25.12.2015 | 23:00

Adam Haertle

Problemy platformy Steam

Od około godziny platforma Steam notuje problemy z serwowaniem stron WWW. Użytkownicy logujący się do swojego konta widzą losowe konta innych użytkowników. Czasami zmienia się język strony i wyświetlane są dane przypadkowych osób. Wiąże się to prawdopodobnie z problemami z warstwą cache, czyli tymczasowego przechowywania niektórych stron w celu szybszego ich serwowania. Objawy wskazują, że zamiast serwować każdemu użytkownikowi kopie jedynie plików statycznych lub stron o ogólnym charakterze, serwery udostępniają użytkownikom także kopie cudzych stron spersonalizowanych. Wygląda na to, że z powodu błędu w obsłudze sesji inni użytkownicy mogą poznać co najmniej adresy email, ostatnie 2 cyfry numeru karty kredytowej i historię zakupów innych osób. Problem dotyczy także kont zabezpieczonych przez Steam Guard.

Cudze konto Steam (źródło: Kotaku)

Cudze konto Steam (źródło: Kotaku)

Prawie dokładnie rok temu bardzo podobny błąd dotknął na chwilę Facebooka. Choć na razie nie widzieliśmy informacji wskazujących, by dało się wykonać nieautoryzowane operacje na cudzym koncie, zalecamy wstrzymanie się od logowania w jakimkolwiek serwisie WWW powiązanym ze Steamem do czasu ustabilizowania się sytuacji.

Aktualizacja: Pojawiają się wątki sugerujące, że mogło dochodzić do kradzieży środków poprzez zakupy z kont Paypala, choć wydaje się to technicznie mało prawdopodobne. Wyświetlane cudze strony nie są de facto zalogowanymi sesjami, a jedynie przedstawiają widok udostępniony innemu użytkownikowi, zatem nie powinno być możliwości dokonywania zakupów.

 Linki: Neogaf, Reddit

Powrót

Komentarze

 • 2015.12.25 23:05 M.

  propsy za szybkie info

  Odpowiedz
 • 2015.12.25 23:07 Silent Gamer

  Ha! Varnish :D

  Odpowiedz
 • 2015.12.25 23:21 nonqu

  Steam został zdjęty po ponad godzinie (sic!). Na raddicie na różnych subach ludzie piszą, że możliwe, że cachowane były też cookies. Wydaje się to prawdopodobne, ponieważ niektórzy pisali, że dało się zajrzeć do danych karty, inni pisali, że można zmienić steam guarda na własne dane. Wygląda na totalną porażkę.

  Odpowiedz
 • 2015.12.26 12:22 ronson

  i jak? już jest bezpiecznie?

  Odpowiedz
 • 2015.12.26 16:35 ch4n

  Własnie straciłem konto steam xD Jedyne co zdąrzyłem odnotować to wiele logowań z ruskim adresem IP ;D Jak widać błąd był poważny ciekawe czy valve coś będzie chciało z tym zrobić czy nabiorą wody w usta.

  Odpowiedz
 • 2015.12.28 18:26 Bjorn Skurvensen

  Niezle jaja z tym stimem he he

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Problemy platformy Steam

Komentarze