2015.10.08 22:14 xyz

      Looooooool brawo. Wincyj historii misiaczku Alec, wincyj! I praktyczna rada – jak pijesz to nie wchodź w internety.

      @OneAnother: ciepło czy się nie bawiłeś tak dobrze jak koledzy?

     • avatar
      2015.10.09 12:25 OneAnother

      Jedno i drugie xyz, jedno i drugie. Z „kolegami” laczy mnie nieporozumienie, a ze cieplo… W tej branzy zawsze jest cieplo. Trzymac BHP i nie bedzie problemu.

      A taka gadanina jak Aleca to tylko przeszkadza. Moze jeszcze cos wincyj o praniu i wtedy juz faktycznie bedzie cieplo.

     • avatar
      2015.10.11 11:56 kez87

      @OneAnother: Jeśli chodzi o pranie w rzeczywistym świecie,to co prawda jestem uczciwy,ale chyba przypadkiem dowiedziałem się jakie są trendy. Idziesz do skarbówki i mówisz że się prostytuujesz albo bodajże,że jesteś informatorem policyjnym. Nie wiem czy działa na pewno,znalezione w internetach,choć brzmi to lepiej niż runo leśne.

     • avatar
      2015.10.16 07:07 Komandor Podporucznik Krang.

      „Musisz się zastanowić nad pewną sprzecznością. Gdyż obrażasz na początku ludzi których potem prosisz o pomoc i wyjaśnienia”

     • avatar
      2015.10.16 07:20 Komandor Podporucznik Krang.

      @rootger up

    • avatar
     2015.10.08 10:18 kez87

     Opcja podstawowa to za duża kasa na 1 słupa w przypadku Jaworzna. Problemy jakie z tego wynikają są oczywiste. I nie jest ważne,czy słupa nadzorowali osobiście czy robiła to jeszcze inna osoba. Jakiś przestępca (albo ktoś z nich,albo ich współpracownik) na tym wpadł,a potem już po nitce do kłębka.Zresztą tak na logikę – dlaczego mieliby nie robić tego sami ? Dajmy na to,że ogniwo pośrednie ulotni się z pieniędzmi (prawie milion…) – i co wtedy ? ToRepublic to tylko zbieranina internetowych przestępców a nie jakaś Cosa Nostra.

     Odpowiedz
     • avatar
      2015.10.08 11:40 rootger

      Niby można bezpośrednio na bitcoina. Jednak krypto raczej nie jest celem, ale środkiem do wyprania kasy. Dlatego nadal pozostaje problem zamiany wypranych bitek na kase – powiedzmy – legit i późniejszy jej odbiór.

     • avatar
      2015.10.08 16:16 rootger

      @@@Alec:
      To że rabusie potrafią bawić się w zamawianie prepaidów i późniejsze wyciąganie z nich kasy poprzez bankomaty, nie znaczy, że zamieszani w proceder opisany w arcie tak robili. Dobrze zorganizowane grupy potrafią takie myki robić, ale to wymaga czasu, ludzi i nie pozwolą sobie na to zwykli admini jakiegoś torowego forum. Taka działka przeznaczona jest dla dużych (b. czesto międzynarodowych) szajek. A tutaj tego nie ma. Gdyby było inaczej to nie wpadliby organizatorzy takiego procederu. A tak wynika z wpisu, na który w moich komntach się powołuję. Zapomniałeś chyba o tym, że wypowiadamy się w pewnym kontekście i powinniśmy się odnosić do konkretnej sprawy? To, że można to każdy wie, ale czy tak było w tej konkretnej sprawie, to już nie byłbym taki pewny. Mnie to wygląda na robotę amatorów i dlatego sprawa została rozpracowana przez policję.

 • avatar
  2015.10.07 21:53 Marcin

  Nie administratorzy tylko złodzieje pieniędzy z kont zostali zatrzymani. To że byli adminami torepublic to, podejrzewam, mogło wyjść przypadkiem lub w trakcie analizy materiału dowodowego lub poszlak. Albo sami panowie zaproponowali wspolprace.

  Odpowiedz
  • avatar
   2015.10.08 01:36 salceson

   złodzieji pieniędzy to się zatrzymuje codziennie, a administratorów to raczej nie często

   Odpowiedz
 • avatar
  2015.10.07 22:18 Zygmunt

  Na 100% nie udało się to Policji wyłącznie za sprawą TOR’a – musieli być świadkowie, musiał być donos, musieli ich obserwować długi czas.

  Odpowiedz
 • avatar
  2015.10.08 00:18 tsata

  Też panie Zygmunt tak mi się wydaje. / ;)

  Odpowiedz
 • avatar
  2015.10.08 12:56 józek

  W zasadzie nie musiało być nic specjalnego. Żadnej obserwacji, żadnych donosicieli itp. Kasę z urzędów musieli gdzieś przelewać, a potem musieli gdzieś podejmować. Nie żyjemy już w świecie, gdzie takie informacje są tajne przez poufne ;) Nawet jak wysyłali hajs za granicę, to jedyne co powstrzymywało służbistów to droga dyplomatyczna (konieczność wysłania prośby do zagranicznych służbistów). A jak podejmowali przez słupów, to wystarczyło śledzić/przesłuchać słupa. Kryminalistyka na poziomie Malanowskiego.

  Odpowiedz
 • avatar
  2015.10.08 14:13 pies policyjny

  To nie była żadna wyrafinowana akcja policji. Raczej robota dzielnicowych. Niech wam się nie wydaje, że tam same asy i mózgowcy od IT siedzą. Nie było długofalowego śledzenia ruchu i kosztownych analiz. Było jak zawsze w takich przypadkach. Skoncentrowali się na słupach, przejrzeli monitoring, żeby namierzyć tych którzy werbowali bezdomnych, a potem było już z górki.

  Odpowiedz
 • avatar
  2015.10.08 14:45 thor

  ToRepublic down, „Unable to connect” :-)

  Odpowiedz
 • avatar
  2015.10.08 15:51 ksdjcskdfjsdf

  no to jak misiaczki, u kogo dzis zabraklo w wawie admina? xD

  Odpowiedz
  • avatar
   2015.10.08 17:53 Czesio

   u nas brakuje wielu ale poradzono sobie zatrudniając idiotów ;D

   Odpowiedz
 • avatar
  2015.10.08 17:11 Olek

  Dzięki selekcji naturalnej jest o 2 nieudolnych złodziei mniej. Dostaną za to wiezienie i tam zostaną ukarani przez prymitywnych kryminalistów. Dwóch młodych ludzi w okularach, za przestępstwa komputerowe, to łakomy kąsek dla wyposzczonych seksualnie współwięźniów. Jeżeli pod cela sie rozprują to do końca wyroku na ochronce pojadą ze strachem, ze każde wyjście na spacerniak albo do łaźni skończy sie dla nich gwałtem homoseksualnym. Miejmy nadzieję, że służby zatrzymają pozostałych adminów ToRepublic i ukrócą w końcu bezprawie i bandytyzm gnojków.

  Odpowiedz
  • avatar
   2015.10.09 08:51 Siwy

   Widze olek ze z Ciebie to stary garus nie to co te zlodziejaszki z torowego forum. Dobrze ze mamy takich specjalistow jak Ty na internecie inaczej nie wszyscy zdazylibysmy przeczytac te wszystkie wazne publikacje akademickie o penitencjarnej polsce. Zbyszek Alcatraz.

   Odpowiedz
 • avatar
  2015.10.08 18:39 hehe

  niektórzy szpece, którzy nie ogarniają nawet podstawowej bankowości niech lepiej się nie wypowiadają bo to brzmi śmiesznie.

  Odpowiedz
 • avatar
  2015.10.08 19:25 Exxzy

  Dacie rade przeprowadzić wywiad z aresztowanymi albo policja jak ich złapali i na czym się wyłożyli ??

  Odpowiedz
  • avatar
   2015.10.09 10:45 wykopek

   Oskarżeni mają zakaz wypowiadania się o sprawie. Gadać będą mogli dopiero po wyroku.

   Odpowiedz
   • avatar
    2015.10.09 18:46 Exxzy

    Ja moge poczekaći pewno oni bedą mieli duzo wolnego czasu :)

    Odpowiedz
 • avatar
  2015.10.08 20:51 Jeż

  Jaki tam sukces.
  Któryś puścił parę i tyle.

  Odpowiedz
 • avatar
  2015.10.09 08:52 Siwy

  Widze olek ze z Ciebie to stary garus nie to co te zlodziejaszki z torowego forum. Dobrze ze mamy takich specjalistow jak Ty na internecie inaczej nie wszyscy zdazylibysmy przeczytac te wszystkie wazne publikacje akademickie o penitencjarnej polsce. Zbyszek Alcatraz.

  Odpowiedz
 • avatar
  2015.10.09 12:46 tanoy

  Fidelis …

  Odpowiedz
 • avatar
  2015.10.09 18:24 John

  Wychodzi na to ze adminów torepubluc złapali przypadkuem w związku z inną sprawą a nie jako samych administratorów…

  Odpowiedz
 • avatar
  2015.10.09 22:49 małpiadama

  „Polską scenę cyberprzestępczą i goniących ich policjantów obserwujemy już od kilku lat i musimy przyznać, że jest to dotychczas najbardziej niespodziewany sukces organów ścigania. Ale profesjonalni przestępcy wyglądają dużo bardziej elegancko: stół nakryty białym suknem, suta kolacyjka na koszt podatnika, a na honorowych miejscach wysoko postawieni politycy rządzącej koalicji. W takich warunkach, przed ośmioma laty powołali państwową spółkę, której działalność kosztowała 300 mln złotych, a teraz, tuż przed kolejnymi wyborami i z uzyskanymi zerowymi efektami, jest po cichu likwidowana.”

  Proponowałbym urealnić ostatni akapit. ;)

  Odpowiedz
 • avatar
  2015.10.10 12:49 co_cie_to_obchodzi

  Gratulacje dla Policji!

  Odpowiedz
 • avatar
  2015.10.12 09:23 Mario_Vs

  Jebać konfidentów .. !!

  Odpowiedz
 • avatar
  2015.10.12 20:06 Andrzej z Lublina

  Skopiowałem z Torepublic. Bardzo dobrze wyjaśniona teroia na temat ich wpadki.

  Misiaczki moje to ja Rafał od Zdziśka, ten co dolary lewe wklejał a wy mnie wyjebaliście. Ale powiem Wam co moje policyjne źródła mi wyszczekały o aferze z Adminami z tego forum.

  Oni nie wpadli z powodu złamania tora, to nie był problem BHP z dostępen do netu. To też nie był problem ze słupami ani z brakiem uwagi. Moje małe miśki nie zdajecie sobie sprawy jak małym wiatem jest świat Bitcoin w Polsce. Tak ja wiem, że wy miski myślicie, że w Polsce i na całym świecie jest mnówstwo oszustów i bandziorów, co piorą złotówki, dolary i Euro przy pomocy BTC a policja siedzi i nic nie robi. Otóż się mylicie, bo policja robi cały czas. W Polsce są właściwie tylko 4 większe giełdy, które mają załośnie płytki rynek. Na naszych giełdach królują traderzy, którzy szaleją kwotami tak astronomicznymi jak 1-2 BTC. Tak, to są daily traderzy, śmietanka różnych forów o inwestowaniu. Polskie giełdy w porywach maja kilkadziesiąt BTC dziennego obrotu.

  Policja moi drodzy słuchacze współpracuje z giełdami i dostaje info o dziwnych dużych wypłatach. Każda giełda ma obowiązek rejestracji wypłat ponad 15.000 EURO ale oprócz tego współpracuje na bierząco z policja i przekazuje informacje operacyjne. W tym przypadku giełda bitcurex odnotowała kilka wymian BTC na kwotę kilkuset tysięcy od całkiem nowego użytkownika, który był zweryfikowany, wszystko było ok. Na jego konto trafiały spore kwoty, które były, jak się już domyślacie, wypłacane w bankomatach a wypłaty robili zamaskowani kolesie. To wszystko nie było jeszcze przestępstwem ale dało podstawy to założenia obserwacji. I od tego momentu poszło gładko. Zatrzymano i przesłuchano kolesi, którzy obierali dla niego z bankomatów, założono im kamery i mikrofony i nagrano moment przekazania pieniędzy do podejrzanego. Wykorzystano korelacje czasową, tj sprawdzano kiedy pojawiały się wpisy na Torepublica i kiedy podejrzany był w domu. Tak moje małe misie, ten mistrz oszust interentowych mieszkał z mamą i tatą i młodzszą siostrą. Wkońcu zrobiono wjazd na chate i zatrzymano kolesia jak siedział przed kompem z otwartą sesją na ToRepublic. Moje miski, nie było żadnych wyłączników prądu, żadnych kabelków do wyrwania ze ściany. Zadzwonił listonosz a jak otworzono drzwi to wpadły psy. Gośc w domu miał prawie 200tys zł w gotówce, prawie kilogram złota z monetach, kilka nowych laptopów, kilkadziesiąt telefonów, kart SIM, dysków twardych. Gośc od razu się przyznał do wszystkiego i dostał od razu 3 miesięczny areszt wydobywczy. A potem poszło szybko. Kolejny zatrzymany Kyber, potem przejęcie kont i nasłuch. Nie wiem, czy były jakieś policyjne prowokacje, ale przede wszystkim było mozolne zbieranie danych i definiowanie środowiska. Teoria o tym, że zatrzymani po zamianie aresztu na poręczenie majątkowe skontaktowali się z Z3S jest kretyńska, im grozi kilkanaście lat odsiadki, nikt z nich nie zaryzykuje powrotu do aresztu. Sami się możecie domyśleć kto dał cynk Z3S i zastanowić, dlaczego niebezpiecznik.pl milczy na ten temat.

  Tor jest bezpieczny jeżeli zachowacie BHP. TVI wpierdolił się, ponieważ korzystał z polskiej giełdy, gdzie mimo zweryfikowanego i 100% bezpiecznego konta, użytkownicy obracający kwotami kilkaset tysięcy zł są od razu wskazywani. Rynek BTC jest żałośnie płytki. Policja nie potrafi analizować blockchain, nie daje rady z PGP, nic nie poradzi na prepaida, socks, VPN i Tora. Ale po przez działania operacyjne i współpracę z giełdami BTC bez problemu wytypują osoby, których profil na giełdzie odbiega od normy.

  Co z tego, że prali BTC, że zamieniali lewą kasę na BTC a potem BTC na wypłaty z bankomatu, kiedy zabiła ich chciwość i wolumen transakcji. Gdyby to było 20 tys raz na 3 miesiące albo 50 tys raz na poł roku, sprawa by się rozmyła. Myśleli, że się ukrywają za Torem i są bezpieczni a wystarczyło zacząć wymieniać BTC poza giełdami, rozpłynnić to, spróbować giełd zagranicznych. Wiem co zaraz napiszecie moje misie na to, że mogli korzystać z ogłoszeń na localbitcoins, że to ryzyko itp. Ale co za problem sprzedać 200 BTC w Londynie albo Lisbonie ? Bilet lotniczy i po robocie. Policja nie dojdzie do tego, bo policja nie zajmuj się śledzeniem BTC. Policja wkracza do akcji, kiedy ktoś na giełdzie BTC, do informacji o obrotach tej giełdy mają organy ścigania, zaczyna robić transakcje wykraczające poza standartowe zachowania. Powtórze, policja nie idzie za adresami BTC, policja idzie za informacją, że ktoś miał dużo BTC i sprzedał dużo BTC a potem wypłacił dużo PLN.

  Proste jak drut ?

  Miśki moje jeszcze kilka słów wyjaśnienia jak się czyści kasę z wyjebek.

  Po włamaniu na konto w walucie fiat należy dokonać przelewu na nasze konto fiat (słup). Następnie albo przelewamy ponownie na kolejne konto fiat albo od razu ślemy środki fiat na giełdę BTC. Tam na giełdzie BTC kupujemy BTC, które następnie wypłacamy i kierujemy do miksera BTC albo kilku mikserów. Po miksowaniu mamy na 99,99% czystę BTC alb aby być w 100% pewnymi, że nie powiązą nas z BTC, które kupiliśmy za lewą kasę na giełdzie, trzeba te BTC w miarę anonimowo sprzedać.

  Tutaj popełnili błąd nasi bohaterowie. Postanowili sprzedać przeprane i w 99,99% bezpieczne BTC na polskiej giełdzie. Mieli do tego wcześniej przygotowane, zweryfikowane konto na tej giełdzie, które wcześniej dokonału kilku małych transakcji. Co się stało ? Ktoś z giełdy zauważył, że uśpione konto nagle sprzedało kilkaset BTC i powtórzyło takie działanie kilka razy. Konto było zweryfikowane, nie było powodu do niepokoju. Ale taka informacja oficjalnie albo nie oficjalnie trafiła do Policji.

  I tutaj zaczynają się działania operacyjne. Czyli prokurator występuje o dostęp do konta bankowego, okazuje się, że z kont są robione wypłaty gotówkowe w dużych ilościach i miejscach, następnie od Euronetu ściąga się zapisy z kamer (kto pamięta aferę podłuschową i czytał akta, wie, że pani posterunkowa mailem załatwiała dostęp do konkretnego bankomatu i o kontretnej godzienie. Nie potrzeba było żadnych pism z prokuratury.). Widać, że z obserwowanego konta kasę wyciągają opatuleni w szaliki i czapki kolesie, w różnych miejscach i czasie, co sugeruje kilka osób. Następnie zatrzymuje się jednego z nich a on prowadzi nas do kolejnego, którym okazuje się młodzieniec mieszkający z rodzicami i siostrą. Potem zakłada mu się 24h obserwacje i koreluje działania. Nikt nie bawi się w sprawdzanie ruchu interentowego. Po zebraniu odpowiedniej ilości dowodów wchodzi się na chate.

  Game over.

  Odpowiedz
  • avatar
   2015.10.13 17:38 OneAnother

   Co za debil otwiera drzwi od chaty komukolwiek z wlaczonym kompem z szyfrowanymi dyskami? Hmm

   Odpowiedz
 • avatar
  2015.10.13 21:26 Zdzisław

  Andrzeju z Lublina skończ pieprzyć bzdury. Gdyby Twoja wersja była prawdziwa to max złapaliby 1 człowieka, daje 99% ,że Panowie się nie znali w irl więc w jaki sposób mogło dojść do zatrzymania aż 3 osób (kto był 3-ci?!)?

  Bezdomnego werbował powiedzmy 1 człowiek, trzech dostało „gotowca” czyli numer bankowy do działania. W jaki spsób mundurowi pojamli kolejnych 2 ludzi którzy się nie znali?

  Moim zdaniem kasa na SAMYM końcu poszła do menela żeby ten wypłacił je w placówce i pewnie wypłacił kilka razy. Człowiek który zwerbował bezdomnego mógł się umówić na wysyłkę gotówki pocztą lub na jakiś paczkomat i tutaj wpadli bo menel był pod lupą=człowiek go werbujący a później po nitce do kłębka.

  Żaden idiota nie wrzuciłby kilkuset BTC żeby wpłacić na jakiś rachunek bo wiadomo ,że lupa będzie. Zatrzymane chłopaki cymbałami nie byli przecież.

  PYTANIE BRZMI: JAK MOGLI ZATRZYMAĆ 3 OSOBY KTÓRE SIĘ NIE ZNAŁY FIZYCZNIE?

  Odpowiedz
 • avatar
  2015.10.13 21:32 Zdzisław

  Dodam jeszcze ,że każda osoba musiała otworzyć mundurowym i zostawić włączony komputer co jest NIEMOŻLIWE !

  Zatrzymani na 100% mieli długie hasła ,paranoje po kradzieży dużej sumy i złapanie ich z włączonym komputerem graniczło z cudem. Złapano 3 osoby ,3 komputery włączone i zgoda na współpracę.

  Śmierdzi to na kilometr więc albo jakieś ABW się włączoło i łamali tora albo ta cała historia nie ma sensu.

  Odpowiedz
 • avatar
  2015.10.15 00:12 OneAnother

  Zdzisiek, nawet jak lamali tora… To kurwa przeciez musieli miec u nich na kompach RAT, a chlopaki korzystali z VM. Wiec psy sa lepsze niz myslimy, ze sa.

  Odpowiedz
  • avatar
   2015.10.15 07:17 Tomi

   To proste wpadł bo zainstalował Windows 10 :?

   Odpowiedz
 • avatar
  2015.10.21 14:30 krang

  Bez wzgledu ba wszystko, nalezy teraz zachowac odpowiednie BHP aby dojsc do tego, czy TR przezyje ta probe oraz czy ewentualnie Hydra podola nowym wyzwaniom. Im wiecej alternatyw tym lepiej dla szarego kowalskiego. A to czy gdzies sa policjanci czy ich ma, ma sie nijak do ilosci naglosnionych afer. Oni sa wszedzie i zawsze. Tylko spolecznosc zaczyna trzesc sie w momencie gdy juz jest za pozno. Stad warto rejestrowac sie na nowym forum i zastanowic jak i co robic aby mimo ze sie tam jest nie miec problemow w przyszlosci :) ot to to

  Odpowiedz
 • avatar
  2015.10.22 17:31 DM

  Jak się robi lewiznę, to się trzyma mordę na kłódkę, tym bardziej nie należy zbytnio szastać kradzionymi pieniążkami.

  Odpowiedz
 • avatar
  2015.11.05 17:00 Eto

  Jakieś nowe informacje w tej sprawie jak potoczyły się losy naszych celebrytów :)?

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Ogromny sukces polskiej policji – administratorzy ToRepublic zatrzymani

Komentarze