Rozsądni ludzie w sidłach złodziei – przekręt „na mieszkanie”

dodał 20 kwietnia 2020 o 07:31 w kategorii Socjo  z tagami:
Rozsądni ludzie w sidłach złodziei – przekręt „na mieszkanie”

Nawet człowiek świadomy zagrożeń pod presją czasu może dać się złapać na dobrze przygotowany scam. Nie inaczej było i tym razem – oszustów robiących przekręty „na mieszkanie” charakteryzuje bowiem mała powtarzalność i duża kreatywność.

Jeden z naszych Czytelników, planując z dziewczyną przeprowadzkę do Warszawy, rozglądał się za mieszkaniem do wynajęcia. W Warszawie niedługo miał podjąć pracę, więc zależało mu na czasie. Odwiedzając OLX, zobaczył ogłoszenie, które przyciągnęło jego uwagę. Zadzwonił. Domniemany właściciel mieszkania przemawiał bardzo przekonująco, podał nazwy sklepów w okolicy, wymienił linie autobusowe itd. Jego zachowanie nie budziło zastrzeżeń. Tylko cena – jak stwierdził Czytelnik – zapalała każdą lampkę, ale stres skutecznie uśpił jego czujność.

Ogłoszeniodawca od razu się zgodził na zarezerwowanie mieszkania w postaci umowy cywilno-prawnej. Przygotował i przesłał mailem odpowiedni dokument, poprosił o przelew natychmiastowy i obiecał, że lada chwila usunie ogłoszenie. Czytelnik umówił się na odbiór mieszkania za dwa tygodnie i wykonał przelew w wysokości 1750 zł na konto w Alior Banku.

„Wszystko super, ale nie mogę zmrużyć oka! Postanawiam wstać i sprawdzić. Przelew wyszedł ok. 18, ok. 24 ogłoszenie dalej jest. Zaczynam googlować” – czytamy w mailu od Czytelnika. Googlowanie przyniosło efekty, niestety nie najlepsze. Wyszukiwanie z wykorzystaniem zdjęć rzekomego mieszkania doprowadziło na stronę booking.com, z której wynika, że tak właśnie wygląda jeden z apartamentów w centrum Wrocławia.

Następnego dnia (już po złożeniu reklamacji w banku) nasz Czytelnik zadzwonił do ogłoszeniodawcy. Ten najpierw nie odbierał, a potem bardzo się zdziwił, że zdjęcia, które dodał, znajdują się na booking.com. Nawet poprosił o link, a Czytelnik mu go wysłał, informując, że w takiej sytuacji wycofuje się z podpisanej wcześniej umowy i czeka na zwrot środków. Rzekomy właściciel mieszkania zapewnił, że wieczorem zrobi przelew i wyśle potwierdzenie. Jak możecie się domyślić, pieniędzy do dziś nie zwrócił.

Bank rozpoczął procedurę reklamacji, wymaga ona jednak potwierdzenia zwrotu ze strony odbiorcy. OLX został powiadomiony o przekręcie, oferta nie jest już dostępna. Policja przyjęła zgłoszenie, zobowiązała się wszystko sprawdzić, ale zaleciła uzbroić się w cierpliwość. Czytelnik znalazł inne mieszkanie odpowiadające jego potrzebom.

Podsumowując swoją historię, napisał: „Dlaczego opuścił mnie rozsądek? Szczerze, nie wiem, jaki czynnik mam winić. Komfort mieszkania, czas, który mnie gonił, czy nawet poprzednie doświadczenie – wynajem mojego obecnego mieszkania cztery lata temu miał podobny przebieg”. Nie bez znaczenia było też to, że zachowanie ogłoszeniodawcy nie budziło żadnych obaw. Naciągacz opracował scenariusz, który – według słów Czytelnika – „trafił na wrażliwy okres”. Szukając mieszkania do wynajęcia, miejcie na uwadze, że i was ktoś może próbować oszukać.

Planujemy więcej odcinków z historiami osób na co dzień świadomych zagrożeń, które jednak wpadły w sidła złodziei – jeśli chcecie się podzielić swoimi opowieściami lub kogoś do tego nakłonić, to zapraszamy do kontaktu.

25 odcinków kursu wideo Security Awareness dostępne już dla wszystkich

Takie i podobne historie, podzielone na różne kategorie i opatrzone wskazówkami, jak rozpoznawać i omijać zagrożenia w sieci, znajdziecie w naszym unikatowym kursie wideo Bezpieczeństwo Dla Każdego. Co mówią użytkownicy, którzy już skorzystali?

Kurs zakupiłem, lekcje są świetne. Program polecam również moim bliskim. Każda taka forma podnoszenia świadomości bezpieczeństwa w Internecie jest świetną inicjatywą.

Łukasz Szewczak, Risco Software

Filmy możecie obejrzeć sami, możecie też polecić waszym rodzinom i bliskim – szczególnie tym, którzy nie radzą sobie tak dobrze z rozpoznawaniem zagrożeń w sieci. Zapraszamy!