04.10.2012 | 11:30

Adam Haertle

Hakin9 pogrąża się coraz bardziej (czy to możliwe?)

Kilka dni temu pisaliśmy o gigantycznej wpadce kiedyś całkiem dobrego magazynu Hakin9, który opublikował całkowicie zmyślony, prześmiewczy artykuł. Okazuje się, ze redakcja, zamiast przyznać się błędu, próbuje teraz usunąć jego ślady z internetu.

Aktualizacja: Na stronie wydawnictwa pojawiło się oświadczenie, w którym firma przyznaje się do popełnionego błędu. Jednocześnie otrzymaliśmy pismo od kancelarii radcy prawnego, rzekomo reprezentującego wydawcę (do pisma nie załączono pełnomocnictwa), w którym możemy wyczytać, że:

[...] nieprawdą jest, że Spółka nie przyznała się do winy. Redakcja przełknęła gorzką pigułkę i traktuje ją jako lekcję na przyszłość, aby wdrożyć procedury zabezpieczające Spółkę przed tego typu atakiem.

W związku z opublikowanym oświadczeniem wycofujemy zdanie o tym, ze firma nie przyznała się do wpadki. Wobec tylu dowodów trudno było udawać, że nic się nie stało. Jednocześnie proponujemy sklasyfikować „atak” przeprowadzony na wydawcę jako „article injection attack”, w skrócie AIA.

Artykuł pod skróconym tytułem DICKS (DARPA Inference Checking Kludge Scanning) pojawił się w numerze specjalnym poświęconym skanerowi nmap. Redakcja Hakin9 pozwoliła autorowi nmapa umieścić artykuł na jego serwerze, licząc zapewne na darmową reklamę.

"Sure! You can post whichever article you'd like. Will you be posting  that on your main page?"

Kiedy jednak okazało się, że reklamę, owszem, dostali, ale nie taką, o jaką prosili, znienacka zmienili front. Fyodor otrzymał następująca wiadomość:

Dear Sir,

 On behalf of Hakin9 Media Sp. z o.o. with its seat in Warsaw
 (Poland), by a power of attorney given to me, I inform You that the
 company is one and only publisher of the magazine "Hakin9 Magazine"
 and has exclusive copyrights to the article entitled Nmap: 'The
 Internet Considered Harmful - DARPA Inference Cheking Kludge
 Scanning', written by Mr. Yarochkin Fyodor.

 Therefore, please remove this article from website under the
 following address: http://seclists.org/nmap-dev/2012/q3/1050 as it
 is distributed without any legal basis and even permission of the
 publisher. In case of failure to comply with this request, the
 Company will be forced to take a legal way.

 Regards,
 [xxx]
 legal adviser
 Warsaw, Wysowska 13 Str, 02-682 Warsaw (Poland)

Aby było jeszcze śmieszniej, oczywiście tego samego dnia Fyodor dostał kolejna propozycję napisania artykułu do magazynu Hakin9. Jak sam pisze, zastanawia się już nad tytułem – pierwszą propozycją jest Continuously Updating Nmap Technology System.

Artykuł DICKS oczywiście magicznie bez słowa zniknął zarówno ze strony wydawnictwa jak i z elektronicznych wydań (jaka szkoda, że nie ma już wydań papierowych…). Inną konsekwencją artykułu było wycofanie reklam eLearnSecurity z portalu Hakin9.

 

Komunikat z Twittera eLearnSecurity

Z niecierpliwością czekamy na kolejne fascynujące artykuły, pojawiające się w publikacjach tego wydawnictwa.

Aktualizacja: teraz także straszą sądem polskich blogerów.

Powrót

Komentarze

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Hakin9 pogrąża się coraz bardziej (czy to możliwe?)

Komentarze