16.09.2015 | 22:36

avatar

Adam Haertle

Polski ruter na liście zainfekowanych unikatowym złośliwym oprogramowaniem

Niedawno odkryto i opisano wyjątkowo zaawansowane i świetnie ukryte złośliwe oprogramowanie wgrane do ruterów Cisco na całym świecie. Najnowsze skany wskazują, że jedna z zainfekowanych nim maszyn znajduje się w Polsce.

Do momentu ujawnienia rewelacji Snowdena wiele zagrożeń było bagatelizowanych lub ignorowanych. Dopiero poznanie faktycznej skali możliwości technicznych NSA sprawiło, że wiele firm zaczęło dokładniej analizować miejsca do tej pory uważane za bezpieczne. Jednym z nich okazało się wbudowane oprogramowanie ruterów firmy Cisco.

Puk puk, to ja, tylna furtka

Firma FireEye opublikowała wczoraj ciekawy raport na temat wykrytych modyfikacji oprogramowania niektórych modeli ruterów Cisco. Zmodyfikowane rutery reagują na bardzo specyficzną kombinację modyfikacji pakietów TCP i umożliwiają zdalny, nieautoryzowany dostęp do swoich funkcji. Dzisiaj uczestnicy projektu zmap udostępnili informację o wyniku skanowania całego internetu pod kątem obecności tak własnie zmodyfikowanych ruterów. Znaleźli ich w sumie 79, z czego jeden w Polsce.

Tylna furtka jest naprawdę sprytna. Jej instalacja wymaga modyfikacji wbudowanego oprogramowania urządzenia. Niestety brak informacji o tym, czy do tej modyfikacji dochodzi na etapie produkcji, transportu czy eksploatacji rutera. Pewną wskazówką jest ostrzeżenie Cisco z 11 sierpnia tego roku gdzie firma informuje, że zaobserwowała kilka przypadków instalowania zmodyfikowanego oprogramowania po uzyskaniu przez atakującego zdalnego dostępu do rutera.

Tylna furtka umieszczana jest w specjalnie w tym celu modyfikowanych obrazach systemu operacyjnego Cisco IOS. Zainfekowany ruter umożliwia zalogowanie się atakującego po podaniu tajnego hasła, pobieranie modułów funkcjonalnych z internetu czy też podniesienie uprawnień. Ale po kolei.

Według FireEye na pewno atakowane w ten sposób były rutery Cisco 1841, 2811 oraz 3825. Nie jest wykluczone, że tylna furtka może znajdować się także w innych modelach. Jej wbudowanie w oprogramowanie sprawia, że jest w stanie przetrwać każdy restart urządzenia. Z kolei moduły wgrane przez atakującego przechowywane są jedynie w pamięci ulotnej, zatem restart powoduje ich usunięcie. Co ciekawe, by uniknąć zmiany rozmiaru pliku z obrazem systemu, złośliwy kod nadpisuje nieużywane funkcje IOS. Oznacza to, ze przed każdą instalacją analizowana jest charakterystyka użycia danego rutera i nadpisywane są tylko te funkcje, które nie są wykorzystywane w konkretnym wdrożeniu. Każda instalacja zatem może różnić się od pozostałych. Nadpisywanie niektórych sekcji może być wskazówką infekcji w trakcie analizy zrzutu pamięci urządzenia.

Fragment kodu, którego nie powinno być w pamięci rutera

Fragment kodu, którego nie powinno być w pamięci rutera

Tajne hasło atakującego może być użyte na trzy różne sposoby: przy logowaniu przez konsolę, przez telnet oraz do podniesienia uprawnień zalogowanej już sesji. Co ciekawe, w wykrytych przypadkach tajne hasło nie działało w sesji SSH lub HTTPS.

Akcja aktywacja

By uruchomić niektóre funkcje tylnej furtki zdalnie wystarczy nawiązać z zainfekowanym ruterem odpowiednią komunikację. Nie mają tu znaczenia skonfigurowane reguły filtrowania ruchu – tylna furtka i tak słucha wszystkich pakietów.  Magiczna sekwencja wygląda następująco:

 • TCP SYN na port 80 w którym różnica między numerem sekwencyjnym i numerem potwierdzenia wynosi dokładnie 0xC123D,
 • w odpowiedzi nadchodzi TCP SYN-ACK w którym różnica między numerem sekwencyjnym i numerem potwierdzenia wynosi dokładnie 0xC123E, opcje TCP to  „02 04 05 b4 01 01 04 02 01 03 03 05”, wskaźnik priorytetu ma wartość 0x0001 ale flaga priorytetu nie została ustawiona a numer potwierdzenia jest skopiowany z pakietu SYN,
 • TCP ACK ,
 • kolejny pakiet od właściciela tylnej furtki ma już postać pakietu TCP z ustawionymi flagami PUSH i ACK, w odległości  0x62 od początku nagłówka pakietu znajduje się ciąg „text” a po nim sekwencja poleceń do wykonania plus suma kontrolna (polecenia szyfrowane są stałym kluczem XOR).

Dostępnych jest 5 podstawowych poleceń: wylistowanie aktywnych modułów, zarezerwowanie pamięci dla nowego modułu, wczytanie modułu, aktywowanie modułu oraz usunięcie modułu z pamięci.

Kto jest zainfekowany

Sam FireEye informuje, że wykrył 14 zainfekowanych ruterów w krajach takich jak Ukraina, Filipiny, Meksyk oraz Indie. Dzięki szczegółowemu opisowi wskazującemu, jak rozpoznać infekcję, uczestnicy projektu zmap przeskanowali wczoraj czterokrotnie cały internet w poszukiwaniu kolejnych zainfekowanych urządzeń i znaleźli ich 79.

Kraje z zainfekowanymi ruterami

Kraje z zainfekowanymi ruterami

Autorzy tego skanu nie podali co prawda adresów IP zainfekowanych maszyn, lecz poinformowali, że 25 ruterów w USA należy do jednego dostawcy internetu na wschodnim wybrzeżu a adresy znalezione w Niemczech oraz Libanie należą do tego samego operatora usługi internetu satelitarnego działającego w Afryce. Zauważyli także, że proporcjonalnie więcej zainfekowanych ruterów znajdowało się właśnie w krajach Afryki oraz Azji. Jeden przypadek trafił się także w Polsce.

Oczywiście wynik takiego skanowania nie musi być miarodajny. Po opisaniu przypadku infekcji jej autorzy mogli szybko zmodyfikować sposób komunikacji z ruterami by uniknąć wykrycia, część zainfekowanych ruterów może także nie być dostępna w publicznej adresacji IP.

Jak sprawdzić swoje rutery

Niestety nie wiemy, jakie funkcje mogą mieć moduły ładowane przez atakujących. Nie jest jednak trudno sobie wyobrazić, co można zrobić mając kontrolę nad ruterem – podsłuch lub modyfikacja ruchu otwierają szerokie możliwości przed atakującymi. Na szczęście Cisco udostępnia prostą instrukcję umożliwiającą weryfikację integralności oprogramowania ruterów. Pytanie, czy ktokolwiek z naszych Czytelników kiedykolwiek przeprowadzał taką operację. Może czas zacząć jutro rano?

Powrót

Komentarze

 • avatar
  2015.09.16 22:44 tenbit

  Dlatego jeśli chodzi o router to tylko stworzony z RP2 :) Nikomu za bardzo nie przyjdzie atakować takiego ustrojstwa.

  Odpowiedz
 • avatar
  2015.09.16 22:50 Noi

  Na pewno to sprawka NSA!

  Odpowiedz
 • avatar
  2015.09.16 22:55 Filip Amator

  Znajomy opowiadał mi, jak po ataku na jego pracodawcę (NRC w Kanadzie) szefostwo zadecydowało aby po ataku… przejść na papier. Wrażliwe dane są przechowywane na papierze a jak już trzeba komputera to w osobnym budynku (bez sieci). Było trzeba kilka etatów ekstra – ale zaoszczędzili na nie wiadomo jak drogich przebudowach sieci i audytach :) Może to jest przyszłość ważnych danych.

  Odpowiedz
 • avatar
  2015.09.16 22:56 ciekawy

  ciekawe czy UEFI to nie jest przypadkiem jedna wielka wyrwa bezpieczeństwa… ciekawe czemu standard open uefi nie jest rozpowszechniony tylko „rozwiązania własne”… hmmm…

  Odpowiedz
 • avatar
  2015.09.16 23:01 ciekawy

  dlaczego nie podadzą adresu tego rutera w polsce aby go namierzyć i zmieinć mu firmware na poprawne?

  Odpowiedz
  • avatar
   2015.09.16 23:03 Adam

   Być może kontaktują się bezpośrednio z ofiarą.

   Odpowiedz
 • avatar
  2015.09.16 23:08 vegii

  Wzmianki o lubuntu w IOS opartym na BSD?

  Odpowiedz
  • avatar
   2015.09.16 23:37 Adam

   Fałszywe nagłówki odpowiedzi HTTP tylnej furtki

   Odpowiedz
 • avatar
  2015.09.16 23:55 lubas

  Takie kwiatki jak flaga URG = 0 i wskaznik URG większy od 0 mogą być filtrowane przez firewall, nawet jeżeli port 80 jest dozwolony przez politykę. Takie skanowanie musiałoby odbywać się z segmentu sieci który ma niefiltrowany dostęp do interfejsu mgmt routera, żeby być reprezentatywne. Możliwe że routerów z tym backdoorem jest znacznie więcej.

  Odpowiedz
  • avatar
   2015.09.17 08:43 ja

   Zakładając że firewall to inne urządzenie przed zainfekowanym routerem i nie jest to też Cisco :D

   Odpowiedz
 • avatar
  2015.09.17 08:12 HecSec

  Nie widze Israela na liscie – zatem podejrzny jest ten kraj!

  Odpowiedz
 • avatar
  2015.09.17 09:02 Xxx

  Podobno aktualizacja iOS do 9 rozwiazuje problem. Apple wlasnie wydalo 9-tke.

  Odpowiedz
  • avatar
   2015.09.17 12:43 Paweł Nyczaj

   Co ma piernik do wiatraka? iOS 9 dla urządzeń Apple to nie Cisco IOS.

   Odpowiedz
   • avatar
    2015.09.17 23:34 Tmq

    ktos chyba nie zalapal sarkazmu ;)

    Odpowiedz
 • avatar
  2015.09.17 09:21 Jaromir

  Właśnie z powodu podobnych furtek sprzęt Huawei nie ma dostępu do rządowego rynku zamówień publicznych w USA. Praktycznie w ich całym asortymencie występują podobne niskopoziomowe luki. Jedni nazywają to niechlujnie napisanym firmware’m a inni rządowymi backdorami….

  Odpowiedz
  • avatar
   2015.09.17 20:45 bre

   GCHQ z NSA mogą legalnie zabronić firmie CISCO upubliczniania o ich nadużyciach „dla dobra sprawy” wiec nie jest im na rękę by inna firma nad którą nie maja kontroli a która jest pod takim samym naciskiem chińczyków wkroczyła na tereny ich inwigilacji. NSA wystawia „certyfikaty bezpieczeństwa” dla sprzętu cisco i tym samym rekomenduje i reklamuje produkt na które sami mają już gotowe backdoory.

   Odpowiedz
 • avatar
  2015.09.17 10:39 Artur

  Ale sami musicie przyznać ze atak pierwsza liga. A w dobie coraz bardziej puchnących IOSow to nie problem znaleźć dziurę w systemie.
  Weryfikację przeprowadza każdy kto choć raz miał przedłużoną nockę było błędne CRC IOSa.

  Odpowiedz
 • avatar
  2015.09.17 14:53 Druga_pochodna

  Wyobraźmy sobie że mamy dostęp do hipotetycznej, tajnej, furtki zrobionej przez Cisco dla NSA. Albo ukradliśmy taką informację albo jesteśmy z NSA – tak czy owak chcemy użyć tego.

  I teraz chwila na zastanownienie. Użylibyście jej wprost?

  Ja nie. Zbudowałbym nowego trojana i używając wbudowanej furtki wgrałbym go i używał wyłącznie jego natywnych funkcji. Trochę tak samo jak wyąłczanie hosta z primary CA. Bo koszt kompromitacji furtki która jest na każdym urządzeniu byłby zbyt duży. A tak zostanie odkryty tylko trojan (w razie czego) i w tedy napisze się nowego albo go zmodyfikuje i wgra ponownie :DDD

  To oczywiście teoria spiskowa bo ani Cisco ani NSA nie publikuje danych na ten temat – chociażby dlatego że nie może tego zrobić :D :D

  Odpowiedz
 • avatar
  2015.09.18 09:11 Romuś

  To zainfekowany jest obraz IOS? A jesli klient robi update IOS do nowszej wersji to nowa startuje juz z innego obrazu, czy moze zarażony jest bootloader i dogrywa kod do każdego nowego IOS który startuje. Jak zwykle opis enigmatyczny, jak dla użytkowników iOS ;)

  Odpowiedz
 • avatar
  2015.09.22 13:59 Gruby

  A gdzie możemy znaleźć listę skrótów odpowiednich obrazów IOSa?

  PS. Czy wiecie, że Apple licencjonuje od Cisco za grube pieniądze prawa do używania nazwy „iOS”?

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Polski ruter na liście zainfekowanych unikatowym złośliwym oprogramowaniem

Komentarze