Socjotechniczny atak roku

dodał 7 lutego 2014 o 11:50 w kategorii Drobiazgi  z tagami:

I to roku 1971. Bruce Schneier opisuje ciekawy fragment książki, zawierającej wspomnienia aktywistów, którzy na początku lat 70-tych włamali się między innymi do biura FBI, skąd wynieśli sporo ciekawych dokumentów.

Fragment okładki książki "The Burglary"

Fragment okładki książki „The Burglary”

Jednym z obiektów, do których chcieli się włamać, było biuro Selective Service, czyli amerykańskiego odpowiednika naszej Wojskowej Komendy Uzupełnień, prowadzącego ewidencję potencjalnych żołnierzy poborowych. W trakcie obserwacji obiektu ustalili, że drzwi, prowadzące do interesujących ich pomieszczeń, były zawsze zamknięte a nikt z grupy nie dysponował umiejętnościami wystarczającymi do pokonania zamka. Wpadli zatem na genialny pomysł.

Na kilka godzin przed planowanym włamaniem jeden z członków grupy umieścił na drzwiach kartkę z napisem „Proszę nie zamykać tych drzwi”. Jak możecie się już domyślać, kiedy wieczorem włamywacze pojawili się w budynku, drzwi był otwarte… A teraz pomyślcie, w ilu firmach serwis sprzątający może zareagować tak samo np. na kartkę na drzwiach biura prezesa.