Superkomputer idzie na wojnę z hakerami – na serio

dodał 14 marca 2016 o 23:46 w kategorii Info  z tagami:
Superkomputer idzie na wojnę z hakerami – na serio

Nie możecie spać bo boicie się, ze hakerzy okradną Wasze konta? APT czai się w karcie graficznej na Wasze bitcoiny? Sterowniki karty dźwiękowej nadają na dziwnych częstotliwościach? Nie bójcie się, już niedługo Wasze problemy znikną.

Wszystkie problemy cyberprzestępstw już wkrótce rozwiąże uruchamiane właśnie za jedyne 8 milionów złotych (choć inne źródła mówią o 16) Laboratorium Analiz Ataków Cybernetycznych w Wojskowym Instytucie Łączności w Zegrzu Południowym.

Superszybki światłowód o zasięgu 40 kilometrów

Choć Laboratorium Analiz Ataków Cybernetycznych chyba już działa, to jego uruchomienie okryte było tak gęsta mgłą tajemnicy, że dopiero dzisiaj nasz tajny agent doniósł o wycieku informacji do sieci. W serwisie INN POLAND pojawił się obszerny artykuł na temat LAAC i jego roli w zapewnieniu bezpieczeństwa a nawet cyberbezpieczeństwa. Wyczytać tam możemy między innymi że (cytaty sa obszerne, bo artykuł i sam LAAC są tego godne):

W Zegrzu Południowym w województwie mazowieckim powstaje superkomputer, który ma skutecznie ochronić Polskę przed cyberprzestępcami. Maszyna zostanie oddana do dyspozycji Wojskowego Instytutu Łączności (WIŁ). Stanie w Laboratorium Analiz Ataków Cybernetycznych (LAAC), gdzie będą pracować fachowcy, którym niestraszny żaden haker.

Jak będą walczyć fachowcy?

Główną bronią polskich żołnierzy w walce z niebezpiecznymi hakerami ma być superszybkie łącze światłowodowe, które powstanie na trasie niemal 40 kilometrów. Będzie biegło z Zegrza Południowego aż do centrum Warszawy.

Szykuje się kolejne centrum nasłuchu?

W Zegrzu Południowym stanie sześć serwerowych szaf, w których zostanie umieszczony tzw. superkomputer. Maszyna umożliwi fachowcom z wojskowego ośrodka analizę ruchu w internecie w czasie niemal zbliżonym do rzeczywistego. Dzięki temu natychmiast będą mogli wychwycić niebezpieczne zachowania cyberprzestępców.

Na działaniu LAAC zyska całe społeczeństwo:

najświeższe wiadomości oraz symulacje potencjalnych ataków hakerów będą publikowane na specjalne przystosowanym do tego celu portalu internetowym. Ponadto na bieżąco o ryzyku działań ze strony sieciowych przestępców będą informowane właściwe instytucje rządowe oraz banki.
Za unijne środki baluj

Za unijne środki baluj (źródło: Polskie Radio)

Superkomputer idzie na wojnę z hakerami

O tej cennej inwestycji napisał także równy rok temu serwis Polskiego Radia (jak mogliśmy to przegapić!). Autor artykułu wydaje się być zafascynowany możliwościami LAAC:

Poznałem jedno z miejsc, w którym wirusy, robaki i inne złośliwe oprogramowania nie mają prawa przeżyć. To Wojskowy Instytut Łączności w Zegrzu Południowym od lat prowadzący badania nad cyberprzestępczością.

Już wtedy system zapowiadał się bardzo poważnie:

To tutaj bowiem będzie biło serce laboratorium – superkomputer. W tym niewielkim parterowym budynku zajmie on powierzchnię około 30 m2. Maszyna ma wychwytywać i analizować wszelkie zaburzenia w ruchu sieciowym. WIŁ ma juz doświadczenie na tym polu, ale dzięki nowemu laboratorium jego pracownicy będę mogli dokładniej analizować złośliwe oprogramowania, testować odporność systemów na ataki cybernetyczne, w końcu aranżować cyberwojny w celach szkoleniowych.

Mimo skali zagrożeń autor nie traci nadziei:

Czy to wystarczy, by skutecznie walczyć z hakerami? Mam wrażenie, że dzięki najnowocześniejszemu sprzętowi i zapałowi ekspertów z Wojskowego Instytutu Łączności w tej trwającej cyberwojnie będziemy mieli szansę zdobyć znaczną przewagę nad przestępcami, a nawet ją wygrać.

PS. Szczegółowy opis infrastruktury technicznej LAAC znajdziecie w tym dokumencie przetargowym. Mamy wielką nadzieję, że to dziennikarze w dwóch powyższych artykułach pomylili daty z 1 kwietnia a sam ośrodek zatrudnia osoby które znają się na swojej pracy. Oba śródtytuły zaczerpnęliśmy z publikacji kolegów po fachu z innych redakcji.