Oświadczenie redakcji w sprawie wymierzonej w nas kampanii oszczerstw

dodał 2 marca 2021 o 20:02 w kategorii Info  z tagami:
Oświadczenie redakcji w sprawie wymierzonej w nas kampanii oszczerstw

Dzisiaj w mediach pojawiły się informacje o rzekomym spisku, zawiązanym przez redakcje prowadzące portale o bezpieczeństwie, a wymierzonym w producenta komunikatora Usecrypt Messenger. Poniżej nasze oświadczenie w tej sprawie.

Od momentu powstania naszego serwisu jego misją jest opisywanie problemów związanych z bezpieczeństwem i prywatnością. Często na naszych łamach wskazujemy na problemy dotykające konkretnych firm, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Opisujemy błędy i wpadki ich usług i produktów, z których korzystają nasi czytelnicy, oceniamy pomysły i ich wdrożenie czy reakcje na incydenty. To nasza dziennikarska misja – informowanie o tym, co ważne dla czytelników w obszarze bezpieczeństwa i prywatności.

Znakomita większość producentów i dostawców, którzy pojawiają się na naszych łamach w negatywnym świetle, reaguje na to w dojrzały sposób. Poinformowani o błędach lub problemach przede wszystkim skupiają się na ich usunięciu, a często także dziękują za ich zgłoszenie. Wiedzą, że ostatecznie chodzi nam o to samo – podniesienie bezpieczeństwa ich użytkowników i naszych czytelników. Niestety nie wszyscy podzielają to podejście.

Producent komunikatora Usecrypt Messenger, choć szybko usuwał wskazywane przez nas problemy (takie jak na przykład opisane w tym artykule), nie przyznawał nam racji, gdy opisywaliśmy niedociągnięcia techniczne jego produktu. Otrzymujemy informacje wskazujące, że podjął działania, mające na celu zastraszenie nas oraz podważenie naszej wiarygodności i reputacji. Jednym z nich jest rzekome złożenie zawiadomienia do prokuratury, w którym podobno insynuuje istnienie grupy przestępczej, która próbuje wymusić zapłatę okupu za zaprzestanie negatywnych publikacji na temat Usecrypt Messengera. Rzekomo nazwa naszego serwisu w rzekomym zawiadomieniu nie pada, pojawia się tam jednak osoba o takim samym nazwisku jak nasz redaktor naczelny i jego drugim imieniu. Taka osoba nie istnieje – w Polsce osób o tym nazwisku jest jedynie kilka i żadna z żyjących nie nosi takiego imienia.

W tym samym czasie pojawiły się publikacje w niszowych portalach, próbujące zarzucić naszemu redaktorowi naczelnemu współpracę z krajowymi służbami. W mediach społecznościowych publikowane były opłacane wpisy i komentarze mające wykazać naszą niekompetencję. Z tych samych kont publikowane były komentarze opisujące przewagę wspomnianego komunikatora nad innymi, konkurencyjnymi.

Wspólne oświadczenie

Kilka dni temu mogliście zwrócić uwagę na nasz wpis w mediach społecznościowych.

Takie same opublikowały także Niebezpiecznik oraz Informatyk Zakładowy. Oto treść naszego wspólnego oświadczenia.

shasum /Users/ah/Desktop/Wspólne\ oświadczenie\ 3\ redakcji.pdf  c823092c5e7a33b1abd155b30ae6ae4a6d6fbc59 

Zachęcamy też do lektury:

To nie koniec tej historii. Będziemy was informować o jej dalszych losach. Tymczasem wracamy do naszej pracy – wiele artykułów czeka na napisanie.