Bezpieczna kopia zapasowa za pomocą kryptografii asymetrycznej

dodał 8 maja 2017 o 07:03 w kategorii HowTo  z tagami:
Bezpieczna kopia zapasowa za pomocą kryptografii asymetrycznej

Użytkownicy komputerów podobno dzielą się na tych, którzy już robią backupy i tych, którzy zaczną je robić jak tylko stracą swoje dane. My mamy nadzieje, że nasi Czytelnicy dzielą się na tych, którzy robią backupy i tych, którzy także je szyfrują.

W sieci nie brakuje usług tworzenia kopii bezpieczeństwa w chmurze. Znaleźć można także dostawców, którzy oferują również szyfrowanie przechowywanych danych. Można też uruchomić gotowe rozwiązania do tworzenia kopii bezpieczeństwa na własnych lokalnych lub zdalnych serwerach. Naszym zdaniem warto jednak czasem zrobić coś samodzielnie i od początku do końca, by przy okazji nauczyć się czegoś nowego. Dlatego też dzisiaj przypomnimy podstawy kryptografii asymetrycznej oraz wykorzystamy ją do stworzenia bezpiecznych, zaszyfrowanych kopii bezpieczeństwa na zdalnym serwerze.

Artykuł pod patronatem Aruba Cloud

We współpracy z firmą ArubaCloud pokazaliśmy Wam, jak postawić swój serwer backupów, jak skonfigurować własny serwer VPN i podłączyć do niego komputer, telefony komórkowe oraz domowy ruter a także jak schować się przed cenzurą sieci i jak zacząć serwer zabezpieczać, jak postawić swój własny zdalny pulpitswój serwer WWWjak monitorować zmiany w plikach oraz jak zablokować reklamy na komórce.

Jeśli nie macie jeszcze swojego własnego serwera, to jest to dobra okazja by się w taki wyposażyć. Aruba oferuje dwa miesiące korzystania ze swojego podstawowego serwera gratis – a po zakończeniu promocji będzie on Was kosztował zaledwie 4 złote miesięcznie. Instrukcję jak krok po kroku skorzystać z promocji i uruchomić swój serwer znajdziecie w tym artykule. Jeśli macie już swój serwer – to zapraszamy do lektury kolejnych akapitów.

Cały proces konfiguracji serwera możecie obejrzeć na poniższym filmie. Pod nim znajdziecie szczegółowy opis tekstowy.

Kryptografia asymetryczna

Na początek szczypta teorii. W kryptografii asymetrycznej wyróżniamy dwa pojęcia:

 • Klucz prywatny
  Klucz ten służy do odszyfrowywania oraz podpisywania danych. Posiadając klucz prywatny możemy uwierzytelnić naszą tożsamość. Klucza prywatnego nikomu nie wysyłamy – nie udostępniamy go osobom trzecim, nie udostępniamy go również w internecie. Jak sama nazwa wskazuje – jest to klucz prywatny. Podglądając zawartość pliku z kluczem prywatnym warto zwrócić uwagę, że plik ten rozpoczyna się linią „BEGIN PGP (lub RSA) PRIVATE KEY BLOCK”. Utrata klucza uniemożliwia nam odszyfrowanie danych – sami musimy zadbać o jego bezpieczne przechowywanie.
 • Klucz publiczny
  Jak sama nazwa wskazuje – klucz ten może być udostępniany osobom trzecim. Klucz publiczny służy do szyfrowania danych. Jeśli nadawca chce zaszyfrować dane przesyłane do właściciela klucza, korzysta wyłącznie z klucza publicznego. Zawartość pliku publicznego rozpoczyna się linią „BEGIN PGP PUBLIC KEY BLOCK”

W artykule wygenerujemy dwie pary kluczy:

 • Klucz publiczny i prywatny do uwierzytelnienia przez SSH. Ta para kluczy będzie wykorzystywana do łączenia się do zdalnego serwera kopii zapasowych przez protokół SSH bez konieczności wpisywania hasła.
 • Klucz publiczny i prywatny PGP do szyfrowania danych. Klucze te będą wykorzystywane do szyfrowania i odszyfrowania plików, które znajdują są na serwerze kopii zapasowej.

Wygenerowane klucze wykorzystują kryptografię asymetryczną.

Nasz plan działania:

 • utworzymy klucze do autoryzacji SSH,
 • wgramy klucz publiczny na serwer zdalny aby uwierzytelnić się za pomocą kluczy,
 • utworzymy parę kluczy PGP,
 • zaszyfrujemy przykładowe dane,
 • zsynchronizujemy katalog lokalny z katalogiem zdalnym.

Klucze SSH

Na komputerze lokalnym generujemy parę kluczy do autoryzacji za pomocą protokołu SSH. Klucz prywatny zostawiamy na komputerze/serwerze, z którego będziemy przesyłali dane na serwer zdalny.

Poleceniem ‚ssh-keygen’ utworzyliśmy parę kluczy RSA. Klucz prywatny został zapisany do pliku /home/krystian/.ssh/id_rsa, natomiast klucz publiczny – /home/krystian/.ssh/id_rsa.pub.

Klucz publiczny (id_rsa.pub) wgrywamy na serwer kopii bezpieczeństwa. Wgranie klucza publicznego umożliwi nam logowanie się do konta bez potrzeby podawania hasła.

Zanim wgramy klucz publiczny na serwer kopii zapasowej, utwórzmy na nim konto, na które będziemy logowali się bez podawania hasła – na przykład konto o nazwie „backup”

Mając utworzone konto o nazwie ‚backup’ na serwerze zdalnym, możemy wgrać klucz publiczny by logować się na konto bez podawania hasła

Po wgraniu klucza sprawdzamy, czy możemy zalogować się do konta za jego pomocą:

Tym oto sposobem uzyskaliśmy autoryzację za pomocą pary kluczy RSA do logowania się na konto o loginie „backup” na serwerze zdalnym. Logujemy się po raz drugi na serwer w Aruba Cloud jako root i blokujemy hasło dla użytkownika ‚backup’:

Klucze PGP

Na komputerze lokalnym utworzymy parę kluczy PGP którymi będziemy szyfrować/odszyfrowywać pliki.

Generujemy klucz publiczny oraz klucz prywatny o długości 4096 bitów – pod koniec generowania klucza będziemy poproszeni o podanie hasła w celu zabezpieczenia klucza prywatnego:

Utworzyliśmy klucz główny od identyfikatorze BF189AE0 oraz podklucz o identyfikatorze 9EB2A3AF do szyfrowania danych i plików.

Szyfrujemy pliki i wysyłamy na serwer

Tworzymy dwa katalogi: /tmp/pliki/zaszyfrowane oraz /tmp/pliki/niezaszyfrowane w którym utworzymy plik dane.txt:

Następnie zaszyfrujemy plik dane.txt naszym kluczem PGP – zaszyfrowany plik zapiszemy do katalogu /tmp/pliki/zaszyfrowane jako dane.txt.pgp:

Po wykonaniu powyższej komendy został utworzony plik dane.txt.gpg:

Aby wgrać go na zdalny serwer instalujemy pakiet ‚rsync’.

Po instalacji pakietu wgrywamy zawartość katalogu /tmp/pliki/zaszyfrowane na zdalny serwer:

Rsync idealnie nadaje się do synchronizacji wielu plików oraz katalogów – jeśli będziecie chcieli zsynchronizować katalog lokalny z katalogiem zdalnym – jest to narzędzie którym warto się posłużyć.

Skrypt automatyzujący szyfrowanie

Na potrzeby artykułu utworzyliśmy bardzo prosty skrypt. Skrypt ten pobiera listę plików w zdefiniowanym katalogu, szyfruje je do oddzielnego katalogu, a następnie wysyła je na serwer zdalny.

W zmiennej SOURCE_DIR zdefiniowano katalog, gdzie znajdują się pliki gotowe szyfrowania. Zaszyfrowane pliki będą zapisywane do katalogu zdefiniowanego w zmiennej DESTINATION_DIR. Ostatnim etapem jest przeniesienie plików na zdalny serwer. Dla bezpieczeństwa w poleceniu rsync użyto argumentu –dry-run – użycie tego argumentu powoduje, że narzędzie rsync zostanie uruchomione bez faktycznego wprowadzania zmian na dysku.

Nadajemy odpowiednie uprawnienia dla pliku:

Usuwamy plik ‚dane.txt.gpg’ z katalogu /tmp/pliki/zaszyfrowane oraz uruchamiamy plik autobackup.sh:

Zadanie cykliczne

Ustawiamy nasz ulubiony edytor tekstu:

oraz edytujemy crontab by uruchamiał skrypt autobackup.sh codziennie o pierwszej godzinie w nocy:

Podsumowanie

Celem artykułu było wytłumaczenie na czym idei klucza publicznego i klucza prywatnego oraz pokazanie ich praktycznego zastosowania do tworzenia bezpiecznych kopii zapasowych. Mamy nadzieję, że już szyfrujecie swoje backupy. Bo robicie je regularnie, prawda? :)

Dla pełnej przejrzystości – za przygotowanie oraz opublikowanie powyższego artykułu otrzymujemy wynagrodzenie.