:) To chyba nie jest dobra CAPTCHA

dodał 8 maja 2015 o 13:02 w kategorii FunSec  z tagami:

Trafiliśmy na taki oto zrzut ekranu, pokazujący przykładowy test CAPTCHA. Na pierwszy rzut oka zadanie wygląda oryginalnie, lecz z paru powodów chyba nie nadaje się do tego zastosowania.

Szachowa CAPTCHA

Szachowa CAPTCHA

Po pierwsze, komputery już od dłuższego czasu są lepsze w rozwiązywaniu zadań szachowych od znakomitej większości ludzi. Zaledwie kilku graczy na całym świecie może walczyć z silnymi komputerami z szansą na zwycięstwo.

Po drugie, dobra CAPTCHA ma to do siebie, że odsiewając komputery nie powinna jednocześnie odsiać ludzi – a ten wariant ma duży potencjał wyeliminowania sporej części użytkowników.

Po trzecie – albo jest tu jakaś sztuczka, albo w tym ustawieniu nie da się w jednym ruchu osiągnąć sytuacji szach – mat. Jak słusznie zauważają Czytelnicy, hetman na C7 F2 rozwiązuje zadanie (sądząc po ilości komentarzy w ciągu 5 minut sprawdza się teoria „jeśli szukasz odpowiedzi w internecie, to nie pytaj, tylko podaj złą”). Za to teoria o odsiewaniu zbyt wielu użytkowników sprawdziła się wyśmienicie na nas samych.