26.02.2017 | 13:21

avatar

Adam Haertle

Uwaga na nową kampanię „The HoeflerText font wasn’t found” na polskich stronach

Dostajemy sporo zgłoszeń o kolejnej fali ataków na użytkowników Google Chrome na zainfekowanych polskich stronach WWW. Jeśli ktoś da się oszukać przestępcom to niestety skończy z porządnie zaszyfrowanymi plikami na dysku.

Miesiąc temu opisywaliśmy analogiczną kampanię która toczyła się poza Polską i infekowała użytkowników przeglądarki Google Chrome używając sprytnej sztuczki socjotechnicznej. Google Chrome jest bardzo bezpieczną przeglądarką, dlatego przestępcy, zamiast próbować przełamać jej zabezpieczenia, używają metod wywierania wpływu na użytkownika. Metody te niestety bywają skuteczne, dlatego ostrzeżcie swoich znajomych i rodzinę.

Sprytna sztuczka przestępców

Jak przekonać użytkownika, by pobrał z sieci i zainstalował na swoim komputerze złośliwe oprogramowanie? W wielu przypadkach wystarczy go poprosić. Po odnalezieniu strony WWW podatnej na infekcję (najczęściej na skutek zaniedbań administratorów) przestępcy umieszczają w niej swój złośliwy kawałek kodu. Program przestępców następnie modyfikuje wygląd strony, by wyglądała na uszkodzoną i wyświetla komunikat o konieczności zainstalowania odpowiedniej, rzekomo brakującej czcionki. Wygląda to tak:

Powyższy zrzut ekranu wykonaliśmy godzinę temu na stronie WWW poważnej konferencji poświęconej bezpieczeństwu, odbywającej się już w kwietniu w Warszawie (zgłosiliśmy organizatorom, strona została chwilowo zamknięta i ma wrócić pierwszego marca). Jak widzicie, kod przestępców podmienia znaki na stronie by stworzyć pretekst do zainstalowania rzekomej brakującej czcionki. Ze zgłoszeń, jakie otrzymujemy od Czytelników, wynika, że niestety osoby o mniejszym doświadczeniu ulegają sugestii i instalują rzekomą „czcionkę”. Zamiast poprawnie działającej strony otrzymują jednak w prezencie ransomware Spora, które szyfruje pliki na dysku komputera – i niestety robi to dość skutecznie (jak do tej pory nie odnaleziono sposobu ich odzyskania). Przykładowe zgłoszenia od Czytelników wyglądają tak:

lub tak:

Aby zostać celem infekcji trzeba wejść na zarażającą stronę przez wyszukiwanie z Google (w analizowanych przez nas przypadkach bezpośrednie wizyty nie powodowały próby infekcji) i posługiwać się przeglądarką Chrome w systemie Windows (lub przynajmniej tak się przedstawić). Osobom z mniejszym doświadczeniem nie polecamy jednak samodzielnych eksperymentów – chyba że w przeznaczonej do tego celu wirtualnej maszynie.

Podsumowanie

Niestety musimy pamiętać o tym, że nawet całkiem rozsądne osoby, nie mające doświadczenia w obszarze bezpieczeństwa informacji, dają się czasami zmanipulować przestępcom. Warto je zatem ostrzec zanim stracą swoje dane (a przy okazji zachęcić do robienia kopii bezpieczeństwa – i odłączania dysku po skopiowaniu danych).

Powrót

Komentarze

 • avatar
  2017.02.26 13:51 Michal Sajdak

  @Adam – a czy wiadomo jakiego buga wykorzystano do wejścia na cybersecforum.pl ?

  Odpowiedz
  • avatar
   2017.02.26 13:55 Adam

   Niestety nie, za duża kaszanka w kodzie ;) Albo ktoś dane FTP zapisał i coś doinstalował… :)

   Odpowiedz
   • avatar
    2017.02.26 16:22 Michal Sajdak

    Ogólnie na virustotalu jest na tym IP-ku masa 'dzikich’ domen: https://www.virustotal.com/en/ip-address/87.98.239.40/information/

    (rajstopy.waw.pl !?), serwsujących masę malwaresyfu. Może więc przejęcie całego serwera? (a co za tym idzie wszystkich domen tam?)

    Odpowiedz
    • avatar
     2017.02.27 14:18 xbartx

     Albo jakoś współdzielony hosting bez openbasedir i jak jedna strona załapała to dalej już z górki.

     Odpowiedz
    • avatar
     2017.02.27 14:27 Tag HTML Title

     Przypominam że ja istnieję! Proszęmnie używać na waszej sekurakowej stronie bo wygląda nieprofesjonalnie!

     Odpowiedz
     • avatar
      2017.02.27 22:07 Michal Sajdak

      Hihi, już nas poganiacie na innych stronach. Jest w TODO. Choć z niskim priorytetem :(

 • avatar
  2017.02.26 17:09 totamto

  o system wordpress chrome google i windows – popularność jest wprost proporcjonalna do syfu jaki można złapać

  Odpowiedz
  • avatar
   2017.03.02 13:11 msm

   Głównie dlatego, że nie opłaca się poświęcać czasu i środków na atakowanie małych celów – nie dlatego że te mniejsze cele są bezpieczniejsze.

   Odpowiedz
 • avatar
  2017.02.26 19:20 Ralf

  A to nie jest w Windowsie tak, że fonty instaluje się na prawach administratora? Siedzenie na koncie zwykłego usera już by zmusiło niektóre osoby do zastanowienia się bądź pominięcia dziwnej strony. Dodatkowo świadomość, że witryny same sobie ładują potrzebne czcionki (np. od Google) już powinna „zwykłych” userów zdziwić.

  Odpowiedz
  • avatar
   2017.02.27 19:49 M.

   Eee tam, nic nie zdziwi, bo zwyczajny user nie ma pojęcia co to czcionka, a znam takich, którzy twierdzą, że to są takie wymienne tarcze do maszyny do pisania.

   Odpowiedz
  • avatar
   2017.03.01 09:21 Wredny

   Zwykły user widzi wyłącznie przycisk „OK”! Reszta go ni interesuje! Zwykły user klika „OK” bo zawsze to działa! I na tym opiera się socjotechnika webowych rozwiązań! Od dawna wiadomo, że komputer jest jak Media Markt… NIE DLA IDIOTÓW !! Ale realny świat swoje.

   Odpowiedz
  • avatar
   2017.03.02 13:06 msm

   Po pierwsze, to problem programu – user widzi OK, klika, później najwyżej wyskoczy UAC.
   Po drugie, to ma znaczenie tylko jak instaluje sie fonty systemowo. Twoja przeglądarka pobiera dziesiątki fontów dziennie kiedy tylko jakiś hipsterski bloger wymyśli sobie że czcionka Roboto Light najlepiej odda jego osobowość.
   Po trzecie, to nie ma żadnego związku. Ransomware nie potrzebuje admina do podstawowych operacji (ale przydaje sie do usunięcia shadow copies, oczywiście), więc o niego nie musiało prosić.

   Odpowiedz
 • avatar
  2017.02.26 19:25 Marcin Marciniak

  Serwer położony, do pozostałych stron z tego IP próbowałem się dobić z referrerem z gógla i identyfikacją Chrome. Żadna niestety nie dostarczyła mi tego malware’u (a byłaby fajna świeża próbka). Mam podejrzenie, że strony przejęto przez ucieczkę z vhosta.

  Odpowiedz
  • avatar
   2017.02.27 11:20 tomash

   jakrzucicpalenie.pl tutaj możesz mieć świeżą próbke

   Odpowiedz
 • avatar
  2017.02.26 20:27 Łukasz

  Miałem okazję widzieć to na zagranicznej stronie, więc wygląda na to, że atak nie jest skierowany tylko na polskie strony.

  Odpowiedz
 • avatar
  2017.02.26 21:46 Wikary

  A jak zablokować instalowanie czegokolwiek? W pracy korzystam głównie z google chrome, baza danych jest kopiowana na drugi komputer. Mimo wszystko chciałbym uniemożliwić instalowanie czcionek czy czegokolwiek innego.

  Odpowiedz
  • avatar
   2017.02.27 08:50 qwas

   Wystarczy pracować na użytkowniku, który nic nie może instalować.

   Odpowiedz
   • avatar
    2017.03.02 13:09 msm

    Faktycznie best of both worlds: user nie można sobie zainstalować programu, ale może zaszyfrować dysk ransomwarem.

    Odpowiedz
  • avatar
   2017.02.27 10:23 tmk

   Tutaj nie musisz niczego instalować żeby narobić sobie problemów. Klikniesz link na stronie, ściągnie się program exe lub jakiś skrypt i wystarczy że go uruchomisz, a on już zrobi swoje.
   Powstało narzędzie które rzekomo chroni pliki przed zaszyfrowaniem ich przez 99% tego typu wirusów. Program nazywa się Ransomfree firmy Cyberreason.

   Odpowiedz
  • avatar
   2017.02.28 14:36 wk

   W tym ataku nic nie instalujesz, tylko pod pozorem instalacji uruchamiasz program szyfrujący. O jego uruchomienie przestępcy ładnie Cię proszą, podszywając się pod interfejs Chrome i ukrywając pobierany plik. Czyli tym co potrzebowałbyś zablokować, jest uruchamianie programów z netu. Ja bym się w tym celu przyjrzał opcjom firewalla i programu antywirusowego. Powinno się dać tak ustawić ochronę, żeby przynajmniej ostrzegała, że jest pobierany plik wykonywalny i czy na pewno chcesz go pobrać i/lub uruchomić. Ewentualnie na komputerach, które służą głównie do pracy lokalnej (np. projektowanie, księgowość) powyłączać w przeglądarkach obsługę JavaScriptu i wtyczki typu Flash (natomiast wtedy część stron internetowych faktycznie nie będzie działać poprawnie). Warto się przyjrzeć dodatkom do przeglądarki typu adblock, ublock, noscript, które wycinają potencjalnie niebezpieczne elementy stron, podszywające się pod reklamy czy pod interfejs użytkownika. Programy antywirusowe też czasem mają ochronę przeglądarki o podobnym działaniu – warto ją włączyć i dokonfigurować.

   Odpowiedz
 • avatar
  2017.02.27 09:22 Daniel

  Po zobaczeniu pierwszego screena, wyłączam przeglądarkę. Nie wiem jak można brnąć dalej. Szczególnie dla sympatyków wspomnianego forum.

  Odpowiedz
 • avatar
  2017.02.27 10:27 arhit

  Jak żyć?

  Odpowiedz
 • avatar
  2017.02.27 10:33 blad201

  Czy konto bez uprawnień administracyjnych jest w tym przypadku bezpieczne?

  Odpowiedz
 • avatar
  2017.02.27 10:36 blad201

  Czy praca na koncie bez uprawnień administracyjnych zabezpieczy użytkownika przed tym ransomware?

  Odpowiedz
  • avatar
   2017.02.27 12:08 Daniel

   Nie. Ponieważ w dalszym ciągu może działać na jego uprawnieniach, do wszystkich plików i udziałów w jakich ma dostep

   Odpowiedz
 • avatar
  2017.02.28 11:11 żuber

  Widziałem to wczoraj na zagranicznej stronie producenta tel (jakas chinszczyzna, nie pamietam), ale pokazywalo się tylko na Vivaldi a na Chromie nie

  Odpowiedz
 • avatar
  2017.03.07 18:40 Tomek

  Hej, wysłałem linka do mojej stronki koledze i u niego właśnie wyskoczył komunikat o brakującej czcionce. Mam stronę na WordPressie. Jak mogło dojść do zainfekowania i jak teraz z tego wyjść??

  Odpowiedz
 • avatar
  2018.02.22 09:39 Bartek

  Rozumiem, że problem pojawi się dopiero jak pobiorę jakiś plik i go uruchomię. Czy może już po kliknięciu „update” mój komputer będzie zainfekowany?

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Uwaga na nową kampanię „The HoeflerText font wasn’t found” na polskich stronach

Komentarze