18.11.2014 | 22:34

Adam Haertle

Darmowy i banalnie prosty SSL

Mamy dzisiaj wieczór dobrych wiadomości z dziedziny szyfrowania komunikacji. Po informacji o uruchomieniu domyślnego szyfrowania dla użytkowników WhatsApp nadeszła zapowiedź rewolucji w dziedzinie certyfikatów HTTPS.

Kiedy siły łączą Cisco, Akamai, Mozilla i Electronic Frontier Foundation to można się spodziewać pozytywnych efektów dla całej sieci. Te firmy i organizacje powołały Internet Security Research Group, której celem jest usunięcie wszystkich przeszkód we wdrażaniu HTTPS na serwerach WWW. Projekt nazywa się Let’s Encrypt i jest bardzo ambitny, a cele wyglądają pozornie na nierealne. Pełne wdrożenie HTTPS ma trwać 30 sekund, będzie całkowicie darmowe i dożywotnio bezobsługowe. Wygląda na to, że w końcu znaleziono rozwiązanie problemu wielu administratorów. Za cały proces potwierdzania identyfikacji serwera, uzyskiwania certyfikatu, jego instalacji i przedłużania ważności ma odpowiadać specjalne oprogramowanie, które wystarczy zainstalować na swojej maszynie. Dzięki udziałowi sponsorów usługa ma być całkowicie darmowa i to nie tylko w pierwszym roku, ale dożywotnio. Planowany start usługi to lato 2015. Poniżej kilka linków, pod którymi znajdziecie trochę szczegółów technicznych tego rozwiązania:

encrypt

Powrót

Komentarze

 • 2014.11.19 00:21 A6RV2

  Przydałoby się jeszcze jakieś proste rozwiązanie do szyfrowania zapytań dns.
  Czy ktoś zna takie?

  Odpowiedz
  • 2014.11.19 00:26 Aleksander

   DNSCrypt?

   Odpowiedz
  • 2014.11.19 06:51 Email

   dnscrypt

   Odpowiedz
 • 2014.11.19 09:37 Marcin

  A co z Universal SSL? Powinni do współpracy zaprosić CloudFlare.

  Odpowiedz
 • 2014.11.19 15:32 Michał

  Skoro Cisco bierze w tym udział to to specjalne oprogramowanie ktore trzeba zainstalować moze być niezaufane…

  Odpowiedz
  • 2014.11.20 21:32 RARvolt

   Specjalne oprogramowanie jest napisane w Pythonie. Jak nie ufasz to przejrzyj sobie skrypty.

   Odpowiedz
 • 2014.11.22 12:25 sandalarz

  Nie zapominajcie o Microsofcie w swoim super bezpiecznym projekcie !! Ludzie to jakaś ściema. Większość firm to US czyli Patiot Act – czyli „czarna tuba ;-)” z bezpieczeństwem. Na dodatek jak znam Cisco to będzie licencja na licencje oraz opłata od zapłaty. Pomijam już to że klient będzie dostępny w wersji kompilowanej tylko na SUSE oraz RHLE i MS win. Słowem pomysł super ale jego „sponsorzy” powodują śmiech w zestawieniu z słowem prywatnie.

  PS Prababcia mi mówiła: trzecia osoba wtajemniczona – koniec tajemnicy. Teraz uruchom nieznanego demona jako root na swoim serwerze, który miesza ci w ustawieniach serwera www – i to jeszcze od cisco. Dziękuje postoje.

  Odpowiedz
 • 2016.02.18 11:19 Marcin

  Miałem małe problemy z generowaniem certyfikatu na serwis hostingowy. Ale znalazłem rozwiązanie problemu.
  https://geek.net.pl/poradniki/lets-encrypt-darmowy-certyfikat-ssl/

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Darmowy i banalnie prosty SSL

Komentarze