13.03.2019 | 17:26

avatar

Anna Wasilewska-Śpioch

Oszustwo na dotację – jak nieuczciwi doradcy naciągają małe firmy

Zamiast obiecanej pomocy w pozyskaniu unijnej dotacji – bezwartościowa książka i nagrane na płytę CD przestarzałe materiały informacyjne. Pokazujemy krok po kroku, na czym polega oszustwo wymierzone w małych przedsiębiorców.

Jeden z Czytelników opowiedział nam o niechcianej przesyłce, którą dostał za pobraniem od pewnej firmy z Oświęcimia. Akurat nie było go w domu, a rodzina – przyzwyczajona do często przychodzących paczek – odebrała i tę, płacąc kurierowi 230 zł. W środku była książka, za którą Czytelnik w normalnych warunkach nie dałby nawet 5 zł, towarzyszyły jej samodzielnie nagrana płyta CD, wystawiona na firmę faktura oraz instrukcja zwrotu. Zawartość przesyłki możecie zobaczyć na poniższych zdjęciach.

INSTRUKCJA ZWROTU

Jeżeli nie będą Państwo zadowoleni z naszych usług, to w ciągu 30 dni jest możliwość rezygnacji. W tym celu należy odesłać otrzymany produkt na adres Rynek Główny 12/37 32-600 Oświęcim. Produkt należy odesłać zwykłym listem poleconym. Przesyłki pobraniowe nie będą odbierane. Należy również załączyć numer konta lub adres na który ma zostać wykonany przekaz pocztowy.

Czytelnik musiał się porządnie zastanowić, zanim do niego dotarło, kto i dlaczego wysłał mu taką przesyłkę. Otóż kilka dni wcześniej skontaktowała się z nim telefonicznie jakaś pani, która powiedziała, że zajmuje się doradztwem w zakresie przyznawanych firmom dotacji unijnych. Sprawiała wrażenie kompetentnej, więc Czytelnik jej wysłuchał, zwłaszcza że już wcześniej interesował się tematem. Pani poinformowała o zaczynającym się naborze wniosków o dofinansowanie z regionalnych programów operacyjnych. Zaoferowała konsultacje i pomoc w prawidłowym wypełnieniu formularzy, sugerując, że są to oficjalne działania prowadzone przez urząd, który ogłosił nabór. Czytelnik wstępnie się zgodził, poprosił jednak o przesłanie więcej szczegółów na maila. Zamiast tego dostał paczkę.

Zanim odesłał ją zgodnie z instrukcją zwrotu, sprawdził, co zawierała płyta CD. Znalazł na niej kilkadziesiąt plików, głównie w formacie PDF, które można za darmo pobrać ze stron urzędów marszałkowskich i innych instytucji zaangażowanych w przyznawanie dotacji unijnych. Większość materiałów zdążyła się już zdezaktualizować – najstarsze pochodziły z 2008 r.

To zdenerwowało Czytelnika jeszcze bardziej. Poniżej możecie zobaczyć potwierdzenie nadania przesyłki na adres wskazany w instrukcji (a także widniejący na fakturze), obok przysłane przez Pocztę Polską potwierdzenie doręczenia. Zwrotu pieniędzy Czytelnik do dziś się nie doczekał, postanowił więc sprawę nagłośnić, by ostrzec innych przedsiębiorców.

Co wiemy o nadawcy przesyłki

Firmę, której dane znajdują się na fakturze, można bez problemów odszukać w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Została założona w połowie lutego 2008 r. i najpierw funkcjonowała pod nazwą Uni-Biznes Edyta Kacorzyk w Oświęcimiu przy ul. Ignacego Łukasiewicza 4. Pod koniec lutego 2012 r. adres firmy zmienił się na obecny: 32-600 Oświęcim, Rynek Główny 12 lok. 37, natomiast w czerwcu 2015 r. zmodyfikowano jej nazwę – od tego czasu potencjalni klienci mogli mieć do czynienia z firmą Edyta Pytlik Uni-Biznes.

Jako przeważający rodzaj działalności podano „sprzedaż detaliczną prowadzoną przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet” (kod PKD: 47.91.Z). Edyta Pytlik Uni-Biznes ma się także zajmować m.in. „działalnością centrów telefonicznych (call center)” oraz „pozostałą działalnością wspomagającą usługi finansowe, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych” (odpowiednio 82.20.Z i 66.19.Z).

Zidentyfikowaliśmy cztery numery telefonów, którymi posługiwała się przedstawicielka firmy, obdzwaniając przedsiębiorców w sprawie dotacji unijnych: 531256221, 531256222, 531256223 oraz 531256224. W serwisach, które pomagają ustalić, kto używa danego numeru, znaleźliśmy łącznie ponad 200 komentarzy użytkowników, które potwierdziły nasze przypuszczenia. Poniżej zamieszczamy niewielką ich próbkę:

Zdecydowana większość komentarzy ma charakter negatywny. Wymienione wcześniej numery określane są jako niebezpieczne lub nękające. Najstarszy z nich, opublikowany na stronie nieznany-numer.pl, pochodzi z połowy czerwca 2014 r. i brzmi następująco:

Ja dałem się nabrać zapłaciłem 180zł i miała być 2 letnia współpraca na temat dotacji unijnych, (miał przyjechać doradca) a tu nic ! Podała mi dwa numery telefonów których nie odbiera ! Pisałem do niej, nagrałem się na sekretarkę i zero odpowiedzi! NIEBEZPIECZNY!

To oznacza, że co najmniej od czerwca 2014 r. omawiana przez nas firma oferuje przedsiębiorcom rzekomą pomoc w pozyskiwaniu dotacji unijnych. Dzwoniąca pani przedstawia się zwykle jako Edyta Pytlik (do połowy 2015 r. – Kacorzyk), czasem jako Anna Żak. W użyciu są dwie nazwy firmy: Uni-Biznes oraz Uni-Invest, w przypadku tej drugiej odbierający telefon mogli także usłyszeć szczeciński adres, ale w CEIDG nie ma po niej śladu. Znaleźliśmy za to ostrzeżenie opublikowane w marcu 2016 r. przez spółkę Najda Consulting z siedzibą w Szczecinie, przytaczamy je poniżej w całości:

Uwaga na firmę Uni-biznes Edyta Pytlik, która oszukuje firmy chcące skorzystać z dotacji unijnych!

Informujemy że do naszego biura zgłaszają się osoby z Polski które zostały oszukane przez firmę Uni-biznes Edyta Pytlik z Oświęcimia. Osoby z tej firmy podają się za pracowników naszej firmy i oferują dostarczenie przesyłki zawierającej możliwości dofinansowania dla firm. Przesyłka dostarczana jest za pobraniem a koszt jej wynosi 180 zł. Zawartość tej przesyłki to jakaś bezużyteczna książka z płytą CD.

Chcielibyśmy poinformować, że nasi pracownicy nie oferują tego typu przesyłek. W związku z tym prosimy uważać na nieuczciwych doradców którzy powołują się na naszą firmę i oferują tego typu przesyłki. My ze swojej strony każdy taki przypadek zgłaszamy na Policję. Mamy nadzieję, że osobom które działają w tak nieuczciwy sposób zostaną wkrótce przedstawione konkretne zarzuty wyłudzenia pieniędzy od firm.

Jak mogliście już zauważyć, początkowo koszt wysyłanej za pobraniem przesyłki wynosił 180 zł, w kwietniu 2017 r. jej cena podskoczyła do 230 zł. Odsyłanie paczki do nadawcy nic nie daje – firma pieniędzy nie zwraca. Jedna z osób, której w marcu 2018 r. udało się pieniądze odzyskać, swoje doświadczenia opisała na stronie nieznany-numer.pl następująco:

Sprawę dot. oszustwa należy złożyć do najbliższej Komendy Policji inaczej pieniędzy ta kobieta nie zwróci, nie ma szans. Ja zgłosiłam sprawę na Komendzie Policji w Oświęcimiu, przed zgłoszeniem odwiedziłam „biuro” kobiety. Musiałam sobie poczekać za nim wyszła z ukrycia, ponieważ wcześniej nie otwierała mimo walenia w drzwi, a słyszałam, że ktoś tam jest. Przedstawiłam kobiecie co mam zamiar zrobić i pojechałam na Policję. W tym samym dniu pieniądze były na koncie.

Znaleźliśmy też na stronie sadinternetowy.pl ogłoszenie o sprzedaży „wierzytelności z prawomocnym nakazem zapłaty/wyrokiem sądu”. Nakaz zapłaty został wydany przeciwko firmie Edyta Kacorzyk Uni-Biznes pod koniec kwietnia 2015 r., a kwota roszczenia wskazuje, że chodzi o zwrot pieniędzy za niechcianą przesyłkę.

Inne przypadki

W mediach nieczęsto można natknąć się na opisy podobnych wyłudzeń. Na szczególną uwagę zasługuje artykuł ze stycznia 2013 r. na stronie sadeczanin.info, który informuje o wszczęciu postępowania „w sprawie oszustwa dokonanego na mieszkańcu Nowego Sącza przez firmę Invest Lang z Tychów, która mami biznesmenów pomocą w otrzymaniu dotacji unijnych”. Z artykułu wynika, że wspomniana firma działała tak samo jak Edyta Pytlik Uni-Biznes, czyli wysyłała za pobraniem bezwartościowe przesyłki do osób zainteresowanych bezzwrotnym dofinansowaniem z UE. Miesiąc później sprawa została umorzona, ponieważ prokurator nie dopatrzył się w zaistniałej sytuacji znamion przestępstwa z art. 286 § 1 kodeksu karnego (który mówi o doprowadzeniu innej osoby do niekorzystnego rozporządzenia mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd). Poszkodowany złożył zażalenie do sądu. Jak potoczyły się jego losy, nie wiadomo. W oparciu o pozyskany z ogólnodostępnych źródeł NIP firmy udało się nam jednak ustalić, że Invest Lang zmienił nazwę na Sales Call i w styczniu 2014 r. zakończył działalność, a w serwisie dlugi.info można znaleźć ogłoszenie o sprzedaży wierzytelności tej spółki w wysokości 1433,33 zł.

Skontaktowaliśmy się z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju, pytając, czy jest świadome przedstawionego wyżej problemu. Otrzymaliśmy następującą odpowiedź:

O nieuczciwych praktykach podszywania się pod firmy konsultingowe Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zostało poinformowane przez Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich w 2017 r.

W związku z tymi sygnałami 25 lipca 2017 r. MIiR złożyło do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. W odpowiedzi do ministerstwa wpłynęło zawiadomienie o wszczęciu 29 września 2017 r. dochodzenia o przestępstwo określone w art. 286 par. 1 kk w zb. z art. 227 par.1 kk. Postępowanie prowadzi asp. sztab. Piotr Oracz z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą.

Poszkodowanym ministerstwo radzi zgłaszanie przestępstwa na policji albo w prokuraturze, dodając, że do takich zgłoszeń może być pomocna usługa „Zgłoś przestępstwo” na portalu obywatel.gov.pl. Zapytaliśmy, czy możemy mówić o przestępstwie popełnianym na masową skalę, czy chodzi raczej o pojedyncze przypadki. Biuro Komunikacji odpisało, że „ministerstwo nie może się wypowiedzieć o skali oszustw”. Dowiedzieliśmy się jednak, że MIiR otrzymało około 30 zgłoszeń w sprawie nieuczciwych praktyk wobec osób zainteresowanych unijnymi dotacjami.

Kolejnym krokiem było nawiązanie kontaktu ze wspomnianą wyżej prokuraturą. Działaliśmy dwutorowo. Najpierw wysłaliśmy zapytanie o wszczęte dochodzenie na adres mailowy rzecznika prasowego Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Zastępca Prokuratora Rejonowego Warszawa Śródmieście, Karina Sobków, odpowiedziała nam wówczas, że „w wyniku analizy baz danych tut. Jednostki nie stwierdzono rejestracji postępowania będącego przedmiotem zapytania”. Poinformowała przy tym, że „postępowania prowadzone przez Wydział dw. Przestępczości Gospodarczej KRP Warszawa I nadzorowane są także przez Prokuraturę Rejonową Warszawa Śródmieście Północ w Warszawie”. Przedstawicielka wymienionej prokuratury powiadomiła nas telefonicznie, że tam również nie zarejestrowano interesującego nas dochodzenia.

Niemal równolegle wysłaliśmy do prokuratury wniosek o udostępnienie informacji publicznej za pośrednictwem usługi ePUAP i (o dziwo!) otrzymaliśmy całkiem inną odpowiedź. W tym przypadku Prokurator Rejonowy Warszawa Śródmieście, Krzysztof Ćwirta, poinformował, że

za sygn. akt PR 4 Ds. 1049.2018 prowadzone jest w Prokuraturze Rejonowej Warszawa Śródmieście postępowanie w kierunku art. 286 par. 1 kk.

Postępowanie na obecnym etapie prowadzone jest w sprawie doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem bliżej nieokreślonej liczby podmiotów.

Podejrzenie popełnienia przestępstwa można zgłosić w każdym Komisariacie Policji oraz w Prokuraturze, osobiście lub za pośrednictwem poczty, faksu, e-maila.

Prawdopodobnie nie jest to postępowanie, o którym wspomniało wcześniej ministerstwo. Nie wiadomo też, przeciw komu jest prowadzone. Z uwagi na liczne wątpliwości poprosiliśmy prawnika o przyjrzenie się opisanej metodzie oszustwa i możliwościom dochodzenia sprawiedliwości przez poszkodowanych. Poniżej zamieszczamy opinię, którą dla nas przygotował radca prawny Rafał Cisek, ekspert w zakresie prawa nowych technologii współpracujący z Kancelarią Prawa Gospodarczego i E-commerce SynergyPRO.pl, a także twórca serwisu NoweMEDIA.org.pl.

Okiem prawnika

Niewątpliwie opisywane działania w postaci wysyłania niezamawianych towarów, do tego bezwartościowych – w sensie, że opisywane materiały nie mają praktycznie żadnej wartości w kontekście „doradztwa co do pozyskiwania dotacji unijnych” ze względu choćby na to, iż stanowią one chaotyczny „zlepek” ogólnodostępnych materiałów z Internetu, do tego w większości przestarzałych i nieaktualnych – wypełniają znamiona czynu stanowiącego przestępstwo tzw. „oszustwa” czy też „wyłudzenia”.

Stanowi o tym art. 286 § 1 Kodeksu karnego (kk), zgodnie z którym:

Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania,

podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Jeżeli byłyby dowody na to, iż osoba dzwoniąca podaje się np. za pracownika PARP – agencji, która zajmuje się m.in. wspieraniem przedsiębiorstw i dofinansowaniem ich rozwoju z funduszy unijnych (są ogłaszane „nabory”, czyli swoiste konkursy na dofinansowanie) – to dodatkowo można by mówić ewentualnie o czynach z art. 227 kk:

Kto, podając się za funkcjonariusza publicznego albo wyzyskując błędne przeświadczenie o tym innej osoby, wykonuje czynność związaną z jego funkcją,

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Jeżeli natomiast chodzi o podszywanie się pod inne firmy – np. te, które rzeczywiście świadczą usługi doradztwa, konsultingu, w zakresie pozyskiwania środków unijnych, czyli realnie pomagają stworzyć odpowiedni biznes plan i dochować formalności, ażeby wniosek w ramach danego naboru miał lepsze szanse na zakwalifikowanie się – to można stwierdzić, iż mamy do czynienia również z aktami nieuczciwej konkurencji w rozumieniu ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Przedsiębiorca ma obowiązek odpowiedniego oznaczenia swojego przedsiębiorstwa, tak aby była jasna identyfikacja, z kim mamy do czynienia. Zabronione są bowiem działania polegające na „podszywaniu” się pod innego przedsiębiorcę, na przykład w celu wykorzystania jego renomy i wprowadzenia innych osób w błąd.

Natomiast wysyłanie niezamówionych przesyłek w przypadku działań skierowanych do konsumentów stanowi też tzw. nieuczciwą praktykę rynkową w rozumieniu Ustawy z dnia 23 sierpnia 2007 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym. Z tym, że szkopuł polega na tym, że chodzi o przesyłki do konsumentów, których prawo lepiej chroni niż przedsiębiorców. Stąd niechciane przesyłki są przypuszczalnie celowo kierowane wyłącznie do przedsiębiorców.

Niemniej jednak równocześnie takie działania niewątpliwie mieszczą się w ogólnej definicji czynu nieuczciwej konkurencji w rozumieniu ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji i tam już nie ma wyłączenia co do tego, że drugą stroną musi być konsument. I tu też mamy od razu odniesienie również m.in. do wprowadzającego w błąd oznaczenia przedsiębiorstwa czy wprowadzającego w błąd oznaczenia towarów lub usług – miały być wartościowe materiały lub usługi konsultingowe pomagające w pozyskiwaniu datacji, a dostaliśmy coś bezwartościowego. Czyny nieuczciwej konkurencji mogą polegać m.in. na nieuczciwej, wprowadzającej w błąd reklamie.

Ogólna definicja czynów nieuczciwej konkurencji z art. 3 powoływanej ustawy jest potem rozwijana w Rozdziale drugim już w określone czyny.

Co jest ważne z art. 3 ust. 1 wynika, że czynem nieuczciwej konkurencji jest działanie sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami, jeżeli zagraża lub narusza interes innego przedsiębiorcy lub klienta.

Art. 3. [Czyny nieuczciwej konkurencji]

1. Czynem nieuczciwej konkurencji jest działanie sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami, jeżeli zagraża lub narusza interes innego przedsiębiorcy lub klienta.

2. Czynami nieuczciwej konkurencji są w szczególności: wprowadzające w błąd oznaczenie przedsiębiorstwa, fałszywe lub oszukańcze oznaczenie pochodzenia geograficznego towarów albo usług, wprowadzające w błąd oznaczenie towarów lub usług, naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa, nakłanianie do rozwiązania lub niewykonania umowy, naśladownictwo produktów, pomawianie lub nieuczciwe zachwalanie, utrudnianie dostępu do rynku, przekupstwo osoby pełniącej funkcję publiczną, a także nieuczciwa lub zakazana reklama, organizowanie systemu sprzedaży lawinowej oraz prowadzenie lub organizowanie działalności w systemie konsorcyjnym.

Równocześnie Rozdział 2 omawianej ustawy opisuje konkretnie określone czyny, zjawiska. W szczególności art. 5 stanowi o wprowadzającym w błąd oznaczeniu przedsiębiorstwa.

Natomiast art. 10 odnosi się do wprowadzającego w błąd oznaczenia towarów lub usług. Czynem nieuczciwej konkurencji jest więc takie oznaczenie towarów lub usług albo jego brak, które może wprowadzić klientów w błąd co do pochodzenia, ilości, jakości, składników, sposobu wykonania, przydatności, możliwości zastosowania, naprawy, konserwacji lub innych istotnych cech towarów albo usług, a także zatajenie ryzyka, jakie wiąże się z korzystaniem z nich.

Ponadto czynem nieuczciwej konkurencji jest rozpowszechnianie nieprawdziwych lub wprowadzających w błąd wiadomości o swoim lub innym przedsiębiorcy albo przedsiębiorstwie, w celu przysporzenia korzyści lub wyrządzenia szkody. Wiadomościami, o których mowa w ust. 1, są nieprawdziwe lub wprowadzające w błąd informacje, w szczególności o:
1) osobach kierujących przedsiębiorstwem;
2) wytwarzanych towarach lub świadczonych usługach;

(…)

Stanowi o tym art. 14.

I na koniec warto wspomnieć, że czynem nieuczciwej konkurencji jest też nieuczciwa reklama, zwłaszcza reklama wprowadzająca klienta w błąd i mogąca przez to wpłynąć na jego decyzję co do nabycia towaru lub usługi (art. 16).

Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji wprowadza za czyny nieuczciwej konkurencji odpowiedzialność zarówno cywilną, jak i karną.

Podsumowanie

Przedstawiona wyżej opinia prawnika jest jednoznaczna – opisane w artykule działania noszą znamiona przestępstwa. Zachęcamy osoby poszkodowane przez tę i podobne firmy do powiadamiania o tym policji lub prokuratury. Jeśli w jakikolwiek sposób zetknęliście się już z oszustwem „na dotację” – to podzielcie się swoimi doświadczeniami w komentarzach.

Powrót

Komentarze

 • avatar
  2019.03.13 18:11 Michał

  Ja to zawsze mówię że oczywiście zapłacę te 230 (czy tam ile chcą) + prowizję, ale dopiero jak dostanę dotację. To szybko zniechęca bo przecież im wcale nie chodzi o to abym ja dostał dotację tylko abym im zapłacił

  Odpowiedz
  • avatar
   2019.03.13 19:20 gosc

   Masz racje. Ludzie slownie klamia i pisza nie precyzyjne umowy, zeby sprzedac towar.
   Jesli ktos nie nagrywa rozmow, to ciezko potem cokolwiek udowodnic.

   Odpowiedz
   • avatar
    2019.03.14 07:43 expert

    Tylko głupi ludzie nie nagrywają rozmów.

    Odpowiedz
    • avatar
     2019.03.14 09:56 Edmund

     Ja świadomie nie nagrywam rozmów. Nie chcę żyć w świecie w którym dane słowo nie ma już żadnego znaczenia dopóki nie pokaże się nagrania.

     Do istotnych spraw sporządzam umowę na piśmie. A słowa danego staram się dotrzymać i tego samego oczekuję od innych.

     Odpowiedz
    • avatar
     2019.03.14 11:38 janeczek

     Tylko co Ci po tym że masz nagraną rozmowę, możesz wytoczyć sprawę w sądzie, zainwestować środki w postępowanie i prawników a ta firma Ci nie zapłaci, komornik nie ma z czego ściągnąć i co jej zrobisz?

     Odpowiedz
     • avatar
      2019.03.14 20:57 gosc

      Nie!
      1. Idziesz na policję. Policjanci próbuja porozmawiać. Jak to nic nie daje to może pójść jakiś pozew zbiorowy, kwota poszkodowanych chyba się sumuje i prokurator proponuje zwrot 50% dla kazdego albo więzienie. Musisz dopytać o szczegóły.
      2. A jak nie odzyskasz ukradzionych pieniedzy to przynajmniej masz świadomość że zrobiłeś wszystko by uratować innych.
      3. W dużych firmach nagrywanie to standard. Nagrywa się żeby nie padła prośba o łapówkę podczas negocjacji, nagrywa się żartownisiów z bombą, itp.

     • avatar
      2019.03.14 21:28 mmmm

      TO co każdy rozsądny człowiek. Jedziesz na miejsce, czekasz aż wyjdą z biura i przystępujesz do czynności mających na celu odzyskanie swojej własności.

     • avatar
      2019.03.14 22:06 gosc

      Też kiedyś myślałem żeby iść i samemu odzyskać swoją własność. A nawet jeśli nie będzie miał, to zabrać cokolwiek i spienieżyć lub wyrzucić na śmieci daleko od mieszkania, aby ta osoba zrozumiała jak to mieszka się bez przedmiotów w domu. Do więzienia powinni iść tylko naprawdę groźni ludzie jeśli to możliwe.

 • avatar
  2019.03.21 21:47 Władimir

  Miałem taki przypadek. jakimś cudem dałem się omotać nie sprawdzając numeru telefonu choćby w google. Zapłaciłem 240 zł Firma UniPro Tychy. W przesyłce płyta i książka. Myślę, dałem zrobić się jak dziecko. Próbowałem zadzwonić na ich numer ale niestety nikt nie odbiera. Zdesperowany napisałem emalia na policję do Wydziału przestępstw gospodarczych w Tychach czy jest im znany problem z firmą UNI-PRO bo zostałem oszukany…..po dwóch miesiącach dostałem emalia z odpowiedzią co mam zrobić. Ktoś z tej firmy został wezwany i przesłuchany. Zadzwoniłem na telefon podany w emaliu od policji. Miła pani powiedziała że mam odesłać materiały. Dostałem korektę faktury a potem pieniądze. Cud panie cud. Brawo dla Policji.

  Odpowiedz
  • avatar
   2019.07.15 21:37 Krzysztof

   Proszę o kontakt w sprawie oszustwa firmy UNI PRO z Tych.

   Odpowiedz
   • avatar
    2019.09.03 15:12 Marcin

    Jakie kontakty masz coś. Na nich jakiś. Namiar

    Odpowiedz
   • avatar
    2019.10.11 12:00 Anna

    Proszę o kontakt osoby poszkodowane przez firmę UNI-PRO

    Odpowiedz
    • avatar
     2019.10.31 07:30 Grzegorz

     Witam, jak mam się skontaktować, też jestem oszukana osobą

     Odpowiedz
    • avatar
     2019.11.25 14:03 Ryszard

     jestem w gronie oszukanych

     Odpowiedz
    • avatar
     2019.11.25 22:00 Marek

     Witam. Właśnie zostałem oszukany przez tą firmę. Uni Pro Tychy. Dokładnie taki sam schemat Działania jak reszta oszukanych

     Odpowiedz
    • avatar
     2019.12.23 09:03 Maciej

     Dzień dobry, zostałem również wykorzystany przez tą firmę

     Odpowiedz
     • avatar
      2024.04.27 18:45 Paweł

      Ja też zapłacilem 398

    • avatar
     2020.03.06 10:10 Ryszard

     Zostałem również oszukany. W środku koperty Biznes Plan jakiejś obcej firmy. Po prostu makulatura.

     Odpowiedz
  • avatar
   2019.12.11 12:57 Krzysztof

   Także zostałem oszukany przez UNI-PRO Tychy – proszę o kontakt jeśli jest możliwy – dalej oszukują ludzi. A ja jak baran dałem się nabrać :(

   Odpowiedz
   • avatar
    2021.12.29 11:53 Dawid

    Tez zostalem oszukany przez Maciej Krajewski Partner uni pro Tychy 35 ul budowlanych

    Odpowiedz
  • avatar
   2020.01.22 15:38 Bożena

   WITAM, BARDZO PROSZE O KONTAKT JAK DOKŁADNIE PAN TO ZAŁATWIŁ Z POLICJĄ, BO W TAKI SAM SPOSÓB ZOSTAŁAM OSZUKANA- BOŻENA

   Odpowiedz
  • avatar
   2020.03.11 07:57 Agnieszka

   Witam Ja również dałam się nabrać na to Miła przekonująca pani Do rany przyłóż Nic nie tracę Jeśli się nie podoba lub rezygnuje to odesłać i pieniążki mi zwrócą Nie mam żadnego kontaktu Nic Mam prośbę Mogę prosić @na policję Sprobowalbym i ja w taki sposób Pozdrawiam Oszukana

   Odpowiedz
 • avatar
  2019.09.03 15:11 Marcin

  Też mnie oszukali czekam już 20 dzień. Na. Przelew i nic. 240zl poszło. Dla złodziej dziś dzwoniłem nikt nie odbiera mają. Numery zapisane i wiedzą. Kto dzwoni do nich

  Odpowiedz
 • avatar
  2019.12.02 11:30 Przemysław

  Dzięki Wam i komentarzach właśnie uniknalem oszustwa. Z taką osobą powinno się inaczej załatwić temat tylko każdy jest zapracowany i szkoda mu czasu za 230zl. A tej pani myślę że życie się odplaci pozdrawiam

  Odpowiedz
 • avatar
  2020.01.07 19:47 Tigran

  No niestety przed swietami zostałem oszukany właśnie przez tą firme. Dostałem 24.12.2019 paczkę do zapłaty 298 zl. W środku biznes plan do jakieś firmy budowlanej książkę z dotacjami UE i fakturę. Nikt do tej pory nie zadzwonił do mnie tak jak było przez telefon umówione. Jeśli będzie możliwość rozwiązanie tego problemu proszę napisać.

  Odpowiedz
 • avatar
  2020.02.21 23:25 Kamil

  ja zostałem oszukany przez firm. UNI-BIZNES EDYTA PYTLIK, Rynek Główny… Oświęcim.
  Dzisiaj tj. 21,02,2020 odesłałem zawartość i jeżeli nie dostanę zwrotu do tygodnia czasu na konto idę na policje.
  Prośba do Państwa jeżeli dostaliście przesyłkę właśnie z tej firmy bardzo prosze o zrobienie zdjęcia kopercie w której to przyszło aby był widoczny numer konta i proszę o przesłanie do mnie zdjęcia (właśnie teraz uświadomiłem sobie że nie zrobiłem tego zdjęcia a może się przydać przy zeznaniach na policji.)

  Odpowiedz
  • avatar
   2020.03.26 07:06 tomek

   Witam
   Rowniez sie w to wpakowalem jak naiwny szczeniak.Mam przesylke jeszcze w domu a wniej ksiazka i plyta na ktorej nic nie mozna otworzyc.Odzyskal Pan pieniadze?Prosze o odpowiedz,moj mail to [email protected]

   Odpowiedz
  • avatar
   2020.05.04 13:03 Joanna

   Witam, jeśli potrzebujecie Państwo jakieś zdjęcie, to służe pomoca. Też zostałam oszukana. Zgłaszam sprawę na policję.

   Odpowiedz
 • avatar
  2020.02.22 04:03 Kamil

  Zawarcie umowy na odległość (rozmowa przez tel)
  Chociaż nie wiem czy można mówić tutaj o jakiejkolwiek umowie, przecież to jest jawne oszustwo.
  Konsument ma 14 dni na zwrot bez podania przyczyny – więc zwracać
  Jak nie zwrócą pieniędzy to złożyć wniosek na policji

  Odpowiedz
 • avatar
  2020.03.30 22:21 pawel

  Witam też zostałem oszukany Przez Firmę UNI PRO z Tych jak zwrócić im przesyłkę i odzyskać pieniądze ? Może ktoś pomoc ?

  Odpowiedz
 • avatar
  2020.04.01 14:27 jacek

  Witam,
  też dałem się oszukać. Zapłaciłem, nie mogę się do nich dodzwonić.
  Nie wiem czy jest sens odsyłania przesyłki i czekania na zwrot pieniędzy skoro działają w taki sposób.

  Odpowiedz
 • avatar
  2020.07.15 13:02 pracol

  Jak czytam te komentarze to aż nie wierzę. Jakim trzeba być idiotą by uwierzyć, że za 230 zł ktoś wam załatwi dotację? Chciwość was gubi bo pewnie macie świadomość jakie są koszty sporządzenia dokumentacji aplikacyjnej. Jak Wy w ogóle prowadzicie te swoje firmy? Wstyd, że w ogóle przyznajecie się do tego. Nie zwalajcie winy na „panią co umiała przekonać”. Nie ma czegoś takiego jak książka dzięki której dostanie się dotację, ani filmu, ani piosenki.

  Odpowiedz
 • avatar
  2020.07.29 21:48 maciej

  Dzisiaj dostałem ową propozycję. Dzięki za posty

  Odpowiedz
 • avatar
  2020.09.29 13:10 Paulina

  Witam niestety również zostałam oszukana przez Firma Handlowo-Usługowa Partner Uni-Pro budowlanych 35 43-100 Tychy. Nie miałam czasu na weryfikację tej firmy i niestety tez moje 348 zł poszło w błoto.

  Odpowiedz
 • avatar
  2020.12.01 08:20 Pati

  Opole. Niestety mąż dał się nabrać Pani Pytlik z Oświęcimia😔 Mądry Polak po szkodzie, ehhh

  Odpowiedz
 • avatar
  2021.01.08 14:13 Artur

  Dałem się nabrać! dziwne że tej pani jeszcze nie dojechali.
  pani dalej sprzedaje to COŚ? Odesłałem za potwierdzeniem odbioru zwrotu pieniędzy do dzisiaj brak.Szkoda że nie znalazłem tego portalu wcześniej!

  Odpowiedz
 • avatar
  2021.04.05 19:41 Tomasz Palka

  tez do mnie dzonili. Podziękowałem. hydro-solid.eu

  Odpowiedz
 • avatar
  2021.05.16 12:39 Marek

  ja od 2015 roku czekam na konkurs w wielkopolsce, dzwoniłem co 2-3 miesiace i za każdym razem ta sama śpiewka „już sprawdzam… w następnym kwartale będą nabory w Pana województwie”, 246 zł poszło na marne, napisałem pismo o zwrot tej kwoty, i dostałem wyczerpującą odpowiedź że przecież oni swoje zrobili, analizę i projekt dostałem na maila (wyliczyli mi dotację na prawie 400.000 zł :D), a że nie jest ogłoszany konkurs w moim województwie to nie ich wina i mam czekać. Szkoda tylko że działalność zamknąłem. Przestrzegam przed tą firmą.

  Odpowiedz
 • avatar
  2021.12.29 12:01 Dawid

  Oszusci partner uni pro z siedxiba Tychy budowlana 35 maciej krajewski nip 525 135 32 82 dalem sie naciagnac jeba…e oszustwo i nasze zjeba..ne prawo nic z tym nie moze zrobic gdybym tylko mieszkal gdzies w okolicy

  Odpowiedz
 • avatar
  2022.03.14 13:15 Przemek

  Ze mną również ostatnio kontaktowała się ta firma, więc przyłączam się do pytania o doświadczenia z nią.

  Odpowiedz
 • avatar
  2023.02.03 17:47 Łukasz

  Pan Maciej Krajewski działa sobie dalej w najlepsze. Wysłał do mnie niby coś kurierem ale żaden kurier sie u mnie nie pojawil. Teraz nęka mnie telefonami i smsami ze mam mu zwrocic 80zl za tego kuriera. Oczywiscie nie mam zamiaru.
  Czy ktos sie w koncu wezmie za tych wyłudzaczy?
  Dzwoni z numeru
  504739726 lub 799085513.
  Nie dajcie się oszukać!

  Odpowiedz
  • avatar
   2023.05.15 14:25 Michał

   Ja idę na policję i mam zamiar odwiedzić firmę. Wiem że istnieje. Mam daleko i nie chodzi o pieniądze. Chodzi o fakt że uczciwych ludzi się gnębi a takie padalce funkcjonują. Teraz niby ten nr 504739726 ma ktoś inny. Zobaczymy

   Odpowiedz
 • avatar
  2023.05.31 16:01 Dach-Tom

  Zostałem oszukany przez firmę handlowo-usługową parter unipro Tychy 35 dzwonił do mnie pan podszywając się pod lokalne agencje wsparcia przedsiębiorstw i zaproponował pomoc w zorganizowaniu dotacji miałem opłacić tylko kuriera w kwocie 398 zł na i oczywiście dostałem fakturę na to ale oprócz faktury dostałem bezużyteczną książkę i dokumenty jakiejś innej firmy sprzed kilku lat numer telefonu z którego dzwonił ten pan to
  799061097

  Odpowiedz
 • avatar
  2024.01.13 23:21 jerry

  Witam wszystkich poszkodowanych i prawie poszkodowanych. 13.01.2024 dzwoniła do mnie pani z numerów: 538 947 850, 538 985 969, 538 924 725 oferując pomoc analityka w pozyskaniu środków unijnych na rozwój firmy. Na adres domowy kurier ma dostarczyć dokumenty potrzebne do dofinansowania unijnego, za które mam zapłacić 599,00 zł. Oczywiście tego nie zrobię. Nie dajcie się nabrać tym oszustom, nierobom.

  Odpowiedz
 • avatar
  2024.06.06 11:40 Marcin

  Oni działają od dawna. Mają taki sam mechanizm działania
  Oszukali mnóstwo ludzi. i dalej to robią

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Oszustwo na dotację – jak nieuczciwi doradcy naciągają małe firmy

Komentarze