29.04.2022 | 18:08

avatar

Adam Haertle

„Dlaczego nie działa mi strona”, czyli jak ABW walczy z kremlowską propagandą

Niektóre strony nie działają od końca lutego, inne przestały w ostatnich dniach. Rośnie lista witryn blokowanych przez polskich operatorów internetowych na zlecenie ABW w ramach walki z propagandą szerzoną na rzecz Rosji.

Każda cenzura internetu budzi duże i zrozumiałe emocje. W Polsce istnieje co najmniej kilka „czarnych list” stron internetowych (a konkretnie domen), które mogą lub muszą być blokowane przez dostawców internetu. Najwięcej emocji budzi dzisiaj ta tworzona przez „uprawnione podmioty” na podstawie art. 180 Prawa Telekomunikacyjnego. Jej efekty odczuły zarówno klasyczne tuby rosyjskiej propagandy, jak i ich sojusznicy w Polsce.

Co mówią przepisy

Artykuł 180 ust. 1 Prawa Telekomunikacyjnego mówi jasno:

Przedsiębiorca telekomunikacyjny jest obowiązany do niezwłocznego blokowania połączeń telekomunikacyjnych lub przekazów informacji, na żądanie uprawnionych podmiotów, jeżeli połączenia te mogą zagrażać obronności, bezpieczeństwu państwa oraz bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu, albo do umożliwienia dokonania takiej blokady przez te podmioty.

W Polsce według naszej wiedzy z niemałej listy „uprawnionych podmiotów” (czyli „służb”) ostatnio z tego artykułu korzysta głównie ABW, przekazując operatorom telekomunikacyjnym adresy domen, które powinny zostać zablokowane.

Mechanizm blokowania oparty jest – tak samo jak w przypadku innych „czarnych list” – na usłudze DNS, czyli serwerach operatorów tłumaczących nazwy domenowe na adresy IP. Jeśli zapytamy serwer operatora telekomunikacyjnego o adres takiej domeny, otrzymamy nieprawdziwą odpowiedź, uniemożliwiającą nam odwiedzenie strony. Jak to wygląda?

Przykład 1: Używamy serwera DNS firmy UPC (62.179.1.160) i pytamy o domenę z czarnej listy.

adam@MBP-Adam ~ % dig @62.179.1.60 wolnemedia.net
[…]
;; ANSWER SECTION:
wolnemedia.net. 3600 IN A 0.0.0.0

W odpowiedzi dostajemy adres IP 0.0.0.0 – czyli fałszywą odpowiedź, która powoduje, że nasza przeglądarka nie zobaczy żadnej strony. A jeśli zapytamy o tę samą domenę serwer DNS Google (8.8.8.8), dostajemy prawdziwą odpowiedź.

adam@MBP-Adam ~ % dig @8.8.8.8 wolnemedia.net
[...]
;; ANSWER SECTION:
wolnemedia.net. 3089 IN A 192.166.218.33

Jakie domeny zostały umieszczone na „czarnej liście rosyjskiej propagandy” przez ABW?

Lista jest oczywiście niejawna – ABW już wcześniej odmawiało jej ujawnienia, a organizacje starające się o dostęp do tych informacji te decyzje skarżyły, ale niestety przegrywały. Nam udało się potwierdzić umieszczenie na tej liście części dość oczywistych domen, szerzących kremlowską propagandę i ich lokalnych amplifikatorów w Polsce. Poniżej adresy, które potwierdziliśmy na podstawie doniesień czytelników i własnoręcznych testów na serwerach DNS kilku operatorów:

 • dziennik-polityczny.com
 • lenta.ru
 • myslpolska.info
 • pl.sputniknews.com
 • ria.ru
 • rt.com
 • ruptly.com
 • wicipolskie.pl
 • wolnemedia.net
 • wrealu24.pl
 • wrealu24.tv
 • xportal.pl

Powyższa lista jest niepełna – bez wątpienia znajdują się na niej także inne strony o podobnym, prorosyjskim i dezinformacyjnym charakterze.

To nie jedyna „czarna lista”

Na podobnych zasadach funkcjonuje także lista domen hazardowych, prowadzona przez Ministerstwo Finansów (gdzie trwa odwieczna gra w ciuciubabkę operatorów rejestrujących po kilkadziesiąt nowych domen dziennie) – tu jednak lista blokowanych adresów jest jawna. Jej mechanizm działania opisywaliśmy w tym artykule.

Niektórzy operatorzy blokują także listę złośliwych domen zidentyfikowanych przez CERT Polska (tu nie ma obowiązku ustawowego, tylko dobra wola operatorów) – ta lista także jest jawna. Jej działanie opisaliśmy w tym artykule.

Funkcjonuje także lista domen zgłaszanych przez ABW na podstawie artykułu 32c ustawy o ABW, zawierająca witryny „terrorystyczne”, która – podobnie jak lista witryn „propagandowych” – pozostaje niejawna.

Czy to dobrze, czy to źle?

Z rosyjską propagandą trzeba bez wątpienia walczyć. Czy jednak blokowanie stron to najlepsza metoda? Bez wątpienia szybka i prosta, ale to chyba jedyne jej pozytywne cechy.

Cenzura oparta o DNS jest trywialna do minięcia – wystarczy zmienić ustawienia serwera DNS. Inne techniki opisaliśmy obszernie w tym artykule.

Aktualizacja: Pozdrawiamy kremlowskie trolle i z uwagi na ich dynamiczny napływ wyłączamy dalsze komentowanie.

Powrót

Komentarze

 • avatar
  2022.04.29 19:04 jajok

  wrealu na celowniku ABW? Stare czerepy, szkolone jeszcze za poprzedniego ustroju w Moskwie po 30 latach walcza z „ruska propaganda” starymi, dobrymi, sowieckimi metodami… Dramat… Oczywiscie paro-stronnicowy wywiad z ambasadorem Rosji we „wSieci” to nie szkodzi.

  No, to juz wiadomo dlaczego kolega Jaroszewski polecial. Teraz ida twardoglowi.

  • avatar
   2022.04.29 23:58 qawdrfqw

   a banbye.pl działa czy nie?
   czyzby youtub sie wkurzył?

  • avatar
   2022.04.30 12:10 lewak

   no i mamy płaczącego prawaka xD

   • avatar
    2022.04.30 14:23 jajok

    Jejku, gdzie? opowiedz nam o tym…

 • avatar
  2022.04.29 19:10 S

  Sami sobie kręcą na siebie bat, ja już dawno nie używam p*lskiego internetu bez VPNa

 • avatar
  2022.04.29 19:24 Piotr

  Czy wie ktoś z jakiego powodu wolnemedia są blokowane? Przecież tam nic nie widziałem pro rosyjskiego, ktoś wytłumaczy?

  • avatar
   2022.04.29 19:32 Adam Haertle

   Jest sporo dezinformacji odnośnie napaści Rosji na Ukrainę.

   • avatar
    2022.04.29 19:56 S

    Mógłbym prosić o jakieś dowody, albo o zaprzestanie pchania portalu w politykę?

    • avatar
     2022.04.30 10:49 Samodzielnie_mysle_ale_ja_umiem

     Bo wy sobie nawet nie zdajecie sprawy z tego, że coś jest totalną bzdurą. Dlatego wydaje wam się że ktoś blokuje bez powodu stronę, której szkodliwość jest w rzeczywistości oczywista. Tam się roi od takich bzdur, nie trzeba długo szukać, tyle że z paru pokrewnych źródeł słyszeliście to samo i wam się wydaje że to co tam jest to prawda. Musicie sporo nadrobić w orientowaniu się co jest czym.

     • avatar
      2022.04.30 17:47 jajok

      W TVP tez sie roi od bzdur i nikt jakos tego nie blokuje, a jeszcze wszyscy sie na to skladaja… A zobacz sobie Gazete Polska to sie za glowe zlapiesz. Mlody, wiecznie zdziwiony…

    • avatar
     2022.05.01 00:14 Michał

     Proszę bardzo – choćby wydarzenia w Buczy. Na wolnemedia przez kilkanaście dni uważano, że masakra została przygotowana przez samych Ukraińców, aby zwalić winę na Rosjan. Redaktorzy powtarzali dokładnie to samo, co Moskwa. Po ukazaniu się w internecie filmu z drona, gdzie czarno na białym widać, że to rosyjskie czołgi strzelają do ukraińskiego cywila, informacja o tym fakcie została przekazana czytelnikom wolnemedia dopiero kilka dni później, gdzieś zupełnie między wierszami i w zmienionym kontekście. Takie metody informowania były stosowane kiedyś w Trybunie Ludu…

     • avatar
      2022.05.01 06:53 jajok

      Oj nie, naprawde tak uwazano? Coz za niedorzecznosc biorac pod uwage ze kazda ze stron uprawia wojne informacyjna na masowa skale! No, ale poprawili sie wiec chyba „rusko onuco” nie so, bo koryguja c’nie?

   • avatar
    2022.04.29 20:06 Piter PaN

    @ Adam Haertle
    Jakoś zajrzałem, i nie widzę tam ruskiej propagandy na pierwszej ani drugiej stronie. Widać nie pasują ABW inne tematy, jak wielki reset albo radio WNET – które porusza wiele trudnych tematów. Przykro mi że strona która kiedyś walczyła o wolność internetu dzisiaj promuje zwalczanie jego podstawowych wartości. Nie twierdzę że wszystkie przez nich wrzucane teorie są słuszne, ale na tym polega wolność słowa że każdy może się wypowiedzieć, bądź zrobić materiał. Jak dla mnie jest to ostatni raz kiedy zaglądam na waszą stronę, dodaję sobie do blacklist, żeby pokazać czym jest cenzura. Mam nadzieje że inni użytkownicy zrobią to samo.
    I chociaż nie czytałem tego szmatławca, to nie pozdrawiam, bo dzięki takim **** jak ty, władza zaciska nam pętle na szyje i odbiera podstawową wartość jaką jest WOLNOŚĆ, o którą ponoć walczyli nasi dziadkowie, a dziś walczą ukraińcy

    • avatar
     2022.05.01 07:05 Poeat maister

     Piter pan – jaką „Wasza stronę” dostajesz do Black listy w zemście za cenzurowanie 'wolnemdia’? ABW czy Zaufana Trzecia Stona?

    • avatar
     2022.05.01 08:30 Głos Moskwy

     😂

   • avatar
    2022.04.29 20:09 Jan

    Skoro jest sporo, to dlaczego jakoś nie mogę niczego znaleźć ?

   • avatar
    2022.04.29 21:12 ech

    Zwłaszcza tej ukraińskiej która u nas dominuje w mediach (ale obie strony kłamią, w końcu wojna.

    Adam ty się chłopie już szykuj na kamasze (reszta z nas też), bo nasi właśnie oddali 1/5 albo i 1/4 czołgów ukrainie, a ruscy sobie wymyślili,że zamachowcy z Naddniesprza to przyjechali na Polskich tablicach i ostrzą sobie na Polskę zęby (zapewne liczą na przecięcie logistyki i to że się wypśtykaliśmy ze wszystkiego dla ukrainy)

   • avatar
    2022.04.30 00:30 Piotr

    Adamie to fajnie by było wypunktować tą dezinformacje, bo też nie widzę…

 • avatar
  2022.04.29 19:49 x

  idea słuszna żeby z ruską propagandą walczyć, pytanie tylko jak kontrolować żeby przy okazji nie wycinali nie tyle dezinformacji co po prostu niewygodnych.
  no i nie jestem tylko pewien czy publikowanie „list zablokowanych adresów” to aby nie przeciwskuteczne do takiej aukcji

  • avatar
   2022.04.29 20:27 hahaha

   Niewygodny to to samo co ruski troll,czego nie rozumiesz ?

 • avatar
  2022.04.29 20:27 Kimer.pl

  W pokoju synowie grzebią swoich ojców, a na wojnie – ojcowie swoich synów. – Ryszard Kapuściński

 • avatar
  2022.04.29 21:11 Igor

  Rozumiem sens blokowania polskojęzycznych stron szerzących kremlowską propagandę. Natomiast niekoniecznie rozumiem zablokowanie ria.ru czy lenta.ru. Informacje tam prezentowane są oczywiście również propagandowe, ale to są oficjalne media rosyjskie. Trudno mi sobie wyobrazić, by ktoś przypadkiem wszedł na taką stronę, przypadkiem znał rosyjski i przypadkiem doszedł do wniosku, że akurat tam to piszą prawdę. Z drugiej strony zapoznanie się z treściami tam dostępnymi może być pomocne dla dziennikarzy czy badaczy śledzących oficjalny rosyjski przekaz. W ten sposób utrudnia się tym drugim życie.

  • avatar
   2022.04.30 00:21 abel

   A ja za grosz nie rozumiem cenzury. O wiele lepszą metodą jest wstrzyknięcie strony informującej że wg. agencji czy samego Vateuszka zmierzasz na stronę propagandową. A tak ? Mamy Ministerstwo Prawdy w Bolzdze…

   • avatar
    2022.04.30 12:41 igoro

    „wstrzyknięcie” czegoś na stronę, zwłaszcza https, jest znacznie bardziej wymagającym zadaniem, niż „zablokowanie” jej przez psucie DNS-u.
    Niezależnie od powyższego, uważam, że jakąkolwiek forma cenzury w transporcie jest naganną, i nie powinna być stosowana, bo jest sprzeczna z neutralnością sieci. Zwłaszcza, że obecnie wiele osób korzysta (mniej lub bardziej świadomie) z rozwiązywania nazw DoH, i tej interwencji nie zauważy.

    • avatar
     2022.04.30 18:36 Blob

     Kolego, jaką neutralnością sieci. Jeśli zbrodniarze wojenni wykorzystują propagandę, przestępcy darknet, a cfaniaczki omijają prawo w tejże sieci, to o jakiej „neutralności” mówimy. Neutralność to coś, co jest/musi być skutecznie wymuszane, a nie jednostronnie ogłaszane jako zasada przez jakiegoś odrealnionego idealistę.

  • avatar
   2022.04.30 21:28 Michał

   Powiem tak, byłem dzisiaj w trakcie pisania analizy branżowej i jakież było moje zaskoczenie jak się dowiedziałem dlaczego mi Ria i Lenta nie wchodzą. I miałem dokładnie takie same przemyślenia – poszedłem tam świadomy, rosyjskojęzyczny, po to aby sobie trochę tej propagandy poczytać i poszperać w źródłach. Myślę, że rosyjskie media w Polsce czytają w ogromnej większości ludzie w położeniu podobnym do mojego xD

 • avatar
  2022.04.29 21:13 GABuser

  Hej! Najwięcej „wywrotowych” treści znajdziecie na GAB, gdzie przeniósł się np. Donald Trump. Polecam poczytać, otwiera oczy.
  Tym żądnym wrażeń polecam Tora i strony z końcówką .onion (nie dla wrażliwych). Obywatelskim prawem jest dostęp do informacji, wiec blokowanie tych stron to naruszenie praw człowieka.
  Wasza Gabi.

 • avatar
  2022.04.29 22:59 Jan

  Z tego co zauważyłem na jednym ,czasem na dwóch serwerach DNS Orange te strony są dostępne, a po jakimś czasie znikają, a potem znowu są dostępne. Może ktoś wytłumaczyć dlaczego tak jest ?

  • avatar
   2022.04.30 23:47 Jagunn

   nie jest tak, ze jedna konfuguracja jest na wszystkich routerach do tego masz protokół tras routerów (który już wielokrotnie chinczycy przejmowali i cały ruch szedł przez chiny)

   drugim wyjasnieniem moze byc szybkosc sewera dns, jesli pierwszy nie wyrabia to moze drugi masz ustawiony na jakiś zachodni, który jeszcze nie wie, ze trzeba blokowac jakies strony. Powoli jednak zacznie sie dowiadywać

 • avatar
  2022.04.29 23:34 Cyr4x

  Serwis wolnemedia.net już działa. Właściciel zrobił inbę, zagroził pozwami i operatorom zmiękła fajka.

  • avatar
   2022.04.30 09:22 Nazwa nazwa.

   „Właściciel”? Ten który na całym tym „portalu” nie raczy podać swoich danych? Ta strona powinna zostać zamknięta z wielu różnych powodów. Choćby na gruncie niespenienia obowiązku jasnego określenia podmiotu „wydawcy”.

   • avatar
    2022.04.30 23:49 Jagunn

    twitter tez nie podaje nawet e-maila na wlasnychs tronach zreszta paypal tez nie podaje ;-)
    jesli chcesz sie skontaktowac musisz zadzwonic telefonicznie ;-)

    a jesli chodzi o kontakt to kazdy dns ma taki kontakt

    • avatar
     2022.05.01 07:43 yfgy

     Ma?

     REDACTED FOR PRIVACTY

     Ciekawe…

  • avatar
   2022.04.30 17:50 Oko

   Kłamiesz, nie działa. Poza tym decyzja nie ma nic do rzeczy skoro za blokadą stoją służby.

 • avatar
  2022.04.29 23:40 Cyr4x

  Strony xportal.pl, wrealu24.pl i wicipolskie.pl nie działają w ogóle, nie otwierają się nawet przez amerykańskie web proxy. pl.sputniknews.com działa przez proxysite.com, a reszta stron działa, ale używam zmienionych serwerów DNS, więc nie powiem jak jest na tych od UPC.

  • avatar
   2022.04.30 18:29 Jan

   Wg. admina wolnemedia.net wszystkie strony z domeny .pl i inne z puli podlegającej pod NASK są zablokowane na poziomie ccTLD, czyli usunięte z rejestru domen, a więc zniknęły z internetu.
   NASK jak sam się chwali jest nadzorowany przez kancelarię premiera.

   Można z tego wywnioskować, że żadna strona opozycyjna wobec rządu nie jest do końca bezpieczna jeżeli jest zarejestrowana w Polsce.

   • avatar
    2022.04.30 21:08 znawca dns

    Człowieku, ale co NASK ma do domen ze strefy .net, .biz, .com, czy .org
    NASK jest rejestrem któremu podlega wyłącznie strefa .pl

 • avatar
  2022.04.29 23:55 w3erw32

  polowa tych domen nie jest prorosyjska a wrecz antyrosyjska.
  niestety ale nie wiem dlaczego ciagle po kilka razy pleciecie bzdury, sami siejecie dezinformacje.

  zawiodlem sie na was, dotąd trzymaliscie poziom. przynajmniej napiszcie, ze abw tak uwaza anie wy.

  a smianie sie z blokady dns jest rownie krotkowzroczne, tak samo bylo z internetem w chinach i po krotkim czasie to sie zmienilo.

 • avatar
  2022.04.30 00:19 abel

  Czy ja dobrze rozumiem ze jesteście za cenzurą a nie mówieniem ludziom że to są strony propagandowe ? Czy nie można po prostu wstrzykiwać w ruch sieciowy iż najpierw się pojawi materiał „że zmierzasz na stronę uznaną przez ABW/CBA/CBŚP/Vateusza Maovietzkyego za propagandową” ? Czy tak się do cholery nie da?

  • avatar
   2022.04.30 00:20 adamh

   Czekaj, które zdanie tego artykułu mówi, że jesteśmy za cenzurą? Bo mamy wrażenie, że wielu komentatorów nie czytało tego samego artykułu co my.

   • avatar
    2022.04.30 00:22 abel

    A ja zapytałem czy ja dobrze rozumiem wasz artykuł w którym napisaliście że „Z rosyjską propagandą trzeba bez wątpienia walczyć.” Bo ja uważam że wręcz NALEŻY pokazywać kłamstwa drugiej strony i edukować ludność.

    • avatar
     2022.04.30 00:23 adamh

     No walczyć, ale przecież w tym samym zdaniu jest informacja, że cenzura to nie jest dobra metoda.

     • avatar
      2022.04.30 00:33 Duży Pies

      A jaka metoda jest „dobra”?
      Bo nie bardzo widzę możliwość stosowania innej „dobrej” metody na masową skalę, jak proste blokowanie w DNS. To ma blokować „masowo”, czyli większości użytkowników, którzy nawet nie wiedzą co to DNS i jak go zmienić, więc go nie zmienią.
      Czepiasz się Adam. ABWehra też chce żyć, też mają kredyty, dzieci, itp. muszą się wykazać xD

 • avatar
  2022.04.30 00:27 Tomasz

  Internet to jeden wielki rynsztok, przecież w internecie można napisać wszystko, granicą jest jedynie wyobraźnia, nikt nie może stwierdzić czy informacja, wiadomość pisana w internecie jest prawdziwa, i nie ważne jest kto ją pisze, zachód, wschód, lewica, prawica. Problem polega na tym że ludzie którzy sugerują się czytając „internet”, nie mają możliwości aby wyciągnąć z tego co czytają prawdę. Wszyscy świadomie manipulują, kłamią.

  • avatar
   2022.04.30 00:36 Duży Pies

   Zatem co proponujesz, skoro „Wszyscy świadomie manipulują, kłamią”?
   Mamy się zacząć linczować z rozpaczy?

   • avatar
    2022.04.30 10:37 H.akkuh

    Ostatnio Francja wpadła na genialny pomysł, mianowicie, pozbyć się anonimowości… Mów co chcesz, ale podpisz się swoim nazwiskiem.

    • avatar
     2022.04.30 23:56 Jagunn

     nie francja a chiny i nie ostatnio ale od lat

   • avatar
    2022.04.30 15:16 Jok45

    Jedynym rozwiązaniem jest studiowanie podstaw logiki i filozofii a potem użycie zdobytej w taki sposób wiedzy do analizowania informacji. Plus spokojne, merytoryczne dyskusje z oczytanymi ludźmi.

    Ale to metoda niedostępna dla większości społeczeństwa, bo wymaga pracy nad sobą, krytycznego myślenia i poświęcenia pewnego czasu. Nie przystaje to do klikania w Internecie przez zombie uzależnione od smartfonów.

 • avatar
  2022.04.30 02:51 eurokomuna

  Polecam sprawdzić https://sputniknews.ru
  Zablokowana po IP na wszystkich ISP w europie i wielkiej brytani :)
  Oczywiście z vpna USA lub Australi działa normalnie, cenzura i filtrowanie już weszła pełną parom, i to nie tylko zwykłe DNSy

 • avatar
  2022.04.30 03:32 anty-onuca

  Proszę. Nie ma za co.

  alexjones. pl
  alternews. pl
  anonymouswire. com
  banbye. com
  bibula. com
  dorzeczy. pl
  dziennik-polityczny. com
  foxnews. com
  fronda. pl
  gazetabankowa. pl
  gazetapolska. pl
  gf24. pl
  globalne-archiwum. pl
  hnews. pl
  katowicedzis. pl
  klubinteligencjipolskiej. pl
  koniec-swiata. org
  legaartis. pl
  lenta. ru
  magnapolonia. org
  marsz. info
  medianarodowe. com
  myslpolska. info
  narodowcy. net
  nczas. com
  ndie. pl
  neon24. pl
  newnationalist. net
  newsweb. pl
  niezalezna. pl
  parezja. pl
  pch24. pl
  pikio. pl
  pl. sputniknews. com
  portal-polski. pl
  prawdaobiektywna. pl
  prostozmostu24. pl
  reporters. pl
  ria. ru
  rt. com
  ruptly. com
  salon-informacyjny. pl
  sioe. pl
  summit. news
  tvp. net. pl
  tygodnikpodlaski. pl
  tysol. pl
  wicipolskie. pl
  winterwatch. net
  wmeritum. pl
  wNas. pl
  wolna-polska. pl
  wolnemedia. net
  wolnosc. tv
  wolnosc24. pl
  wPolityce. pl
  wPolsce. pl
  wprawo. pl
  wrealu24. pl
  wrealu24. tv
  wsensie. pl
  wsieciprawdy. pl
  xportal. pl
  zmianynaziemi. pl

  • avatar
   2022.04.30 23:59 el33

   slashdot.org
   michalkiewicz.pl
   lobste.rs
   tvrepublika.pl

  • avatar
   2022.05.01 00:48 Janusz

   niezalezna. pl jest powiązana z obozem władzy. Prędzej Polsat zniknie niż ten portal ;)

 • avatar
  2022.04.30 05:46 as123

  Złamanie podstawowegonorawa Polaków do czerpania informacji skąd chcą. Konstytucja zabrania cenzury prewencyjnej. Nie jesteśmy w stanie wojny ani konstytucją nie została zawieszona. Mylę się? Z to w TV sam widziałem kłamstwa Ukraińskie typu urywek z gry komputerowej miał mnie przekonać że duch Kijowa zestrzeliwują samolot wroga.Upodobnijmy się do Rosji i Chin w poszanowaniu praw indywidualnych o obywatelii…

  • avatar
   2022.04.30 22:00 Agi

   Dokładnie.

 • avatar
  2022.04.30 08:05 bekazkacapków

  Słyszę wycie ruskich onucy 😂
  Łatwo ich namierzyć, bo nawet Dns nie potrafią zmienić by czytać faszystowskie ruskie treści

 • avatar
  2022.04.30 09:19 WystarczyProzy

  Wystarczy proxy, żeby wejść…

  proxysite.com

  • avatar
   2022.05.01 00:03 Jagunn

   na razie, na prawde nie problem by zablokowac to skuteczniej
   łacznie z onion torem i innymi wynalazkami

 • avatar
  2022.04.30 12:43 Marianek

  Rosyjskie strony z newsami często piszą same, że są z Rassiji (w każdym razie z pewnością Lenta i Sputnik) i dzięki im za to – można spokojnie popatrzeć na to, co czytają obie strony wojny na Ukrainie i zastanowić się czemu jedni i drudzy myślą to co myślą.
  Przy okazji można zauważyć, że u nas powtarzana jest notorycznie tak samo toporna propaganda, ale z Ukrainy – bez korekt czy poprawek. Nieważne, że jednego ruskiego generała mieli zabić w 8 bitwach. Oby było.
  To odkreślmy ruskie strony piszące o tym, że są ruskie. Zostają wówczas strony, które nie tyle były prorosyjskie, co antypisowskie. Powstanie infrastruktury do cenzury Sieci samo implikuje użycie jej w tym celu.

  • avatar
   2022.05.01 07:53 yutyu

   Ktorego generala? W ktorych bitwach?

 • avatar
  2022.04.30 13:41 Bij moskala

  I dobrze, ruskim agentkom, zdrajcom narodu nie powinno dawać się sceny do mówienia, tylko zamykać w więzieniach.

 • avatar
  2022.04.30 17:52 Oko

  Właśnie zauważyłem, że mi nie działa infowars.com, trzeba wchodzić przez proxy. WTF ? Kto to blokuje? DNS działa, strona się nie łąduje, tylko wyskakuje komunikat:

  You do not have access to http://www.infowars.com.

  The site owner may have set restrictions that prevent you from accessing the site. Contact the site owner for access or try loading the page again.

  • avatar
   2022.05.01 09:58 Marianek

   Strona blokuje na poziomie IP. Należy spróbować przez Tor-a lub inne proxy.
   Niestety często „umiłowany” w komentarzach Cloudflare blokuje w ten sposób usługi na które próbuje się wejść przez Tor. Wówczas to przynajmniej wiadomo jaki jest cel danej strony, znaczy się że to jest honeypot.

 • avatar
  2022.04.30 18:27 Adam

  #!/usr/bin/env bash
  f=”/etc/resolv.conf”
  chattr -i „$f”
  rm -f „$f”
  echo „nameserver 1.1.1.1” >> „$f”
  echo „nameserver 8.8.8.8” >> „$f”
  chattr +i „$f”

 • avatar
  2022.04.30 22:58 Erp

  Wspaniale! Pozyteczniaki i agentura już ciężko pracuje w komentarzach.

 • avatar
  2022.05.01 03:09 kalaa

  Z tych stron kojarze jedynie RT i wrealu, i o ile obydwie uwazam za skrajnie obrzydliwe – w jednym przypadku tube propagandowa zbrodniczego rezimu, a w drugim sciek prowadzony przez pozytecznego idiote (w najlepszym wypadku) – o tyle to jest niedopuszczalna, bezprawna cenzura. Kazdy czlowiek, ktory uwaza sie za liberala a popiera takie dzialania bez wprowadzenia stanu wojny (i odpowiednich wynikajacych z tego obowiazkow dla rzadzacych) powinien sie wstydzic za dokladanie swojej cegielki do rozmontowywania juz chwiejnego panstwa prawa w Polsce. Klasyczna zagrywka PiS, coraz szersze uprawnienia dla sluzb bez zadnego nadzoru i otwarte ignorowanie obowiazkow wynikajacych z Konstytucji. Wstyd

 • avatar
  2022.05.01 03:53 Mambolinski

  Żyjemy jak w orwellowskim 1984, także nie wiem która propagonafa jest prawdziwa.

 • avatar
  2022.05.01 11:00 Jan Nowak

  Czy przypadkiem większość stron kremlowskich nie jest również – na terenie UE – blokowana przez Google, czyli przełączenie na DNS Google nie pomnoże uniknąć blokady?

 • avatar
  2022.05.01 11:05 Krzysztof

  Może warto zachować nieco obiektywizmu z tym obrzucaniem 'kremlowską propagandą’, choć pewnie obudzicie się jak was wpiszą na tą listę z tych samych powodów.

„Dlaczego nie działa mi strona”, czyli jak ABW walczy z kremlowską propagandą

Komentarze