09.08.2015 | 17:42

Adam Haertle

Szef wydziału antynarkotykowego szefem gangu przemytników narkotyków

Czasem życie samo pisze najlepsze scenariusze filmów kryminalnych. Po wielomiesięcznym śledztwie w sprawie gangu przemytników haszyszu jego nieuchwytny szef okazał się być szefem wydziału antynarkotykowego lokalnej policji.

Finlandia zajmuje trzecie miejsce w rankingu państw o najniższym poziomie korupcji opracowanym przez Transparency International a krajowa policja zajmuje wysokie miejsca w rankingu zaufania społecznego. Pozycja ta jednak znacznie ucierpiała w ostatnich miesiącach a historia wysokiego rangą policjanta z Helsinek, który przeszedł na ciemną stronę mocy, budzi zrozumiałe emocje. Jak doszło do tego, że specjalista od zwalczania gangów narkotykowych sam postanowił zająć się organizacją przemytu haszyszu?

Tajemniczy boss

Śledztwo fińskiego Narodowego Biura Śledczego trwało już od paru miesięcy. Śledczy mieli na oku grupę przemycającą duże ilości haszyszu z Holandii do Finlandii. Jednocześnie podsłuchiwali połączenia telefoniczne lokalnego dilera, którego podejrzewali o zainteresowanie zakupem towaru. Wielokrotnie byli już świadkami negocjacji telefonicznych z jego dostawcą, zawodowym przemytnikiem. Znali numer telefonu przemytnika, jednak ustalenie jego tożsamości było dość trudne. Policja ma dowody, że w latach 2010 – 2013 przemytnik dostarczył na fiński rynek co najmniej sześć transportów haszyszu wartych łącznie ok. 10 milionów euro. Towar podróżował w sporych beczkach i trafiał na lokalny rynek. W grudniu 2011 holenderskim policjantom udało się namierzyć jedną z dostaw. Wytypowali podejrzaną beczkę i znaleźli w niej 140 kg haszyszu. Beczka miała jechać do Finlandii, zatem poinformowali swoich fińskich kolegów. Ci postanowili jej nie przejmować, a jedynie obserwować kto zgłosi się po odbiór. Oficjalnym odbiorcą miała być fikcyjna firma, a jej numery telefonów były zarejestrowane na karty pre-paid.

Beczka z haszyszem

Beczka z haszyszem

Przestępcy zostali w tajemniczy sposób ostrzeżeni o tym, że dostawa jest „gorąca” i należy trzymać się od niej z daleka. Jeden z nich, o pseudonimie Rybak,  nie posłuchał jednak wskazówek i zgłosił się po beczkę. Został aresztowany i skazany na 9 lat więzienia. Policjanci próbowali namówić go do złożenia zeznań przeciwko szefowi i w końcu odnieśli sukces. Rybak dostarczył śledczym informacji, które pozwoliły na zgromadzenie dowodów, że szefem gangu, który odpowiadał za organizację całego przemytu, był 58-letni Jari Aarnio, szef wydziału antynarkotykowego helsińskiej policji. Innym źródłem informacji wskazującym na Aarnio była niezwykle złożona analiza połączeń dziesiątek telefonów oraz kart SIM oraz ujęcia z systemów monitoringu, pokazujących osoby kupujące karty pre-paid (szczegóły ciekawego wątku kart SIM opisano w tym fińskim artykule – niestety tłumacz Google słabo sobie radzi z fińskim, jeśli jest na sali ochotnik do tłumaczenia to prosimy o kontakt).

Jari Aarnio w trakcie procesu

Jari Aarnio w trakcie procesu

Zarzuty i dowody

Aarnio został zatrzymany w październiku 2013, lecz dopiero kilka tygodni temu ruszył jego proces w sprawie narkotykowej, dzięki któremu o całej aferze dowiedziały się media. Przemyt narkotyków jest tylko jednym z wielu zarzutów postawionych byłemu już policjantowi. Jest oskarżony między innymi o wywieranie wpływu na świadka. Gdy dowiedział się, że Rybak współpracuje z policją, załatwił przeniesienie znanego członka brutalnego gangu do celi obok Rybaka. Z kolei adwokata Rybaka odwiedziło dwóch członków gangu, którzy poinformowali go, ze jeżeli Rybak nie odwoła swoich zeznań, to jego rodzinie może stać się krzywda.

Aarnio, już siedząc w areszcie, poprosił jednego z oficerów policji by ten przekazał jego żonie, że powinna wysypać żwirkiem okolice jednego z krzaków w ich ogrodzie. Policja udała się na miejsce i pod krzakiem znalazła zakopane plastikowe wiaderko, a w nim 65 tysięcy euro w gotówce.

Wiaderko z podręcznym bankiem

Wiaderko z podręcznym bankiem

Przeszukanie garażu oskarżonego dostarczyło kolejnych dowodów wskazujących na jego udział w przestępstwie. Policjanci znaleźli dwa telefony komórkowe, ukryte odpowiednio w bucie oraz w zrolowanym dywanie, z których wykonywano podsłuchiwane przez śledczych połączenia.

Telefon w bucie

Telefon w bucie

Co ciekawe, znaleziono także urządzenie, które dziennikarze nazywają anonimizatorem połączeń. Nie wiemy, co to za wynalazek, widać jedynie, że jest wyposażone w dwie karty SIM – podejrzewamy, że może działać jako automatyczne proxy połączeń i SMSów, by łatwo ukryć numer telefonu osoby dzwoniącej. Być może ktoś z Czytelników rozpozna konstrukcję na poniższym zdjęciu.

Anonimizator

Anonimizator

W garażu znaleziono także odręcznie sporządzone notatki przeznaczone dla Keijo Vilhunena, ważnej postaci fińskiego świata przestępczego, ze wskazówkami, jak zachowywać się by obalić ewentualne zarzuty o udział w przemycie narkotyków.

Fachowiec na właściwym miejscu

Trzeba także przyznać, że Aarnio był dość dobrze przygotowany do roli szefa gangu przemytników. Oprócz 30-letniego doświadczenia w roli funkcjonariusza wydziału antynarkotykowego, w trakcie studiów w akademii policyjnej zajmował się badaniem struktur gangów narkotykowych. Sam pochodzi z biednej dzielnicy Helsinek Maunula, gdzie wychowywał się wśród narkomanów i dilerów. W wywiadzie udzielonym telewizji publicznej w roku 2000 podkreślał, że w dobrze zorganizowanej organizacji przestępczej nie znajdzie się dowodów na zaangażowanie prawdziwego szefa, który zawsze ukrywa się za innymi osobami, jak w grze w szachy, gdzie pionki kryją króla. W gangu, któremu sam przewodził, najwyraźniej nie udało mu się wdrożyć wszystkich zasad – co prawda jego pracownicy nie znali się nawzajem, jednak szef został namierzony.

Sam Aarnio broni się twierdząc, że prowadził jedynie grę operacyjną próbując zlokalizować innych przestępców. Liczne karty SIM tłumaczy nawykami do zachowywania prywatności i wynikiem szkoleń policyjnych. Nie wiadomo jednak, czy 8 samochodów oraz wydane w ciągu kilku lat pół miliona euro można poprzeć zarobkami fińskiego policjanta. Aarnio już odbywa wyrok 2 lat więzienia za nadużycie swojego stanowiska w powiązanej sprawie przekupstwa przy zakupach sprzętu do inwigilacji w firmie, w której sam miał udziały, a grozi mu jeszcze 13 za opisane wyżej wyczyny. Po każdym posiedzeniu sądu trafia do więzienia, do którego przez 30 lat sam wysyłał przestępców.

Źródła: NY Times, yle.fi, hs.fi, Helsinki Times, mtv.fi

Powrót

Komentarze

 • 2015.08.09 19:11 Big Dog

  Patologie które opisuje Adam, były także w polskiej Policji.
  .
  W naszej rodzimej Policji, szczególnie tej z lat ’90 (zaraz po Okrągłym Stole i początkowych przekształceniach ustrojowych) było podobnie. To była wtedy zła Policja: niemrawa, zepsuta, skorumpowana, pełna byłych UBoli. Sporo o tym pisze były generał Policji, Adam Rapacki w swojej książce „Niepokorny” (świetna lektura, polecam!). Wymiana kadrowa i procesy samooczyszczania polskiej Policji znacząco wyeliminowały te patologie. Ale nie do końca… Przykładowo świeża sprawa sprzed roku krakowskiego gliny który współpracował z kibolską bandyterką:
  1) http://krakow.naszemiasto.pl/artykul/policjant-przeszedl-na-strone-kiboli,2691396,art,t,id,tm.html
  2) http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/3443505,policjant-z-krakowa-wspolpracowal-z-kibolami,id,t.html

  .
  Szkoda że nie ma KS (kary śmierci) za takie coś!
  Są takie rodzaje zła, które są niewybaczalne: jednym z nich jest sprzedajny, skorumpowany glina i/lub funkcjonariusz publiczny!

  Odpowiedz
  • 2015.08.10 17:44 ae

   Marny przykład. Policjant którego linkujesz ma 34 lata i 8 lat służby za sobą. Czyli zaczynał w 2007, a w 1990 miał 9 lat. Najmłodszy funkcjonajriusz UB ever?

   Odpowiedz
   • 2015.08.12 21:27 hadouken

    hmmm… Duzy Pies napisal:
    „Wymiana kadrowa i procesy samooczyszczania polskiej Policji znacząco wyeliminowały te patologie. Ale nie do końca… Przykładowo świeża sprawa sprzed roku krakowskiego gliny który współpracował z kibolską bandyterką”

    Faktycznie widzisz tu błąd logiczny, czy trollujesz dla zasady?

    Odpowiedz
 • 2015.08.09 20:35 Mariusz

  Odnośnie tego 'anonimizera’ to rzydałoby się zdjęcie drugiej strony płytki, czy są dwa modemy GSM.
  Ale generalnie coś takiego jest dosyć banalne do zrobienia.

  Odpowiedz
 • 2015.08.09 21:05 józek

  Phi. Amator. Prawdziwi super przestępcy działają legalnie i pod patronatem państwa, jak choćby prezes ZUS, prezes NBP czy prezes US :)

  Odpowiedz
 • 2015.08.10 08:41 Rozbawiony

  Toz to standard. Podobnie co tzw „agencji antynarkotykowych” czy „antykorupcyjnych”.

  Odpowiedz
 • 2015.08.10 08:52 nikt

  Co to za anonimizator?

  Odpowiedz
 • 2015.08.10 10:29 jus

  a dla mnie to jest grubymi nićmi szyte. Nagle jeden z kolesi olewa informację o gorącej dostawie i po prostu idzie ją sobie odebrać?? a potem sypie grubą rybę z antynarkotykowego?? poparte jest to „bardzo skomplikowaną analizą” połączeń, a resztę to już mogli wyssać z palca albo podrzucić (wszystkie te hajsiwa i telefony).

  śmierdzi, fuj

  Odpowiedz
 • 2015.08.10 11:11 Robik

  Z artykułu wynika że to jest producent tej zabawki.
  http://www.trevoc.com/2015/?page_id=24

  Odpowiedz
 • 2015.08.10 11:32 FRED

  „Aarnio został zatrzymany w październiku 2013, lecz dopiero kilka tygodni temu ruszył jego proces w sprawie narkotykowej,…”

  Absurd.
  Zwykły szarak zostałby od razu usadzony ale cwaniak… Nie tylko u nas s przekręty gdzie ręka rękę myje.

  Odpowiedz
 • 2015.08.10 12:47 Adam

  To teraz mi powiedzcie, czy to przypadek, że w PL broń palną niesłużbową posiadają politycy i narkodilerzy (najczęściej „na lewo”)…
  Czasami sportowcy i myśliwi…

  Odpowiedz
 • 2015.08.10 13:52 s

  Kolejny przykład na to dlaczego narkotyki należy zalegalizować. To będzie koniec ery wszelakich mafii i karteli narkotykowych.

  Odpowiedz
  • 2015.08.10 20:11 yhm

   Nie do końca. Zobacz, że alko i tytoń są legalnie dostępne, ale przemyt i mafie specjalizujące się w tym istnieją i mają się całkiem dobrze. Jak zalegalizują, to ludzi zaczną szukać u przestępców tańszych zamienników albo lepszej jakości. Przyroda nie lubi próżni.

   Odpowiedz
   • 2015.08.11 02:11 AHA

    akcyza, człowieku, AKCYZA!

    Odpowiedz
    • 2015.08.11 09:05 yhm

     A myślisz, że na dragi nie miałbyś akcyzy?

     Odpowiedz
     • 2015.08.12 21:38 hadouken

      Zapewne by była, nad czym ubolewam.
      Lecz zwróć uwagę, iż skala patologii, związana z przemytem i handlem narkotykami nijak się ma do tej, wywyołanej dystrybucją nielegalnego alkoholu i tytoniu.

      Natomiast bez ściągania przez państwo haraczu pod nazwą „akcyza” problem przestępczości, związanej z handlem tańszym, nielegalnym towarem zniknąłby z definicji.

      Tylko ilu ludzi (policjantów/śledczych, techników, urzędników) straciłoby wtedy posady…

   • 2015.08.11 10:19 Anonymouse

    Do końca, praktycznie – teraz jedynie cena i ograniczenia ustawowe nakręcają czarny rynek – masz na początek: http://www.theguardian.com/film/2012/aug/26/lawless-prohibition-gangsters-speakeasies

    Jak działają narkotyki na uregulowanym, „trzeźwym rynku”? Ano masz Portugalię; w mniejszym stopniu Czechy – czy te kraje jęczą pod ciężarem półmartwych heroinistów?

    Odpowiedz
    • 2015.08.11 20:57 yhm

     Regulacji po ewentualnej legalizacji nie dałoby się uniknąć. Gospodarka jak napisałem nie jest zawieszona w próżni i ma swoje prawa. Nie pisz że do końca, w Czechach i Portugalii narkotyki nadal są nielegalne (większe ilości) i nadal w tej branży istnieją mafie.

     Odpowiedz
 • 2015.08.10 19:22 Q

  Anonimizer najprawdopodobniej prototyp samoróbka. Mogę przypuszczać, że posiada dwa modemy (szkoda że nie ma drugiej strony). Mogę przypuszczać, że modemy posiadają połączone ze sobą kanały audio. Ten mały scalaczek najprawdopodobniej odpowiada za sterowanie modemami, zarządzanie połączeniami i przekazywanie SMS. Po nawiązaniu połączenia można dość sprawnie przekazać numer telefonu na który chce się zadzwonić z drugiego modemu używając symbolu pauzy +48123456123pp123456124#. Przeważnie modemy umieją przekazać informację o tonach DTMF, które otrzymały do kanału kontrolnego.

  Odpowiedz
 • 2015.08.11 08:45 Robik

  Dla leniwych którym nie chce się bawić w elektronika:
  http://shop.xxlsec.com/products/gsm-anonymizer
  Jest sporo różnych modeli i w dużym zakresie cenowym. Najtaniej jest na Alibabie, ale nie jestem przekonany do „anonimowości” chińskich modeli.

  Odpowiedz
 • 2015.08.11 13:44 Krystian Kowalczyk

  Ciekawe ilu osobom coś takiego wychodzi i nigdy nie zostały lub nie zostaną przyłapane… Swoją drogą ciekawe czy dążąc na swoje stanowisko już dawno miał powiązania z dilerami i czy to była specjalna strategia, bo z takiego stanowiska najlepiej pilnować, żeby nikt nie dotarł to końca kto co gdzie kiedy przemyca.

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Szef wydziału antynarkotykowego szefem gangu przemytników narkotyków

Komentarze