11.02.2015 | 14:01

avatar

Adam Haertle

Fałszywy major Żandarmerii Wojskowej wpadł przez złą czapkę

Czy można w Polsce skutecznie udawać wojskowego, dysponując jedynie odpowiednim strojem i kilkoma rekwizytami? 60-letni Marek P. udowodnił, że owszem, można, a przy okazji udało mu się nawet otrzymać medal.

TVP Info opowiada ciekawą historię mężczyzny, który przez kilka lat pojawiał się na rożnych regionalnych uroczystościach w mundurze majora i za takiego był brany. Został nawet odznaczony za zasługi dla straży pożarnej.

Wystarczył mundur

60-latek posiadał w szafie kilka mundurów – w zależności od okazji zakładał odpowiedni, choć najczęściej był majorem Żandarmerii Wojskowej. Kupił je bez problemów przez internet. Dysponował także atrapą broni, legitymacją służbową, odznaczeniami, orderami i odznakami.

Kolekcja odznak majora (źródło: policja)

Kolekcja odznak majora (źródło: policja)

Na terenie Podhala odwiedzał jednostki straży pożarnej i wojskowe, brał udział w regionalnych państwowych i samorządowych uroczystościach i uchodził za ważna osobę, która wiele może załatwić. Powołując się na swoje wpływy w Warszawie lub na poziomie województwa w kierownictwie wojska, żandarmerii czy straży pożarnej obiecywał załatwienie pracy, zakup sprzętu po niższej cenie lub przyznanie danej uroczystości kompanii honorowej. Za swoje usługi brał czasem łapówki, ale podobno w niewielkiej wysokości, ponieważ bardziej chodziło mu o spełnienie marzeń z dzieciństwa niż o zarobek.

Jego najlepiej udokumentowanym osiągnięciem było otrzymanie Srebrnego Medalu za Zasługi dla Pożarnictwa przy okazji IX Samochodowej Pielgrzymki Strażackiej z Krzeptówek do Ludźmierza. Co prawda w momencie wręczania medalu zasług jeszcze nie miał, ale obiecywał, że może wiele zdziałać dla ochotniczych straży pożarnych. Przekonał tym prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Łopusznej, który zawnioskował o odznaczenie oszusta. Na zdjęciu poniżej major odbiera medal z rąk posła Edwarda Siarki, prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

Odznaczony (źródło: goral.info.pl)

Odznaczony (źródło: goral.info.pl)

Wpadka od czapy

Fałszywy major mimo wielu sukcesów zaliczył w końcu wpadkę, która go zdemaskowała. Na jedną z imprez założył starą czapkę, uszytą wg wycofanego już wzoru, czyli tzw. nieregulaminowy element umundurowania. Wzbudził tym zainteresowanie, które przerodziło się w policyjne śledztwo. Major został zatrzymany przez policjantów Wydziału do Walki Korupcją krakowskiej komendy wojewódzkiej i przyznał się do zarzucanych czynów. Obecnie czeka na koniec śledztwa i proces. Stracił także zamiłowanie do fotografii – nie pozwolił dziennikarzom utrwalić swojego wizerunku gdy chcieli z nim porozmawiać o całej historii.

Powrót

Komentarze

 • avatar
  2015.02.11 14:46 maciej

  Fajne ma okulary, takie fioletowe. Back to the future MAJOR

  Odpowiedz
  • avatar
   2015.02.11 14:59 andrzej

   To raczej okulary Admirała Gwiezdnej Floty go zdradziły, a nie czapka ;)

   Odpowiedz
 • avatar
  2015.02.11 14:51 an0n

  Nieźle :D A to wszystko przez „autorytet” służb. Ludzie się zwyczajnie boją układów i nikt nawet nie ma odwagi zapytać o papiery. Przez takie coś można wylecieć z roboty nawet, bo jakiś dupek poczuje się poniżony. Takie czasy, gdzie głupi mundur oszusta, policjanta może zdziałać cuda.

  Odpowiedz
 • avatar
  2015.02.11 15:10 John Lipton

  To conajmniej zabawne, że losowy człowiek z pasji drwi sobie ze służb mundurowych, a po wpadce ma problemy prawne. Prawdę mówiąc mam nadzieję że mu odpuszczą, i zamiast karać człowieka – następnym razem nie dopuszczą do takiej „wpadki”.

  Odpowiedz
 • avatar
  2015.02.11 15:16 kasjo

  Prawie jak Pułkownik Kwiatkowski ;)

  Odpowiedz
 • avatar
  2015.02.11 15:45 k0sM3n

  dobry jest :). Znajac zycie i polskie sadownictwo dostanie zawiasy

  Odpowiedz
 • avatar
  2015.02.11 16:00 Piotr

  Prawie jak Kwiatkowski :)

  Odpowiedz
 • avatar
  2015.02.11 16:40 Adam

  Nooo, gość siem rzuca w oczy :) he he he

  Odpowiedz
 • avatar
  2015.02.11 17:13 Hubal

  płk Kwiatkowski jak w mordę strzelił

  Odpowiedz
 • avatar
  2015.02.11 17:26 asda

  Ja mam pytanie? Kto był na tyle niekompetentny żeby bez sprawdzania papierów dać mu jakiekolwiek odznaczenie albo przywileje czy cokolwiek innego?

  Odpowiedz
 • avatar
  2015.02.11 18:48 czesław Odpowiedz
 • avatar
  2015.02.11 18:53 aghoi

  >Jego najlepiej udokumentowanym osiągnięciem było otrzymanie Srebrnego Medalu za Zasługi dla Pożarnictwa przy okazji IX Samochodowej Pielgrzymki Strażackiej z Krzeptówek do Ludźmierza.

  sirjus biznys

  Odpowiedz
  • avatar
   2015.02.13 01:22 Pawel

   Ogladalem ten film naprawde fajny.

   Odpowiedz
 • avatar
  2015.02.12 15:09 marsjaninzmarsa

  Major został zatrzymany przez policjantów Wydziału do Walki Korupcją krakowskiej komendy wojewódzkiej
  Co to w tym Krakowie to ja nawet nie.

  Odpowiedz
  • avatar
   2015.02.12 17:21 mgnienie

   Moje rodzinne miasto, takie piękne ;)

   Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Fałszywy major Żandarmerii Wojskowej wpadł przez złą czapkę

Komentarze