18.01.2012 | 09:47

Adam Haertle

Co to jest SOPA (i PIPA)?

SOPA to amerykańska ustawa o zwalczaniu piractwa w internecie, prowadząca do cenzury w sieci. Obecnie jest to projekt przepisów, które mogą zostać przyjęte w najbliższych tygodniach.

Skrót SOPA pochodzi od „Stop Online Piracy Act” (Ustawa Zatrzymująca Piractwo w Sieci). Celem ustawy jest wprowadzenie instrumentów, które umożliwią właścicielom praw autorskich zwalczanie stron i usług naruszających ich prawa. Jeśli zostanie wprowadzona, umożliwi ona blokowanie dostępu obywateli USA do wybranych stron internetowych. Główne narzędzia blokowania to:

  • zobowiązanie dostawców internetu, by ich serwery DNS nie wskazywały adresów IP określonych stron internetowych (przez co przy próbie wejścia na stronę internetową klient otrzymywałby komunika o niedostępności strony)
  • zobowiązanie operatorów wyszukiwarek internetowych (jak np. Google) do usuwania z listy wyników tych, które prowadzą do określonych stron internetowych
  • zakaz tworzenia i rozpowszechniania narzędzi umożliwiających omijanie wyżej opisanych blokad (oznaczający np. zakaz korzystania z Tora czy VPNów)
  • zobowiązanie firm reklamowych i instytucji finansowych, by nie nie zamieszczały reklam na określonych stronach internetowych i nie prowadziły interesów z ich operatorami
  • zapewnienie immunitetu tym sieciom reklamowym i instytucjom finansowym, które bez nakazu sądowego zrezygnowały ze współpracy z określonymi stronami internetowymi.

Przykład: Warner Bros znajduje stronę w Polsce, na której można znaleźć pliki .torrent pomagające pobrać z sieci filmy tej wytwórni. Składa odpowiedni wniosek do amerykańskiego sądu i na podstawie wyroku sądowego:

  • wyszukiwarki usuwają z wyników wyszukiwania linki do polskiej strony
  •  sieci reklamowe takie jak Google przestają wyświetlać reklamy w tej domenie
  • Paypal blokuje konta związane z tą domeną
  • dostawcy internetu w USA blokują dostęp do tej domeny

Dla właścicieli praw autorskich, którzy błędnie wskazali strony internetowe naruszające ich prawa (prowadząc do ich zablokowania) przewidziano jedynie niewielkie kary.

SOPA obecnie jest rozpatrywana przez Kongres USA, natomiast w Senacie USA prowadzone są prace nad PIPA, „Protect Intellectual Property Act” (Ustawa Chroniąca Wartości Intelektualne). PIPA przewiduje podobne mechanizmy i sankcje jak SOPA. Argumentem twórców obu ustaw są tysiące miejsc pracy, które nie powstały z powodu internetowego piractwa. Zdaniem popierających ja kongresmanów oraz senatorów zatrzymanie nielegalnego kopiowania treści w internecie spowoduje ogromny rozwój przemysłu filmowego, fonograficznego i programistycznego, co z kolei stworzy nowe miejsca pracy.

Przeciwnicy ustawy wskazują na ogromny zakres ingerencji w funkcjonowanie internetu, prowadzący pośrednio do cenzury podobnej do tej, która obowiązuje w Chinach czy Syrii. W związku z zagrożeniami wynikającymi z projektowanych przepisów, 18 stycznia odbywa się protest pod hasłem „SOPA blackout”, polegający na wyłączeniu części serwisów internetowych, w tym Wikipedii. Protest popierają także takie firmy i instytucje jak Google, Facebook, Mozilla, Twitter, Yahoo czy Ebay.

Aby zapoznać się z treścią proponowanych ustaw, wystarczy wejść na stronę OpenCongress i poczytać  SOPA oraz PIPA.

Powrót

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Co to jest SOPA (i PIPA)?

Komentarze