Jak zarobić 50 zł w 5 minut, czyli na czym polega szwindel z kryptowalutą Stellar w tle

dodał 2 maja 2019 o 18:12 w kategorii Info, Socjo  z tagami:
Jak zarobić 50 zł w 5 minut, czyli na czym polega szwindel z kryptowalutą Stellar w tle

Na YouTubie, Wykopie i Facebooku zaroiło się ostatnio od propozycji szybkiego zarobku w banalnie prosty sposób. W ślad za nimi pojawiły się ostrzeżenia, których autorzy dopatrzyli się oszustwa nie tam, gdzie ono faktycznie występuje.

„Poproszę Cię o rejestrację na giełdzie krypto, za rejestrację dostaniesz tokeny – tokeny prześlesz na wskazany portfel krypto, a ja daję Ci przelew express w 30 minut na konto, ponieważ jest dużo chętnych i każdego muszę obsłużyć” – kusi przy użyciu maili i Facebooka pani Edyta.

„Chodzi o to, że szukam nowych osób bo dostają One na start 50 waluty internetowej. No ale nic z Nią nie zrobisz prawda? Nie kupisz w sklepie niczego. Mi jest Ona potrzebna dlatego mam do wybicia interes. Ty wysyłasz mi tą wirtualną walutę A Ja wysyłam Ci 50zł przelewem ekspresowym” – zachęca na Facebooku i YouTubie, nie dbając o ortografię, pan Krystian.

Pan Krystian, jak większość ogłoszeniodawców, o szczegółach rozmawia tylko z tymi, którzy się z nim osobiście skontaktują. Pani Edyta stosuje inną taktykę i w jednym z komentarzy na specjalnie założonym fanpage’u podaje, co – krok po kroku – trzeba zrobić, by otrzymać pieniądze (zob. środkowy zrzut ekranu powyżej).

W pierwszej kolejności należy założyć konto w serwisie Blockchain.com, prowadzącym między innymi portfele kryptowalutowe. Można tego dokonać za pośrednictwem komputera albo telefonu, a potrzebną aplikację znajdziemy w Google Play i App Store. Twórcy usługi nawiązali współpracę ze Stellar Development Foundation, która kontroluje dystrybucję tokenów zwanych lumenami, oznaczonych skrótem XLM. Współpraca zakłada rozdanie użytkownikom Blockchain.com kryptowaluty o równowartości 125 mln dolarów. Aby otrzymać darmowe tokeny, należy założyć konto. Aby z kolei założyć konto, należy potwierdzić swoją tożsamość – za pomocą zdjęcia twarzy i wybranego dokumentu (np. dowodu osobistego albo prawa jazdy). Krążące w sieci ostrzeżenia dotyczą tego właśnie aspektu.

Wyjaśnijmy więc od razu, że Blockchain.com jest w pełni legalnym projektem, uruchomionym w 2011 r. (pierwotnie jako Blockchain.info). Akcję z rozdawaniem lumenów rozpoczęto, gdy liczba założonych w serwisie kont przekroczyła 30 mln. W tej chwili mamy zresztą do czynienia z drugą turą tej inicjatywy – pierwsza odbyła się w listopadzie 2018 r. Każdemu, kto poprawnie zweryfikował konto, przyznawano wówczas tokeny o wartości 25 dolarów. Obecnie można dostać dwa razy więcej.

Potwierdzanie tożsamości ma zapobiec tworzeniu wielu kont przez tego samego użytkownika i jest standardową praktyką na platformach oferujących podobne bonusy (w omawianym przypadku jedna osoba może otrzymać tylko jedną paczkę kryptowaluty Stellar). Jeśli sami zarejestrowaliście portfel na platformie Blockchain.com, możecie spać spokojnie – prawdopodobieństwo, że jej twórcy użyją zdjęć waszych dokumentów, by wziąć kredyt, jest naprawdę nikłe. Gorzej, jeśli przesłaliście takie zdjęcia któremuś ogłoszeniodawcy, żeby założył konto w waszym imieniu – wtedy możecie spodziewać się kłopotów.

Na czym naprawdę polega przekręt

W chwili pisania tego artykułu 1 lumen (XLM) kosztował 0,1 dolara. Świeżo upieczeni użytkownicy portfela mogą otrzymać 500 lumenów, co stanowi równowartość 50 dolarów, czyli około 190 zł. Wróćmy teraz do oferty pana Krystiana, który przekonuje, że zakładając konto na platformie Blockchain.com i odbierając darmowe tokeny, przeciętny człowiek nic nie zyskuje, bo to wirtualna waluta, którą bez szwanku może mu odsprzedać za 50 zł. Nie ma przecież możliwości wymiany lumenów na złotówki, prawda? No, właśnie nie, o czym możecie się dowiedzieć na stronach poświęconych kryptowalutom. Pokazują one, jak przetransferować lumeny z portfela Blockchain.com na giełdę BitBay.net, wymienić je i pod postacią złotówek przelać na swoje konto bankowe – uzyskana kwota będzie zależna od aktualnego kursu kryptowaluty Stellar, na pewno jednak będzie kilkakrotnie wyższa niż oferowane 50 zł.

Przeszukując sieć, natrafiliśmy na więcej podobnych ogłoszeń. Kilka przykładów zamieszczamy poniżej – wszystkie bazują na niewiedzy potencjalnych zainteresowanych, choć zdarza się, że oferują większe kwoty niż pan Krystian i pani Edyta.

Wniosek w tej sytuacji mamy tylko jeden: zanim skorzystacie z jakiejkolwiek oferty, na którą natkniecie się w sieci – zbadajcie, o co tak naprawdę chodzi. Jeśli natomiast zamierzacie ostrzegać innych przed oszustwem – dowiedzcie się o nim czegoś więcej albo dajcie nam znać, sami przyjrzymy się sprawie.

Zgodnie z sugestią czytelników dodajemy krótką instrukcję, jak samemu odebrać kryptowalutę Stellar i wymienić ją na złotówki:

 • zakładamy konto w serwisie Blockchain.com (trzeba podać adres e-mail i hasło oraz zaakceptować warunki świadczenia usługi);
 • potwierdzamy swój adres e-mail;
 • weryfikujemy tożsamość, robiąc zdjęcie twarzy i wybranego dokumentu (dowodu osobistego, paszportu lub prawa jazdy);
 • czekamy na e-maila potwierdzającego otrzymanie kryptowaluty (XLM), może to trwać od kilku minut do 5 dni;
 • w tym czasie – jeśli nie mamy – zakładamy konto na giełdzie BitBay.net, procedura podobna do opisanej powyżej (łącznie z weryfikacją tożsamości);
 • w serwisie BitBay.net przechodzimy do zakładki „Portfele” i znajdujemy na liście XLM – po prawej stronie zobaczymy adres do wypłaty oraz Memo ID, które kopiujemy;
 • wracamy do serwisu Blockchain.com i transferujemy otrzymaną kryptowalutę do BitBay.net, klikając w przycisk „Wyślij” i odpowiednio wypełniając wyświetlony formularz:
 • aby wymienić przesłane lumeny na złotówki, w serwisie BitBay.net przechodzimy do zakładki „Giełda” i znajdujemy na liście XLM/PLN;
 • wybieramy interesującą nas opcję sprzedaży (albo „Wystaw ofertę”, albo „Szybka transakcja”), wpisujemy ilość XLM do sprzedania i klikamy w przycisk „Sprzedaj”;
 • aby wypłacić uzyskane w wyniku sprzedaży środki, przechodzimy w BitBay.net do zakładki „Portfele” i znajdujemy na liście PLN – po prawej stronie zobaczymy opcję „Wypłata”;
 • wybieramy formę wypłaty – w bankomacie albo pod postacią przelewu na konto bankowe (prostsza opcja).

Warto pamiętać, że oferta Blockchain.com jest ograniczona ilościowo (do równowartości 125 mln dolarów), po wyczerpaniu puli darmowe tokeny nie będą przyznawane. Od 3 maja dostajemy też od Czytelników sygnały, że liczba otrzymywanych jednorazowo lumenów zmniejszyła się o połowę – z 500 do 250 XLM.