cda.pl i Skapiec.pl infekowały użytkowników

dodał 13 lutego 2014 o 21:17 w kategorii Drobiazgi, Info  z tagami:

Kolejne popularne serwisy dołączyły do rosnącego grona stron, które Google zakwalifikowało jako niebezpieczne dla użytkowników. Kilka tygodni temu podobny problem spotkał serwisy elektroda.pl oraz wiocha.pl. Skąpiec do tej pory nie skomentował sytuacji, za to cda.pl poinformowało, że przyczyną była sieć reklamowa.

Nasza domena cda.pl została błędnie oznaczona przez Google oraz część przeglądarek jako niebezpieczna. U jednego z reklamodawców znaleziona została luka w zabezpieczeniach. Niebezpieczeństwo zostało zażegnane, dla pewności zaprzestaliśmy emisji tych reklam. Czekamy na weryfikację ze strony Google. Ze swojej strony możemy zapewnić, iż korzystanie z naszej witryny jest bezpieczne.

Nie da się ukryć, że w ostatnich miesiącach infekowanie dziurawych systemów wyświetlania reklam (często opartych o zbierający niskie noty w kategorii bezpieczeństwa OpenX) stało się popularną metodą dotarcia do dużego grona odbiorców z kodem exploit packów. Ich zakusom nie oparło się nawet Yahoo – jak więc widać Skąpiec i cda.pl znalazły się w doborowym towarzystwie.

Czytelnikom, którzy te witryny dzisiaj lub wczoraj odwiedzali, rekomendujemy skan systemu, a wszystkim administratorom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo popularnych serwisów polecamy przeprowadzenie audytu nie tylko własnej witryny, ale także systemów dostawców wszystkich elementów wczytywanych z zewnętrznych źródeł. Ewentualnie można, tak jak u nas, nie wyświetlać reklam :)

Aktualizacja 2014-02-14

Otrzymaliśmy komentarz Skąpca – treść poniżej:

Chcielibyśmy odnieść się do wczorajszych problemów z dostępnością serwisu Skąpiec.pl.

Ze względu na problemy z zewnętrznym oprogramowaniem reklamowym OpenX, z którego Skąpiec.pl dotychczas korzystał, witryna została zakwalifikowana przez algorytm Google jako zagrożenie. Użytkownicy, którzy w godzinach wieczornych próbowali wejść na stronę porównywarki byli ostrzegani przed złośliwym oprogramowaniem.

Chcielibyśmy poinformować, że problemy trwały bardzo krótko, a potencjalne niebezpieczeństwo od razu zostało odłączone.

Ze swojej strony możemy zapewnić, że korzystanie ze Skąpiec.pl jest bezpieczne, ale wszystkim użytkownikom, którzy w dniu wczorajszym korzystali z serwisu, polecamy przeskanowanie komputera systemem antywirusowym.

Dołożymy wszelkich starań, aby taka sytuacja więcej się nie powtórzyła.