19.04.2019 | 08:22

Agnieszka Wesołowska

Wilk z Wall Street po polsku, czyli gdzie się podziało 430 milionów

Polski kapitał, polskie huty, kolosalne zmiany – autor tego hasła w ciągu kilku lat zarobił fortunę. Wprowadził na rynek nowy tytuł prasowy. Dziś jest udziałowcem trzech spółek i Luksemburskiej Fundacji Praw Człowieka. Uosobienie sukcesu. Czy na pewno?

W 2009 roku nowe pismo „Donos” trafiło do poczty polskich parlamentarzystów. Znajdowały się w nim doniesienia o oszustwach w stołecznej palestrze, nieuczciwości sądów i licznych przekrętach z udziałem polityków. Wydawcą „Donosu” był Józef Jędruch, prawnik, który jeszcze na studiach rozpoczął działalność biznesową. Nie bał się rozmachu, działał odważnie, inwestował w reklamy i brał udział w przekształceniach własnościowych. Jeśli dziś nie jest za bardzo znany, to nie tylko dlatego, że „Donos” nie osiągnął sukcesu wydawniczego. Jednym z powodów jest pewnie to, że po wyroku za wyłudzenia z 2013 roku Jędruch zniknął z oczu opinii publicznej.

Bystry umysł

KFI Colloseum zostało zarejestrowane jako spółka w 1996 roku. Kapitał zakładowy – 4 tysiące złotych – minimalny wymagany ówczesnymi przepisami. Józef Jędruch miał wtedy 24 lata i już niemałe doświadczenie w polskim biznesie. W wywiadach opowiadał, że zaczął studiować prawo i po prostu miał czas, żeby zająć się dodatkową działalnością. Firma zaczęła od handlu samochodami. Używane auta to był doskonały biznes.

Jędruch doszedł do wniosku, że skoro dobrze sprzedają się używane auta, to dobrze sprzedawać się też będą używane huty.

Zarabiamy na długach” mówił w wywiadach i tłumaczył, jak się robi interesy: „Uczestniczymy w prywatyzacji branży, która przez ostatnie lata została doszczętnie zniszczona. Weźmy przykład Huty Baildon posiadającej nowe linie produkcyjne, które pochłonęły masę pieniędzy – dziś jest w stanie upadłości, bowiem zabrakło pieniędzy na wsad. Złożyliśmy ofertę, żeby zagospodarować jedną z linii i niewykluczone, że zrealizujemy ten projekt. Poprzez inwestycje w hutnictwie osiągnęliśmy udział w pakietach większościowych dwóch hut. Huty Pokój, która być może jest jedyną w Polsce przynoszącą rzeczywisty, a nie papierowy zysk. Drugą hutą jest Ferrum, spółka giełdowa, w której blisko ukończenia jest proces restrukturyzacji. Akcje tej huty są warte przeszło 50 milionów złotych. W lubelskim PRIM-ie posiadamy 51% akcji, a z Warpleksem mamy podpisane umowy co do współpracy. I w przyszłości zamierzamy nabyć jego akcje.” I dalej: „Colloseum zarabiało i zarabia na długach. Jesteśmy obecni w branżach hutniczej, górniczej i energetycznej. Wiadomo też, że wszystkie inwestycje wiążą się z zaciąganiem kredytów inwestycyjnych. I muszę powiedzieć, że z bankami współpracuje się nam bardzo dobrze. Dlatego że zawsze spłacamy kredyty w terminie. (…) W obrocie wierzytelnościami nie jest istotny posiadany kapitał. Liczy się to, jakim jesteś człowiekiem i co sobą reprezentujesz. Potrzeba bystrego umysłu, żeby wiedzieć, co zrobić z osobą, która zalega pieniądze”.

Będziński Zakład Elektroenergetyczny (BZE) był winien Polskim Sieciom Elektroenergetycznym (PSE) setki (nowych) milionów złotych za energię elektryczną. Jędruch w imieniu Konsorcjum Finansowo-Inwestycyjnego Colloseum podjął negocjacje dotyczące tej wierzytelności. Przedstawił też plan oddłużenia BZE. Plan był prosty – KFI Colloseum wykupiło długi BZE od PSE. Za dług zapłacono wekslami. Część długu KFI Colloseum po prostu umorzyło, a około 345 mln zł wyegzekwowało od BZE.

W 2001 roku Konsorcjum Finansowo-Inwestycyjne Colloseum wykupiło za pół miliona złotych ogólnopolską kampanię bilboardową pod hasłem: „polski kapitał, polskie huty, kolosalne zmiany”. Jędruch osobiście firmował kampanię swoją twarzą i czynił odważne kroki, by dalej brać udział w kolejnych przekształceniach i oddłużeniach. Zainteresował się też polityką.

źródło: https://www.stonoga-zbigniew.pl/

Zresztą polityka była mu bliska od dawna. W 1998 został asystentem społecznym posła Henryka Długosza z SLD, z okręgu kieleckiego. Poznali się przy okazji działalności Długosza w Staropolskiej Izbie Przemysłowo-Handlowej. Długosz był przewodniczącym rady głównej Izby, Jędruch zaś zdolnym i odważnym biznesmenem. Młody przedsiębiorca od tego momentu miał otwarte drzwi Sejmu i mógł spotykać się z politykami z pierwszego szeregu. Po kilku latach twierdził nawet, że z własnych środków finansował kampanię wyborczą SLD i pomógł w ten sposób 21 politykom tej partii.

Jędruch zresztą rozumiał, że mądry biznesmen nie powinien wiązać się tylko z jednym ugrupowaniem, bowiem biznes powinien być apolityczny. W latach 2000 i 2001 wsparł więc fundację powiązaną z działaczem AWS – koalicji o charakterze centroprawicowym, stojącej w opozycji do SLD. Fundacja na Rzecz Rodziny Ludgardy i Jerzego Buzków otrzymała w tych latach od Jędrucha dwie darowizny – 200 tysięcy z przeznaczeniem na koncert Wojciecha Kilara oraz 100 tysięcy na inne cele charytatywne. Super Express twierdził, że w 2000 roku na konto fundacji wpłynęło prawie 500 tysięcy złotych. Prasa pisała też o współpracy Colloseum z Andrzejem Lipko, byłym ministrem przemysłu i handlu oraz byłym szefem Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

Interesy Konsorcjum rozkwitały przy niebanalnie działającym biznesmenie. Firma kupiła nawet pałacyk w Ornontowicach.

By Photo: Hons084 / Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28357142

Zresztą jej manager miał ciekawy pomysł – zamiast po prostu wyremontować zabytkową nieruchomość i przerobić w ociekającą pieniędzmi siedzibę spółki, zaproponował gminie, że w zabytku utworzy uczelnię wyższą. Władze gminy były zachwycone i w 1998 sygnowały transakcję z KFI Colloseum z upustem 4 miliony złotych – pałacyk został sprzedany za niecałe 500 tysięcy.

Bogacił się również sam Józef Jędruch, nabywając prywatnie dla siebie dwa samoloty cessna, kilka samochodów, nieruchomości oraz oczywiście składając oszczędności na kontach bankowych.

Nic nie mogło zatrzymać autora rozpędzonego sukcesu. Nic prócz weksli bez pokrycia.

Wielki wybuch

Rok 2001 rok był pierwszym trudnym rokiem w działalności Konsorcjum. Wtedy to bowiem obrotami KFI Colloseum zainteresowało się kilka urzędów, w tym prokuratura i skarbówka. Powodem tego zainteresowania była transakcja przejmowania długów Będzińskiego Zakładu Elektroenergetycznego. Weksle, którymi KFI Colloseum posłużyło się w transakcji, były bez pokrycia.

Widoczne online wpisy do KRS pokazują informacje o aktywności Jędrucha w różnych spółkach od 2001 do 2014 roku. Potem – choć w dalszym ciągu jest on powiązany z trzema podmiotami i fundacją – nie ma śladów aktywności.

Obecne powiązania kapitałowe Jędrucha, źródło: https://rejestr.io/osoby/1282380/jozef-jedruch

Trudno się temu dziwić w sytuacji, gdy właśnie od początku XXI wieku pasmo sukcesów młodego biznesmena okazało się być pasmem oszustw.

Śledztwo w sprawie działalności Colloseum i jego szefa było prowadzone na przełomie lat 2001-2002. W październiku 2001 roku Jędruch wraz ze swoim wspólnikiem, Piotrem Wolnickim, został zatrzymany przez Urząd Ochrony Państwa i aresztowany na trzy miesiące. Ku zdziwieniu śledczych za Jędruchem i Wolnickim wstawili się związkowcy z hut oddłużanych przez Colloseum. Poręczeń udzielali parlamentarzyści. Z wsparciem wystąpił też rektor uczelni wyższej. Obu wspólników wypuszczono, a potem aresztowano ponownie. I znów wypuszczono.

Gdy 13 marca 2002 katowicki sąd wydał nakaz kolejnego aresztowania Jędrucha i Wolnickiego, wystarczyło po prostu zapukać do domów każdego z nich i obaj trafiliby za kratki. Ale dziwnym zbiegiem okoliczności dokumenty z sądu trafiły na policję dopiero dzień później, zaś wiadomość o wszczętej procedurze dotarła do obu mężczyzn jeszcze tego samego dnia. Ani Jędruch, ani Wolnicki nie czekali biernie na policjantów. Jeszcze tego samego dnia obaj opuścili kraj. Przez jakiś czas wszelki słuch o nich zaginął.

Człowiek bez skazy

Jędrucha ścigały CBŚ, ABW oraz Interpol. Ówczesny minister MSWiA, Marek Biernacki, twierdził, że „Sprawa Jędrucha była jedną z bardziej prestiżowych spraw o zacięciu gospodarczym, którymi zajmowały się służby”. Namierzono go i zatrzymano – w lipcu 2003 roku. W Izraelu. Nie działa mu się krzywda – zatrzymanie miało miejsce w luksusowym hotelu, aresztowany mieszkał tam od dawna. W momencie aresztowania był podwójnie żonatym człowiekiem, posługiwał się też dokumentami, które przygotowane były jeszcze przed ucieczką, w Polsce. I nie były autentyczne. Najnowsza żona Jędrucha, obywatelka Izreala, Amal Kennedy, nie była zachwycona, gdy okazało się, że jej mąż ma w Polsce inną żonę, zupełnie nierozwiedzioną. Bigamisty w państwie Izrael nikt nie potrzebował. Polaka deportowano.

W polskim areszcie spędził dokładnie 4 lata i 7 miesięcy, do 2007 roku. Wyszedł na wolność dzięki wpłaceniu zań 3 miliony złotych kaucji. Wpłaty dokonała mająca polskie korzenie 80-letnia obywatelka USA. Natychmiast po znalezieniu się na wolności Jędruch wystąpił z wnioskiem o zawieszenie postępowania, które toczyło się przeciwko niemu – legitymując się paszportem dyplomatycznym Republiki Gwinei oraz pełnomocnictwami do reprezentowania jej na arenie międzynarodowej. Jako dyplomata zasłaniał się immunitetem. Republika Gwinei nie potwierdziła jednak akredytacji Józefa Jędrucha. Postępowanie ruszyło dalej.

W śledztwie pękł główny księgowy Polskich Sieci Elektroenergetycznych, Krzysztof Ł., który przyznał się do winy i zaczął składać obszerne wyjaśnienia. Z jego zeznań wynikało, że na „sukces” collosmenów pracowali ludzie z każdego zakładu, z którym mieli do czynienia i z każdego środowiska. „To bardzo prężni biznesmeni; tacy, na których w przyszłości będzie opierała się Polska” – zachwalał mu Jędrucha i Wolnickiego niejaki N., główny księgowy z Będzina.

W tym czasie ukrywał się cały czas Wolnicki. W 2008 wiceprezes Colloseum za pośrednictwem pełnomocnika zwrócił się do sądu o wydanie listu żelaznego, obiecując, że od tego momentu będzie się stawiał na każde wezwanie i nie będzie utrudniał postępowania. Prokurator wyraził zgodę, a wtedy ku zdumieniu wszystkich – sąd odmówił wydania listu.

W 2009 roku Jędruch wydał swój „Donos” i postanowił z nim trafić prosto do skrzynek parlamentarzystów. Twierdził jeszcze przed aresztowaniem, że większość z nich miał – teraz lub w przeszłości – w kieszeni i zapewne liczył na wsparcie takie, jakiego udzielono mu po pierwszych aresztowaniach w 2001 roku. Redakcja „Donosu” miała siedzibę w Katowicach, a jej oznakowanie do dziś widać na mapach Google. Urwany baner, podły dojazd – pieniędzy na promocję pisma starczyło tylko na pierwsze numery.

źródło: Google Maps

Spółka Colloseum już oczywiście nie istniała – sąd przychylił się do wniosku syndyka i ogłosił upadłość Konsorcjum już w 2003 roku. Zlicytowano majątek spółki. Dworek w Ornontowicach wrócił do gminy, zresztą Jędruch nie zrobił nic, by – jak obiecywał – powstała tam filia wyższej uczelni. Sprzedano samoloty, samochody i kilka nieruchomości z majątku firmy i prezesa. Zabezpieczono majątek wraz z gotówką na łączną kwotę około 5 milionów złotych. Reszta z około 430 milionów po prostu zniknęła.

W 2011 zapadł wreszcie wyrok w pierwszej instancji. Sąd Okręgowy w Katowicach skazał Józefa Jędrucha za oszustwa na kwotę 430 milionów złotych. Wyrok: 8 lat więzienia i 720 tysiące złotych grzywny oraz zakaz pełnienia stanowisk w spółkach prawa handlowego na 10 lat (pod karą więzienia i grzywną), a także zobowiązanie do częściowego naprawienia szkody, tj. zwrotu w wysokości 55 milionów złotych. Wyrok nie był prawomocny. Jędruch nie chciał wracać do więzienia i nie zamierzał rezygnować z odwołania.

Wolny człowiek

Aby ogłosić wyrok, sąd pierwszej instancji potrzebował pięciu lat. To była jedna z największych spraw w Polsce. Potrzeba było 177 terminów rozpraw, 240 tomów akt, 66-stronicowego wyroku i trzech godzin ustnego uzasadnienia, by w końcu usłyszeć „będę apelował”.

Jędruchowi jeszcze nie skończyły się środki na obronę. Jak słusznie zauważał w 2003 roku dziennikarz RFM: „nikt nie ma pojęcia, ile pieniędzy wywieźli za granicę Jędruch i Wolnicki, wiceprezes Colloseum”. Jędruch zresztą przez wszystkie lata śledztwa i procesu robił, co się dało, by wykręcić się od odpowiedzialności i utrudniać postępowanie. Tę strategię kontynuował, gdy przyszło do walki w II instancji. Prokuratura też postanowiła walczyć dalej i wniosła o podwyższenie kary.

W 2014 roku zapadł wyrok w sądzie apelacyjnym. Oskarżony powinien był być z niego zadowolony, bo oto okazało się, że sąd wykazał większą pobłażliwość dla jego czynów. Tym razem mowa była o karze 6 lat więzienia oraz 400 tysięcy złotych grzywny. Miał oddać poszkodowanym 54 miliony złotych i przez 10 lat nie mógł zasiadać w zarządach spółek prawa handlowego.

Jędruch powinien w tym momencie wrócić do więzienia, by odsiedzieć resztę wyroku (spędził w areszcie ponad 4,5 roku i zaliczono mu to w poczet kary), ale z miejsca zaczął się ubiegać o przedterminowe zwolnienie. Najpierw powoływał się na depresję syna, który miał zachorować po śmierci ukochanej babci. Potem wnosił o zwolnienie w związku z rozpoczęciem doktoratu. Ponieważ oba te wnioski zostały przez sąd odrzucone, Jędruch przedstawił zaświadczenie lekarskie, z którego wynikało, że boli go kolano. „Umieszczenie go w zakładzie karnym byłoby niehumanitarne” – argumentował adwokat Jędrucha.

I faktycznie, Jędruch do więzienia już nie wrócił.

Ciąg dalszy nastąpi?

Jędruch zniknął ze sceny, chwilowo jego historii nie przywołuje nawet piszący swego czasu o nim sporo Zbigniew Stonoga. Ale w rejestrach wciąż można go znaleźć.

W 2009, jeszcze podczas procesu w sądzie I instancji, Jędruch postanowił spróbować kariery politycznej, ale innej niż na początku.

Wystartował w wyborach do europarlamentu z listy „Samoobrony”. Obiecywał konkrety, czyli zamiast mglistego programu wyborczego 100 złotych darowizny dla każdego wyborcy, który odda nań głos. Nie powiodło mu się.

Na pewno jednak powiodło mu się zrobienie doktoratu z prawa. Założył więc Luksemburską Fundację Praw Człowieka. Strona internetowa Fundacji na razie nie jest aktywna, ale wciąż istnieje fanpage na Facebooku. Ostatni wpis pochodzi z lutego 2016.

W 2015 roku Gazeta Wyborcza informowała, że Jędruch jest dyrektorem do spraw rozwoju warszawskiej kancelarii prawniczej Chmaj i Wspólnicy sp. z o.o. Jędruch co prawda zaprzeczał, ale mecenas Chmaj potwierdzał. Na LinkedIn można przeczytać, że Jędruch jest doradcą prawnym w Rafinerii Glimar.

Ta rafineria to ciekawa firma – gorlicki podmiot wielokrotnie zmieniał właściciela i był sceną wielu afer, w tym grabieży, upadłości i teatru z udziałem detektywa Rutkowskiego. Od 2014 nie ma żadnych śladów działalności w KRS. W 2018 o rafinerii miejscowe media piszą głównie w kontekście magazynowania tam nielegalnych toksycznych odpadów.

Co się dzieje z innymi bohaterami naszej opowieści? Np. Henryk Długosz z SLD, który wprowadził Jędrucha w świat wielkiej polityki w latach 2006-2007 odbywał karę więzienia za udział w tzw. Aferze Starachowickiej. Potem zniknął ze sceny politycznej.

Wiceprezes Colloseum Piotr Wolnicki rozpłynął się w powietrzu, acz niejaka Elżbieta Wolnicka jest powiązana z jedną ze spółek, w której akcjonariuszem jest Jędruch. Czy to coś znaczy? Nie wiemy.

Zbigniew Stonoga aktualnie przebywa w zakładzie karnym i – to jedno jest pewne – sprawą Jędrucha nie zajmuje się od dawna.

Fundację Na Rzecz Rodziny Państwa Buzków prowadzi – według informacji na stronie buzek.pl – żona byłego premiera, Ludgarda. Sprawa rzekomych darowizn od Jędrucha nigdy nie została ostatecznie wyjaśniona – były premier po prostu zaprzeczył, a Jędruch nigdy nie komentował sprawy.

Były minister Andrzej Lipko w okresie, gdy nie był już ministrem, a nie był jeszcze szefem PGNiG, korzystał z trzech samochodów od Jędrucha – porsche, bmw i opla. Twierdził jednak, że wszystkie samochody oddał, bo tylko je pożyczał, jak to między znajomymi. Około 2001 roku odpowiadał za przekształcenia w PGNiG. Trudno znaleźć jakiekolwiek wzmianki o jego działalności po odwołaniu z funkcji prezesa tej spółki.

No i nie wiadomo też, gdzie podziała się reszta z prawie 430 milionów złotych.

Powrót

Komentarze

 • 2019.04.19 08:44 torero

  Pani Agnieszko, gratuluję lekkiego pióra i naprawdę fajnej opowieści, ale jaki to ma związek z tematyką serwisu?

  Odpowiedz
  • 2019.04.19 09:21 Adam Haertle

   Ścisły związek, bo to serwis o różnych aspektach bezpieczeństwa, w tym także przestępstwach finansowych. Polecam cały cykl: https://zaufanatrzeciastrona.pl/post/tag/parada-oszustow/

   Odpowiedz
   • 2019.04.19 12:08 Karate miszcz

    To może jeszcze coś o bezpieczeństwie bezpośrednim:sztuki walki,broń osobista itd.

    Odpowiedz
    • 2019.04.20 12:48 adamh

     Dobry pomysł, podeślij coś :)

     Odpowiedz
     • 2019.04.20 17:56 kez87

      Jakby napisać za dużo,to można mieć wizytę ABWehry.

      Ale okażę trochę serca mało kumatym:

      Co do broni: do wyborów broń czarnoprochowa bez rejestracji,potem prawdopodobnie do zdania bo komenda główna już pisze PiSowi ustawę.
      Kto ma będzie musiał się pozbyć – najlepiej sprzedać przed czasem,bo oddać i płacić za policyjny depozyt – pozwolenia wymuszone przez dyrektywę Bieńkowskiej są pewne.

      Wyrób broni i amunicji jest zgodnie z prawem polskim nielegalny,więc o Codym Willsonie czy Lutym lepiej nie wspominać. (Przestępcy przeważnie i tak przerabiają stare PRLowskie spluwy przerobione na hukowce,kradną broń policji i wojsku czy mają z przemytu).Wiatrówki tanie i powszechne,ale oczywiście za ich użycie przeciwko napastnikowi też więzienie,zresztą zabić taką trudno.
      Przez tą taniochę zresztą są wypadki i demonizacja wiatrówek, pewnie ich też niedługo rząd zakaże.

      To samo z physical security – za lockpicki i inne takie narzędzia ślusarskie jak nie pracujesz jako ślusarz: czasem i kryminał.Zresztą – dziennikarsko to nie są interesujące rzeczy.

      O Sambo a szczególnie Systemę możesz spytać Ukraińców,może któryś służył w Afganie, choć częściej na mieście uczą w ramach kursów żydowskiej Krav-Magi. To akurat jest legalne ćwiczyć,ale w razie obrony idziesz siedzieć jak za użycie niebezpiecznego narzędzia.

      Hukowce mogą spowodować problemy z Policją to samo paralizatory, wiatrówki powyżej 17J rejestracja, gaz powinien być ok.

      Więcej nie napiszę.W internecie jest dość materiałów by wyszkolić kogoś nawet na poziomie operatora wojsk specjalnych,ale lepiej nie pisać za dużo żeby nie skończyć jak doktorek K. z Rolniczej w Krakowie którego za stare radio i inne duperele zamknęli za terroryzm.

     • 2019.04.20 18:10 Agnieszka Wesołowska

      Chciałam zrobić Cody’iego, ale naczelny się wykrzywił.

     • 2019.04.21 10:21 kez87

      Pani Agnieszko właśnie nie ma po co,bo to tylko problemy niestety…

      Jeszcze za cybersecurity się tak bogu dzięki nie czepiają i za pisanie o tym nie ścigają jak Niemcy np. ludzi od Reverse Engineeringu (choć jak okazało się w 2015 to prawo było dziurawe) ,ale za napisanie za dużo o takich rzeczach mogły by być już problemy z służbami itd.Pewnie dlatego naczelny się krzywi…

      W praktyce zresztą Willson przy użyciu nowszych technologii obnaża prawdę którą obnażał wcześniej dla przykładu Luty i inni nielegalni rusznikarze – że wspomnę tylko naszego Strapocia aż z czasów II wojny światowej,twórcę karabinu Bechowiec który pierwszy pistolet to zrobił nielegalnie w 1937 w wieku 15 lat (i nie on jedyny w Polsce takie rzeczy wyczyniał). A prawda ta jest taka: wystarczył by zdeterminowany inteligentny dzieciak po technikum, zatem reglamentacja nie ma prawa działać – to co najwyżej „teatr bezpieczeństwa” czy ograniczanie częściowo szkód.

      Zresztą w USA to nawet mieli atomowego skauta,a problem to będzie jak ktoś wpadnie na głupi pomysł by zamiast małego chemika sprzedawać „małego mikrobiologa”. Ale może wcześniej wygubi nas państwowa broń biogenetyczna podczas jakiejś wojenki,ludzie tyle swojego materiału genetycznego wysyłają na różne „ancestry” itp.

     • 2019.04.24 22:41 ................

      > komenda główna już pisze PiSowi ustawę

      to jest słuszna, i niestety bardzo smutna konstatacja

      > pozwolenia wymuszone przez dyrektywę Bieńkowskiej są pewne.

      Czy aby przypadkiem Czesi nie sprzeciwili się temu? Nad Wełtawą podejrzliwie się patrzy na ograniczanie dostępu do broni, i władze czeskie też się do tego nie kwapią

 • 2019.04.19 11:21 Dart

  „Prawdziwe pieniądze zarabia się tylko na drogich, słomianych inwestycjach”

  Odpowiedz
 • 2019.04.19 14:36 artur

  Gratuluję świetnych tekstów, uwielbiam czytać tą serię.

  Odpowiedz
 • 2019.04.19 15:15 hmm

  Chetnie posiedze 10 lat za te 430mln (:

  Odpowiedz
 • 2019.04.20 16:32 mmm777

  Ciekawostką jest to, że ekipa która wyprowadzała pieniądze z BZE dostała potem w nagrodę własną firmę – tzn. objęli kierownicze stanowiska w pewnej firmie.

  Odpowiedz
 • 2019.04.21 19:26 Ksiegowy

  Pani Agnieszko, pan Józef z bardzo duzym prawdopodobienstwem nie dysponowal tymi 430 mln zl. On jedynie umorzył dług o takiej wartości na podstawie weksli – czysto (kreatywny) księgowy zabieg. Na takich zabiegach (przekrętach na umowach/fakturach) najczęściej „ugrywa” się cash w wysokości podatku. Nie zgłębiając bardziej tematu, fizycznie pan Józef mógł sobie przelać max kilkanaście % od tej kwoty, co i tak jest mało prawdopodobne, że udało im się aż tyle. Obie strony transakcji, Colloseum jak i huty, nie miały żywej gotówki wiec na tych transakcjach nie miały z czego ukraść dla siebie. Mogli jednak, i tak najczęściej się robi, nie zapłacić podatku/ubiec się o zwrot podatku. I tutaj kreuje się żywa gotówka ;) stąd pewnie nakaz zwrotu wspominanych w artykule 50+ mln zl

  Odpowiedz
  • 2019.04.21 19:30 Agnieszka Wesołowska

   Odnosiłam się do zarzutów ze sprawy. Co zaś pan Józef naprawdę miał w kieszeni i kiedy, to osobna kwestia i tu na hm, hm, domniemania sobie nie pozwoliłam.

   Odpowiedz
   • 2019.04.25 07:45 unknow

    Witam.
    Jakiś czas temu była mowa o pochyleniu się nad paul’em le roux’em, ale póki to nie nastąpi, proponuję postać z rodzimego podwórka https://tiny.pl/trw56
    Pozdrawiam

    Odpowiedz
    • 2019.04.25 07:59 Agnieszka Wesołowska

     Już pracuję nad Le Roux, będzie niedługo gotów. A pan Artur B., ojej, cóż za piękne czasy, jaka cudna katastrofa…!

     Odpowiedz
   • 2019.06.10 18:52 K

    Pani Agnieszko jak już chce Pani być obiektywna, warto by dodać że Józek wygrał sprawę z państwem polskim w odniesieniu do formy i warunków aresztowania. Gdzie podział się 430 mil było w weksla j jako pożyczka dla naszych polityków od PiS po po przez SLD. Weksle magicznie zginęły w prokuratorzy. A Pan stonoga to zwykła szuja, która sprzedała kolegow

    Odpowiedz
 • 2019.04.23 14:39 Uwierzytelnianie

  Dobra robota, ale… w końcu Republika Gwinei czy Nowa Gwinea? ;)

  Odpowiedz
  • 2019.04.23 15:01 Agnieszka Wesołowska

   Dopiero teraz zorientowałam się, że państwa z Gwineą w nazwie są aż trzy. Dobre pytanie, sprawdzę :)

   Odpowiedz
   • 2019.04.23 15:07 Agnieszka Wesołowska

    Republika jednak!

    Odpowiedz
    • 2019.04.27 17:39 Wyrywacz Chwastów

     Józef J. bywał też w Gwinei Równikowej i miał dobrych przyjaciół w Namibii, niejakiego Borysa B., który „niestety” siedzi obecnie chyba w USA… Historię Borysa B. również polecam, bo to kolejny gotowy scenariusz na film ;)
     Co do ciągu dalszego opowieści o Józefie J. – już nastąpił, może pan Stonoga nawet go nie zna…

     Odpowiedz
 • 2020.04.23 00:28 Karkonosze

  W tekst wkradł się drobny błąd, bo Marek Biernacki był ministrem tylko do października 2001. Poza tym bardzo ciekawy tekst (a w sumie smutny).

  Odpowiedz
  • 2020.04.23 12:14 Agnieszka Wesołowska

   Dzięki za info.

   Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Wilk z Wall Street po polsku, czyli gdzie się podziało 430 milionów

Komentarze