Wiesz kto włamał się do kancelarii? 100 000 PLN nagrody czeka

dodał 7 września 2015 o 13:44 w kategorii Info  z tagami:
Wiesz kto włamał się do kancelarii? 100 000 PLN nagrody czeka

Jak złapać przestępców ukrywających się za serwerami proxy, VPNami czy Torem? Jedna z ofiar niedawnej fali ataków na polskie kancelarie prawnicze postanowiła spróbować sprawdzonej w podobnych okolicznościach metody i ustanowiła nagrodę.

W ostatnich tygodniach miała miejsce sprytna kampania przestępców przeciwko polskim firmom prawniczym. Jedną z jej ofiar padła kancelaria Drzewiecki, Tomaszek i Wspólnicy, która własnie ogłosiła nagrodę za wskazanie sprawców ataku.

Pierwsza nagroda dla łowców głów w cyberprzestrzeni

Przestępcy dokonujący włamań komputerowych w większości przypadków zdają sobie sprawę z możliwości ustalenia tożsamości sprawców i wykorzystują skomplikowane rozwiązania technologiczne gwarantujące im prywatność i anonimowość. O ile jednak technologię relatywnie łatwo ujarzmić, o tyle łatwo też popełnić błędy w świecie rzeczywistym. Najwyraźniej na to liczy poszkodowana kancelaria. Oto komunikat, jaki w tej sprawie otrzymaliśmy:

Kancelaria Drzewiecki, Tomaszek i Wspólnicy wyznacza jedną nagrodę w wysokości 100 tys. zł (słownie sto tysięcy złotych) za wskazanie osób, które włamały się do zasobów informatycznych kancelarii i za dostarczenie dowodów winy skutkujących postawieniem ich przed sądem. Zapewniona pełna dyskrecja.

Kontakt: [email protected]

Zarząd i Wspólnicy Kancelarii

To prawdopodobnie pierwszy taki przypadek w Polsce – nie słyszeliśmy, by kiedykolwiek wcześniej w naszym kraju ogłoszono nagrodę za wskazanie sprawców przestępstw komputerowych.

Amerykański plakat z portretem pamięciowym Zodiaca

Amerykański plakat z portretem pamięciowym Zodiaca

Nagroda jest niemała i być może faktycznie zachęci do kontaktu osoby posiadające wiedzę o tej sprawie. 100 000 PLN, i to pozyskane legalnie, wydaje się być atrakcyjną ofertą. Na polskim rynku raczej nie działają firmy specjalizujące się w świadczeniu tego rodzaju usług, ale wygląda na to, że może to się wkrótce zmienić.

Aktualizacja: Okazuje się, że nie jest to pierwszy przypadek – półtora roku temu serwis MPCForum.pl wyznaczył nagrodę 5000 PLN za wskazanie sprawcy ataków DDoS na ten serwis.