18-latek z Łodzi prowadził popularne forum pedofilskie w sieci Tor

dodał 28 maja 2019 o 18:21 w kategorii Prawo  z tagami:
18-latek z Łodzi prowadził popularne forum pedofilskie w sieci Tor

Większość administratorów serwisów oferujących materiały przedstawiające wykorzystywanie seksualne dzieci prędzej czy później wpada w ręce organów ścigania. To chyba jednak pierwszy przypadek, gdy administrator okazał się Polakiem.

Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi poinformowała dzisiaj o zatrzymaniu osiemnastoletniego twórcy i administratora pedofilskiego forum działającego w sieci Tor. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, chodzi o forum „Child Tube”. Z serwisu korzystało kilkaset tysięcy osób – w grudniu 2018 na forum zarejestrowanych było ponad 200 000 użytkowników, którzy zamieścili tam ponad 3000 postów w ponad 500 wątkach. Późniejsze ślady wskazują już na 270 000 użytkowników. W domu zatrzymanego znaleziono dowody wskazujące na to, że w ręce policji trafiła właściwa osoba.

Ulotna anonimowość

Osoby decydujące się na założenie strony zrzeszającej ludzi gustujących w materiałach przedstawiających wykorzystywanie seksualne dzieci trwają zapewne w przekonaniu, że sieć Tor zapewnia im wystarczający poziom anonimowości. Okazuje się jednak, że umiejętność uruchomienia Tor Browsera lub nawet postawienia własnej ukrytej usługi to nie to samo co umiejętność obrony przed wnikliwymi i dobrze zmotywowanymi śledczymi. Większość dużych serwisów z treściami pedofilskimi została zamknięta przez organy ścigania, a ich administratorzy trafili do więzienia. Nie inaczej było także w tym przypadku.

Według naszych informacji działania policji oparto o informacje otrzymane od FBI. Polscy funkcjonariusze znaleźli podejrzanego w domu w łódzkiej dzielnicy Polesie. W trakcie zatrzymania znaleziono nie tylko komputery i telefony, co dość naturalne, ale także serwer, pendrive’y i płyty CD używane, jak pisze policja, „przy administrowaniu forum”. Na zidentyfikowanych nośnikach znaleziono także materiały fotograficzne i filmowe oraz hasła dostępowe. Opis przedstawiony przez policję wskazuje, że nośniki nie były zaszyfrowane lub w momencie interwencji znajdowały się tymczasowo w stanie odszyfrowanym.

Strona główna Child Tube w grudniu 2018

Co ciekawe, w sieci znaleźliśmy ślad tego, że forum pod koniec marca 2019 używało wtyczki dla MyBB autorstwa Polaka. Widać to na fragmencie utrwalonym przez Google. Łukasz, który jest autorem wtyczki (a także wielu innych), oczywiście nie ma nic wspólnego z samym serwisem.

Według TVN24 forum prowadzone było od lipca 2018 do kwietnia 2019. Widoczny na powyższym zrzucie ekranu wpis administratora o pseudonimie „bluzz”, dotyczący reguł obowiązujących na forum, pochodzi faktycznie z 11 lipca 2018. Z kolei najnowsze ślady forum w sieci pochodzą z 5 kwietnia 2019.

Nastolatek niekarany, ale do szkoły nie chodził

Policja informuje także, że zatrzymany nie był wcześniej karany, jednak nie realizował obowiązku szkolnego. To zapewne wkrótce się zmieni, ponieważ grozi mu do 12 lat więzienia. Według komunikatu nie czerpał zysków ze swojego przedsięwzięcia. Jak donosi Dziennik Łódzki, zatrzymany przyznał się do zarzutów.

Zdjęcie zatrzymanego (źródło: http://www.lodzka.policja.gov.pl

Dodatkowo, jak czytamy w komunikacie policji, zatrzymany nie tylko założył forum, którym zarządzał, ale także pełnił funkcję moderatora w innych serwisach. To często obserwowany scenariusz – osoby pełniące wiodącą rolę w tej społeczności działają w wielu serwisach. Dzięki temu zatrzymanie jednego administratora pomaga organom ścigania namierzać kolejnych, chociażby przejmując jego tożsamość i konta na innych stronach. Mamy nadzieję, że i w tym przypadku taki będzie rozwój wypadków.

Jeśli dysponujecie dodatkowymi informacjami w tej sprawie, prosimy o kontakt – zapewniamy anonimowość.

Artykuł zaktualizowany o informacje o braku komercyjnego charakteru serwisu.