Największe wdrożenie porządnego szyfrowania komunikacji w historii

dodał 18 listopada 2014 o 22:13 w kategorii Drobiazgi, Krypto  z tagami:

Twórcy popularnego komunikatora WhatsApp (popularnego, bo ma ok. 600 milionów użytkowników) ogłosili własnie, że wdrożyli szyfrowanie komunikacji. Wdrożenie szyfrowania nie jest prostym zadaniem, a jeszcze trudniejsze jest porządne zaprojektowanie rozwiązania. WhatsApp rozwiązał ten problem, wynajmując do tego celu firmę WhisperSystems Moxiego Marlinspike’a. Moxie stworzył już komunikator TextSecure oraz aplikację do rozmów RedPhone, których otwarty kod był audytowany przez wielu specjalistów i nikt nie miał żadnych zarzutów.

Szyfrowanie WhatsApp (i innych rozwiązań WhisperSystems) jest nie tylko solidne, ale naprawdę zapewniające prywatność. O ile np. na platformach Google czy Facebooka dostawca może monitorować treść komunikacji użytkowników, to w przypadku WhatsApp wdrożono szyfrowanie w modelu, w którym tylko nadawca i odbiorca wiadomości mogą odczytać jej treść (model end-to-end). W obecnej dobie powszechnej inwigilacji jest to w zasadzie jedyny model godny zaufania. Obecnie jeszcze nie wszystkie aplikacje WhatsApp obsługują szyfrowanie (np. czeka jeszcze czat grupowy) ale twórcy zapewniają, że wkrótce rozszerzą usługę na pozostałe moduły aplikacji.

Gratulujemy WhatsApp największego jednorazowego wdrożenia porządnego szyfrowania i liczymy na to, ze inni dostawcy podobnych usług pójdą jego śladem.

whatsapp