29.01.2012 | 17:46

avatar

Adam Haertle

Wpadka tygodnia – odcinek 3

Niekwestionowanym laureatem tego tygodnia zostaje „hacker” znany pod pseudonimem Fir3.

Powody przyznania nagrody

Najpierw wyniki jego działalności znalazły się na pierwszych stronach gazet. Krótko potem okazało się, że działania Fir3 były cały czas monitorowane przez bliżej niesprecyzowaną osobę lub grupę występującą pod pseudonimem HappyNinjas. HappyNinjas przedstawili w serwisie Pastebin.com pełny profil hakera, logi jego rozmów i opis różnorakich osiągnięć.

Przedstawione logi i informacje wskazują, że Fir3 był poddany przysłowiowej permanentnej inwigilacji, z której nie zdawał sobie sprawy. Sam ten fakt czyni z niego jedynego kandydata do nagrody w tym tygodniu.

Gdyby tego jednak było mało, to dołączmy dwa cytaty z wywiadu, który zdążyła przeprowadzić z nim dziennikarka Gazety Wyborczej.

Cytat nr 1:

Zrobiliśmy to w czterech. Dziecinnie łatwe, ale nasza akcja nie wyrządziła żadnych szkód. Dane nie zostały uszkodzone. Kiedy okazało się, że login i hasło do strony to admin i admin1, umieraliśmy ze śmiechu. Musieliśmy to ujawnić.

Cytat nr 2:

Polskie prawo jest tak skonstruowane, że jeśli się nie przyznam, to niczego mi nie udowodnią. Wszystkie dyski mam tak szyfrowane, że dostanie się do nich zajmie im 100 lat. Już mnie nie będzie na tym świecie.

Obie wypowiedzi pozostawimy bez komentarza.

Konkurencja

W zasadzie Fir3 nie ma w tym tygodniu konkurencji. Jedynym kandydatem, którego rozważaliśmy przez moment, był administrator witryny premiera, który dla konta „admin” użył wyrafinowanego hasła „admin1”. Nie wystarczyło to jednak, by zdobyć pierwsze miejsce w naszym rankingu.

Powrót

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Wpadka tygodnia – odcinek 3

Komentarze