29.10.2012 | 17:08

Adam Haertle

Wielki przegląd zagranicznych serwisów z branży IT Security

Kontynuując przegląd serwisów internetowych, poświęconych bezpieczeństwu komputerowemu, w trzecim odcinku przedstawiamy najciekawsze i najbardziej wartościowe strony i serwisy, prowadzone w językach obcych poza granicami Polski.

Do tej pory opisaliśmy polskie serwisy informacyjne poświęcone bezpieczeństwu komputerowemu oraz blogi opisujące bezpieczeństwo IT, prowadzone przez Polaków. Czas zatem na serwisy zagraniczne, od których niejeden polski serwis (w tym i nasz) może jeszcze się dużo nauczyć.

Najlepsze, największe, najpopularniejsze

W tej sekcji znajdziemy przede wszystkim serwisy o dużych budżetach, publikujące artykuły profesjonalnych dziennikarzy. Są to najczęściej sekcje poważnych serwisów poświęconych IT, blogi prowadzone przez firmy z branży bezpieczeństwa lub witryny gigantów internetu, poświęcone kwestiom bezpieczeństwa.

CNET News – Security to sekcja jednego z największych światowych serwisów IT. Część wiadomości jest powtórzeniem tego, o czym mówi cały rynek, jednak często o ważnych sprawach piszą jako pierwsi. Artykuły nie są bardzo rozbudowane, jednak zawsze rzetelne.

Threat Level – sekcja słynnego serwisu Wired poświęcona kwestiom bezpieczeństwa, prywatności oraz przestępczości. Dużo wpisów własnych dzięki grupie świetnych dziennikarzy i ich źródłom informacji. Artykuły długie i wnikliwe, często w formie bardzo ciekawych reportaży. Mistrzostwo gatunku.

Ars Technica Security – sekcja fantastycznego serwisu, opisującego wszystkie aspekty świata technologii. Bardzo dobre jakościowo, wnikliwe artykuły, sensowne komentarze, bardzo ciekawa lektura.

ZDNet Security – sekcja kolejnego popularnego serwisu poświęconego branży IT. Dużo wiadomości z całego świata, dobre źródła dziennikarskie, lekkie pióra, przyjemna lektura.

Krebs on Security – jeden z dwóch blogów autorskich na tej liście. Brian Krebs to jedna z najbardziej rozpoznawalnych twarzy (i piór) świata bezpieczeństwa. Niestrudzony tropiciel rosyjskiej mafii internetowej, posiadacz świetnych źródeł informacji, bardzo często publikuje artykuły oparte na materiałach, do których żaden inny dziennikarz nie ma dostępu. Nauczył się nawet rosyjskiego, by lepiej poruszać się po internetowym podziemiu. Lektura obowiązkowa, artykuły zawsze są bardzo obszerne i wyczerpują temat, opierając się na wielu źródłach.

Schneier on Security – drugi blog autorski, zasługujący na uwagę. Bruce Schneier to legenda świata bezpieczeństwa. Autor kilku sztandarowych publikacji z dziedziny kryptografii, cytuje na swoim blogu ciekawe artykuły odnalezione w sieci. Warto czytać jego linki, zawsze można się czegoś ciekawego dowiedzieć.

Naked Security – serwis firmy Sophos, poświęcony wieściom ze świata bezpieczeństwa. Raczej opisuje wiadomości, które ktoś już wcześniej podał, jednak warto czytać, ponieważ potrafi sięgnąć do wielu źródeł i dobrze opisać istotę problemu. Nie spamuje też artykułami o produktach firmy.

Threat Post – jeden z serwisów Kaspersky’ego, opisujący wydarzenia z branży bezpieczeństwa informacji. Raczej powtarza co ważniejsze wpisy innych serwisów, ale robi to bardzo profesjonalnie i w czytelnej formie.

Securelist – kolejny serwis Kaspersky’ego, tym razem poświęcony w dużo większych stopniu oryginalnym badaniom i analizom. Od czasu do czasu pojawiają się szczegółowe, przełomowe opisy złośliwego oprogramowania. Zdecydowanie warte lektury.

Inne warte lektury serwisy firm z branży bezpieczeństwa to Bitdefender Labs, Trusteer, Trend Micro, Trustwave SpiderLabs, Symantec Security Response, Sucuri, Seculert, Websense Security Labs, Norman, Pandalabs, Fortinet FortiBlog, F-Secure, ESET Threat Blog, McAfee Labs.

Najwazniejsze specjalistyczne serwisy największych graczy rynku internetowego, które warto obserwować to Mozilla Security Blog, Google Online Security Blog, Microsoft Security Response Center.

Co jeszcze?

Nasz czytnik RSSa obecnie zawiera 175 pozycji. Śledzimy 63 konta na Twitterze. Codziennie zaglądamy na 23 strony, których nie da się śledzić przez RSSa. Obserwujemy 4 różne fora i 5 list dyskusyjnych. Nie damy rady opisać wszystkich źródeł informacji, ale możecie być pewni – jeśli gdzieś pojawi się coś wartego uwagi, na pewno będziecie mogli o tym u nas przeczytać.

Powrót

Komentarze

 • 2012.10.29 17:21 dsgvq

  A The Hacker News gdzie zjadło?

  Odpowiedz
  • 2012.10.29 20:26 Adam

   THN raczej nie ma oryginalnych treści – najczęściej powtarzają to, co piszą serwisy wymienione powyżej

   Odpowiedz
 • 2012.10.29 17:51 dadisdead

  czy jest szansa, że przy następnym przeglądzie pojawiłą się linki do rssów?

  Odpowiedz
  • 2012.10.29 20:27 Adam

   Masz na myśli pojedyncze linki przy każdym wpisie, czy raczej gotową paczkę wszystkich do pobrania? Wszystko da się załatwić, nasz czytelnik, nasz pan!

   Odpowiedz
   • 2012.10.29 23:09 chesteroni

    Paczka wszystkich linków do RSS byłaby super. No i w końcu zmusiłaby mnie do przełączenia się na ten kanał informacyjny – jak dotąd prościej jest odwiedzić kilka stron niż coś sobie konfigurować aby to miało ręce i nogi :)

    Odpowiedz
   • 2013.09.08 22:36 chesteroni

    Czas pokazał, że linków nie będzie, szkoda – trzeba ręcznie wyklikiwać (a u Krebsa linki coś źle działają na stronie, trzeba wyciągać ze źródła)

    Odpowiedz
 • 2012.10.29 18:08 vizzdoom

  Bardzo fajna seria! :) Dzieki.

  Odpowiedz
 • 2012.11.01 09:12 Dexterxx

  Wow, respekt za systematyczność w przeglądaniu tego wszystkiego, czytaniu, a nawet pisaniu czy tłumaczeniu.

  Z3S to projekt hobbystyczny czy sposób na życie (zarabia na autora/ów?)?

  Odpowiedz
  • 2012.11.01 12:39 Adam

   z3s jak na razie konsekwentnie pochłania czas i pieniądze – jak do tej pory nie zarobiło ani grosza :)

   Odpowiedz
 • 2012.11.06 15:17 ichito

  Brak forum Wildersów – Wilders Security Forums”
  „Threads: 202,963, Posts: 1,905,272, Members: 124,520, Active Members: 8,613”
  Forum działa ponad 10 lat i jest chyba najbardziej znane w tym temacie.
  http://www.wilderssecurity.com/
  Nie wspomniano również popularnego Gizmo’s Freeware na techsupportalert.com, choć tam działka „security” jest tylko częścią działalności niemniej to oni właśnie publikują chyba najbardziej popularna listę oprogramowania pod nazwą „Probably the Best Free Security List in the World”
  http://www.techsupportalert.com/content/probably-best-free-security-list-world.htm

  Odpowiedz
 • 2012.11.06 15:32 blad201

  brak jeszcze „The H Security” – angielskiej wersji heise.de
  http://www.h-online.com/security/

  Odpowiedz
  • 2012.11.06 16:05 Adam

   Jak i 140 innych źródeł informacji :) A że Heise ma proporcjonalnie mniej oryginalnych treści od opisanych serwisów, to nie załapało się do czołówki. Ale czytamy, czytamy…

   Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Wielki przegląd zagranicznych serwisów z branży IT Security

Komentarze