Praktyczna analiza powłamaniowa – informacja o książce

dodał 20 grudnia 2017 o 23:32 w kategorii Info  z tagami:
Praktyczna analiza powłamaniowa – informacja o książce

Kilka miesięcy temu ukazała się na polskim rynku dość nietypowa książka – Praktyczna analiza powłamaniowa aplikacji webowej w środowisku Linux autorstwa książka Adama Ziai. Dlaczego nietypowa? O tym poniżej.

W Polsce mało pisze się o bezpieczeństwie, szczególnie w aspekcie technicznym. Mamy kilka blogów o różnym charakterze, trochę publikacji naukowych o dość hermetycznym charakterze i książki tłumaczone z angielskiego. Większość autorów zapewne wychodzi z założenia, że wszystko już napisano po angielsku – i z reguły ma rację. Nie oznacza to jednak, że nie ma już o czym pisać, czego dowodzi publikacja Adama.

Artykuł nie zawiera recenzji książki, ponieważ nie zdążyliśmy jeszcze jej przeczytać (przejrzeliśmy całość i przeczytaliśmy kilkanaście stron), a autor i wydawnictwo dopytują o to, kiedy artykuł będzie na stronie. Poniżej znajdziecie jednak pewne wskazówki ułatwiające ocenę przydatności tej pozycji wydawniczej.

Technicznie i praktycznie

Praktyczna analiza powłamaniowa to książka bardzo praktyczna. Prawie nie ma strony bez mniejszego lub większego fragmentu kodu. Nie jest to zatem beletrystyka – raczej podręcznik techniczny. Autor prowadzi czytelnika krok po kroku przez trudny problem analizy powłamaniowej w kontekście analizy ataku na aplikację WWW. Nie będziemy tutaj jej treści opisywać rozdział po rozdziale – na stronie Adama znajdziecie zarówno spis treści jak i fragment do pobrania i poczytania.

Choć sami nie zajmujemy się analiza powłamaniową, to książka ląduje na liście „do przeczytania w podróży” – wiedza w niej zawarta przydać nam się może chociażby do lepszego opisywania na naszej stronie incydentów bezpieczeństwa. Bez wątpienia nie jest to książka dla każdego – ale na pewno znajdą się wśród Czytelników osoby, którym się przyda. Zanim podejmiecie decyzję o zakupie zobaczcie spis treści, przeczytajcie dostępne fragmenty i zapoznajcie się z solidną recenzją Patryka Krawaczyńskiego – to powinno wystarczyć, by ocenić przydatność tej pozycji w Waszej biblioteczce.