[Aktualizacja] Julian Assange aresztowany w Londynie po 7 latach spędzonych w ambasadzie

dodał 11 kwietnia 2019 o 16:00 w kategorii Info, Prawo  z tagami:
[Aktualizacja] Julian Assange aresztowany w Londynie po 7 latach spędzonych w ambasadzie

Z ambasady Ekwadoru wyprowadzono brodatego staruszka, nerwowo wymachującego rękami. Julian Assange, lat 46, zamknięty przez ostatnie 7 lat w placówce dyplomatycznej w sercu Londynu, właśnie został przekazany brytyjskiej policji.

Julian Assange – Australijczyk, obywatel Ekwadoru, programista, haker, współtwórca WikiLeaks – właśnie został wyprowadzony przez policję z ambasady ekwadorskiej w Londynie. Aresztowanie było możliwe, ponieważ Ekwador zdecydował się cofnąć mu immunitet. Ekwador dość długo negocjował z rządem Wielkiej Brytanii warunki wydania swojego kłopotliwego gościa.

WikiLeaks i Julian Assange

Assange jest współtwórcą WikiLeaks, witryny powstałej po to, by tzw. whistleblowers z całego świata, czyli demaskatorzy mający na celu ujawnianie nieprawidłowości w poczynaniach rządów, korporacji i innych organizacji, mieli możliwość publikowania swoich odkryć w sposób zapewniający im anonimowość. Od momentu stworzenia platformy w 2006 r. do końca 2007 r. znalazło się na niej 1,2 mln dokumentów. WikiLeaks miało być „niecenzurowalną wersją Wikipedii, służącą do umieszczania niewykrywalnych przecieków dokumentów„.

W skład rady WikiLeaks mieli wchodzić dziennikarze, kryptografowie, byli analitycy wywiadu amerykańskiego i emigranci pochodzący z rosyjskich i tybetańskich społeczności. Działalność platformy spotkała się z ogromną życzliwością Rosji, a Władimir Putin nie raz wyrażał osobiste zainteresowanie nią oraz jej twórcami.

Julian Assange prowadził WikiLeaks jako redaktor naczelny do 2010 r., kiedy to opublikował serię przecieków dostarczonych przez Chelseę Manning, obejmujących m.in. „Collateral Murder”, czyli wideo z ataków w Bagdadzie z 2007 r., dokumenty dotyczące wojny w Iraku i wojny w Afganistanie oraz tzw. „CableGate”, czyli największy zestaw poufnych dokumentów dyplomatycznych, jakie kiedykolwiek, w całej historii USA, zostały ujawnione.

W sierpniu tego roku Assange został oskarżony przez dwie Szwedki, wolontariuszki WikiLeaks, o molestowanie i gwałt, a w listopadzie został za nim wydany list gończy. Assange zaprzeczał oskarżeniom, twierdził, że całe postępowanie ma na celu schwytanie go i przewiezienie do USA, gdzie poniósłby karę za współpracę w ujawnianiu tajnych materiałów.

Assange został wkrótce zatrzymany przez policję w Londynie, ale po 10 dniach zwolniono go. Od tego momentu zaczęła się ucieczka i ukrywanie. Korzystając z podwójnego obywatelstwa, Assange w końcu zgłosił się do ambasady Ekwadoru w Londynie i od 2012 r. w niej przebywał.

Niewygodnie w ambasadzie

Assange spędził w placówce dyplomatycznej Ekwadoru prawie 7 niespokojnych lat. W międzyczasie dokonywano prób włamania do ambasady, negocjowano azyl i warunki poddania. W 2016 r. Assange wyraził zgodę na przekazanie próbki DNA do Szwecji. Miał dość swojego miejsca pobytu – z wzajemnością. Australijczyk skarżył się na zamknięcie, brak światła słonecznego i brak opieki medycznej. Ambasada skarżyła się na uciążliwego gościa. W 2017 r. Szwedzi wycofali oskarżenie i umorzyli śledztwo. Jednak Brytyjczycy nie mieli zamiaru odpuszczać i nad Julianem Assange’em zawisł nakaz aresztowania.

Twórca WikiLeaks miał być aresztowany za „niepoddanie się sądowi” w 2012 r., sąd też ma rozpatrzyć wniosek ekstradycyjny USA. Władze Ekwadoru zaczęły aktywnie negocjować z władzami brytyjskimi w sprawie przejęcia niewygodnego gościa. Prezydent Ekwadoru wypowiadał się, że wszyscy mają już dość „nieuprzejmych i agresywnych zachowań”, „wrogich i groźnych deklaracji jego sojuszniczej organizacji przeciwko Ekwadorowi” oraz „przekroczenia międzynarodowych traktatów” przez Assange’a. Negocjowano warunki wydania lokatora ambasady, upewniając się, czy Assange nie zostanie przekazany do kraju, w którym groziłyby mu prześladowania i tortury.

WikiLeaks bowiem nie zaprzestało działalności. Głośne były kolejne publikacje w bardzo złym świetle stawiające amerykańskich polityków, np. w 2016 r. opublikowano elektroniczną korespondencję członków partii demokratycznej, powołując się na prawo do jawności. Amerykanie podnosili argumenty ochrony bezpieczeństwa narodowego oraz obrony prywatności obywateli, których dane zostały ujawnione.

Aresztowanie

Aresztowanie okazało się szybkie, łatwe i bardzo medialne. Z ambasady wyprowadzono osobę z trudem przypominającą młodzieńczego Juliana Assange’a. Długowłosy i siwobrody staruszek, krzyczący coś, nerwowo machający rękami, praktycznie wynoszony przez czterech rosłych mężczyzn, wzbudził zadziwienie komentatorów.

WikiLeaks founder Julian Assange arrested

WATCH: WikiLeaks founder Julian Assange is arrested at the Ecuadorian embassy in London https://cnn.it/2Kraado (Video by Ruptly)

Publiée par CNN International sur Jeudi 11 avril 2019

Teraz Assange przebywa w komisariacie policji w Londynie i ma zostać tam aż do rozprawy przed sądem metropolitalnym. Rząd Wielkiej Brytanii zagwarantował pisemnie, że Assange nie zostanie poddany ekstradycji do państwa, gdzie może być torturowany lub skazany na karę śmierci. Oświadczenie tej treści przekazał osobiście prezydent Ekwadoru Lenin Moreno na Twitterze.

Cały czas śledzimy sprawę i zmieniające się doniesienia prasowe nt. aresztowania. Informacje ewoluują – zaczęło się od tego, że aresztowanie wynikało z niestawienia się Assange’a przed sądem w 2012 r., potem stało się jasne, że Stany Zjednoczone mają poważne zarzuty. Teraz – zaledwie w kilka godzin po zatrzymaniu – wiemy, że Amerykanie szykują ciężką artylerię.

https://twitter.com/AP/status/1116327306044354563
https://twitter.com/kpoulsen/status/1116341065416462336

Czytajcie nas, nie przestajemy obserwować, co się dzieje!