02.12.2014 | 12:58

Adam Haertle

Deanonimizacja użytkowników BTC

Opublikowana została ciekawa praca naukowa poświęcona metodom deanonimizacji użytkowników BTC. Autorzy pracy informują, że byli w stanie powiązać nadawców konkretnych transakcji z ich adresami IP, a nawet odróżniać użytkowników sieci ukrytych za tym samym NATem.

Badacze w celu przeprowadzenia ataku wykorzystali właściwości protokołu Bitcoina. Użyta przez nich metoda nie jest prosta do wdrożenia – wymaga stworzenia własnego klienta sieci oraz odpowiedniej analizy statystycznej otrzymywanych komunikatów. W przypadku pojedynczych transakcji w ramach jednej sesji jej skuteczność to ok. 50%, jednak wraz ze wzrostem ilości transakcji generowanych w ramach jednej sesji przez użytkownika skuteczność znacznie rośnie. Koszt przeprowadzenia ataku to ok. tysiąca euro, czyli kwota wystarczająca na wynajęcie kilkudziesięciu serwerów monitorujących komunikaty w sieci BTC.

Powrót

Komentarze

 • 2014.12.05 21:40 Marian

  A może napiszecie coś o nowej krytpowalucie, która zwie się PreisCoin http://www.preiscoin.com/

  [od redakcji – podmieniliśmy link referencyjny na zwykły]

  Odpowiedz
  • 2014.12.18 23:55 piotr

   to jakaś piramida finansowa i to jedna z bardziej idiotycznych jakie widziałem.
   trzeba być bardzo pazernym idiotą by się na to złapać

   Odpowiedz
   • 2015.05.06 08:38 Waldek

    Każda waluta to piramida finansowa, o papierach wartościowych nie wspominając, Nie trzeba być bardzo pazernym idiotą by się na to złapać…

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Deanonimizacja użytkowników BTC

Komentarze