21.12.2014 | 00:20

Adam Haertle

Projekt stworzenia komputera opartego tylko o wolne i otwarte oprogramowanie

Czy można stworzyć wydajny komputer, w którym każdy kawałek kodu będzie otwarty i dostępny dla każdego? Ze względu na BIOS i sterowniki to bardzo trudne zadanie, jednak trwa własnie projekt, który ma szansę ten cel wkrótce zrealizować.

Laptop z zainstalowanym Linuksem dalej jest pełen zamkniętego oprogramowania. W praktycznie każdym komputerze przynajmniej fragmenty BIOSu oraz niektóre sterowniki i oprogramowanie wbudowane (np. dysku twardego czy karty graficznej) nie zostały udostępnione na otwartej licencji. Tę sytuację próbuje zmienić projekt Purism/Librem.

Nie byle jaki laptop

Na rynku istnieje co najmniej jeden model urządzenia, który wg jego twórców zawiera wyłącznie wolne oprogramowanie – jest to Leemote YeeLoong, rekomendowany przez Richarda Stallmana. Pomijając już jego chińskie pochodzenie nie jest to atrakcyjny sprzęt – mało pamięci, wolny procesor i niska rozdzielczość grafiki nie stanowią atrakcyjnej oferty.

Projekt Librem ma ambicję zmienić tę sytuację. 32 GB pamięci, dysk SSD do 1 TB, procesor i7 i ekran w rozdzielczości 4K nawet w komputerze stacjonarnym robi przyzwoite wrażenie – a co dopiero w laptopie. Librem 15 to model konfigurowalny i nie trzeba go od razu wyposażać w podzespoły z najwyższej półki, jednak i ten wariant pewnie znajdzie swoich amatorów. Oprócz tego, że ma to być komputer bardzo wydajny i bardzo estetyczny, przede wszystkim ma to być komputer oparty wyłącznie o wolne i otwarte oprogramowanie. To bardzo trudne wyzwanie.

Projekt Librem

Projekt Librem

O ile użycie wolnego systemu operacyjnego i wolnych aplikacji jest prostym zadaniem, o tyle inne komponenty czasem trudno uwolnić. Wszystkie komponenty sprzętowe, z których składa się Librem, zostały dobrane tak, by jądro Linux nie musiało zawierać żadnych zamkniętych elementów binarnych (binary blobs). System operacyjny oparty na Trisquelu jednak nadal nie wystarczy. Twórcy komputera ze wstydem przyznają, że komponent binarny autorstwa Intela nadal znajduje się w BIOSie urządzenia (coreboot), jednak próbują w tej sprawie negocjować z Intelem i nie tracą nadziei na sukces. Drugim elementem, który nadal nie został uwolniony, jest wbudowane oprogramowanie niektórych komponentów jak np. dyski twarde. Tu również trwają potyczki z dostawcami. Sytuację dobrze obrazuje poniższy diagram:

Status uwalniania oprogramowania Librem

Status uwalniania oprogramowania Librem

Kiedy i za ile

Twórcy projektu od miesiąca zbierają środki na uruchomienie produkcji sprzętu. Dysponują już prototypami, jednak potrzebują ok. 250 tysięcy dolarów (do tej pory zebrali z tej kwoty ok. 100 tysięcy), by ruszyć z prawdziwą produkcją.  Na stronie projektu można zamawiać komputery, które zostaną dostarczone (a przynajmniej są obiecane) w kwietniu przyszłego roku. Najbardziej luksusowy model „wszystkomający” kosztuje ponad 3 tysiące dolarów, jednak najtańszą wersję można zamówić już za połowę tej kwoty. Dalej nie jest to mało jak za laptopa, ale w zamian otrzymujemy dość unikatowy produkt.

Powrót

Komentarze

 • 2014.12.21 00:28 eRIZ

  No ok, ale co z np. firmwarem podzespołów, o których tutaj nie wspomniano? Choćby mikrokod CPU…

  Odpowiedz
  • 2014.12.21 02:21 toro

   Do tego trzeba by było powiększyć budżet o co najmniej 3 zera ;-)

   Odpowiedz
 • 2014.12.21 02:04 Paweł

  Nie potrafisz czytać ze zrozumieniem? Wyraźnie napisali ze owe rozmowy na temat oprogramowań sprzetowego (firmware) trwają…

  Odpowiedz
 • 2014.12.21 07:55 JP2GMD

  „Wolny” komputer można mieć tylko wtedy, gdy zbuduje się go na układach z serii 7400. Obecnie nawet układy FPGA i CPLD mają zaszyte niespodzianki od trzyliterowców.

  Odpowiedz
 • 2014.12.21 09:33 Duży Pies

  W Polsce ten komputer nie przyjmie się, nie ma szans. Kupi to u nas parę osób, nikt więcej. Komputer jest za drogi w stosunku do możliwości sprzętu jakie oferuje za tę cenę. Ciekawy pomysł, ale przepadnie, przynajmniej na razie. To musiałaby być naprawdę masowa produkcja np. na rynek Indii lub Chin, wtedy można by zjechać z ceną i jeśli by był do nabycia w Polsce i kosztował np. jakieś 500 PLN, to może i byłby kupowany.
  .
  Pomysł ciekawy, zresztą nie pierwszy w tej materii. Ale na razie pozostanie na etapie garstki zapaleńców. Może to się kiedyś rozwinie, kto wie? W końcu inwigilacja w Sieci nasila się coraz bardziej i być może atrakcyjne będą takie projekty jak ten laptop.

  Odpowiedz
  • 2014.12.21 10:09 Duży Pies

   Ojej, korekta: miało być „jakieś 5000 PLN”, o jedno zero za mało

   Odpowiedz
   • 2014.12.21 15:45 Wentyl

    Korekta o jedno zero za dużo :).

    Odpowiedz
    • 2014.12.21 23:51 Big Dog

     No wiesz, laptop (projekt Librem) z 32 GB pamięci, dyskiem SSD 1 TB, procesorem i7 i ekranem w rozdzielczości 4K i to wszystko za 500 PLN?
     Chyba poniosła Cię wyobraźnia :)
     .
     Gdybym dzisiaj miał takiego lapa, to bym od razu zrobił w VirtualBox/VMWare całą sieć z kilkoma maszynami wirtualnymi, można by potrenować SAMBĘ/pracę w domenie.
     Praca z tablicami tęczowymi lub łamanie haseł też by fajnie szło, przy takich parametrach, na mobilnym urządzeniu, fajna sprawa.
     .
     No dobra, pomarzyłem sobie, już późna pora, idę spać.

     Odpowiedz
 • 2014.12.21 20:03 agilob

  jest jeszcze jeden konkurencyjny projekt https://www.crowdsupply.com/kosagi/novena-open-laptop, a dzialajacy prototyp tego laptopa byl pokazywany na ccc rok temu.

  Odpowiedz
  • 2014.12.21 23:29 Adam

   O ile dobrze kojarzę to ten bardziej oparty na open hardware, dzięki czemu będzie bardzo daleko od wydajnego, szybkiego komputera.

   Odpowiedz
 • 2014.12.21 21:35 Olek

  Nie podoba mi się, wygląda jak kolejny szajs od Apple.

  Odpowiedz
  • 2014.12.22 14:10 JackN

   Czy kolega oprócz oglądania obrazków opanował słowo pisane i przeczytał chociaż kawałek tego artykułu?

   Odpowiedz
 • 2014.12.22 11:12 lukasz

  BIOS akurat nie jest potrzebny… Baaa, w ogóle się od niego odchodzi w nowych płytach.

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Projekt stworzenia komputera opartego tylko o wolne i otwarte oprogramowanie

Komentarze