14.02.2021 | 18:51

Adam Haertle

Jak bezpiecznie skonfigurować swój ulubiony komunikator

Macie już na swoich smartfonach bezpieczny komunikator (a może nawet trzy lub siedem)? Wyłączyliście w nich kopie bezpieczeństwa czatów w chmurze? Używacie ich wersji na desktopie? Włączyliście PIN blokady rejestracji? Na pewno?

Zainstalowanie bezpiecznego komunikatora jest dzisiaj dosyć proste (chyba że próbujecie zainstalować WhatsAppa na iPadzie, polecam zajrzeć do sklepu z aplikacjami Apple z takiego urządzenia). Sprawa trochę bardziej się komplikuje, gdy otwieracie opcje prywatności i bezpieczeństwa lub gdy komunikator nagle zadaje jakieś pytania i prosi o podjęcie decyzji, czy włączyć taką lub inną funkcję. Na szczęście sprawdziłem, jak to wygląda w najpopularniejszych bezpiecznych komunikatorach i pokażę wam krok po kroku, jak je bezpiecznie skonfigurować – zarówno dla „zwykłego użytkownika”, jak i dla „paranoika”. Będą dwie okazje, by posłuchać takiej instrukcji na żywo i zadać swoje pytania:

Przy okazji możecie też zarejestrować się na kilka kolejnych moich webinarów:

 • Która przeglądarka jest najbezpieczniejsza
 • Czy antywirus jest jeszcze potrzebny
 • Co czytać / słuchać / oglądać, by być na bieżąco
 • Bezpieczeństwo sieci Wi-Fi

Wszystkie linki i terminy znajdziecie w tym katalogu naszych webinarów. Webinary są otwarte i darmowe – sponsorem jest firma Aruba Cloud.

O czym będę opowiadał

Postaram się w przystępny sposób (ale bez unikania kwestii technicznych tam, gdzie to istotne) omówić istotne elementy używania bezpiecznych komunikatorów tak, by faktycznie były bezpieczne. Zaczniemy zapewne od modelu zagrożeń (to ważny krok w każdych rozważaniach o bezpieczeństwie). Porozmawiamy o tym, kto, jak i przed czym może chcieć się zabezpieczyć i jakich narzędzi w związku z tym powinien używać. Opowiemy, jakie zagrożenia czyhają na użytkowników komunikatorów, kto dybie na ich rozmowy i jakich technik może używać, by się z nimi chcieć zapoznać. Przeanalizujemy najciekawsze dotychczasowe ataki na komunikatory (a przy okazji też na smartfony). Nie ominiemy też tematów metadanych i wskażemy, kiedy i jak bardzo ich zbieranie może być istotne. Przejdziemy potem do konkretnych komunikatorów i omówimy ich opcje konfiguracji, wskazując, które warto aktywować. Będziemy na pewno omawiać Signala i WhatsAppa, ale postaram się przygotować także na pytania dotyczące innych popularnych rozwiązań, takich jak Telegram, iMessage czy Facebook Messenger.

Z góry zapowiadam, że nie będę opowiadał o każdym z ponad 100 istniejących komunikatorów i skupię się na tych, których liczba użytkowników uzasadnia ich codzienne używanie. Poza tym, jeśli ktoś używa Threemy, Briara czy Session, to zakładam, że potrafi je skonfigurować samodzielnie. Pozwolę sobie jednak na odrobinę ekstrawagancji i na koniec spróbuję pokazać konfigurację dowolnego popularnego komunikatora w wersji dla paranoików (bo da się to zrobić, choć wygodne nie będzie). Myślę, że będzie ciekawie.

Dla przypomnienia – linki do rejestracji na ten (i kolejne) webinary znajdziecie pod tym adresem.

Powrót

Komentarze

 • 2021.02.14 22:32 JennyCiro

  Czy webinary będą nagrywane do późniejszego odsłuchania?

  Odpowiedz
 • 2021.02.15 00:07 K.

  Bardzo lubię Twoje webinary/referaty, są najlepsze na świecie! Czy planujesz zrobić jakąś listę mailingową by nie zgubić info o żadnym zbliżającym się wydarzeniu? A czy zrobisz zapowiadany wcześniej długi webinar o incydencie SolarWinds (wiem, wiem coraz bardziej skomplikowany się okazuje)?

  Odpowiedz
 • 2021.02.15 10:44 Benko

  A gdzie teleguard że Szwajcarii?

  Odpowiedz
 • 2021.02.15 11:33 Ond89

  Wiadomo że wszystkich komunikatorów nie sposób omówić, ale nie zgodzę się, że głównym kryterium powinna być popularność.

  > jeśli ktoś używa Threemy, Briara czy Session, to zakładam, że potrafi je skonfigurować samodzielnie

  Myślę, że to założenie jest błędne.

  Brakuje mi Riot, Wire i Session właśnie.

  Odpowiedz
 • 2021.02.15 12:44 Michael Scofield

  Przejrzałem ten artykuł a potem dalsze planowane webinary na Arubacloud i z tego co widzę większość tematów to sprawy które są już przedstawione w „Security awareness”
  Czyli NP. jak będzie ten webinar o komunikatorach to będziesz mówił dokładnie to samo co jest w 28 odcinku security awareness czy będzie też kilka nowych informacji / spostrzeżeń?

  Tak czy inaczej Security awareness to twoja najlepsza seria wykładów NT. bezpieczeństwa, tematy są bardzo na czasie i przyjemnie się ciebie słucha bo przemówienia są treściwe bez niepotrzebnego lania wody.

  „Keep up the good work” – Jak to mówi dyrektor do pracownika który zostaje po godzinach :)

  Odpowiedz
 • 2021.02.15 15:06 Filip

  Hej, załączony ICS blokuje 3h – tyle planujesz mówić o temacie? Nie mówię, że się nie da, ale to troszkę dużo:)

  Odpowiedz
 • 2021.02.17 02:50 Alir

  Koniecznie czekam na uwagi dotyczące iMessage!

  Odpowiedz
 • 2021.02.19 20:07 lukasz

  Gdzie mogę zobaczyć tego webinara? Nie zdąrzyłem obejrzeć w necie (czasu brak..).

  Odpowiedz
 • 2021.02.20 00:34 Prośba

  Będzie udostępniony zapis webinara? Zapisałem się ale nie zdążyłem…

  Odpowiedz
 • 2021.03.08 22:34 Dyria

  Nadal nie ma udostępnionego zapisu webinara.
  Coś się dzieje w tym temacie ?

  Odpowiedz
 • 2021.04.07 08:47 Grzegorz

  Proszę firmę Aruba o udostępnienie nagrania webinara.

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Jak bezpiecznie skonfigurować swój ulubiony komunikator

Komentarze