05.11.2014 | 15:24

Adam Haertle

Reporterka myli zacięty klawisz Backspace z atakiem hakerów

Przysłowie mówi, że nowoczesna technologia niczym nie rożni się od magii. Powoduje to, że niektórzy użytkownicy pod wpływem poczucia zagrożenia mogą zwykłe zachowanie komputera mylić z działaniem hakerów. Przydarzyło się to znanej dziennikarce.

Sharyl Attkisson to doświadczona dziennikarka. Na początku lat 90-tych pracowała dla CNN, by wkrótce potem przenieść się do CBS, w której przez 20 lat prowadziła swój program informacyjny. Otrzymała wiele nagród za swoją pracę, choć ostatnie kilkanaście miesięcy nie wyglądało już tak różowo. Najpierw została skrytykowana za twierdzenie, że istnieje związek między szczepionkami a autyzmem a niedługo potem opuściła stację CBS. Wyszło na jaw, że zrezygnowała, ponieważ uważała, że stacja chroni prezydenta Obamę nie poruszając drażliwych tematów lub nie poświęcając im wystarczająco dużo uwagi. Z kolei stacja uważała, że Attkisson działała w poczuciu misji zakończenia kariery Obamy.

Czemu czytacie o tym w serwisie poświęconym bezpieczeństwu? Ponieważ Attkisson w swojej najnowszej książce twierdzi, ze ludzie pracujący dla Obamy wielokrotnie włamywali się do jej komputera. I przytacza dowody.

Przytłaczające dowody

Attkisson opowiada o wielu wydarzeniach, które „dowodzą”, że jej komputer został zhakowany przez służby działające na zlecenie Obamy.

Dowód 1: Komputer wydał z siebie w środku nocy odgłos „Reeeeeee”. Wydarzenie to miało ponownie miejsce rano. Czy słyszeliście kiedyś wentylator komputera wskakujący na pełne obroty? Pewnie tak. Bez komentarza.

Dowód 2: Obraz na ekranie  telewizora czasem zastyga, pojawiają się artefakty. Jeśli tak, to większość klientów jakiejkolwiek telewizji cyfrowej jest na podsłuchu.

Dowód 3: Domowa linia telefoniczna często nie działa. Do tego, gdy dzwoni z komórki na domowy, słyszy dźwięk dzwonka, podczas kiedy dzwonek w domu nie dzwoni. No cóż, brak znajomości technologii VoIP może prowadzić do mylnych wniosków – dźwięk dzwonka w słuchawce czasem jest generowany programowo przez jedno z urządzeń transferujących połączenie.

Dowód 4: Domowy alarm aktywuje się o dziwnych porach. Czy są jakieś normalne pory aktywacji alarmu? Poza tym, jeśli do jego aktywacji wystarczy zanik sygnału telefonicznego, to patrz punkt 3.

Dowód 5, najważniejszy, czyli atak sfilmowany na żywo, opisywany przez liczne prawicowe media w USA.

Dla Attkisson jest to dowód, że haker kasuje jej tekst na ekranie komputera – zupełnie jak na filmach z Hollywood! Dla nas jest to dowód, że powinna częściej czyścic klawiaturę lub zdjąć z niej torebkę.

Zeznania anonimowych „ekspertów”

Oprócz powyższych rewelacji w książce występują pod pseudonimami tajemniczy „eksperci”, którzy nie są w stanie podać żadnego konkretnego dowodu na to, że ktoś włamał się do jej komputera, jednak każdy z nich potwierdza, że na pewno miało to miejsce. Jeden z nich wskazuje, że choć na komputerze nie znalazł żadnych śladów złośliwego oprogramowania, to widać, że ślady te precyzyjnie usunięto, a pozostał jedynie adres IP należący do rządowej sieci komputerowej. Jaki to adres? Jak wiąże się z włamaniem i gdzie pozostał? Tego niestety się już nie dowiemy.

Nie każda awaria jest działaniem hakera

Nie jest wykluczone, że ktoś włamał się do komputera dziennikarki. Jest całkiem prawdopodobne, że jej stacja telewizyjna jest stronnicza. Przedstawione jednak w książce dowody ośmieszają teorię o włamaniu w oczach kogokolwiek, kto miał do czynienia z bezpieczeństwem komputerowym. Pamiętajmy zatem, że choć wiele zachowań komputerów można i należy traktować podejrzliwie, to jednak większość z nich można przypisać zwykłym awariom.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6

Powrót

Komentarze

 • 2014.11.05 15:35 sekurczak

  oj tam, nie znacie się ;p

  Odpowiedz
 • 2014.11.05 15:37 dzek

  to nie backspace, to delete … piszecie o bezpieczeństwie, a klawiszy nie rozróżniacie :P

  Odpowiedz
  • 2014.11.05 15:54 TsN

   Sam jestes delete

   Odpowiedz
 • 2014.11.05 15:40 RobertM

  Zasada Clarke’a – każda dostatecznie zaawansowana technologia niczym nie różni się od magii. „Prawa Murphy’ego” Arthur Bloch

  Odpowiedz
  • 2014.11.05 16:02 Mchl

   „[…]jest nieodróżnialna od magii”.

   Odpowiedz
 • 2014.11.05 15:40 b373lgeuse

  Codziennie zmagam się z tego typu problemami i rozpuszczoną fantazją u swoich użyszkodników :/

  Odpowiedz
 • 2014.11.05 15:46 ja

  Trzy razy w tym roku byłem wzywany do działu księgowego z powodu nietypowej awarii komputerów. Komputer piszczał pc-speakerem w częstotliwości ok 5/sek. Naprawa polegała na przesunięciu leżącego na klawiaturze ciężkiego segregatora…..

  Odpowiedz
 • 2014.11.05 17:09 Bielack

  Tak zupełnie na marginesie śledzenia komputera pani dziennikarz: związek między szczepionkami a autyzmem bez wątpienia istnieje. Niektóre doniesienia są przerażające, np.: http://www.twojewiadomosci.com.pl/content/śmiertelne-szczepionki-obowiązkowe-polka-ujawnia-światowy-przekręt-farmaceutyczny

  Odpowiedz
 • 2014.11.05 20:08 Nices

  Adam, jak nie lubię reklam tak u Ciebie na stronie popieram w 100% :)

  Odpowiedz
 • 2014.11.05 20:28 Mateusz

  Ja myślę, że w całą tą sprawę jest zamieszany haker Gorion.

  Odpowiedz
 • 2014.11.05 21:17 KB

  „Domowy alarm aktywuje się o dziwnych porach.”

  Za każdym razem, gdy otrzymuję takie zgłoszenie proszę o przedstawienie ostatniej faktury za konserwację alarmu. 9/10 – „jakiej konserwacji?”, 1/10 – faktura za wymianę akumulatora z przed >5 lat.

  A podczas przeglądu okazuje się, że jednen PIR wisi na kablu, w drugim jest pajęczyna tuż przed pyroelementem, trzecia została na stałe zablokowana 3 lata temu, bo powodowała fałszywe alarmy, chiński akumulator ma 6 lat i 5% znamionowej pojemności.

  Ale jak zapytasz właściciela, o jego podejrzenia, to w zasadzie winni są sąsiedzi, złodzieje, mafia, rząd i UFO. :-/

  Odpowiedz
 • 2014.11.05 22:42 dzk

  Macierewicz w spódnicy, :)
  a ładna chociaż? :p

  Odpowiedz
  • 2014.11.06 12:37 Mr.X

   >doświadczona dziennikarka. Na początku lat 90-tych pracowała dla CNN

   Czy w 2014 roku ma to jakieś znaczenie?

   Odpowiedz
   • 2014.11.10 09:04 Ninja

    Ma. CNN/CBS to machina na podobieństwo michnikowej wyborczej czy też tuskowego tvnu.
    Dla mnie sprawa jest jasna – próba ośmieszenia i dyskredytacji pani Attkinson, żeby ludzie nie uwierzyli w jej potencjalne słowa o byłych mocodawcach. Strategia stara jak świat, tuż obok „na laptopie poszukiwanego znaleźliśmy materiały pedofilskie”.

    Odpowiedz
 • 2014.11.06 10:12 xwx

  Może kobieta jest nieogarnięta a jej eksperci to amatorzy, jednak nie wyklucza to jej przypuszczeń podobnie jak ich nie potwierdza. W starciu z profesjonalistami amatorzy nie mają szans na udowodnienie czegokolwiek.

  Odpowiedz
 • 2014.11.06 11:09 def

  To nie zacięty klawisz backspace, tylko zepsuty gładzik na macu, albo jest mokry, albo zatłuszczony, ewentualnie wybuchnięta bateria, która naciska od środka. One tak mają.

  Odpowiedz
 • 2014.11.07 11:22 tarkowski

  miałem kiedyś telefon od prawniczki, która twierdziła, że ktoś włamał się jej na komputer, bo nie dotykała ani klawiatury ani myszy, a widziała, że kursor sam przesunął się do roga ekranu.

  kazałem jej oczywiście przeczyścić myszkę – od 2 lat incydent się nie powtórzył.

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Reporterka myli zacięty klawisz Backspace z atakiem hakerów

Komentarze