Jak skonfigurować iZabawkę, czyli bezpieczne jabłuszka cz. 1 – iPhone/iPad

dodał 10 stycznia 2016 o 23:10 w kategorii HowTo  z tagami:
Jak skonfigurować iZabawkę, czyli bezpieczne jabłuszka cz. 1 – iPhone/iPad

Nasze osobiste elektroniczne gadżety takie jak smartfon czy tablet awansują powoli na pozycję najważniejszego urządzenia, którego utrata lub ujawnienie zawartości może faktycznie zaboleć. Warto zatem takim sytuacjom zapobiegać.

Poniższy tekst nie opisuje modyfikacji kernela, tylko dość podstawowe zasady bezpieczeństwa urządzeń Apple. Jeśli nie macie iZabawek lub wiecie, jak je skonfigurować, możecie skrollować dalej. Pozostałych – szczególnie nowych posiadaczy gadżetów – zapraszamy do lektury. Autorem poniższego artykułu jest Łukasz Basa – entuzjasta Apple, zawodowo związany z bezpieczeństwem IT.

Bezpieczne jabłuszka

Chciałbym tym postem zacząć cykl wpisów odnośnie bezpieczeństwa waszych iUrządzeń. Nie będą to dogłębne analizy systemów zabezpieczeń implementowanych przez Apple w ich urządzeniach, a zestawy kilku prostych wskazówek prezentujących jak możecie znacząco podnieść poziom bezpieczeństwa (i prywatności) waszych zabawek bez potrzeby instalowania specjalistycznych aplikacji czy też posiadania fachowej wiedzy.

Zacznijmy od krótkiej historyjki. Około cztery miesiące temu miałem przyjemność być uczestnikiem konferencji Chaos Communication Camp organizowanej co cztery lata dla pasjonatów z branży bezpieczeństwa (swoją drogą bardzo polecam, ale nie o tym). W trakcie jednego z wykładów zorientowałem się że nie czuję w kieszeni swojego telefonu. Znacie to przerażające uczucie? :) No niestety… telefonu nie było… Przeszedłem się drogą którą dotarłem na wykład z nadzieją że jednak wypadł mi gdzieś po drodze. Wtedy właśnie zacząłem się zastanawiać co na tym telefonie miałem zapisane i co może zrobić z nim osoba która go znajdzie. Jak się okazało – bardzo dużo…

Telefon już nie służy nam tylko do prowadzenia rozmów czy pisania smsów. W dobie wszechobecnych smartfonów, telefon to znacznie więcej – to mały komputer, który (o zgrozo) nosimy wszędzie ze sobą. Na naszych komórkach mamy zainstalowane setki aplikacji do praktycznie wszystkiego (jak to mawiał Steve Jobs: „I am sure there is an app for that”). Co więcej aplikacje te mają najczęściej wpisane (i zapamiętane!) loginy i hasła do wszelkiej maści używanych przez nas serwisów społecznościowych (Facebook, Twitter, LinkedIn), zakupowych (Allegro, Groupon, Zalando), finansowych (SkyCash, PayPal), skrzynki e-mail, czy nawet sparowane (skonfigurowane jako zaufane) aplikacje bankowe.

Wracając więc do postawionego wcześniej pytania – osoba która znalazła taki telefon może naprawdę dużo. Od przeczytania naszej korespondencji (e-mail, Snapchat, iMessage, Facebook, LinkedIn) z rodziną, znajomymi czy współpracownikami, po wyrządzenie naprawdę dużych szkód podszywając się pod nas na portalach społecznościowych, wykonanie zakupów na nasze konto, aż po (przy odrobinie szczęścia) dostęp do naszego konta bankowego.

Niestety bardzo często nie zdajemy sobie z tego sprawy, bagatelizujemy bądź wręcz ignorujemy fakt jak ważnym urządzeniem w dzisiejszych czasach potrafi być zwykły telefon. Zdaję sobie sprawę że wielu użytkowników (nie tylko) iPhonów zwyczajnie nie wie że można coś zrobić lepiej, bezpieczniej bez konieczności posiadania jakiejś specjalistycznej wiedzy. Dlatego też poniżej znajdziecie kilka kroków które można wykonać aby podnieść poziom bezpieczeństwa Waszego iUrządzenia w przypadku jego kradzieży lub zgubienia.

Co więc mogę zrobić?

Kopia bezpieczeństwa

Znane przysłowie mówi, że ludzie dzielą się na tych co robią kopie bezpieczeństwa i na tych którzy będą je robić :). Mam nadzieję że Wy należycie do tych pierwszych. Jeżeli nie, warto skorzystać z tej opcji jaką Apple oferuje jako wbudowany komponent systemu operacyjnego Waszych telefonów i tabletów nawet nie tylko ze względów ochrony przed zgubieniem czy kradzieżą telefonu, ale także w przypadku gdy np. najnowsza aktualizacja oprogramowania zepsuje nam telefon i jedyną opcją naprawy będzie przywrócenie go do ustawień fabrycznych.

Kopia w „chmurze” iCloud

W przypadku iPhone i i iPada mamy dwie opcje przygotowane przez Apple. Pierwsza (wygodniejsza) to wykonanie kopii bezpieczeństwa do „chmury” iCloud. Każdy posiadacz telefonu czy tabletu z jabłuszkiem dostaje w prezencie od Apple 5GB miejsca na dane które śmiało można przeznaczyć na automatyczne kopie zapasowe.

Aby włączyć wykonywanie kopii zapasowych przez nasz telefon/tablet, należy:

 1. kliknąć w ikonę „Ustawienia”:apple01
 2. wejść w menu”iCloud”:apple02
 3. kliknąć w pozycję „Archiwum”:apple03
 4. aktywować opcję „Archiwum iCloud” przeciągając guzik na prawo, tak aby wyglądał jak na poniższym obrazku:apple04

To wszystko. Po wykonaniu tych prostych 4 kroków nasz iPhone/iPad sam zadba za nas aby wykonać regularną kopię bezpieczeństwa danych na naszym urządzeniu (możemy mu wskazać jakie dokładnie dane mają podlegać kopiowaniu, ale o tym napiszę oddzielnie). Kopie będą wykonywane codziennie w nocy pod warunkiem że będziemy podłączeni do sieci Wi-Fi. Zawsze też możemy wykonać kopię samodzielnie „na żądanie” klikając w przycisk „Archiwizuj teraz” widoczny na powyższym obrazku.

Kopia na dysku komputera – iTunes

Inną (i zarazem bezpieczniejszą) opcją wykonywania kopii naszego urządzenia jest wykorzystanie w tym celu programu iTunes i przechowywanie skopiowanych w ten sposób danych na dysku naszego komputera. Dlaczego bezpieczniejszą? Z dwóch powodów:

 1. Ustrzeżemy się przed wścibskim nosem trzy-literowych służb specjalnych które ramach swoich kompetencji do takiej chmury mogą sięgnąć.
 2. Wykonanie kopii lokalnej pozwala na dodatkowe jej zaszyfrowanie. Dzięki temu nawet w przypadku dostępu do tego pliku przez osoby niepowołane mamy pewność, że bez znajomości hasła nasze dane są nadal bezpieczne.

Jak się do tego zabrać?

 1. Podłączamy nasz iPhone do komputera (w opisywanym przeze mnie przypadku będzie to MacBook, na Windows powinno to wyglądać analogicznie – musimy jedynie zainstalować program iTunes, który w przypadku komputerów z logiem jabłka dostarczany jest od razu z systemem).
 2. Włączamy program iTunes klikając w ikonę nutki w doku u dołu ekranu:apple05
 3. Klikamy w ikonkę telefonu w górnej części okna iTunes (tak jak pokazuje czerwona strzałka poniżej.apple06
 4. W głównym oknie iTunes wyświetlającym zawartość naszego iPhone widzimy panel „Kopie zapasowe” (oznaczony kolorem czerwonym powyżej). W tej chwili widzimy że iPhone skonfigurowany jest aby wykonywać kopie zapasowe w chmurze iCloud, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby tą opcję zmienić na „Ten komputer”. Warto także zaznaczyć dodatkowy ptaszek przy opcji „Szyfruj kopię zapasową iPhone’a” dzięki czemu skopiowane dane zostaną zabezpieczone przed dostępem przez niepowołane osoby.
 5. Nie zapominamy kliknąć w guzik „Zmień hasło…” aby wprowadzić hasło którym zabezpieczymy naszą kopię zapasową:apple07

Po tym zabiegu mamy pewność, że w przypadku utraty czy awarii naszego iPhone/iPada będziemy w stanie przywrócić nasze cenne dane.

Pamiętajmy jednak, że o ile opcja kopii w chmurze sama „pamięta” za nas o konieczności jej zrobienia, o tyle w przypadku wykorzystania iTunes musimy być zdyscyplinowani i sami pamiętać o regularnym wykonywaniu kopii.

Blokada ekranu

Kolejna rzecz o której warto pamiętać to blokada ekranu. Zabezpieczenie naszego urządzenia hasłem/odciskiem palca (w przypadku modeli iPhone5s i wyższych) skutecznie utrudni wścibskiej osobie dostęp do danych zgromadzonych na naszym urządzeniu w przypadku kradzieży, zgubienia czy też zwykłego pozostawienia bez nadzoru.apple08

Jakie mamy opcje? Apple standardowo proponuje nam 3 podstawowe sposoby zabezpieczenia ekranu:

 1. 4 lub 6 cyfrowy kod numeryczny – sprowadza się do wpisania kombinacji 4 (lub według ustawień może to być 6) cyfr aby odblokować nasz telefon.
 2. Kod alfanumeryczny – opcja dla ludzi bardziej ceniących poziom bezpieczeństwa – wymaga wpisania hasła które może zawierać dowolne znaki z klawiatury. Niestety ta metoda odblokowania telefonu (jak się już zdążyłem przekonać) jest bardzo niewygodna.
 3. Zabezpieczenie odciskiem palca – najszybsza metoda na odblokowanie telefonu. Wystarczy przyłożyć palec na czytnik linii papilarnych (okrąg pod ekranem) aby odblokować telefon. Aby ta opcja działała należy posiadać model 5s lub nowszy.

Włączenie blokady ekranu kodem cyfrowym lub alfanumerycznym

 1. Klikamy w ikonę „Ustawienia”:apple09
 2. Wchodzimy do menu „Kod” (jeżeli kod był już wcześniej przez nas ustawiony, system poprosi o jego wprowadzenie):apple10
 3. W menu które nam się pojawi wybieramy opcję „Włącz kod”:apple11
 4. Następnie system poprosi o dwukrotne wpisanie nowego kodu:apple12
 5. Dodatkowo możemy zdefiniować jak szybko od zablokowania ekranu telefon ma prosić o wpisanie kodu (opcja natychmiast, choć może być dla niektórych uciążliwa jest wyborem najbezpieczniejszym):apple13
 6. Możemy się jeszcze pokusić o zaznaczenie opcji „Wymaż dane” która spowoduje, że po 10 błędnych próbach podania kodu nasz iPhone zostanie przywrócony do ustawień fabrycznych. Jeżeli skonfigurowaliśmy poprawnie kopie zapasowe jak to zostało opisane w poprzednim paragrafie, możemy śmiało opcję tą zaznaczyć:apple14

W przypadku iPhone’ów nowszej generacji możemy włączyć odblokowywanie ekranu z użyciem odcisku palca:apple15

Find my iPhone

Kolejną funkcją, której z pewnością warto użyć jest „Find my iPhone”. W skrócie pozwala ona na zlokalizowanie naszego telefonu (lub tabletu) w przypadku jego utraty. Oczywiście warunkiem jest aby posiadał on dostęp do sieci. Poza uzyskaniem lokalizacji utraconego urządzenia mamy możliwość jego zdalnego wymazania co w przypadku gdy nie mamy ustawionej blokady ekranu skutecznie utrudni złodziejowi dostęp do naszych danych. Aby włączyć „Find my iPhone” należy:

 1. Kliknąć na ikonkę „Ustawienia” a następnie wejść do menu „iCloud”:apple16
 2. Kliknąć w pozycję „Znajdź mój iPhone”:apple17
 3. Aktywować opcję „Znajdź mój iPhone”:apple18

Ten prosty zabieg pozwoli nam na lokalizowanie naszego iPhone’a w przypadku jego utraty oraz umożliwi jego zdalne wymazanie.

To oczywiście najprostsze i najszybsze do zastosowania mechanizmy dostarczane przez Apple które pozwolą nam na szybkie podniesienie poziomu bezpieczeństwa naszego urządzenia. W kolejnych artykułach z tej serii opisane zostaną inne warte zastosowania sposoby podnoszące także poziom naszej prywatności.