07.02.2012 | 15:55

avatar

Adam Haertle

Kamery internetowe TRENDnet umożliwiają każdemu podglądanie

Analiza kodu źródłowego oprogramowania kamer internetowych TRENDnet ujawniła URL, który pozwala każdemu użytkownikowi oglądać obraz z kamery bez autoryzacji.

Kiedy autor bloga Console Cowboys zaczynał analizę aktualizacji oprogramowania dla kamery firmy TRENDnet, zapewne nie spodziewał się, na jakie ciekawostki trafi. Najpierw w binarnym pakiecie oprogramowani zlokalizował archiwum zawierające system plików Minix. Kiedy go zainstalował, odkrył, że w głównym katalogu serwera www istnieje katalog /anony/, w którym znajduje się kilka plików. Okazało się, że jeden z nich, mpjg.cgi, serwuje aktualny obraz z kamery.

Nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie jeden drobiazg – dostęp do pliku nie był w żaden sposób ograniczony, a menu panelu zarządzania kamerą nie pozwalało w żaden sposób na wyłączenie funkcjonalności udostępniania obrazu każdemu użytkownikowi znającemu „tajny” link. Oczywiście kamera posaidała możliwość nadawania haseł użytkownikom i ograniczania ich dostępu – jednak reguły te nie dotyczyły linku /anony/mpjg.cgi.

Odkrywca tej niespodziewanej funkcjonalności postanowił zweryfikować swoje odkrycie i korzystając z wyszukiwarki Shodan szybko zlokalizował kilkaset adresów IP, za którymi kryły się kamery TRENDnet. Okazało się, ze sa one podatne na odkryty właśnie atak.

Odkrycie zostało opublikowane 10 stycznia, a już po prawie miesiącu producent kamer przyznał się do błędu i wypuścił aktualizacje oprogramowania. Okazuje się, że na błąd podatne były wszystkie kamery kupione później niż w kwietniu 2010. Pozostaje otwarte pytanie – po co w oprogramowaniu został umieszczony fragment odpowiedzialny za udostępnianie strumienia wideo bez żadnej autoryzacji, wyglądający jak zaplanowany backdoor?

Powrót

Komentarze

  • avatar
    2012.06.20 12:56 raj

    Ale przecież i tak z zasady wszystkie takie urządzenia powinno się zawsze umieszczać za firewallem i zezwalać na dostęp do nich tylko z adresów IP, z których jest to rzeczywiście potrzebne, a nie wystawiać ich otwartych na cały Internet…

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Kamery internetowe TRENDnet umożliwiają każdemu podglądanie

Komentarze