18.09.2015 | 10:20

avatar

Adam Haertle

Trywialny w użyciu i bardzo niebezpieczny błąd w Bugzilli

Systemy zbierające informacje o jeszcze niezałatanych błędach takie jak Bugzilla powinny zapewniać ich odpowiednią ochronę. Niestety nie zawsze tak jest, a czasem błędy w nich odkrywane są tak proste, że aż śmieszne.

Po niedawnym wycieku błędów typu 0day z repozytorioum informacji o błędach Mozilli badacze postanowili bliżej przyjrzeć się narzędziu Bugzilla, które służy do zarządzania informacjami o błędach. Znaleźli w nim niezwykle trywialny, lecz bardzo niebezpieczny błąd.

Email jak podstawa autoryzacji

Bugzilla ma ciekawy model autoryzacji dostępu. Może ona udostępniać konkretne zasoby na podstawie domeny, w której znajduje się adres email użytkownika. Ma to swoje częściowe uzasadnienie w małych organizacjach, gdzie sama przynależność do organizacji oznacza dostęp do pełnej informacji o błędach. Np. osoby posiadające skrzynki pocztowe w domenie mozilla.org mogą przeglądać większość zawartości repozytorium.

W procesie rejestracji nowego konta użytkownik najpierw podaje swój adres email. Bugzilla konta nie zakłada od razu, ponieważ aby zapewnić, że osoba podająca się za posiadacza danej skrzynki faktycznie nią dysponuje, wysyła na ten adres linka aktywującego konto i zawierającego specjalny token. Dopiero po kliknięciu w linka system tworzy konto użytkownika w oparciu o podany wcześniej adres email.

Taki długi adres

Testerzy firmy PerimeterX postanowili przyjrzeć się procesowi zakładania konta, słusznie identyfikując go jako kluczowy dla bezpieczeństwa danych. To, co odkryli, jest bardzo ciekawym przykładem możliwości wykorzystania prostych ograniczeń aplikacji do przeprowadzenia skutecznego ataku.

W momencie rejestracji nowego użytkownika jego adres email jest zapisywany przez aplikację w bazie danych w kolumnie o ograniczeniu rozmiaru zapisywanego ciągu do 255 bajtów. Co zatem stanie się, gdy użyjemy adresu dłuższego? Baza odpowiednio go przytnie do 255. Jaki będzie skutek dla aplikacji?

Jeśli podamy w formularzu rejestracji adres email w formie

aaa[...]aaa@mozilla.com.naszadomena.pl

gdzie ciąg do .com ma dokłądnie 255 znaków, to do bazy zostanie zapisywany adres aaa[…][email protected], dający automatycznie wysokie uprawnienia dla użytkownika. Z kolei email z prośbą o potwierdzenie zostanie wysłany na pełen adres podany w trakcie rejestracji, na serwer przez nas kontrolowany. W ten sposób badacze z PerimeterX założyli sobie konto na mozillowej Bugzilli. Dostalo ono następujące uprawnienia:

Zdobyte uprawnienia

Zdobyte uprawnienia

Mozilla została o błędzie poinformowana, Bugzilla została załatana, aktualizujcie jeśli korzystacie. I sprawdźcie, czy Wasze aplikacje nie umożliwiają podobnej sztuczki.

Powrót

Komentarze

 • avatar
  2015.09.18 11:43 Michał

  Silent errors FTW ;) Ostatnio miałem podobny problem, na szczęście warstwa odpowiadzialna za bazę danych rzucała wyjątki zamiast po cichu coś „naprawiać”.

  Odpowiedz
 • avatar
  2015.09.18 12:10 Tomasz

  Nie wyjaśniono skąd się biorą nadmiarowe uprawnienia przy omawianej długości adresu e-mail.

  Odpowiedz
  • avatar
   2015.09.18 12:34 Jarek

   Wyjasniono, tylko nie zrozumiales.

   Odpowiedz
  • avatar
   2015.09.18 14:52 Tomasz co ty w głowie masz ?

   Pytam ?

   Odpowiedz
   • avatar
    2015.09.19 22:44 qj0n

    Chodzi o to, że bugzilla z automatu dawała uprawnienia osobom z mailem *@mozilla.com. Taki ficzer po prostu ma bugzilla i tak była ustawiona.

    Koleś zarejestrował maila z innej domeny (dzięki czemu dostał kod aktywacyjny), ale baza przycięła go i zostawiła tylko początek, który był mailem z domeny mozilli. Więc koleś dostał uprawnienia…

    Odpowiedz
 • avatar
  2015.09.18 12:36 TomaszF

  @Tomasz wyjaśniono:
  Po ucięciu podanego maila został o napisany w bazie jakoaaa[…][email protected], a tak jak wcześniej wspomniano wszystkie adresy z domeny mozilla.com mają z automatu najwyższe uprawnienia.

  Odpowiedz
 • avatar
  2015.09.18 16:03 nie

  > sprawdźcie, czy Wasze aplikacje nie umożliwiają podobnej sztuczki.

  Moje aplikacje nie dają z automatu uprawnień po domenie adresu e-mail, bo to kretyńskie ಠ_ಠ

  Odpowiedz
  • avatar
   2015.09.18 22:18 SsS

   Nie zrozumiałeś chyba zamysłu takiego rozwiązania… : )
   Może Twoje aplikację są tworzone z zlepek kodu z stackoverflow ? :)

   Odpowiedz
   • avatar
    2015.09.19 02:04 nonqu

    Rozwiązanie jest kretyńskie. Przecież emaile w domenie mozilla.com mają nie tylko developerzy ale też sekretarki, marketingowcy czy niebieskowłose feministki pełniące rolę specjalistek od równouprawnienia.
    Na co takim osobom jakiekolwiek uprawnienia nadawne domyślnie? Żeby sobie dały wyphishingować hasło?

    Odpowiedz
    • avatar
     2015.09.19 19:56 hadouken

     Może Mozilla.org to nienajlepszy przykład (fakt, że w tym przypadku takie podejście to kretynizm), ale łatwo mogę sobie wyobrazić organizacje/kilkuosobowe firemki, w których dostęp do informacji o błędach może spokojnie być nielimitowany dla wszystkich jej członków i nie ma potrzeby komplikowania tego bardziej.

     Odpowiedz
    • avatar
     2015.09.19 20:12 Robert

     Czy ja napisałem że to rozwiązanie w tym przypadku jest dobre ?
     NIE, ale bywają przypadki w których to rozwiązanie jest dobre i pozwala na zmniejszenie personelu, który by dodawał pracownika do systemu, chyba żebyś napisał skrypt – dodajesz na stronie pracownika a w AD tworzone jest dla niego konto. Jednak jak wiesz w zastosowaniach korpo to odpada, dlatego to rozwiązanie jest dobre o ile zrobisz to dobrze, a nie tak jak tutaj. Dlatego jestem daleki od stwierdzenia że to jest kretyńskie rozwiązanie. Równie dobrze można powiedzieć – nie piszcie systemów CRM – ludzie robili wszystko od zawsze ręcznie a że trzeba zwiększać CKZ o kolejnego pracownika to już nie istotne:). Dlatego nie neguj całego zamysłu błędem, lub złego zastosowania rozwiązania do danej potrzeby : )

     Odpowiedz
     • avatar
      2015.09.19 22:47 qj0n

      Z drugiej strony takie „tricki”, jak automatyczne udzielenie uprawnień wg domeny to coś, o czym łatwo zapomnieć/nie dogadać. Bo jestem sobie w stanie wyobrazić, że dwa lata po postawieniu takiej bugzilli ktoś w firmie zacznie przydzielać maile służbowe np. zewnętrznym zleceniobiorcom. I nie dogada się z drugim adminem, że tamten daje uprawnienia wg domeny.

      Więc faktycznie jest to trochę ryzykowne…

   • avatar
    2015.09.21 09:29 kot

    Rozumiem zamysł takiego rozwiązania i uważam, że jest kretyński. Ale spoko, dzięki za ad personam, Onet z butów wyłazi.

    Uprawnienia powinny być dawane przez usera z prawami zarządzania uprawnieniami dostępu innych userów w tej domenie, nie z automatu.

    Odpowiedz
 • avatar
  2015.09.19 19:57 hadouken

  *mozilla.com ofkoz

  Odpowiedz
 • avatar
  2015.09.20 11:09 Jacek

  Czy bazy domyślnie przycinają sobie dane do 255 znaków nie informując o tym aplikacji czy też trzeba się postarać i o to poprosić? Bo wg mnie główne zadanie bazy danych to upewnienie się, że WSZYSTKIE dane zostały poprawnie zapisanie i jeśli się to nie uda to powinno się to skończyć błędem a nie zapisaniem „uszkodzonego” wiersza.

  Odpowiedz
  • avatar
   2015.09.21 10:16 kot

   Nie wiem jak inne, ale taki chociażby MySQL zwraca ostrzeżenie. Dobry ORM powinien pytać bazy o opis tabeli przed wsadzeniem do niej danych i sprawdzać już na tym etapie, czy wszystko gra.

   Odpowiedz
   • avatar
    2015.09.25 09:48 kod13

    Jesteś pewien? A w której wersji MySql? W 5.1 na pewno przycina bez ostrzeżenia (i potrafi więcej takich brzydkich numerów)

    Odpowiedz
  • avatar
   2015.12.23 20:36 tymik

   jak dobrze pamiętam, MSSQL w pewnych sytuacjach też obcinał, bez informowania. Niestety (a może na szczęście), dawno z nim nie pracowałem, więc nie jestem w stanie tego zweryfikować.

   Odpowiedz
 • avatar
  2015.09.22 08:07 dokłądnie

  dokłądnie

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Trywialny w użyciu i bardzo niebezpieczny błąd w Bugzilli

Komentarze