Oszustwo na dotację – jak nieuczciwi doradcy naciągają małe firmy

dodał 13 marca 2019 o 17:26 w kategorii Prawo, Socjo  z tagami:
Oszustwo na dotację – jak nieuczciwi doradcy naciągają małe firmy

Zamiast obiecanej pomocy w pozyskaniu unijnej dotacji – bezwartościowa książka i nagrane na płytę CD przestarzałe materiały informacyjne. Pokazujemy krok po kroku, na czym polega oszustwo wymierzone w małych przedsiębiorców.

Jeden z Czytelników opowiedział nam o niechcianej przesyłce, którą dostał za pobraniem od pewnej firmy z Oświęcimia. Akurat nie było go w domu, a rodzina – przyzwyczajona do często przychodzących paczek – odebrała i tę, płacąc kurierowi 230 zł. W środku była książka, za którą Czytelnik w normalnych warunkach nie dałby nawet 5 zł, towarzyszyły jej samodzielnie nagrana płyta CD, wystawiona na firmę faktura oraz instrukcja zwrotu. Zawartość przesyłki możecie zobaczyć na poniższych zdjęciach.

INSTRUKCJA ZWROTU

Jeżeli nie będą Państwo zadowoleni z naszych usług, to w ciągu 30 dni jest możliwość rezygnacji. W tym celu należy odesłać otrzymany produkt na adres Rynek Główny 12/37 32-600 Oświęcim. Produkt należy odesłać zwykłym listem poleconym. Przesyłki pobraniowe nie będą odbierane. Należy również załączyć numer konta lub adres na który ma zostać wykonany przekaz pocztowy.

Czytelnik musiał się porządnie zastanowić, zanim do niego dotarło, kto i dlaczego wysłał mu taką przesyłkę. Otóż kilka dni wcześniej skontaktowała się z nim telefonicznie jakaś pani, która powiedziała, że zajmuje się doradztwem w zakresie przyznawanych firmom dotacji unijnych. Sprawiała wrażenie kompetentnej, więc Czytelnik jej wysłuchał, zwłaszcza że już wcześniej interesował się tematem. Pani poinformowała o zaczynającym się naborze wniosków o dofinansowanie z regionalnych programów operacyjnych. Zaoferowała konsultacje i pomoc w prawidłowym wypełnieniu formularzy, sugerując, że są to oficjalne działania prowadzone przez urząd, który ogłosił nabór. Czytelnik wstępnie się zgodził, poprosił jednak o przesłanie więcej szczegółów na maila. Zamiast tego dostał paczkę.

Zanim odesłał ją zgodnie z instrukcją zwrotu, sprawdził, co zawierała płyta CD. Znalazł na niej kilkadziesiąt plików, głównie w formacie PDF, które można za darmo pobrać ze stron urzędów marszałkowskich i innych instytucji zaangażowanych w przyznawanie dotacji unijnych. Większość materiałów zdążyła się już zdezaktualizować – najstarsze pochodziły z 2008 r.

To zdenerwowało Czytelnika jeszcze bardziej. Poniżej możecie zobaczyć potwierdzenie nadania przesyłki na adres wskazany w instrukcji (a także widniejący na fakturze), obok przysłane przez Pocztę Polską potwierdzenie doręczenia. Zwrotu pieniędzy Czytelnik do dziś się nie doczekał, postanowił więc sprawę nagłośnić, by ostrzec innych przedsiębiorców.

Co wiemy o nadawcy przesyłki

Firmę, której dane znajdują się na fakturze, można bez problemów odszukać w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Została założona w połowie lutego 2008 r. i najpierw funkcjonowała pod nazwą Uni-Biznes Edyta Kacorzyk w Oświęcimiu przy ul. Ignacego Łukasiewicza 4. Pod koniec lutego 2012 r. adres firmy zmienił się na obecny: 32-600 Oświęcim, Rynek Główny 12 lok. 37, natomiast w czerwcu 2015 r. zmodyfikowano jej nazwę – od tego czasu potencjalni klienci mogli mieć do czynienia z firmą Edyta Pytlik Uni-Biznes.

Jako przeważający rodzaj działalności podano „sprzedaż detaliczną prowadzoną przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet” (kod PKD: 47.91.Z). Edyta Pytlik Uni-Biznes ma się także zajmować m.in. „działalnością centrów telefonicznych (call center)” oraz „pozostałą działalnością wspomagającą usługi finansowe, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych” (odpowiednio 82.20.Z i 66.19.Z).

Zidentyfikowaliśmy cztery numery telefonów, którymi posługiwała się przedstawicielka firmy, obdzwaniając przedsiębiorców w sprawie dotacji unijnych: 531256221, 531256222, 531256223 oraz 531256224. W serwisach, które pomagają ustalić, kto używa danego numeru, znaleźliśmy łącznie ponad 200 komentarzy użytkowników, które potwierdziły nasze przypuszczenia. Poniżej zamieszczamy niewielką ich próbkę:

Zdecydowana większość komentarzy ma charakter negatywny. Wymienione wcześniej numery określane są jako niebezpieczne lub nękające. Najstarszy z nich, opublikowany na stronie nieznany-numer.pl, pochodzi z połowy czerwca 2014 r. i brzmi następująco:

Ja dałem się nabrać zapłaciłem 180zł i miała być 2 letnia współpraca na temat dotacji unijnych, (miał przyjechać doradca) a tu nic ! Podała mi dwa numery telefonów których nie odbiera ! Pisałem do niej, nagrałem się na sekretarkę i zero odpowiedzi! NIEBEZPIECZNY!

To oznacza, że co najmniej od czerwca 2014 r. omawiana przez nas firma oferuje przedsiębiorcom rzekomą pomoc w pozyskiwaniu dotacji unijnych. Dzwoniąca pani przedstawia się zwykle jako Edyta Pytlik (do połowy 2015 r. – Kacorzyk), czasem jako Anna Żak. W użyciu są dwie nazwy firmy: Uni-Biznes oraz Uni-Invest, w przypadku tej drugiej odbierający telefon mogli także usłyszeć szczeciński adres, ale w CEIDG nie ma po niej śladu. Znaleźliśmy za to ostrzeżenie opublikowane w marcu 2016 r. przez spółkę Najda Consulting z siedzibą w Szczecinie, przytaczamy je poniżej w całości:

Uwaga na firmę Uni-biznes Edyta Pytlik, która oszukuje firmy chcące skorzystać z dotacji unijnych!

Informujemy że do naszego biura zgłaszają się osoby z Polski które zostały oszukane przez firmę Uni-biznes Edyta Pytlik z Oświęcimia. Osoby z tej firmy podają się za pracowników naszej firmy i oferują dostarczenie przesyłki zawierającej możliwości dofinansowania dla firm. Przesyłka dostarczana jest za pobraniem a koszt jej wynosi 180 zł. Zawartość tej przesyłki to jakaś bezużyteczna książka z płytą CD.

Chcielibyśmy poinformować, że nasi pracownicy nie oferują tego typu przesyłek. W związku z tym prosimy uważać na nieuczciwych doradców którzy powołują się na naszą firmę i oferują tego typu przesyłki. My ze swojej strony każdy taki przypadek zgłaszamy na Policję. Mamy nadzieję, że osobom które działają w tak nieuczciwy sposób zostaną wkrótce przedstawione konkretne zarzuty wyłudzenia pieniędzy od firm.

Jak mogliście już zauważyć, początkowo koszt wysyłanej za pobraniem przesyłki wynosił 180 zł, w kwietniu 2017 r. jej cena podskoczyła do 230 zł. Odsyłanie paczki do nadawcy nic nie daje – firma pieniędzy nie zwraca. Jedna z osób, której w marcu 2018 r. udało się pieniądze odzyskać, swoje doświadczenia opisała na stronie nieznany-numer.pl następująco:

Sprawę dot. oszustwa należy złożyć do najbliższej Komendy Policji inaczej pieniędzy ta kobieta nie zwróci, nie ma szans. Ja zgłosiłam sprawę na Komendzie Policji w Oświęcimiu, przed zgłoszeniem odwiedziłam „biuro” kobiety. Musiałam sobie poczekać za nim wyszła z ukrycia, ponieważ wcześniej nie otwierała mimo walenia w drzwi, a słyszałam, że ktoś tam jest. Przedstawiłam kobiecie co mam zamiar zrobić i pojechałam na Policję. W tym samym dniu pieniądze były na koncie.

Znaleźliśmy też na stronie sadinternetowy.pl ogłoszenie o sprzedaży „wierzytelności z prawomocnym nakazem zapłaty/wyrokiem sądu”. Nakaz zapłaty został wydany przeciwko firmie Edyta Kacorzyk Uni-Biznes pod koniec kwietnia 2015 r., a kwota roszczenia wskazuje, że chodzi o zwrot pieniędzy za niechcianą przesyłkę.

Inne przypadki

W mediach nieczęsto można natknąć się na opisy podobnych wyłudzeń. Na szczególną uwagę zasługuje artykuł ze stycznia 2013 r. na stronie sadeczanin.info, który informuje o wszczęciu postępowania „w sprawie oszustwa dokonanego na mieszkańcu Nowego Sącza przez firmę Invest Lang z Tychów, która mami biznesmenów pomocą w otrzymaniu dotacji unijnych”. Z artykułu wynika, że wspomniana firma działała tak samo jak Edyta Pytlik Uni-Biznes, czyli wysyłała za pobraniem bezwartościowe przesyłki do osób zainteresowanych bezzwrotnym dofinansowaniem z UE. Miesiąc później sprawa została umorzona, ponieważ prokurator nie dopatrzył się w zaistniałej sytuacji znamion przestępstwa z art. 286 § 1 kodeksu karnego (który mówi o doprowadzeniu innej osoby do niekorzystnego rozporządzenia mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd). Poszkodowany złożył zażalenie do sądu. Jak potoczyły się jego losy, nie wiadomo. W oparciu o pozyskany z ogólnodostępnych źródeł NIP firmy udało się nam jednak ustalić, że Invest Lang zmienił nazwę na Sales Call i w styczniu 2014 r. zakończył działalność, a w serwisie dlugi.info można znaleźć ogłoszenie o sprzedaży wierzytelności tej spółki w wysokości 1433,33 zł.

Skontaktowaliśmy się z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju, pytając, czy jest świadome przedstawionego wyżej problemu. Otrzymaliśmy następującą odpowiedź:

O nieuczciwych praktykach podszywania się pod firmy konsultingowe Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zostało poinformowane przez Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich w 2017 r.

W związku z tymi sygnałami 25 lipca 2017 r. MIiR złożyło do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. W odpowiedzi do ministerstwa wpłynęło zawiadomienie o wszczęciu 29 września 2017 r. dochodzenia o przestępstwo określone w art. 286 par. 1 kk w zb. z art. 227 par.1 kk. Postępowanie prowadzi asp. sztab. Piotr Oracz z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą.

Poszkodowanym ministerstwo radzi zgłaszanie przestępstwa na policji albo w prokuraturze, dodając, że do takich zgłoszeń może być pomocna usługa „Zgłoś przestępstwo” na portalu obywatel.gov.pl. Zapytaliśmy, czy możemy mówić o przestępstwie popełnianym na masową skalę, czy chodzi raczej o pojedyncze przypadki. Biuro Komunikacji odpisało, że „ministerstwo nie może się wypowiedzieć o skali oszustw”. Dowiedzieliśmy się jednak, że MIiR otrzymało około 30 zgłoszeń w sprawie nieuczciwych praktyk wobec osób zainteresowanych unijnymi dotacjami.

Kolejnym krokiem było nawiązanie kontaktu ze wspomnianą wyżej prokuraturą. Działaliśmy dwutorowo. Najpierw wysłaliśmy zapytanie o wszczęte dochodzenie na adres mailowy rzecznika prasowego Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Zastępca Prokuratora Rejonowego Warszawa Śródmieście, Karina Sobków, odpowiedziała nam wówczas, że „w wyniku analizy baz danych tut. Jednostki nie stwierdzono rejestracji postępowania będącego przedmiotem zapytania”. Poinformowała przy tym, że „postępowania prowadzone przez Wydział dw. Przestępczości Gospodarczej KRP Warszawa I nadzorowane są także przez Prokuraturę Rejonową Warszawa Śródmieście Północ w Warszawie”. Przedstawicielka wymienionej prokuratury powiadomiła nas telefonicznie, że tam również nie zarejestrowano interesującego nas dochodzenia.

Niemal równolegle wysłaliśmy do prokuratury wniosek o udostępnienie informacji publicznej za pośrednictwem usługi ePUAP i (o dziwo!) otrzymaliśmy całkiem inną odpowiedź. W tym przypadku Prokurator Rejonowy Warszawa Śródmieście, Krzysztof Ćwirta, poinformował, że

za sygn. akt PR 4 Ds. 1049.2018 prowadzone jest w Prokuraturze Rejonowej Warszawa Śródmieście postępowanie w kierunku art. 286 par. 1 kk.

Postępowanie na obecnym etapie prowadzone jest w sprawie doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem bliżej nieokreślonej liczby podmiotów.

Podejrzenie popełnienia przestępstwa można zgłosić w każdym Komisariacie Policji oraz w Prokuraturze, osobiście lub za pośrednictwem poczty, faksu, e-maila.

Prawdopodobnie nie jest to postępowanie, o którym wspomniało wcześniej ministerstwo. Nie wiadomo też, przeciw komu jest prowadzone. Z uwagi na liczne wątpliwości poprosiliśmy prawnika o przyjrzenie się opisanej metodzie oszustwa i możliwościom dochodzenia sprawiedliwości przez poszkodowanych. Poniżej zamieszczamy opinię, którą dla nas przygotował radca prawny Rafał Cisek, ekspert w zakresie prawa nowych technologii współpracujący z Kancelarią Prawa Gospodarczego i E-commerce SynergyPRO.pl, a także twórca serwisu NoweMEDIA.org.pl.

Okiem prawnika

Niewątpliwie opisywane działania w postaci wysyłania niezamawianych towarów, do tego bezwartościowych – w sensie, że opisywane materiały nie mają praktycznie żadnej wartości w kontekście „doradztwa co do pozyskiwania dotacji unijnych” ze względu choćby na to, iż stanowią one chaotyczny „zlepek” ogólnodostępnych materiałów z Internetu, do tego w większości przestarzałych i nieaktualnych – wypełniają znamiona czynu stanowiącego przestępstwo tzw. „oszustwa” czy też „wyłudzenia”.

Stanowi o tym art. 286 § 1 Kodeksu karnego (kk), zgodnie z którym:

Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania,

podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Jeżeli byłyby dowody na to, iż osoba dzwoniąca podaje się np. za pracownika PARP – agencji, która zajmuje się m.in. wspieraniem przedsiębiorstw i dofinansowaniem ich rozwoju z funduszy unijnych (są ogłaszane „nabory”, czyli swoiste konkursy na dofinansowanie) – to dodatkowo można by mówić ewentualnie o czynach z art. 227 kk:

Kto, podając się za funkcjonariusza publicznego albo wyzyskując błędne przeświadczenie o tym innej osoby, wykonuje czynność związaną z jego funkcją,

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Jeżeli natomiast chodzi o podszywanie się pod inne firmy – np. te, które rzeczywiście świadczą usługi doradztwa, konsultingu, w zakresie pozyskiwania środków unijnych, czyli realnie pomagają stworzyć odpowiedni biznes plan i dochować formalności, ażeby wniosek w ramach danego naboru miał lepsze szanse na zakwalifikowanie się – to można stwierdzić, iż mamy do czynienia również z aktami nieuczciwej konkurencji w rozumieniu ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Przedsiębiorca ma obowiązek odpowiedniego oznaczenia swojego przedsiębiorstwa, tak aby była jasna identyfikacja, z kim mamy do czynienia. Zabronione są bowiem działania polegające na „podszywaniu” się pod innego przedsiębiorcę, na przykład w celu wykorzystania jego renomy i wprowadzenia innych osób w błąd.

Natomiast wysyłanie niezamówionych przesyłek w przypadku działań skierowanych do konsumentów stanowi też tzw. nieuczciwą praktykę rynkową w rozumieniu Ustawy z dnia 23 sierpnia 2007 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym. Z tym, że szkopuł polega na tym, że chodzi o przesyłki do konsumentów, których prawo lepiej chroni niż przedsiębiorców. Stąd niechciane przesyłki są przypuszczalnie celowo kierowane wyłącznie do przedsiębiorców.

Niemniej jednak równocześnie takie działania niewątpliwie mieszczą się w ogólnej definicji czynu nieuczciwej konkurencji w rozumieniu ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji i tam już nie ma wyłączenia co do tego, że drugą stroną musi być konsument. I tu też mamy od razu odniesienie również m.in. do wprowadzającego w błąd oznaczenia przedsiębiorstwa czy wprowadzającego w błąd oznaczenia towarów lub usług – miały być wartościowe materiały lub usługi konsultingowe pomagające w pozyskiwaniu datacji, a dostaliśmy coś bezwartościowego. Czyny nieuczciwej konkurencji mogą polegać m.in. na nieuczciwej, wprowadzającej w błąd reklamie.

Ogólna definicja czynów nieuczciwej konkurencji z art. 3 powoływanej ustawy jest potem rozwijana w Rozdziale drugim już w określone czyny.

Co jest ważne z art. 3 ust. 1 wynika, że czynem nieuczciwej konkurencji jest działanie sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami, jeżeli zagraża lub narusza interes innego przedsiębiorcy lub klienta.

Art. 3. [Czyny nieuczciwej konkurencji]

1. Czynem nieuczciwej konkurencji jest działanie sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami, jeżeli zagraża lub narusza interes innego przedsiębiorcy lub klienta.

2. Czynami nieuczciwej konkurencji są w szczególności: wprowadzające w błąd oznaczenie przedsiębiorstwa, fałszywe lub oszukańcze oznaczenie pochodzenia geograficznego towarów albo usług, wprowadzające w błąd oznaczenie towarów lub usług, naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa, nakłanianie do rozwiązania lub niewykonania umowy, naśladownictwo produktów, pomawianie lub nieuczciwe zachwalanie, utrudnianie dostępu do rynku, przekupstwo osoby pełniącej funkcję publiczną, a także nieuczciwa lub zakazana reklama, organizowanie systemu sprzedaży lawinowej oraz prowadzenie lub organizowanie działalności w systemie konsorcyjnym.

Równocześnie Rozdział 2 omawianej ustawy opisuje konkretnie określone czyny, zjawiska. W szczególności art. 5 stanowi o wprowadzającym w błąd oznaczeniu przedsiębiorstwa.

Natomiast art. 10 odnosi się do wprowadzającego w błąd oznaczenia towarów lub usług. Czynem nieuczciwej konkurencji jest więc takie oznaczenie towarów lub usług albo jego brak, które może wprowadzić klientów w błąd co do pochodzenia, ilości, jakości, składników, sposobu wykonania, przydatności, możliwości zastosowania, naprawy, konserwacji lub innych istotnych cech towarów albo usług, a także zatajenie ryzyka, jakie wiąże się z korzystaniem z nich.

Ponadto czynem nieuczciwej konkurencji jest rozpowszechnianie nieprawdziwych lub wprowadzających w błąd wiadomości o swoim lub innym przedsiębiorcy albo przedsiębiorstwie, w celu przysporzenia korzyści lub wyrządzenia szkody. Wiadomościami, o których mowa w ust. 1, są nieprawdziwe lub wprowadzające w błąd informacje, w szczególności o:
1) osobach kierujących przedsiębiorstwem;
2) wytwarzanych towarach lub świadczonych usługach;

(…)

Stanowi o tym art. 14.

I na koniec warto wspomnieć, że czynem nieuczciwej konkurencji jest też nieuczciwa reklama, zwłaszcza reklama wprowadzająca klienta w błąd i mogąca przez to wpłynąć na jego decyzję co do nabycia towaru lub usługi (art. 16).

Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji wprowadza za czyny nieuczciwej konkurencji odpowiedzialność zarówno cywilną, jak i karną.

Podsumowanie

Przedstawiona wyżej opinia prawnika jest jednoznaczna – opisane w artykule działania noszą znamiona przestępstwa. Zachęcamy osoby poszkodowane przez tę i podobne firmy do powiadamiania o tym policji lub prokuratury. Jeśli w jakikolwiek sposób zetknęliście się już z oszustwem „na dotację” – to podzielcie się swoimi doświadczeniami w komentarzach.