Wyciek danych ponad 400 tysięcy abonentów firmy Hyperion

dodał 5 listopada 2013 o 15:03 w kategorii Włamania  z tagami:
Wyciek danych ponad 400 tysięcy abonentów firmy Hyperion

W sieci pojawił się plik, zawierający szczegółowe dane ponad 400 tysięcy abonentów polskiej firmy telekomunikacyjnej Hyperion. Ujawniono nie tylko imiona, nazwiska, adresy czy numery telefonów, ale także numery PESEL, hasła i numery rachunków.

Od anonimowego czytelnika otrzymaliśmy wczoraj link do pliku eboa.hyperion.pl.customers.db.dump.csv.zip. Jak sugeruje jego nazwa, zawiera on dane abonentów firmy telekomunikacyjnej Hyperion S.A. (połączonej niedawno z firmą MNI Telecom S.A.). Firma świadczy usługi dostępu do internetu, telefonii i telewizji w wielu miastach całej Polski, między innymi w Bydgoszczy, Częstochowie, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Łodzi, Opolu, Toruniu czy Wrocławiu.

Wspomniany plik o rozmiarze 190 MB zawiera ponad 400 tysięcy wierszy z danymi abonentów. Wśród danych znajdują się takie informacje jak:

  • imię i nazwisko
  • adres świadczenia usługi oraz korespondencyjny
  • numery telefonów kontaktowych
  • numery NIP/PESEL
  • numer rachunku bankowego (wygląda raczej na rachunek operatora do celów rozliczenia)
  • hasło (większość haseł wygląda na nadawane losowo, choć są również wybierane przez użytkowników)
  • saldo rozliczeń
  • inne wewnętrzne informacje operatora
Fragment ujawnionego pliku

Fragment ujawnionego pliku

Nazwa pliku sugeruje, że źródłem wycieku była platforma eBOA operatora, służąca klientom do samodzielnej obsługi. Za tą teorią przemawia również fakt, że obecnie platforma ta jest niedostępna i widnieje w niej informacja mówiąca, że niedostępność związana jest z dość enigmatycznie opisaną „aktualizacją i przetwarzaniem danych w systemie Platforma eBOA”.

Nieczynna platforma eBOA

Nieczynna platforma eBOA

Opublikowany plik nie zawiera żadnych dat, zatem nie mamy możliwości weryfikacji, kiedy mógł nastąpić wyciek. Zwróciliśmy się z kilkoma pytaniami do firmy Hyperion i czekamy na odpowiedzi – jak tylko je otrzymamy, znajdziecie je w tym artykule.

Kilkanaście dni temu w sieci znalazła się także inna, dużo mniejsza baza, zawierająca kilkaset rekordów, prawdopodobnie z danymi pracowników firmy.

Wszystkim klientom  Hyperiona polecamy oczekiwanie na oficjalne stanowisko firmy. Zakres ujawnionych danych niestety nie umożliwia podjęcia żadnych działań zapobiegających potencjalnym nadużyciom – trudno zmieniać numer telefonu czy adres, nie mówiąc o numerze NIP czy PESEL. Bez wątpienia warto zachować czujność, ponieważ oszuści mogą próbować wykorzystywać ujawnione dane do podszywania się pod klientów firmy chociażby w celu wyłudzenia produktów i usług. Niestety trudno temu zapobiec.

Aktualizacja: Paweł informuje w komentarzach, że firma ta już wcześniej miała problemy z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa.