Nieżywy Julian Assange, WikiLeaks i #pizzagate kontra weryfikacja informacji

dodał 22 listopada 2016 o 01:01 w kategorii Info  z tagami:
Nieżywy Julian Assange, WikiLeaks i #pizzagate kontra weryfikacja informacji

Od paru dni internet obiegają coraz bardziej fantastyczne teorie spiskowe, łączące różne wydarzenia prawdziwe i zmyślone w jeden ciąg przyczynowo – skutkowy. Rzucimy okiem na kilka punktów i pokażemy, co można samodzielnie zweryfikować.

Otrzymujemy coraz więcej próśb od naszych Czytelników o zajęcie stanowiska w sprawie tzw. pizzagate i domniemanego zniknięcia Juliana Assange’a. Choć początkowo nie chcieliśmy się nurzać w zalewie pseudoinformacji, to jednak poczucie obowiązku przeważyło i czeka nas zarwana nocka. Zaczniemy od bardzo krótkiego wprowadzenia, a potem przejdziemy do analizy niektórych faktów.

Wprowadzenie

Serwisy takie jak 4chan, Reddit i Wykop prowadzą śledztwo obywatelskie w którym łączą się wątki domniemanej afery pedofilskiej związanej z obozem Hillary Clinton zwanej pizzagate oraz podejrzenia śmierci Juliana Assange’a. Jeśli chcecie lepiej zrozumieć, w jaki świat własnie się pakujecie, zacznijcie od tego wątku na Wykopie. My skoncentrujemy się na wątku Wikileaks jako dużo bliższemu profilowi naszego serwisu. Spróbujemy przeanalizować przynajmniej kilka twierdzeń z tego kalendarium wydarzeń.

Analiza

Trzeba zacząć od tego, że w ciągu ostatniego roku miało miejsce wiele podejrzanych wydarzeń związanych z WL, a wiele osób związanych z tą organizacją poniosło śmierć.
Chronologia istotnych wydarzeń związanych z WL:
May 11: Michael Ratner (główny doradca WL) umiera na raka

Kalendarium wydarzeń, których główna część ma miejsce od połowy października, zaczyna się od informacji z maja 2016, dotyczącej śmierci głównego prawnika (nie doradcy) Wikileaks. Zacznijmy od tego, że Ratner w momencie śmierci miał 72 lata – w tym kontekście jego śmierć wygląda nieco mniej podejrzanie. Faktycznie reprezentował WikiLeaks i Assange’a – tak samo jak więźniów z Guantanamo i inne osoby znajdujące się pod ostrzałem rządu USA. Umieszczenie jego śmierci jako pierwszego punktu kalendarium jest zwykłą manipulacją – nie widać żadnego związku z późniejszymi wydarzeniami.

Lipiec 10: Seth Rich, (pracownik DNC, który podobno udostępnił WL dokumenty DNC) zostaje zastrzelony strzałem w plecy. Policja twierdzi, że to napad rabunkowy, jednak nic nie zostaje skradzione

Seth Rich faktycznie był pracownikiem DNC, gdzie pracował nad aplikacją ułatwiającą znajdywanie lokali wyborczych. Został zastrzelony, choć nie był okradziony – znaleźć można jedynie informacje o tym, ze pasek jego zegarka był naderwany. Mieszkańcy okolicy wcześniej apelowali do policji o zwiększenie ilości patroli ze względu na częste rabunki, w których rabusie grozili bronią ofiarom. Nie znaleźliśmy żadnych informacji wskazujących, jakoby Seth był informatorem WikiLeaks. Do przekazania danych WikiLeaks przyznał się włamywacz ukrywający się pod pseudonimem Guccifier, lecz analizy sieci DNC wykazały, że prawdopodobnym sprawcą były dwie grupy rosyjskich włamywaczy. Choć WikiLeaks ufundowało nagrodę 20 tysięcy dolarów za wskazanie zabójców, to krótko potem zaprzeczyło, by Seth był informatorem.

Tak więc kolejna informacja jest fałszywa, z jedynie pośrednim związkiem ze sprawą. Idziemy dalej.

Sierpień 5: Edward Snowden (źródło wycieków związanych z NSA) tweetuje 64 bitowy kod (potencjalny dead man’s switch – )

Istotnie, Snowden tweetnął kod, który następnie usunął. Przez 10 dni jego konto Twittera milczało, budząc podejrzenia, że nie żyje. Potem wrócił. Wydarzenia te, choć trochę tajemnicze, nie mają jednak żadnego widocznego związku z WikiLeaks.

Sierpień 10: WL oferuje 20 000$ za wiadomości o zabójcy Setha Richa

Jak wspomnieliśmy wyżej krótko potem zaprzecza, by Seth był informatorem serwisu.

Sierpień 16: John Jones (prawnik reprezentujący JA) wpada pod pociąg w West Hampstead

Istotnie, John Jones reprezentował Assange’a (podobnie jak wielu innych klientów, w tym np. syna Kadafiego). W momencie śmierci miał zaledwie 48 lat. W kalendarium brakuje jednak informacji, że na stację, gdzie rzucił się pod pociąg (a nie „wpadł”, co potwierdza podobno nagranie kamer telewizji przemysłowej) udał się prosto ze szpitala psychiatrycznego, gdzie leczył się z ciężkiej depresji i był pod wpływem silnych leków. Po nieprzespanej nocy poprosił o zgodę na spacer i udał się prosto na stację. Brak informacji o okolicznościach śmierci (a wręcz kłamstwo dotyczące sposobu dostania się pod pociąg) jest zwykłą manipulacją.

Październik 7: Pierwszy wyciek maili Johna Podesty

Październik 14: John Podesta tweetuje „Podejrzewam, że risotto z homarem jest lepsze niż jedzenie w ambasadzie Ekwadoru” – JA jest w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, a niektórzy wyczuwają w tym wpisie sugestię otrucia JA (czytaj dalej – wątek Pameli Anderson)

Wyciek emaili szefa kampanii Hillary Clinton rzeczywiście miał miejsce. Ujawnione zostały w serwisie WikiLeaks. Tweet Podesty – jeśli spojrzy się na wcześniejszego jego wpisy – jest wyraźnie odpowiedzią na wyciek emaili, gdzie mówi „Nadal mam się dobrze” by następnie zasugerować – w mało elegancki sposób – że do tego je lepiej od szefa WikiLeaks. Dopatrywanie się tutaj chęci otrucia Assange’a jest bardzo daleką wycieczką mentalną.

Październik 16/17: Amerykański polityk John Kerry przyjeżdża do UK i osobiście wywiera naciski na Ekwador, by powstrzymać JA przed opublikowaniem dokumentów dotyczących HC

Nie znaleźliśmy śladów podróży Johna Kerry do Londynu ani spotkania z jakimkolwiek przedstawicielem Ekwadoru. Jedynym tropem były tweety WikiLeaks nie wskazujące żadnych szczegółów. W naszej ocenie wiadomość, choć prawdopodobna, nie jest poparta żadnymi dowodami.

Aktualizacja
Istotnie John Kerry był tego dnia w Londynie.

PS. Tak jak pisaliśmy wcześniej, jest całkiem prawdopodobne, że wywarł wpływ na Ekwador by ten odciął internet Assange’owi.

Październik 16: Wikileaks tweetuje klucze SHA-256.

Istotnie, WikiLeaks tweetuje ciągi znaków wyglądające na sumy kontrolne lub klucze umożliwiające odszyfrowanie informacji na temat Johna Kerry’ego. Również wyglądające na losowe ciągi znaków oznaczające absolutnie cokolwiek, z przepisem na naleśniki włącznie.

Październik 18: Dostęp do internetu zostaje odcięty w ambasadzie Ekwadoru

Istotnie ambasada Ekwadoru odcina internet Assange’owi. Sama się do tego przyznaje (wskazując na tymczasowy charakter ograniczeń) i w oświadczeniu informuje, że dbając o wolność Assange’a nie planuje przekazywać go nikomu, lecz nie chce także brać udziału w akcji manipulacji wynikiem amerykańskich wyborów.

Październik 18: Pamela Anderson odwiedza JA i częstuje go wegańską kanapką – istnieją podejrzenia, że posiłek ten był zatruty.

Tak naprawdę do wydarzenia dochodzi 15go października, a nie 18go. Oznacza to, że Assange musiałby być otruty na 3 dni przed wyłączeniem internetu, co najwyraźniej nie pasowało do teorii twórców kalendarium.

Październik 18: Świadkowie fotografują ciężkouzbrojone wozy policyjne przed ambasadą Ekwadoru. Telefony zostają skonfiskowane, a live stream, który podobno był gdzieś dostępny zostaje zablokowany. (autor wspomina o braku dowodów)

Żyjemy w epoce w której nie sposób w centrum Londynu przeprowadzić akcję, która nie trafi natychmiast do milionów odbiorców za pośrednictwem serwisów społecznościowych. Nie da się usunąć wszystkich nagrań i zdjęć. Jeśli ich nie ma, to znaczy, że wydarzenie nie miało miejsca. A wątek pewnie inspirowany był tym tweetem.

Październik 18: Fox News emituje materiał, w którym mówi o tym, że JA zostanie pojmany w przeciągu godzin. Wideo szybko znika z internetu, podobno istnieją jego backupy jednak do nich nie dotarłem – jakby ktoś miał jakieś info to proszę o wrzucenie go w komentarzu.

Kolejne nieistniejące nagranie. Czy naprawdę ktoś w to wierzy?

Aktualizacja
Wykopowicz escobar znalazł wspomniany film. Oto on (film, nie escobar):

Słyszymy na nim „someone cut his internet access and the word is he’s gonna be arrested soon, maybe in the matter of hours”. (ktoś odciął mu dostęp do internetu i plotka głosi, że będzie wkrótce zatrzymany – być może jest to kwestia godzin). Film wygląda na autentyczny, ale już jego zniknięcie nie. Znaleziona kopia wisi w sieci od miesiąca. To samo nagranie widnieje od początku na twitterowym profilu @PrisonPlanet. Brak dowodów by zostało skądkolwiek usunięte. Jak dla nas jest to zwykła spekulacja tabloidowej stacji TV.

Październik 18: https://file.wikileaks.org/file staje się publicznie widoczne, daty plików zostają zmienione na rok 1984 (odniesienie do Orwella).

Serwer file.wikileaks.org i jego katalog „file” były znane już od ładnych paru lat – tam lądowało wiele udostępnianych przez WikiLeaks materiałów. Albo ktoś włączył jego indeksowanie 18go października, albo ktoś tego dnia odkrył, że folder jest indeksowany. Nie ma w tym żadnej sensacji.

Październik 18: Na lodnyńskim lotnisku następuje ewakuacja związana z „atakiem chemicznym” – istnieje podejrzenie, że miało to na celu umożliwienie uprowadzenia JA z UK

Istotnie na lotnisku London City miał miejsce incydent wypuszczenia gazu łzawiącego. Lotnisko zostało ewakuowane i dopiero po przewietrzeniu kilka godzin później zostało ponownie otwarte. Nie bardzo wiemy dlaczego Assange miały być wywieziony z tego właśnie lotniska (pomijając to, ze podobno był martwy?). Z ambasady Ekwadoru o kwadrans bliżej jest na Heathrow. Gdyby komuś faktycznie zależało na wywiezieniu go po cichu to prawdopodobnie użyłby lotniska wojskowego gdzieś na prowincji. Teoria kupy się nie trzyma.

Październik 20: /r/wikileaks, /r/dncleaks, /r/wikileakstaskforce i /r/nsaleaks (subreddity na reddicie) dodają 21 nowych moderatorów i usuwają starych. Wszystkie wątki na temat Assange’a zostają usuwane.

Nie potrafimy teraz zweryfikować tej wiadomości (ktoś pomoże?). Powiemy tylko, ze wątki dotyczące Assange’a i całej afery nie są obecnie usuwane.

Aktualizacja
Jak wygląda to „usuwanie moderatorów”? /r/WikiLeaks – 3 najważniejszych moderatorów ze stażem >3 lat ciągle w składzie, /r/DNCleaks starzy moderatorzy nadal w składzie, /r/NSAleaks – ciągle pełno starych moderatorów, /r/WikileaksTaskForce – brak starych moderatorów bo reddit ma dopiero nieco ponad miesiąc.  

Październik 20/21: WL tweetuje 5 tweetów z literówkami, które składają się w napis „HELP HIM” („POMÓŻCIE MU”). Wg obserwujących, na tym twitterze wcześniej literówki się nie pojawiały, a jeśli już to nie na taką skalę (5 literówek w 2 dni).

To już prawdziwa perełka. Steganografia w literówkach. Spójrzmy na oryginalną analizę popierającą tę teorię:

literowki

Widzicie już stopień naciągnięcia tej teorii? Druga literówka została dostosowana do hasła (bo zdecydowanie jest za dużo o „i”), zaś ostatnia, gdzie doszło do przestawienia liter, jest mistrzostwem manipulacji. Do tego czwarta nastąpiła chronologicznie między pierwszą a drugą. Gdyby je interpretować dosłownie i chronologicznie otrzymamy HPILI. Prawie to samo.

poszlaki

Podsumowanie

Na tym zakończymy naszą analizę, bo szkoda tej reszty nocy, która nam jeszcze została. Niestety, jak mówi stare internetowe porzekadło, wysiłek włożony w demaskowanie bzdur jest wielokrotnie większy niż ten włożony w ich produkcję. O ileż łatwiej kliknąć „Wykop” niż wpisać kilka zdań w Google i spędzić parę godzin na weryfikacji informacji. My idziemy spać, a Wam zostawiamy prośbę o odrobinę refleksji nad tekstami znalezionymi w sieci.

PS. Nie, nie wiemy co się dzieje z Julianem. Podejrzewamy kryzys po odcięciu sieci. A brak dowodów nie jest dowodem – przynajmniej dla nas.