Ostrzegamy przed sklepem Odlootowy.pl, w którym ceny obniżono o ponad 90%

dodał 30 stycznia 2019 o 19:10 w kategorii Prawo  z tagami:
Ostrzegamy przed sklepem Odlootowy.pl, w którym ceny obniżono o ponad 90%

Czytelnik poinformował nas o sklepie, w którym kurtki kosztujące zwykle ok. 600 PLN można kupić dziesięć razy taniej. Reklamę podejrzanej strony – tak jak ostatnio – rozesłał w mailingu do swoich użytkowników portal o2.

Niecałe dwa tygodnie temu opisaliśmy Wam, jak duże polskie portale przyczyniły się do wypromowania sklepu złodziei – prokuratura prowadząca postępowanie w tej sprawie mówi o ponad 900 poszkodowanych i powyżej 300 000 PLN strat. W minioną sobotę otrzymaliśmy informację o kolejnym budzącym wątpliwości sklepie. Oddajmy jednak głos Czytelnikowi:

Chodzi o sklep odlootowy.pl, który oferuje kurtki męskie i damskie w cenach 97-99 PLN (oczywiście wszystkie przecenione z kwot wyższych). Możliwe, że wcale nie jest to lewy interes, jednak zastanawiają mnie nie tylko te ceny.

  1. Możliwe jest tylko zamówienie z przedpłatą. Na podstronie „koszty wysyłki” widnieje informacja „przelew lub płatność online”, ale już w regulaminie widnieje informacja „Należność za zamówiony towar kupujący reguluje za pośrednictwem przelewu bankowego”.
  2. Czas wysyłki zamówienia to 1-2 dni, ALE po otrzymaniu towaru od dostawcy. A dostawca jest w Turcji i czas dostawy to 2-3 tygodnie.
  3. Firma o podanych numerach NIP i REGON rzeczywiście widnieje w CEIDG, a założona została 8 stycznia 2019 w urzędzie w Dąbrowie Górniczej, w której – jak dobrze pamiętam – mieścił się poprzedni sklep. Podobny schemat działania i urząd rejestrujący może być oczywiście zbiegiem okoliczności, ale wzbudza podejrzenia.

W załączniku przesyłam zapisanego maila, którego otrzymałem na skrzynkę w o2.pl.

Mailing został rozesłany w czwartek 24 stycznia z adresu [email protected], wiadomość nosiła tytuł „Oferta tylko dla Ciebie! Wyprzedaż kurtek zimowych od 99PLN! Zobacz >>”. Po kliknięciu w obrazek odbiorca trafiał na jedną z podstron sklepu:

Niezłe kurtki… i jakie tanie! Korzystając z opcji wyszukiwania obrazem (reverse image search), ustaliliśmy, że jest to odzież marki SuperDry, której ceny oscylują w granicach 600 PLN – jest więc o wiele droższa niż w sklepie odlootowy.pl. Co ciekawe, choć zdjęcia towarów pochodzą ze sklepu SuperDry, to nigdzie na stronie nie znaleźliśmy wzmianki o tym, że oferowane towary są właśnie tej marki – zgadzają się tylko nazwy modeli. Wysłaliśmy do twórców sklepu pytanie o to, dlaczego ceny towarów obniżone są o 90% (przy zakupie dwóch kurtek naraz). Do chwili publikacji tego tekstu odpowiedzi nie otrzymaliśmy.

W stopce e-maila, który dostarczył nam Czytelnik, widnieje informacja, że „List został wysłany, zgodnie z regulaminem kont pocztowych Wirtualna Polska Media S.A., na zlecenie: PHU Paweł Ruciak Staromiejska 6/10D, 40-013 Katowice, NIP 6292306854, REGON 241144034”. Te same dane można znaleźć w regulaminie zakupów na stronie odlootowy.pl. Nigdzie jednak nie podano numeru telefonu.

Jak słusznie zauważył Czytelnik, firma istnieje i choć działa w Katowicach, została zarejestrowana w Dąbrowie Górniczej, co można sprawdzić w bazie CEIDG. Jako przeważającą działalność gospodarczą jej właściciel podał „sprzedaż detaliczną prowadzoną przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet” (kod PKD: 47.91.Z). Przeszukując CEIDG ustaliliśmy też, że w przeszłości – od kwietnia 2009 do czerwca 2016 – w Dąbrowie Górniczej działała firma Ruciak Paweł Basta-Bolt, która posługiwała się tymi samymi numerami NIP i REGON, a zajmowała się „pozostałą sprzedażą detaliczną prowadzoną poza siecią sklepową, straganami i targowiskami” (kod PKD: 47.99.Z).

Domena odlootowy.pl została zarejestrowana tego samego dnia, co i firma PHU Paweł Ruciak, czyli 8 stycznia br. Podobnie jak w przypadku sportef.pl, sklep jest utrzymywany na serwerze home.pl. Działa od niedawna, ale w serwisie Legalniewsieci.pl pojawiło się już ostrzeżenie przed nim. Twórcy serwisu zwracają uwagę na podejrzanie niskie ceny i brak możliwości zapłaty za towar inaczej niż przelewem.

Nasze testowe zamówienie zostało przyjęte i otrzymaliśmy informację o płatności – przelew należało dokonać na następujące dane: 73 1140 2004 0000 3202 7830 2815, PHU PAWEŁ RUCIAK, Staromiejska 6/10D, 40-013 Katowice. Mimo iż przelewu nie wykonaliśmy, po kilku dniach otrzymaliśmy wiadomość, że zamówienie jest już realizowane…

Sklep informuje także, że towar wysyłany jest bezpośrednio z Turcji i dostawa będzie trwać 3 tygodnie. Dodatkowo – jak głosi reklama – przy zamówieniu dwóch kurtek klient ma otrzymać jedną za darmo (co obrazuje powyższy zrzut ekranu). W bonusie – kurier gratis. Zbyt piękne, żeby było prawdziwe? Też tak myślimy i ostrzegamy przed zakupami w tym sklepie.