Google Summer of Code – praktyki również w działce bezpieczeństwa

dodał 8 marca 2015 o 20:25 w kategorii Info  z tagami:
Google Summer of Code – praktyki również w działce bezpieczeństwa

Co powiecie na 3 miesiące praktyk programistycznych sponsorowanych przez Google w największych projektach Open Source? Brzmi interesująco? Już za tydzień można zgłaszać swoje kandydatury – szczegóły znajdziecie poniżej.

Google Summer of Code to program płatnych wakacyjnych praktyk studenckich w organizacjach Open Source sponsorowany przez firmę Google. W tym roku w programie bierze udział 137 organizacji i prawdopodobnie jak co roku zaakceptowanych zostanie nieco ponad 1000 studentów. Każdy ze studentów w przypadku powodzenia realizowanego projektu otrzyma zestaw upominków i 5000 USD. Do tej pory za samo dostanie się do projektu student otrzymywał 500 USD i dodatkowo po każdym z dwóch pomyślnie zakończonych etapów pośrednich 2250 USD. Takie warunki powodują, iż ilość chętnych jest dość duża – na przykład w 2008 roku na jedno miejsce przypadało 7 kandydatów.

Wielu Polaków wśród uczestników

Statystyki z ostatnich lat pokazują, że blisko 90 procent projektów kończy się powodzeniem. Co roku w programie udział bierze kilka tuzinów studentów z Polski. W latach 2005-2012 w programie wzięło udział 49 studentów Politechniki Gdańskiej oraz 42 Politechniki Wrocławskiej, sprawiając, że obie uczelnie znalazły się wśród 10 najliczniej reprezentowanych w programie uczelni świata. Każdemu studentowi w ramach organizacji przydzielany jest mentor, który wyznacza cele projektu, pomaga rozwiązywać problemy i ocenia postępy studenta. Istnieje także możliwość proponowania własnych projektów, jednak wymaga zwykle wcześniejszego doświadczenia w proponowanej dziedzinie, by dobrze ocenić stopień skomplikowania projektu.

Program podzielony jest na kilka etapów, podczas których zarówno organizacje jak i studenci przechodzą selekcję. Ponieważ etap wyboru organizacji już minął poniżej przedstawiamy etapy istotne z punktu widzenia studenta:

 • 20 lutego – 16 marca studenci zapoznają się z projektami
 • 16 marca – 27 marca studenci wysyłają aplikacje do organizacji
 • 27 marca – 25 maja wybrani studenci zapoznają się z organizacjami
 • 25 maja – 24 sierpnia wybrani studenci pracują nad swoimi projektami

Google jest bezwzględne jeśli chodzi o pilnowanie terminów, więc nie warto zwlekać z wysłaniem aplikacji i rozliczaniem poszczególnych etapów prac.

Logo tegorocznej edycji

Logo tegorocznej edycji

Projekty związane z bezpieczeństwem

W tym roku 13 organizacji oznaczyło swoje projekty jako związane z bezpieczeństwem. Są to Debian Project, FreeBSD, JBoss Community, Nmap Security Scanner, OpenKeychain (OpenPGP for Android), Openwall, Portable Native Client, Privly Foundation, RTEMS Project, Sustainable Computing Research Group, The Honeynet Project, The syslog-ng project oraz XMPP Standards Foundation.

Wśród nich z punktu widzenia bezpieczeństwa na szczególne wyróżnienie zasługują FreeBSD, Nmap Security Scanner, Portable Native Client oraz The Honeynet Project. Spektrum dostępnych w nich projektów jest dość szerokie, od przygotowania testów poprzez przenoszenie kodu na inne platformy, optymalizację oprogramowania pod względem wydajności, poprawę bezpieczeństwa istniejących rozwiązań, implementację algorytmów kryptograficznych aż po rozwój piaskownic i oprogramowania do wykrywania podejrzanych elementów w plikach pdf.

Jeśli chcecie spróbować swoich sił również w innych obszarach, to tu znajdziecie pełną listę wszystkich zaakceptowanych organizacji oraz projektów.

Jak się dostać

Kilka rad, które zwiększą szanse na zostanie zaakceptowanym:

 • Uważnie wybierz 1-2 projekty, które Cię interesują.
 • Skontaktuj się z organizacją, przedstaw się i poproś o pomoc.
 • Jak najwcześniej zacznij zapoznawać się z organizacją, ludźmi w niej zrzeszonymi i zasadami w niej panującymi.
 • Dowiedz się, kto miałby być mentorem danego projektu.
 • Poproś o zadanie kwalifikacyjne, nawet jeśli nie jest wyznaczone. Pamiętaj, że Twoja aplikacja to nie tylko to co wysyłasz jako dokument, ale głównie to co uda Ci się zrealizować do czasu jej wysłania.
 • Znalezienie błędu w oprogramowaniu i zaproponowanie łatki jest mile widziane.
 • Na przygotowanie aplikacji poswięć kilka wieczorów, jeśli trzeba skonsultuj się z mentorem.
 • Dopilnuj, by nie wysyłać aplikacji na ostatnią chwilę.

Dodatkowo warto zauważyć, że niektóre uczelnie akceptują dyplomy z GSoC do rozliczenia obowiązkowych praktyk studenckich. Czasami studentom po pomyślnie zakończonej praktyce oferowana jest praca w organizacji. Wszystkich studentów – programistów zachęcamy do udziału w projekcie.

Za podesłanie prawie gotowego artykułu dziękujemy Czytelnikowi, który chciał pozostać anonimowy.