Włamanie, wyciek i szantaż – czyli śledztwo w korpoświecie

dodał 5 listopada 2020 o 06:53 w kategorii Info  z tagami:
Włamanie, wyciek i szantaż – czyli śledztwo w korpoświecie

A zapowiadał się taki spokojny dzień… Jeszcze 2 minuty temu kalendarz Mateusza był prawie idealny – dwa zoomy po godzinie każdy, spotkanie działowe i konsultacje jakiegoś dziwnego pomysłu działu marketingu. Miało być naprawdę miło.

W dni takie jak ten można było nadgonić prawdziwą pracę, zjeść normalny obiad i znaleźć chwilkę na partyjkę Quake’a z kolegami. Zbyt piękne, by mogło być prawdziwe, o czym przekonało go zaproszenie na spotkanie, które chwilę temu wpadło do skrzynki. Sam na sam z dyrektorem działu prawnego – to pachniało kolejnym firmowym śledztwem.

Niestety nie mylił się. Sprawa oczywiście była super poufna, zresztą z inną by się do niego nie zwracali. Tylko on i jego zastępca, Mariusz, mogli przeszukiwać wszystkie dyski w całym banku i monitorować zachowanie wszystkich komputerów. Długo walczyli o te uprawnienia – a teraz czasem przeklinali, że się udało. Czas jednak było zabrać się do pracy, a szykował się dłuższy projekt. Jakiś tajemniczy napastnik wysłał do członków zarządu linka prowadzącego do strony, na której po podaniu odpowiedniego hasła, także zawartego w wiadomości (i będącego obraźliwym epitetem w stosunku do prezesa), można było zobaczyć plan przejęcia konkurencyjnego banku. Co gorsza, plan był prawdziwy, a posiadało go w całej firmie może 10 osób…

Nadawca wiadomości nie pozostawiał wątpliwości. Kwota okupu była okrągła, termin krótki, a ton zdecydowany. Zadaniem Mateusza miało być ustalenie, w jaki sposób dokument trafił w ręce szantażysty. Poprosił o kopię dokumentu i listę osób, które mogły posiadać go na swoich komputerach. Gdy tylko otrzymał jedno i drugie, odpalił swoją ulubioną zabawkę – EnCase Endpoint Investigatora – i kazał szukać pliku na wszystkich bankowych komputerach.

Pierwsze wyniki pojawiły się po kilku minutach, lecz Mateusz wiedział, że na komplet przyjdzie mu poczekać dużo dłużej. Prawie wszyscy pracowali z domów i nie zawsze mieli włączone komputery. Na szczęście agent programu bez problemu kolejkował zapytania i wykonywał je, gdy tylko stacje podpinały się do firmowej sieci. Powoli na liście pojawiały się kolejne stacje, ale jak do tej pory wszyscy użytkownicy znajdowali się także na liście osób, które miały autoryzowany kontakt z dokumentem.
Nie czekając na zakończenie wyszukiwania, Mateusz zabrał się do analizy komputerów. To zadanie nie przerażało go z dwóch powodów. Po pierwsze, stacji nie było wiele – spodziewał się, że ich liczba nie przekroczy 10 sztuk. Po drugie, cieszył się, że nie musi ruszać w tournée po całej Polsce, by namierzać dyrektorów i zbierać kopie dysków i zrzuty pamięci, jak robił to w poprzedniej firmie. Nie mógł zabrać ludziom komputerów – na liście były same VIP-y, które by tego nie zdzierżyły, ale na szczęście dzięki agentom EnCase na stacjach mógł je zdalnie zdiagnozować i wyciągnąć z nich potrzebne informacje.

Zaczął od analiz list aktywnych procesów i historii połączeń do nietypowych adresów IP. Konsola EnCase Endpoint Security dzięki telemetrii pomogła szybko sprawdzić, jakie zmiany w działaniu stacji wystąpiły w ostatnich kilku tygodniach. Szczególnie interesowały go procesy, które pierwszy raz pojawiły się w ciągu ostatnich 30 dni. Miał nadzieję, że natrafi na chociażby najmniejszy ślad złośliwego oprogramowania, który pomoże ustalić sposób wykradzenia dokumentu. Choć trafił na kilka podejrzanych procesów, ostatecznie kilka godzin analiz zrzutów pamięci nie potwierdziło podejrzeń – były to aplikacje takie jak radia internetowe czy programy edukacyjne dla dzieci, na których instalację na komputerach VIP-ów wyraził kiedyś zgodę dział IT.

Dwa dni zajęło mu dokładne przejrzenie 9 stacji, które ostatecznie zaraportowały, że na ich dyskach znaleziono poszukiwany plik. Rzadko brak złośliwego oprogramowania na badanych stacjach był dla Mateusza złą wiadomością – ale tak było tym razem, bo oznaczało to więcej pracy. Sprawdził historię otwierania feralnego pliku po kolei na każdym komputerze, poszukał go w poczcie użytkowników i na dyskach sieciowych – bez rezultatów.

Był już bliski zgłoszenia przełożonym porażki, gdy dyrektor działu prawnego poprosił go o pilne spotkanie. Okazało się, że członkowie zarządu otrzymali kolejną wiadomość od szantażysty. Tym razem zawierała ona listę 50 klientów indywidualnych banku z największymi saldami na rachunkach. Szantażysta naprawdę miał dobre źródła informacji.
Mateusz otrzymał kopię pliku i wysłał kolejne zadanie za pomocą Encase Endpoint Investigatora. Tym razem jednak, oprócz wyszukiwania konkretnego pliku, zapytał także o pliki podobne. Rzadko korzystał z tej funkcji, ale coś go tknęło, że warto jednak spróbować. Godzinę później aż podskoczył z wrażenia, gdy system zaraportował trafienie na komputerze jednego z administratorów systemów. Co prawda, nie było to trafienie idealne, ale plik o dużym stopniu podobieństwa leżał w systemowym koszu. Mateusz zlecił wykonanie pełnego obraz komputera wraz ze zrzutem pamięci. Na szczęście maszyna stała na szybkim łączu, bo już kilka godzin później miał kilkanaście gigabajtów danych do analizy na swoim desktopie.
Zmodyfikowany plik był dość podobny do oryginału – zawierał jednak więcej kolumn niż ten, który trafił do skrzynek zarządu. To był dobry trop, sugerujący, że odkryty plik mógł być źródłem pliku poszukiwanego. Co więcej, w koszu Mateusz znalazł także inne poufne dane bankowe, które nie powinny znajdować się na komputerze administratora. Dopiero analiza pamięci i uruchomionych procesów pozwoliła pójść krok dalej w zlokalizowaniu źródła wycieku – drobna anomalia przyciągnęła uwagę Mateusza.

Zidentyfikowany przez niego koń trojański, wstrzyknięty do systemowych procesów i niezostawiający śladów na dysku ofiary, trafił do analizy do Mariusza, który lepiej czuł się w inżynierii wstecznej. Okazało się, że to trochę zmodyfikowana wersja jednego z narzędzi dostępnych publicznie. Modyfikacja dotyczyła komunikacji z serwerem C&C – wersja, na którą natrafili, odzywała się do centrali zaledwie raz na dobę, a do komunikacji używała zapytań DNS. Pozostało jeszcze sprawdzić logi serwera DNS, by ustalić, kiedy doszło do infekcji i zweryfikować, czy zakażone są także inne stacje. Stacja administratora została odizolowana.

Na szczęście okazało się, że włamywacz za swój cel obrał wyłącznie komputer administratora. Pierwotnym wektorem ataku był dobrze przygotowany kilkuetapowy phishing z atrakcyjną ofertą pracy i zadaniem rekrutacyjnym wymagającym uruchomienia zaciemnionego skryptu w PowerShellu. Niestety administrator skrypt uruchomił na koncie z wysokimi uprawnieniami, więc ułatwił zadanie napastnikom. Korzystając z jego konta, dostali się do zasobów sieciowych serwera zarządu i wykradli kilkadziesiąt poufnych plików, którymi następnie szantażowali kierownictwo banku.

Mateusz nigdy nie dowiedział się, jak sprawa się zakończyła. Sporządził raport, w którym opisał wszystkie swoje ustalenia i przekazał dyrektorowi działu prawnego. Wiedział jedynie, że do upublicznienia wykradzionych informacji nie doszło – takie wydarzenie na pewno nie przeszłoby w firmie bez echa. Wiedział także, że gdyby nie narzędzia EnCase, całe śledztwo mogło mu zająć kilka tygodni zamiast dni i mógł już nie natrafić na ślady przestępcy.

Mateusz się nie dowiedział, ale my wiemy. Już 24.11 podczas webinaru Adam przedstawi kilka ciekawych historii włamań, a potem opowie więcej o przestępstwach w dużych organizacjach i dlaczego korporacyjna informatyka śledcza przeżywa swój renesans w dzisiejszych czasach pracy zdalnej, które jak nigdy sprzyjają przestępcom. Zapraszamy do rejestracji – udział jest darmowy.

Powyższa historia wydarzyła się naprawdę – choć niektóre szczegóły zostały zmodyfikowane w celu ukrycia tożsamości firmy, której dotyczyła. Za jej opisanie, opublikowanie oraz poprowadzenie webinaru otrzymujemy wynagrodzenie.