15.06.2019 | 00:04

avatar

Adam Haertle

Jak LOT zapłacił złodziejom 2,6 mln PLN raty za samoloty

Fałszywe faktury dają cyberprzestępcom najlepszy zwrot z inwestycji. Koszt włamania na skrzynkę poczty – znikomy. Przelew na kilka milionów – łatwy do pozyskania. A wszystko dzięki niefrasobliwości pracowników i nieskutecznym procedurom.

O niektórych incydentach wiemy (patrz „Przykład 4” w tym artykule), lecz często nie możemy opowiedzieć, dopóki ktoś inny nie wypapla . Na szczęście co jakiś czas ktoś nie wytrzymuje i fakty wychodzą na jaw, tak jak i w tym wypadku. Możemy już zatem wprost poinformować, że LOT zgubił 700 000 dolarów wierząc, że płaci ratę za samoloty. Niestety faktura była fałszywa.

Scenariusz nie jest wyrafinowany

Kradzież milionów jest naprawdę prosta, jeśli się wie, jak jej dokonać. Niezbędny jest dostęp do skrzynki pocztowej nadawcy lub odbiorcy i cierpliwość. Dostęp przydaje się, by przechwycić fakturę, a cierpliwość – by doczekać się dobrego momentu na przeprowadzenie ataku. Potem wystarczy fakturę usunąć ze skrzynki nadawcy lub odbiorcy i po kilku minutach umieścić tam już w zmodyfikowanej wersji. Zmodyfikować trzeba numer rachunku, na który mają trafić pieniądze. Potem wystarczy się chwilkę pomodlić, by pracownik wysyłający przelew nie pomyślał o weryfikacji tego numeru (zainspirowany własnym rozsądkiem lub firmowymi procedurami) i pozostaje już tylko wyprać świeżo ukradzione środki.

Autor: Peter Bakema

W przypadku LOT-u faktura dotyczyła raty za samoloty. Nie wiemy, czy domniemanym wystawcą faktury był Embraer czy Boeing, ale wiemy, że dokument opiewał na 700 000 dolarów, czyli ponad 2,5 miliona złotych. Faktura została zmodyfikowana przez przestępców przed zapoznaniem się z nią przez pracowników LOT-u. Osoby odpowiedzialne za realizację płatności nie zweryfikowały rachunku, na który miał trafić przelew i pieniądze popłynęły na Cypr, a stamtąd szybko zostały wytransferowane w kierunku Azji. To najczęstszy kierunek obserwowany przez nas w podobnych incydentach. Bliski lub Daleki Wschód są wystarczająco daleko, by ślad po złodziejach zaginął. Nie inaczej było i tym razem – odzyskać udało się tylko 200 000 dolarów (co i tak jest sporym sukcesem i oznacza dość szybką reakcję LOT-u na fakt kradzieży lub nieporadność złodziei).

LOT nie jest sam

Nie będzie to raczej pocieszeniem dla ofiary, ale przypadek LOT-u nie jest ani jedynym, ani największym tego typu incydentem w Polsce. Polska Grupa Zbrojeniowa straciła w analogiczny sposób 4 miliony złotych i także nie była to największa kradzież według tego samego wzorca. Przestępstw na kwotę kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy euro lub dolarów wręcz trudno zliczyć. O ile PGZ czy LOT nie upadną po takim incydencie, to tego rodzaju kradzieże mogą być poważnym zagrożeniem dla istnienia mniejszych firm, które często padają ich ofiarami.

Opisywany scenariusz przestępstwa tłuczemy do bólu wnikliwie omawiamy na licznych, praktycznych przykładach na naszych szkoleniach, ponieważ regularnie słyszymy o nowych ofiarach tego procederu. To łatwe pieniądze dla złodziei, zatem nie należy się spodziewać, że wkrótce przestaną atakować polskie firmy w ten sposób. Może jeszcze nie jest za późno na szkolenie w Twojej firmie.

Powrót

Komentarze

 • avatar
  2019.06.15 07:07 MegaMan

  Ja na prawdę nie potrafię zrozumieć, czemu w obiegu dokumentów finansowych firmy nie stosuję przykładowo PGP lub nie podpisują dokumentów PDF certyfikatami?

  Odpowiedz
  • avatar
   2019.06.15 09:01 Adam Haertle

   Sprobuj to wdrożyć w firmie która ma tysiąc dostawców to zrozumiesz.

   Odpowiedz
   • avatar
    2019.06.15 09:11 markac

    A faktur cyfrowo nie da się podpisać…?
    Nikt tego nie weryfikuje?

    Odpowiedz
    • avatar
     2019.06.15 09:24 Duży Pies

     Wiesz co to za firma i kto tam pracuje?
     Odkopałem ich starą wtopę:
     https://zaufanatrzeciastrona.pl/post/jak-lot-cudze-serwery-atakowal-czyli-historia-prawdziwa/
     Narodowy przewoźnik… Polska to kraj z tektury!

     Odpowiedz
     • avatar
      2019.06.15 09:37 markac

      Ale to nie LOT wystawił fakturę, a dostawca samolotów.
      Takie firmy mają swoje procedury, to są kwoty na setki tysięcy, czy milionów dolarów, więc czegoś w tym artykule chyba brakuje,
      bo nikt mi nie wmówi, że dostawca wysłał fakturę niepodpisaną cyfrowo, albo chociaż maila niepodpisanego cyfrowo.
      No chyba, że LOT całkowicie olał to i nawet nie zweryfikował żadnych podpisów, to wtedy OK…

     • avatar
      2019.06.15 10:23 Adam Haertle

      Idź do jakiejś dużej firmy i zacznij mówić o podpisach cyfrowych. Powodzenia. Naprawdę są powodu, dla których nie zostało to do tej pory wdrożone.

     • avatar
      2019.06.17 11:54 Cyber Killer

      @Adam Haertle: jedyny powód dlaczego podpisy cyfrowe dla maili/faktur nie są wdrażane to taki że ludzie są głupi. Po dziś dzień masowo, nawet w branży IT nie ma zrozumienia w jaki sposób działa kryptografia asymetryczna, a co dopiero pośród normalsów.

     • avatar
      2019.06.17 13:54 Adam Haertle

      Ludzie zawsze będą ludźmi. Jeśli coś jest zbyt skomplikowane to nie znaczy że ludzie są za głupi. Z Signala czy Whatsappa potrafią jakoś korzystać, a jest porządnie szyfrowany. To autorzy rozwiązań do szyfrowania są głupi że nie potrafią stworzyć użytecznych i prostych produktów.

     • avatar
      2019.06.17 23:49 they trust me, dumb fucks

      te wygodne i przyjemne aplikacje wymagają smartfona, aplikacji, podania numeru telefonu, utrudniają albo uniemożliwiają backup kluczy
      ale „normalnym ludziom” i tak będzie się podobało bo świecąca ikonka i no heh snowden poleca
      za to GPG, XMPP działają wszędzie ale oczywiście są „totalnie trudne w obsłudze”

    • avatar
     2019.06.15 10:26 Adam Haertle

     Uzgodnienie jakichkolwiek wspólnych procedur weryfikacji między setkami podmiotów jest w zasadzie niewykonalne.

     Odpowiedz
     • avatar
      2019.06.16 18:13 g.

      To nie do końca tak że musisz kogokolwiek do czegokolwiek zmuszać. Pracuje w takim hubie i tu sposób jest dość prosty, z każdym z dostawców (i odbiorców) podpisywanie są porozumienia bądź wpisywane są w umowach rachunki bankowe na które dokonywane są rozliczenia.
      Podpisywane fizycznie. I nikt na to nie patrzy wilkiem, a kontrahenci bardzo międzynarodowi i z tzw. górnej półki.
      Słowo klucz: procedura. Przychodzi invoice z innym rachunkiem bankowy, jest żądanie zmiany porozumienia bądź korekty faktury.
      A jak działa udzielne księstwo LOT(OT: tu pozdrawiam dla KK) i każde inne przedsiębiorstwo będące rządową przechowalnią talentów to już przecież inna bajka jest :)

     • avatar
      2019.06.16 20:06 Adam Haertle

      I to jest dużo sensowniejsze rozwiązanie niż PGP czy podpisy cyfrowe. Sensowniejsze, bo da się je wdrożyć.

     • avatar
      2019.06.17 10:15 dfsdf

      Już od września będzie krajowy rejestr rachunków firmowych, więc przynajmniej krajowe przelewy będą łatwiejsze do weryfikacji.

      za: bezprawnik.pl [https://bezprawnik.pl/biala-lista-podatnikow-vat/]

   • avatar
    2019.06.15 09:29 szteniek

    Wystarczy, że przed pozyskaniem każdego z tych 1000 dostawców podanoby jedno kryterium przetargowe – faktury elektroniczne podpisane cyfrowo podpisem którego wzorzec jest ustalany na mocy osobnych procedur z działem bezpieczeństwa. Jak nie mają działu bezpieczeństwa to i 3 specjalistyczne stołki w takim państwowym molochu nie są problemem.

    Odpowiedz
    • avatar
     2019.06.15 10:24 Adam Haertle

     Gdyby to było takie proste to ktoś by to wdrożył. Nikt nie wdrożył, więc chyba to bardziej skomplikowane niż jeden komentarz na blogu.

     Odpowiedz
   • avatar
    2019.06.15 17:41 Kali

    Mieszkam we Wloszech, tu sa tylko faktury elektroniczne raczej niemozliwe do podrobienia, polecam sie zainteresowac jak to dziala w skali calego kraju. Sam takie faktury wystawiam.

    Odpowiedz
    • avatar
     2019.06.15 18:38 Adam Haertle

     Wystawiam faktury Włochom, nie korzystałem z ich systemu tylko mam swoje i tez działa. W tym przypadku LOT nic by nie pomogło bo to rozliczenia międzynarodowe. Szach mat.

     Odpowiedz
   • avatar
    2019.06.15 18:20 Andrzej

    Korporacje od lat stosują wyspecjalizowane serwisy do zamówień, weryfikacji płatności wystawiania faktur. Dzięki temu inwestor ma zawsze fakturę czy zamówienie z zaufanego źródła, i każda faktura ma akceptowany przez inwestora jeden wzór. Można korzystać z dodatkowych zabezpieczeń na urządzeniach brzegowych. Nie rozumiem dlaczego tak duże przedsiębiorstwo nie korzysta z podobnych rozwiązań.

    Odpowiedz
    • avatar
     2019.06.15 18:37 Adam Haertle

     Bo nie zmusisz do tego dostawców, szczególnie zagranicznych.

     Odpowiedz
  • avatar
   2019.06.15 19:56 Też nie rozumiem

   Jak można nie wiedzieć, jak zapisujemy „naprawdę”. Dzisiaj w wiadomościach też pokazano „alternatywną” pisownię. Naprawdę, sprawdzenie tego w dobie komputerów i internetu zajmuje 3 sekundy.

   Co do GPG, to takie technologie są bardzo fajne, ale wymuszenie ich stosowania w ramach jednej organizacji trudne, a przy kontakcie z partnerami biznesowymi wręcz niemożliwe. Nawet korzystanie z zaufanej 3 strony ;) może być kłopotliwe i kosztowne (znaczniki czasu nie są za darmo). W tym wypadku to dostawca musiałby wystawić taki dokument, który jesteśmy w stanie zweryfikować. Stworzenie i pilnowanie procedur przelewów również by wystarczyło w tym przypadku.

   Odpowiedz
  • avatar
   2019.06.16 08:35 Henio

   Normalna sprawa. Po pracy w banku nie dziwią mnie tego typu sprawy. To się zdarza conajmniej raz każdego miesiąca. Klient banku żąda od banku wyjaśnień gdzie są jego pieniądze, a sam jest kretynem, który wysłał hajs na kajmany ale w inne ciekawe miejsce bo dostał maila, smsa lub wiadomość na whats’upie! To ludzie są głupi i to na każdym szczeblu. Ludzie mają w dupie podpisy i zabezpieczenia.

   Odpowiedz
 • avatar
  2019.06.15 09:26 Tb88pl

  Da się wystawić, lecz ciagle pozostaje kwestia weryfikacji nr. Rachunku

  Odpowiedz
  • avatar
   2019.06.15 17:43 Kali

   nr rachunku powinien byc przypisany do dostawcy, a nie do faktury, jak w modelu wloskim.

   Odpowiedz
 • avatar
  2019.06.15 11:03 lol

  Jeśli w państwie z dykty takim jak jest PL, kary za współpracę z przestępcami będą na poziomie kilku lat – nic się nie zmieni. A właśnie tak to wygląda, jako celowe działanie kogoś z wewnątrz firmy. A udowodnić w tym przypadku, że ktoś celowo przelał kaskę na konto przrstępców – graniczy z cudem

  Odpowiedz
 • avatar
  2019.06.15 11:19 ...

  Trudno uwierzyć w brak insidera na pokładzie

  Odpowiedz
  • avatar
   2019.06.15 12:20 Adam Haertle

   Znamy wiele przypadków, w żadnym nie było insidera. Nie jest potrzebny.

   Odpowiedz
 • avatar
  2019.06.15 12:51 Przemysław

  W sumie w takim przypadku pomysł ministerstwa z lista numerow kont firmowych na ktore mozna robic przelewy wydaje sie byc super :] pomijajac oczywoscie kwestie podmiotow zagranicznych.

  Odpowiedz
 • avatar
  2019.06.15 21:47 Kazik

  Wdrożenie blockchain dla faktur i po sprawie.

  Odpowiedz
 • avatar
  2019.06.16 11:12 Bareja

  To jest tak, że jeżeliby nam ktuś, na przykład, rozumiesz, wystawił lewą fakturę i by go złapały to nam muszą oddać samolot, rozumiesz?

  Odpowiedz
 • avatar
  2019.06.17 09:52 K6T

  Wydaje się, że złodziej miał (ma?) dostęp do oryginalnych faktur. Ciekawe czy ktoś to sprawdził.

  Odpowiedz
  • avatar
   2019.06.17 20:38 Therminus

   Przejął skrzynkę email, na którą te faktury przychodzą, albo tę, z której wychodzą.
   Pewnie jeszcze był mail o zmianie nr konta i nikt nie wpadł na pomysł, aby zweryfikować to innym kanałem (telefonicznie).

   Odpowiedz
 • avatar
  2019.06.17 15:07 Maciej

  KOMISJA SLEDCZA

  Odpowiedz
 • avatar
  2019.06.18 05:11 Remulus

  Obecnie cała administracja publiczna przechodzi na efaktury : https://efaktura.gov.pl więc będzie trudniej przeprowadzić atak tego typu. Skończą się faktury przychodzące na maila.

  Odpowiedz
  • avatar
   2019.07.12 09:28 Sobiesław

   Ten cały portal efaktura.gov.pl, to tylko dla tych co obracają się w kręgu zamówień publicznych. Nie każda firma prowadzi wymianę wg ustawy o przetargach publicznych. Z drugiej strony, to szalony pomysł, aby tworzyć portal, który służy wyłącznie do utworzenia pisma będącego fakturą. Ciekawe czy ten kierunek rozwoju cyfryzacji w państwie, sprawi że znikną całe tabuny osób w księgowości, które prowadzą segregatory! Z drugiej strony, efektywniejszym rozwiązaniem byłoby, podpięcie takiego e-fakturowania jako moduł do obsługi konta firmowego! Ta e-fatura wystawiana byłaby z parametrami konta przypisanymi do konta bankowego na jakim została wytworzona! Ale jak to w Polsce! Ktoś musiał parę złotych przytulić, bo kasa z budżetu czyli niczyja!

   Odpowiedz
 • avatar
  2019.06.24 06:56 Romeoo

  A ja się pytam czy ktoś poniósł tego konsekwencje? Nazwisko!

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Jak LOT zapłacił złodziejom 2,6 mln PLN raty za samoloty

Komentarze