02.12.2014 | 16:03

Adam Haertle

Ponad 30 tysięcy plików skradzionych Sony Pictures już w sieci

Kilkanaście godzin temu spełniła się groźba włamywaczy, którzy zaatakowali Sony Pictures. W sieci znalazło się archiwum o rozmiarze 25GB, zawierające dziesiątki tysięcy plików, w tym poufne dane firmy pochodzące z działów kadr, marketingu czy sprzedaży.

Linki do opublikowanego w kilku miejscach archiwum pojawiły się wczoraj w serwisie Pastebin. Wśród ponad 30 tysięcy dokumentów, pochodzących najwyraźniej z korporacyjnego serwera plików, znaleźć można absolutnie wszystkie informacje przetwarzane przez dużą korporację. Przeważają dane kadrowo-płacowe takie jak pensje, urlopy, delegacje, rekrutacje, ubezpieczenia, rozliczenia delegacji czy rachunki. Oprócz tego w gąszczu kilku tysięcy folderów można znaleźć setki prezentacji, tysiące arkuszy kalkulacyjnych, notatki ze spotkań, preliminarze wydatków, zestawienia kosztów, materiały promocyjne, umowy, opłaty licencyjne, sprawozdania ze sprzedaży i tysiące innych przykładów tego, ile dokumentów potrafi wytworzyć sprawna machina biurokratyczna. W sieci pojawiła się już nawet analiza firmowej listy płac, wskazująca, że najlepiej zarabiają w niej starsi biali mężczyźni.

Klasyk gatunku czyli pliki z hasłami

Wśród opublikowanych danych nie mogło zabraknąć klasyka wszech czasów, czyli pliku passwords.doc (przechowywanego w katalogu passwords).

Plik passwords.doc

Plik passwords.doc

Obecność i treść tego pliku chyba najlepiej świadczy o kulturze bezpieczeństwa informacji panującej w firmie. Nie brakuje także materiałów związanych ze sztandarowymi produkcjami Sony Pictures jak np. serialem Blacklist:

Folder z materiałami dot. Blacklist

Folder z materiałami dot. Blacklist

Według oświadczeń autorów włamania to dopiero początek wycieku.

Wątek Korei Północnej absurdalny, lecz o dziwo możliwy

Kiedy serwis re/code opublikował spekulacje na temat możliwego zaangażowania Korei Północnej w atak na Sony Pictures w sieci dominowało niedowierzanie. Rzekomą motywacją atakujących miał być film „The Interview”, opisujący próbę zamachu na Kim Jong-Una w konwencji komedii. Brzmi absurdalnie, prawda? Tymczasem okazuje się, że pojawiły się pierwsze dowody wskazujące na związek pomiędzy atakiem na Sony Pictures a zeszłorocznymi atakami na organizacje medialne i finansowe w Korei Południowej.

Jak informuje Wall Street Journal w poniedziałek FBI rozesłało do wielu firm informacje o tym, jakich śladów złośliwego oprogramowania można szukać w swojej sieci w związku z włamaniem do Sony. To dość popularna praktyka – w oparciu o sygnatury zidentyfikowanego ataku (tzw. indicators of compromise) takie jak sumy kontrolne plików czy też adresy IP atakujących można próbować zlokalizować inne ofiary. FBI wskazuje w swoim komunikacie na złośliwe oprogramowanie niszczące zapisy na twardych dyskach w sposób utrudniający ich odzyskanie. Oprogramowanie to ma podobno być bardzo podobne do tego, które zostało użyte w atakach na instytucje w Korei Południowej w marcu 2013.

Aktualizacja 2014-12:02 21:00
Brian Krebs zdobył kopię notatki FBI. Wskazuje ona na 3 adresy IP, z którymi łączy się złośliwe oprogramowanie – jeden z nich, 217.96.33.164, znajduje się w Polsce i jest to serwer, który także padł ofiarą włamywaczy. Oprócz tego Brian wskazał także na analizę jednej z próbek złośliwego oprogramowania, która odpowiada opisowi FBI.

Mandiant szuka Chińczyków

Jak donosi Agencja Reutera, oprócz FBI, które bada włamanie, Sony Pictures zdecydowało się zatrudnić firmę Mandiant (a w zasadzie FireEye, które jest od niedawna jej właścicielem) do analizy skutków oraz usunięcia włamywaczy z sieci firmy. Mandiant to jeden z największych graczy na tym rynku, znany jest z z wykrywania sprawców ataków APT, którymi zawsze okazują się Chińczycy. Pojawiły się też już żarty mówiące, że rachunek od Mandianta będzie większy niż wszystkie straty Sony Pictures związane z atakiem – ale może okazać się to nietrafioną prognozą.

Faksy i prywatne konta Gmail, czyli plan kryzysowy

W obliczu zmasowanego ataku i potencjalnej infekcji wszystkich urządzeń w firmie, Sony Pictures podjęło zdecydowane kroki. Zaczęło od wyłączenia serwerów i stacji roboczych. W ten sposób wyłączyło także korporacyjną pocztę elektroniczną – ruch dość śmiały i rzadko spotykany. Pracownicy otrzymali informację o zakazie włączania sprzętu, korzystania z sieci WiFi oraz prób zdalnego łączenia się z firmą. Aby umożliwić choć częściowe funkcjonowanie firmy, pracownicy zaczęli korzystać ze swoich prywatnych skrzynek pocztowych (głównie Gmail) a kluczowe informacje (np. loginy i hasła do tymczasowych zasobów uruchomionych awaryjnie) przekazywane są wyłącznie w drodze rozmowy telefonicznej. Co starsi stażem uruchomili także faksy…

Ostrzeżenie na windzie w Sony Pictures

Ostrzeżenie na windzie w Sony Pictures

Trollowanie dziennikarzy nigdy nie było takie proste

Ciekawym wątkiem historii jest także oryginalny wyciek, zawierający listę plików należących do Sony Pictures. Wraz z nim włamywacze opublikowali listę adresów poczty elektronicznej, pod którymi można się z nimi skontaktować.

[email protected]
[email protected]
[email protected]
[email protected]
[email protected]
[email protected]
[email protected]
[email protected]
[email protected]
[email protected]

Kawał polega na tym, że wszystkie podane adresy to anonimowe skrzynki tymczasowe, na które zalogować się może każdy internauta. Co prawda w skrzynkach w domenie yopmail.com nie widać żadnych wiadomości, to pod adresami z domeny spambog.com można znaleźć sporo korespondencji. Przeważają oczywiście wiadomości o treści „prześlij mi pliki proszę proszę proszę”, ale można także znaleźć prośby o wywiady od dziennikarzy:

Prośba o wywiad

Prośba o wywiad

Trzeba też przyznać, że nie jest to prośba odosobniona.

Prośby dziennikarzy

Prośby dziennikarzy

Pozostaje tylko czekać, aż ktoś dziennikarzom odpisze, wykorzystując do uwiarygodnienia swojej historii materiały z kolejnego wycieku

Powrót

Komentarze

 • 2014.12.02 16:36 Duży Pies

  Warto przeanalizować tę wrzutkę. Będzie dobry materiał na szkolenia z pentestów i z bezpieczeństwa informacji.

  Odpowiedz
 • 2014.12.02 20:24 me

  Taką penetracje to ja widziałem tylko w filmach z Sashą Gray. Wow.

  Odpowiedz
 • 2014.12.02 21:03 Marek

  Tak z ciekawości – jak w ogóle wygląda kwestia prawna ściągania takiego archiwum?

  Odpowiedz
  • 2014.12.02 21:42 dk

   pewnie gorzej niz za gwalt …

   Odpowiedz
  • 2014.12.02 21:55 Duży Pies

   Sprawa dwuznaczna i zależna od prawodawstwa danego kraju.
   To archiwum jest spreparowane przez „kogoś” a nie oficjalnie przez Sony.
   Dopóki go nie ściągniesz i nie sprawdzisz co w nim jest, dopóty nie masz pewności że jest tym, czym zostało ogłoszone na wielu już stronach. Jeśli tę wrzutkę ściągniesz i przejrzysz i zobaczysz, że są tam dane do których wglądu nie jesteś uprawniony, powinieneś to skasować z dysku. Tak powinieneś zrobić, jeśli chcesz być praworządny na maxa.

   Odpowiedz
   • 2014.12.02 22:07 Duży Pies

    No i zawsze możesz powiedzieć że ściągnąłeś tę wrzutkę żeby ją przeanalizować pod kątem złośliwego oprogramowania. Akurat to jest dobry powód, bo cyberprzestępcy często dorzucają do takich wrzutek coś extra, żeby to rozdystrybuować po Sieci.
    Więc powód ściągania jest jak najbardziej prawomyślny.
    Problem w tym, że prokurator może myśleć inaczej ;)

    Odpowiedz
 • 2014.12.03 01:03 Grzegorz

  Heh, ten adres IP to do jakiegoś przedsiębiorcy należy. Może mieć nieźle teraz przewalone, skoro ataki przez jego serwer poszły… :/

  Odpowiedz
  • 2014.12.03 08:58 Duży Pies

   „Przewalone”? Niby dlaczego?
   Napastnik mógł przełamać zabezpieczenia serwera (jeśli takowe w ogóle były), umieścić tam złośliwy kod i uczynić z hosta część bota, lub zrobić tam sobie bezpieczną bazę do dalszych ataków – to prawdopodobny scenariusz.
   Nasz przedsiębiorca może mieć takie problemy że zabiorą mu dyski z serwera do analizy, mogą przeszukać serwerownię i ewentualnie jego samego przesłuchać. A potem dadzą mu spokój, skoro nie on atakował.
   Problemem będzie to, że w Polsce wszystko trwa i trwa. Więc dyski mogą mu oddać np. najwcześniej po roku i jeśli są tam ważne dla działania jego firmy dane, to firma mu pada.

   Odpowiedz
 • 2014.12.03 02:57 qq

  ktos pamieta haslo do archiwum?

  Odpowiedz
 • 2014.12.03 07:14 paste

  No i pastebin leży :) mają zbyt duże obciążenie ;]

  Odpowiedz
 • 2014.12.03 08:55 Dev0

  Uuuuu współczuję [dane firm i osób usunięte].
  .
  Czeka ich nie lada niespodzianka. Ciuś ciuś panowie admini ;) obyście mieli logi :P
  .
  Swoją drogą ilość i skala ataków w ostatnich latach maluje świetlaną przyszłość dla nas (czyt. specjalistów IT, adminów, AIBków, white-hat-hackerów i całej reszty geeków, CHEERS!).

  Odpowiedz
  • 2014.12.03 15:28 draft

   „Uuuuu…

   Swoją drogą ilość i skala ataków w ostatnich latach” stawia w nie najlepszym świetle „specjalistów IT, adminów, AIBków, white-hat-hackerów i całą resztę geeków” :)

   Odpowiedz
   • 2014.12.04 09:41 Dev0

    Nie zgadzam się z tobą, już tłumaczę dlaczego.
    .
    1. Firma X (do moderatora, dlaczego publiczne dane firmy i osób zostały usunięte z mojego poprzedniego posta?), która jest właścicielem IP wykupiła outsourcing IT u firmy Y (hosting, administracja, both?). Teraz pytanie, za jaką kwotę usługa ta została zakupiona? Czy adekwatną do jakości usług? Przecież „JAKOŚĆ za najniższą cenę!” to slogan marketingowy. Czy naprawdę firma X wydała odpowiednią sumę za usługę a winę za przełamanie zabezpieczeń ponosi leniwy/kiepski admin? Wątpię.
    .
    2. Ile razy słyszeliście „Czy na pewno jest to nam potrzebne? Dlaczego tak drogo? Kto by się chciał do nas włamywać, przecież nie ma po co!” od zarządu gdy występowaliście z wnioskiem o kasę na aktualizację/zakup/modernizację waszych systemów bezpieczeństwa?
    .
    3. Poprawnie skonfigurowany system bezpieczeństwa, analizujący anomalie (a wiemy, że tylko takie systemy mają teraz rację bytu, gdy naprawdę zależy nam na bezpiecznej infrastrukturze) byłby w stanie uchronić firmę X przed konsekwencjami ataku. Nie powstrzymałoby to pewnie włamywaczy przed ich dokonaniami, ale przynajmniej ochroniło firmę X. Czy taki system był proponowany firmie X? Czy firmę X stać na taki system? Czy firma X zrezygnowała z proponowanych rozwiązań bo „Kto by chciał się do nas …”.
    .
    4. Obecnie jedynie sektor finansowy jest tak naprawdę chroniony. Wymogi prawne, wizerunek firmy czy budżet działu IT mają na to bezpośredni wpływ. Często (czego przykładem jest Sony) nawet duże korporacje są narażone na skuteczne ataki. Nie wspominając już o małych i średnich firmach.
    .
    5. Nadzieją są więc grupy specjalistów od bezpieczeństwa IT. Tak zwane białe kapelusze, pasjonaci, którzy często charytatywnie (nie licząc programów „bug bounty”) wykrywają, publikują, alarmują o potencjalnych lukach bezpieczeństwa. Pozostaje mieć nadzieję, że większość ‘geeków’ będzie mieć sumienie. Bo tylko sumienie (Kary? Jakie kary? Skoro bardziej rozgarnięty nastolatek potrafi ośmieszyć służby w naszym kraju, a co dopiero zorganizowana grupa specjalistów) może utrzymać ich po ‘jasnej stronie mocy’.
    .
    Amen.

    Odpowiedz
    • 2014.12.04 10:23 Adam

     Dane zostały usunięte, ponieważ osoby w nich wymienione twierdzą, że z tym adresem IP nie mają już nic wspólnego, tylko wpis w Ripe pozostał nieaktualny.

     Odpowiedz
     • 2014.12.04 11:05 Dev0

      Rozumiem, dziękuję za wyjaśnienie. A co do firmy, niech zaktualizują swoje konto w RIPE to unikną problemów w przyszłości.

     • 2014.12.04 12:01 Duży Pies

      Może przyłączysz się do RIPE Atlas? https://www.ripe.net/ Wysyłają ciekawą sondę i możesz brać udział w projekcie

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Ponad 30 tysięcy plików skradzionych Sony Pictures już w sieci

Komentarze