26.04.2015 | 20:32

Adam Haertle

Podsumowanie zapowiadanych na dzisiaj ataków Anonymous na polskie instytucje

Od wielu tygodni w sieci znaleźć można było zapowiedzi wielkiej (R)EWOLUCJI, która zmieni nasz kraj. Tym razem akcja była profesjonalnie przygotowana – logo, grafika, wydarzenie na Facebooku i 18 tysięcy uczestników.

Z poczucia dziennikarskiego obowiązku postanowiliśmy śledzić rozwój wydarzeń. Wagi planom Anonymous dodały rozsyłane przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa komunikaty pochodzące od CERT.GOV.PL dotyczące możliwych ataków oraz analogiczne wezwania Komisji Nadzoru Finansowego do przeglądu procedur reagowania na incydenty. Poniżej spróbujemy podsumować faktyczny przebieg dzisiejszych wydarzeń. Zapowiedzi były poważne:

Naszym celem jest pokojowa (R)ewolucja, wyznaczona na dzień 26 kwietnia 2015r., której skutkiem będzie odsuniecie od władzy układu pomagdalenkowego okupującego nasz kraj od 25 lat.
Zapowiedź rewolucji

Zapowiedź rewolucji

Lista przeprowadzonych ataków na infrastrukturę informatyczną

Koniec listy.

Podsumowanie

Tak, lista była krótka. Choć dzień jeszcze się nie skończył, to nie spodziewamy się, by urosła. Jedyna próba stworzenia wrażenia, ze cokolwiek się działo, miała miejsce na Facebooku, gdzie opublikowano linki do plików wykradzionych wieeeele miesięcy temu z serwerów KPRM i MSZ. Musimy przyznać, że po zatrzymaniu członków LulzSec większość „wycieków” publikowanych przez Anonymous to w najlepszym wypadku kompilacje starych danych, a najczęściej wyniki uruchomienia skanera podatności, który niczego nie wykrył, ale wyprodukował kilkaset wierszy kodu rzekomo wartych opublikowania. Podobnie zapewne przebiegło zapowiedziane na godzinę 14 powstanie miasteczka namiotowego pod Kancelarią Premiera – skończyło się na pytaniach na Facebooku o treści „dzieje się coś”?

Nie pisalibyśmy o tym wszystkim, gdybyśmy nie wiedzieli o co najmniej kilku dużych polskich firmach i instytucjach, w których powołano w związku z dzisiejszymi wydarzeniami sztaby kryzysowe i które zapłaciły za nadgodziny administratorów monitorujących systemy i raportujących każdy podejrzany pakiet mówiący po rosyjsku. Nie twierdzimy, że to źle – takie ćwiczenie na pewno od czasu do czasu warto przeprowadzić. Widzimy jednak pewną wadę tej sytuacji – po kilku podobnych fałszywych alarmach czujność zespołów bezpieczeństwa może znacznie spaść i gdy pojawi się alarm prawdziwy, nie zareagują odpowiednio. Przyszłe tego typu wydarzenia proponujemy jasno klasyfikować jako typowe ćwiczenia, nie wyolbrzymiając zagrożenia płynącego z publikacji kilku postów na Facebooku.

Powrót

Komentarze

 • 2015.04.26 20:44 kez87

  „Widzimy jednak pewną wadę tej sytuacji – po kilku podobnych fałszywych alarmach czujność zespołów bezpieczeństwa może znacznie spaść i gdy pojawi się alarm prawdziwy, nie zareagują odpowiednio”

  I to jest jedyny realny wkład w ewentualną działalność antysystemową tych „Anonimowych” :D Były wirusy w formie łańcuszka straszącego przed atakiem to teraz są ataki polegające na straszeniu przed atakiem.W sumie konkretne i wymierne finansowo szkody to też robi, więc po co przekombinowywać.Socjotechnika rulez ;)

  Odpowiedz
 • 2015.04.26 20:53 Tomek

  Widze że Securitum już sekurak nie wystarczy-> „W tym tygodniu patronem serwisu jest firma Securitum, realizująca szkolenia oraz testy penetracyjne”. Trzy linki w jednym zdaniu, spoko.

  Odpowiedz
  • 2015.04.27 09:15 Dawid

   W czym problem? Płacą za reklamę, to mogą wymagać. Co za różnica dla czytelnika czy jeden link czy trzy?

   Odpowiedz
   • 2015.04.27 11:09 Mateusz

    Puki nie przeczytałem twojego komentarza nawet nie zauważyłem, że coś takiego pojawiło się na stronie:) Robisz z igły widły:)

    Odpowiedz
 • 2015.04.26 21:42 Administrator

  Jakie zapłacili? Pozwolili z wielką łaską odebrać nadgodziny.

  Odpowiedz
 • 2015.04.26 22:24 AOB

  false positives

  Odpowiedz
 • 2015.04.26 22:29 Adam

  MAJĄ ROZMACH SK####YNY…!!! xD

  Odpowiedz
 • 2015.04.26 22:50 Big Dog

  Anonymus from Poland, to żałośni amatorzy.
  Ogłaszali się z takim rozmachem, że o tym ataku każdy już wiedział od tygodni.
  Szef przedłożył mi pismo od ABW o atakach Anonymus ponad 2 tygodnie temu.

  Odpowiedz
  • 2015.04.27 00:31 Adam

   „Szef przedłożył mi pismo od ABW o atakach Anonymus ponad 2 tygodnie temu.”
   Może właśnie to miało być sednem ataku??? :)

   Odpowiedz
 • 2015.04.26 23:27 txkx

  to już ruskie 20 b.m. większy atak zrobili :D

  Odpowiedz
 • 2015.04.27 14:04 BinhLadain

  To nie żdaen Gaj Fox tylko ruch narodowy pokazał muskuły
  Ich brudne zagrywki z zakładaniem masek, bo poza 11.11 nie są wstanie zmobilizować nikogo, taka polska apatia

  Odpowiedz
 • 2015.04.27 16:16 pisacz komentarz

  anonymusy są żałosne. Kiedyś dali się wrobić w mój skrypt (.cmd) kasujący wszystko ze wszystkich dysków xD

  22 stycznia o godzinie 20:53 pewien OP (jak się później miało okazać z długim kucem) założył nitkę, w której napisał, że ma zamiar stworzyć skrypt służący do kasowania danych na dysku działający pod przykrywką szybszego i skuteczniejszego LOIC. Po odczekaniu 35 minut jeden z anonów umieścił w swoim obrazku powiązanym bółdupne posty z polskiej sekcji http://anonymouswiki.forumotion.com/ (już zamknięte), w których polski legion skarżył się na potracone dane.
  Niestety po pewnym czasie jakieś kuce wśród anonimowych oraz niektóre ofiary […] zaczęły ostrzegać przed skryptem innych użytkowników ich forum. Dynamitardzi w odpowiedzi na ich ostrzeżenia rozpoczęli pisanie postów,w których wszystkich mówiących o niebezpieczeństwie związanym ze skryptem nazywali …trollującymi użytkownikami karachana.

  http://chanarchive.pw/wiki/Atak_na_polskich_Anonymous

  prawdziwi anonimowi (anony z vi/kara) robią bekowe akcje – z papieżem, magikiem, zlewami itd.

  Odpowiedz
  • 2015.05.07 14:28 Ninja

   Wytrzyj smarki spod nosa. Lameriada się szerzy, jak widzę.

   Odpowiedz
 • 2015.04.27 17:02 Hiro_Protagonista

  Tak jak facebooka mieli kiedyś rozwalać…

  W ogóle te anonimusy to śmiech na sali, nikt „z poważnych” nie będzie robił w ich imieniu bo ten cały ich wizerunek kupy się nie trzyma. Więc jest to „armia” LOIC’a.

  Odpowiedz
 • 2015.04.27 21:37 Moro

  śmieszą mnie te wszystkie facbookowe akcje a już najbardziej te umawiane przez 'hackerów’.

  Odpowiedz
 • 2015.04.27 22:02 Anonymous

  Ataki zakończone powodzeniem. To co oglądacie to statyczne mirrory rządowych stron, infrastruktura już dawno im padła. Ukrywają prawdę. Lecz nie bójcie się!

  Odpowiedz
  • 2015.04.28 21:09 Adam

   …chyba powinno być „bójcie się” … :D

   Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Podsumowanie zapowiadanych na dzisiaj ataków Anonymous na polskie instytucje

Komentarze