Ukradli bitcoiny warte setki milionów złotych, wpadli w ręce policji

dodał 25 czerwca 2019 o 16:13 w kategorii Włamania, Wpadki  z tagami:
Ukradli bitcoiny warte setki milionów złotych, wpadli w ręce policji

(źródło: btckeychain)

Choć zdarza się nam od czasu do czasu pisać o kradzieżach kleptowaluty, to dość rzadko mamy okazję informować także o ujęciu możliwych sprawców tych kradzieży. Tym razem jednak mamy co świętować – sprawiedliwości stało się zadość. No, prawie.

Pamiętacie jedną z największych kradzieży bitcoinów w historii, gdy z serwerów Bitfineksu zniknęło prawie 120 000 BTC? Tak, 120 000. I to relatywnie niedawno, bo zaledwie niecałe trzy lata temu. Opisywaliśmy ten incydent dość szczegółowo. Złodziejom udało się przełamać zabezpieczenia wielokrotnych podpisów i ukraść naprawdę solidną porcję BTC. Już wówczas środki te warte były ok. 280 milionów złotych. Ich wartość dzisiaj? Nieco ponad 5 miliardów złotych. A podejrzani o ich kradzież właśnie zostali zatrzymani przez izraelską jednostkę Lahav 433 – lokalny odpowiednik FBI.

Bitcoiny skradzione w 2016 leżały na kilku portfelach – i nikt ich nie ruszał. Ten stan utrzymywał się aż do 7 czerwca tego roku, kiedy to konto Twittera, obserwujące duże transakcje w blockchainie, zaraportowało pierwsze ruchy skradzionych środków. Kilka transferów po kilkadziesiąt bitcoinów każdy zaskoczył obserwatorów.

Sam Bitfinex poinformował, że nic nie wie o tych transferach. Z kolei 21 czerwca izraelski serwis posta.co.il zamieścił informację o zatrzymaniu dwóch braci, podejrzanych o wiele kradzieży bitcoinów. Wspomniani bracia, 31-letni Eli i 21-letni Assaf Gigi, mieli rzekomo trudnić się wykradaniem kryptowalut poprzez fałszywe witryny popularnych serwisów oferujących usługi portfeli online. W ten sposób mieli wyłudzać dane do logowania i okradać liczne ofiary z całego świata. Po analizie zatrzymanych nośników danych organy ścigania podejrzewają, że obaj sprawcy mieli być także powiązani z kradzieżą z roku 2016 na giełdzie Bitfinex.

Według izraelskich mediów starszy z braci był absolwentem programu Talpiot dla bardzo utalentowanych młodych ludzi, prowadzonego przez izraelskie wojsko. W jego domu znaleziono między innymi sprzętowy portfel kryptowalutowy, a organy ścigania zabezpieczyły także dwa luksusowe samochody. Niestety kwota zabezpieczonych środków znacznie odbiega od wysokości przypisywanych sprawcom strat.

Jedyny komentarz