Chcieli kupić od złodzieja i teraz narzekają, że ich oszukał

dodał 14 czerwca 2019 o 10:44 w kategorii Prawo, Socjo  z tagami:
Chcieli kupić od złodzieja i teraz narzekają, że ich oszukał

Nieodmiennie fascynują nas historie, w których ktoś planował interes ze złodziejem lub oszustem, zamiast oszczędzić lub zarobić, został oszukany, a następnie skarży się, że do tego doszło. Nie inaczej było i tym razem.

„Kto się na to nabiera?!” – pytają ludzie w komentarzach w kontekście niemal każdego opisywanego przez nas oszustwa. Tak samo było w przypadku btc-forum.pl, na którym można było uzyskać „rabat 60% na elektroniku”. Forum już nie istnieje, ale udało się nam nawiązać kontakt z sześcioma poszkodowanymi.

Prawie wszyscy znaleźli ofertę dzięki reklamie na Facebooku, która mogła wyglądać jak na poniższym zrzucie ekranu (fanpage Smoothies Fan Club nadal działa, ale nowych postów na nim już nie uświadczymy):

Zapytaliśmy poszkodowanych, czy próbowali jakoś sprawdzić wiarygodność sprzedawcy. Wszyscy zgodnie przyznali, że tak. Oddajmy zresztą głos jednemu z nich: W połowie kwietnia googlowałem „btc-forum.pl” oraz „adam canuck” i nic wtedy nie znalazłem. Szperałem po btc-forum, czytałem inne wątki. Wygląda to mega autentycznie. Znalazłem jakiś post na vk.com. Autor sprawiał wrażenie, że znał Adama i mniej więcej orientował się, skąd jest sprzęt. Pisał, że towar kupowany jest „nie do końca legalnie” albo z kradzionych kart. Uśpiło to mocno moją czujność.

Zaraz, zaraz… ten człowiek podejrzewał, że sprzedawane na forum iPhone’y pochodziły z nielegalnego źródła, a mimo to złożył zamówienie? Okazuje się, że nie tylko on. W odpowiedzi na pytanie, co przekonało innego naszego rozmówcę do zakupu, przeczytaliśmy: Długa historia wątku, reputacja na „forum” i sądziłem, że gość carduje te wszystkie rzeczy, więc wydało mi się to w 100% logicznie, że sprzedaje je za taką cenę.

Chcieli kupić od złodzieja – narzekają, że ich okradł

Zanim btc-forum.pl zniknęło, przejrzeliśmy wszystkie posty w wątku z ofertą, żeby się przekonać, co jego założyciel pisał o pochodzeniu sprzedawanych towarów. Tuż pod zestawieniem dostępnych urządzeń można było zobaczyć następującą informację: Jak ja to robię? Naginam wszelakie systemy! Tylko oryginalne, nowe produkty, z rachunkiem! Dokładnie takie same jak w sklepie, tylko tańsze!

Nieco dalej osoba oznaczona rangą „Administracja” zadała pytanie: Czy sprzęt jest krojony? Jakiś użytkownik dodał: Też mnie to ciekawi. Czy ryzykuję jeżeli złożę zamówienie? Nie ukrywam, że trochę się obawiam:) Adam Canuck, czyli sprzedawca, odpowiedział: Wszystko jest w 100% legalne. Z Twojej strony nie ma żadnego ryzyka. Zajmuję się tym już trzeci rok, otrzymasz sprzęt z fakturą z niemieckiego sklepu, z którą w przypadku konieczności można skorzystać z serwisu. Zapewniam również, że telefony nigdy nie będą zablokowane. Jeżeli się boisz, rób zakupy w sklepie za pełną kwotę.

Czyli wszystko w porządku? Idźmy dalej. Na którejś z kolejnych stron jeden z użytkowników zapytał: Skąd takie niskie ceny??? Jak to ogarniasz? No i tutaj Adam Canuck odpisał: To carding. Nie ma żadnego ryzyka po stronie klienta, przed zakupem oczyszczam konto i przesyłka idzie przez mojego dropa (współpracownika z Niemiec). Dla osób niezorientowanych w terminologii przestępczego półświatka wyjaśniamy, że „carding” oznacza kupowanie towarów z wykorzystaniem numerów cudzych kart płatniczych, czyli na koszt osób, których dane zostały wykradzione.

Jak zareagowali na tę wiadomość użytkownicy btc-forum.pl? Można powiedzieć, że dość entuzjastycznie, pytając: nauczysz mnie?? ;P I mnie, też tak chcę. Adam Canuck na to: Nauczyć mogę. Ale ostrzegam – tanio nie będzie! Jeden z zainteresowanych chciał wiedzieć: Ile to będzie kosztować? Ile czasu zajmie? Otrzymał następującą odpowiedź: W temacie szkolenia stworzony został osobny, zamknięty wątek. Mogę przyjąć maksymalnie dwóch uczniów! Możecie pisać w tej sprawie! Do zamkniętej części forum dostępu niestety nie mieliśmy, nie wiemy więc, czy sprytny sprzedawca faktycznie kogoś „wyszkolił”. Jeśli tak, należy się spodziewać, że oszukańcze forum niebawem odrodzi się pod inną nazwą. Zrzuty ekranu zawierające przytoczone rozmowy zamieszczamy poniżej:

Koszty naiwności i cały proces zamawiania

Wśród poszkodowanych były też osoby, które prawdopodobnie nie sądziły, że mają do czynienia ze złodziejem, a jedynie uległy czarowi niezwykle niskiej ceny. Córce popsuł się telefon, więc z mężem postanowiliśmy jej kupić nowy, jak jej, to i sobie przy takiej cenie, a i zegarek, bo miała imieniny i to wszystko znaleźliśmy w dobrej cenie i uwierzyliśmy – wyjaśniła jedna z naciągniętych osób, dodając, że człowiek mierzy swoją miarą ludzi.

Niektórzy chcieli na zakupionych urządzeniach zarobić. U mnie sytuacja wyglądała tak, że chciałem zainwestować parę groszy, znalazłem ofertę i stwierdziłem, że spróbuję i zobaczę, jak będzie. Towar, który „zamówiłem”, chciałem przeznaczyć na sprzedaż – napisał jeden z naszych rozmówców. Adam Canuck informował zresztą na forum: Z tego, co wiem, to ponad 80% moich Klientów odsprzedaje towar u mnie zakupiony i nie mają z tego tytułu żadnych problemów!

Jeszcze wisienka na torcie. W związku z tym, że dużo osób prowadzących działalność gospodarczą zadaje mi to pytanie, napiszę tutaj: Fakturę za zamówiony u mnie sprzęt można dodać do kosztów firmy – zapewniał sprzedawca.

Gdyby wszyscy dokładnie zapoznali się z postami pod ofertą, oszukanych mogłoby być mniej. O jak dużych stratach mówimy? W przypadku osób, z którymi nawiązaliśmy kontakt – od 527 do 1732 euro. Część poszkodowanych przysłała nam potwierdzenia wykonania przelewu oraz zrzuty ekranu rozmów przeprowadzonych z Adamem Canuckiem i niejakim Mariuszem – użytkownikiem z rangą „Gwarant Serwis”, który miał zadbać o „bezpieczeństwo zawarcia transakcji przy zakupie i sprzedaży towaru lub usługi”. W teorii kupujący wykonywał przelew na rachunek bankowy pośrednika, ten informował sprzedawcę o wpłacie – wtedy sprzedawca wysyłał towar. Po jego odebraniu kupujący kontaktował się z gwarantem, który przekazywał sprzedawcy pieniądze. Szkopuł w tym, że w omawianym przypadku pośrednik był w zmowie ze sprzedawcą (nie można też wykluczyć, że oba konta obsługiwała ta sama osoba).

Na ogół mamy do wyboru kilka metod płatności: kartą kredytową, przelewem i BTC. Jednak z przyczyn technicznych możliwy jest w tej chwili tylko przelew w EURO lub płatność BTC. Przepraszam za niedogodności i zapewniam, że pracujemy nad przywróceniem pozostałych metod płatności – pisał każdemu z zamawiających rzekomy pośrednik, podając dane do przelewu:

Nazwa Banku: Rietumu Banka
Adres Banku: Vesetas 7, Riga, LV-1013, LATVIA
SWIFT: RTMBLV2X
Nazwa odbiorcy: EPAYMENTS SYSTEMS LTD CLIENTS FUNDS
Adres odbiorcy: Palladium House 1-4 Argyll Str. London, United Kingdom
IBAN: LV41RTMB0000634806048
Tytuł płatności: e-Wallet 001-483409

Poszkodowani wpłacali pieniądze także na inne numery portfeli: 001-685035, 001-721494 i 001-761904. We wszystkich przypadkach za pośrednictwem Rietumu Banka na Łotwie. Jak nie bez racji napisał jeden z poszkodowanych: Googlując numer konta, na które chcą przelew, można było bardzo łatwo znaleźć wystarczającą ilość informacji, aby przekonać się, że to oszustwo. Nie wiem, czemu nie zrobiłem tego, zanim dokonałem przelewu. Za pośrednictwem Google’a można się też dowiedzieć, że łotewski bank był prawdopodobnie zaangażowany w pranie pieniędzy północnokoreańskiego reżimu, co na pewno nie dodaje mu splendoru.

Na poniższych zrzutach ekranu możecie zobaczyć, jak wyglądał cały proces zamawiania sprzętu u Adama Canucka:

Wszyscy poszkodowani otrzymali numery przesyłek i adres strony pozwalającej rzekomo śledzić ich trasę. Status paczki zmieniał się co kilka dni i zatrzymywał się na przedostatnim etapie, przesyłka do kupującego nie docierała. Wspominaliśmy o tej stronie również w poprzednim artykule, przestała istnieć w tym samym czasie co i forum.

Większość naszych rozmówców rozważała zawiadomienie o tym oszustwie policji, część już to zrobiła. Ruch bez wątpienia dobry, ale szanse na odzyskanie utraconych środków raczej mizerne. Nie obyło się też bez prób składania reklamacji w bankach, z których wyszły przelewy. Jedną z otrzymanych odpowiedzi warto przytoczyć:

Rozumiem dotkliwość poniesionej przez Pana straty i przykro mi z powodu opisanej sytuacji. Informuję jednak, że przedmiotowy przelew został po stronie Alior Bank SA zrealizowany poprawnie. Transakcja została zrealizowana zgodnie z dyspozycją.
Równocześnie wyjaśniam, że Alior Bank SA może zwrócić się do banku zagranicznego z prośbą o zwrot środków. Zgodnie z obowiązującą Taryfą Opłat i Prowizji Alior Banku SA dla Klientów Indywidualnych za skierowanie wniosku do banku zagranicznego o zwrot przelewu pobrane zostaną koszty, które wynoszą 150 PLN + koszty rzeczywiste banku zagranicznego w przypadku przelewu zleconego do 1 miesiąca wstecz. Koszty banku zagranicznego w momencie wysyłania zgłoszenia nie są znane. Rzeczywistymi kosztami Klient zostaje obciążony w momencie otrzymania informacji z banku zagranicznego o wysokości poniesionych kosztów.
Zaznaczam, że do zwrotu środków przez bank zagraniczny konieczna jest zgoda Beneficjenta płatności na wyksięgowanie środków z rachunku. Termin rozpatrzenia zgłoszenia przez bank zagraniczny jest nieokreślony.

Potraktujcie ten artykuł jako ostrzeżenie przed podobnymi „ofertami”. Jeśli coś wygląda na zbyt piękne, żeby było prawdziwe, najprawdopodobniej prawdziwe nie jest. Warto o tym pamiętać, robiąc zakupy w sieci.