Polak pokonał Firefoksa i Windows, zgarnął 55 000 USD

dodał 19 marca 2015 o 09:19 w kategorii Drobiazgi  z tagami:

Podczas trwającego własnie w Vancouver konkursu Pwn2Own nasz rodak, Mariusz Młyński, pokonał zabezpieczenia przeglądarki Firefox oraz systemu Windows, zgarniając dwie nagrody na łączna kwotę 55 tysięcy dolarów. Mariusz zaatakował Firefoksa przez podatność typu cross origin, następnie wykorzystał kolejny błąd do podniesienia uprawnień w ramach przeglądarki oraz błąd logiki Windows do osiągnięcia uprawnień systemowych. Szczegóły błędów zostały wyjawione dostawcom rozwiązań i będą opublikowane jak tylko pojawią się łaty.

Mariusz (po prawej) po prawidłowym wykonaniu eksploita

Mariusz (po prawej) po prawidłowym wykonaniu eksploita

Dla Mariusza nie jest to pierwszy sukces – w zeszłym roku w tym samym konkursie również pokonał Firefoksa. Nie da się ukryć, że produkty Mozilli zna chyba lepiej od ich twórców.

W trakcie pierwszego dnia imprezy oprócz sukcesu Mariusza dwa razy pokonany został Flash, dwa razy Adobe Reader (także z podniesieniem uprawnień i ucieczką z piaskownicy oraz udanymi atakami na Windows) oraz Internet Explorer 11. W sumie ujawniono 13 nowych błędów – a jutro ciąg dalszy imprezy. Poniżej film podsumowujący dzień pierwszy.