Fałszywe oferty pracy – wyłudzenia SMS premium kwitną

dodał 30 grudnia 2017 o 19:59 w kategorii Prawo  z tagami:
Fałszywe oferty pracy – wyłudzenia SMS premium kwitną

Gdyby nie to, że nie chcemy Was zanudzić, moglibyśmy codziennie opisywać nowy scenariusz wyłudzania wiadomości SMS premium. Oszuści nie ustają w wysiłkach, by nadać swoim przestępstwom pozory legalności – bez skutku.

Jeden z Czytelników (dzięki Leszek!) podesłał nam historię nowej próby wyłudzenia 30 PLN w formie wiadomości SMS premium. Tym razem oszust korzysta z portali ogłoszeniowych, by oferować rzekomą pracę pakowacza. Oczywiście żadnej pracy nie ma…

Wiele ogłoszeń

Leszek wskazał nam ogłoszenie w serwisie trojmiasto.pl, które jednak zostało już po jego interwencji usunięte. Bez trudu znaleźliśmy kilka innych w innych regionach kraju. Ktoś ukrywający się pod adresem email [email protected] bardzo chce zatrudnić pakowaczy. To pewnie dział kadr dużej firmy, bo ogłoszenia oprócz Trójmiasta pokazały się co najmniej w Łowiczu, Warszawie, Przemyślu, Krakowie czy Nowym Sączu. Wyglądają tak:

Praca przy sortowaniu paczek w magazynie 15zł / h netto

Poszukujemy kobiet i mężczyzn do pracy polegającej na:

• Sortowanie paczek
• Wykładanie towaru na magazynie
Praca jest lekka

Oferujemy:

• Pracę w godzinach 21:00 – 5:00
• Zatrudnienie „od zaraz” na podstawie Umowy o prace / zlecenie
• Praca od Poniedziałku do Piątku
• Stawka godzinowa 15,00 zł + możliwość premii
Wymagamy chęci do pracy

Dojazd do pracy zapewniamy darmowym autobusem

Osoby zainteresowane prosimy o kontakt e-mail na adres: [email protected]

Leszek skontaktował się z „Danielą” i już po 45 minutach otrzymał odpowiedź na swoją wiadomość:

Daniela odpisała:

Witam !
Dziękuje za kontakt, przygotowałam dokumenty które należy wypełnić i odesłać nam na mój adres e-mail.
Do dokumentu proszę załączyć list motywacyjny.
Link do pobrania dokumentów : http://utn.pl/dokumenty-praca-pdf

Pozdrawiam Daniela Urban

Domena utn.pl należy do skracacza linków a adres prowadzi do strony

http://naszepliki.pl/dokument-pdf

gdzie widzimy piękną stronę z fałszywymi danymi rzekomego pliku do pobrania. Licznik pobrań jest fałszywy, konfiguruje go autor kampanii za pomocą specjalnego kreatora.

Próba pobrania prowadzi do kolejnego ekranu, gdzie mamy podać numer telefonu, na który przychodzi kod do przepisania na stronie i potwierdzenia opisanej małą czcionką subskrypcji kosztującej ok. 35 PLN tygodniowo.

Jeśli ktoś faktycznie zapisze się na bezwartościową subskrypcję, zostanie przekierowany na link prowadzący do uniwersalnego szablonu podania o pracę. W ten sposób zapewne autor kampanii chce udawać, że oferuje faktyczną usługę, za która pobiera opłatę. Wobec braku rzeczywistej oferty pracy i regulaminu wskazującego na zakup zupełnie innej usługi niż obiecana trudno uznać to za cokolwiek innego niż oszustwo. Portal naszepliki.pl i płatności SMS obsługuje firma stojąca za marką eforsa.pl

Ile osób dało się złapać

Statystyki, z którymi mieliśmy się okazję zapoznać, wskazują, że w link z emaila do tej pory kliknęły 144 osoby (kampania ruszyła 22 grudnia). Wzór podania w tym samym czasie pobrało prawdopodobnie 20 osób, a od 6 grudnia (kiedy zapewne ruszyła wcześniejsza kampania oszusta) łącznie pobierających było 59. Każda z ofiar do momentu rezygnacji otrzymuje dwa SMSy tygodniowo, które kosztują ją 18,45 PLN każdy. Z tego oszust otrzymuje ok. 7,50 PLN od SMSa. Jeśli zatem ofiary anulują wiadomości np. po 2 tygodniach, to oszust mógł na tej akcji zarobić już ok. 1800 PLN. Mamy nadzieję, że dzięki tej publikacji ani grosz z tej sumy do niego nie trafi.