10.09.2015 | 13:32

Adam Haertle

Uwaga na nowy atak fiat126pteam, celem polskie firmy

Od wczoraj trwa nowy atak na internautów, mający wszelkie znamiona podobieństwa do znanej już kampanii fiat126pteam przeciwko kancelariom prawniczym. Tym razem wiadomość przestępców dociera do firm w całej Polsce.

Najnowszy atak jest niezwykle podobny do opisywanej przez nas kampanii przeciwko kancelariom – wykorzystuje identyczne metody zwodzenia internautów i podobny poziom staranności w tworzeniu fałszywej historii. Jest jednak jeszcze bardziej niebezpieczny, ponieważ przestępcy prawdopodobnie wykorzystują wiedzę o wcześniejszych relacjach biznesowych firm, które atakują.

Sprytny atak, małe zmiany

Atak zaczyna się od wiadomości poczty elektronicznej. Do tej pory zidentyfikowaliśmy dwa formaty listów. Przykład pierwszy, który trafił do zakładu wodociągowego oraz innej firmy (w wiadomości do firmy inna była nazwa przedsiębiorstwa, z którego fakturami jest rzekomy problem):

Od: DapUnited <[email protected]>
Data: 2015-09-09 13:22
Temat: Prośba o korektę w fakturzę od P.Melioracyjne – Pruszcz

Szanowni Państwo,
Piszę do Państwa w sprawie Przedsiębiorstwa Melioracyjnego Sp. z o.o. w Pruszczu Gdańskim – na naszą firmową skrzynkę trafiają faktury wraz z Państwa adresem poczty elektronicznej i danymi firmowymi/osobowymi. Faktura jest już prawdopodobnie nieaktualna jednakże z racji, iż zawsze staramy się utrzymywać należyty porządek w dokumentacji proszę o weryfikację. Na fakturze znajduję się się szczegółowe dane za co była wystawiona i kto podpisał odbiór. Jeśli są poprawne wystarczy wiadomość zwrotna z taką informacją, jeśli nie – proszę wskazać gdzie leży problem i zajmiemy się tym po naszej stronie. Dokument jest ważny przy corocznych rozliczeniach podatkowych przez 5 lat, stąd też nasze zapytanie.
Faktura w formacie dokumentu dostępna tylko dla Państwa w naszej chmurze plików.
http://doc.onlineviewer.eu/?fname=dapunited_biuro_korekta.doc

Przepraszam za wszelkie kłopoty, liczę na Państwa odpowiedź.
Z poważaniem,
Agata Molenda
Asystent Działu Księgowego

Przykład drugi, który trafił do małej firmy komputerowej:

Od: DapUnited <[email protected]>
Data: 2015-10-10 10:48
Temat: Nieprawidłowości w księgowości Axl Sp. z o.o. – wezwanie do potwierdzenia

Szanowni Państwo,

Przeprowadzamy audyt w celach reaktywacji usług świadczonych przez agencję AXL Sp. z.o.o. W latach poprzednich byli Państwo jednymi z klientów rzeczonej spółki. Podczas audytu odkryliśmy nieznaczne nieprawidłowości w zaksięgowanych fakturach. Nieprawidłowości te mogą wpływać na Państwa sytuację w Urzędzie Skarbowym z racji konieczności rozliczeń płatności przez 5 lat następujących po wykonaniu usługi.

W związku z tym prosimy o niezwłoczne potwierdzenie poprawności dokumentu wystawionego dla Państwa w poprzednim terminie, w wypadku niedopłaty (w większości przypadków) wystąpimy o konieczność uregulowania rachunku. W wypadku zwrotu, wykonamy takowy w ciągu bieżącego miesiąca.

Sytuacja jest bardzo pilna z racji kończącego się okresu składania zeznań dla płatnika. W wypadku braku odpowiedzi będziemy zmuszeni odnotować to w dokumentacji.

Dokument w formie elektronicznej faktury znajdą Państwo pod adresem

http://doc.onlineviewer.eu/?fname=dapunited_biuro_korekta.doc

Prosimy o wiadomość zwrotną po zapoznaniu się z dokumentem.

Z poważaniem,
Agata Molenda
Dział Księgowości Firmowej
DapUnited.eu

Uwaga!
Z otrzymanych przez nas informacji wynika, że w licznych przypadkach firmy odbiorcy wiadomości oraz firmy, których faktury rzekomo należy skorygować, były powiązane wcześniejszą korespondencją lub współpracą. Oznacza to, że przestępcy zapoznali się z zawartością skrzynek pocztowych firm których nazwy występują w wiadomościach lub odbiorców tych wiadomości. Wszystkim odbiorcom oraz firmom wymienionym w korespondencji zalecamy natychmiastową zmianę haseł do skrzynek pocztowych.

Aktualizacja 14:40
Wszystko wskazuje na to, że jeden z wariantów kampanii otrzymują wszystkie firmy, które wymieniły kiedyś korespondencję biznesową z Przedsiębiorstwem Melioracyjnym w Pruszczu Gdańskim.

W odróżnieniu od poprzedniej kampanii, gdzie najpierw następowała wymiana wiadomości, tutaj od razu w treści zamieszczono link do strony atakującego. Po kliknięciu otwiera się strona identycznie jak poprzednio udająca ładujący się dokument MS Office. Również i w tym wypadku ładowanie kończy się „błędem”.

"Błąd" MS Office

„Błąd” MS Office

Co ciekawe, autor ataku zmienił fałszywy numer błędu – obecnie jest to 000113xFA (wcześniej było to 000109xFA). Naciśniecie guzika Aktualizuj powoduje pobranie pliku wykonywalnego:

http://microsoft.autoupdate.eu/download/OfficeBrowser.exe

Sam plik udaje proces instalatora (a wręcz jest instalatorem, ponieważ zawiera oryginalną wtyczkę Microsoftu w wariantach EXE, CAB i MSI) oraz instaluje dodatkowy plik get_ver.exe ze złośliwym oprogramowaniem. Jak zwykle na analizę złośliwego pliku trzeba trochę poczekać, tymczasem przyjrzyjmy się infrastrukturze użytej w ataku.

Aktualizacja 15:30 Atakujący usunął już mechanizmy infekcji z serwerów. Obecnie zamiast złośliwego pliku serwer wysyła niegroźny plik, który jest kopią kalkulatora Windows. Prosimy jednak go nie uruchamiać, bo wysyłany plik może być w każdej chwili zmodyfikowany.

Wyjątkowa troska o szczegóły

Nie da się ukryć, że atak ten i towarzysząca mu historia zostały przygotowane z dużą starannością. Treść wiadomości jest napisana bardzo poprawnym językiem a pod adresem domeny nadawcy dapunited.eu znajdziemy taką oto stronę:

Strona firmy księgowej

Strona firmy księgowej

Jako że wiadomość dotyczy przychodzących faktur, to w domenie nadawcy widać ofertę firmy prowadzącej księgowość. Brzmi sensownie. Z kolei pod adresem microsoft.autoupdate.eu, z którego pobierany jest złośliwy plik, znajdziemy taką witrynę:

Kolejna witryna atakującego

Kolejna witryna atakującego

Wygląda jednak, ze atakujący zapomniał o stronie, z której można „pobrać” dokument DOC:

Rosyjskie powitanie

Rosyjskie powitanie

Identycznie jak w poprzednim ataku i tu wita nas język rosyjski.

Spójrzmy teraz na domeny użyte w ataku. Identycznie jak poprzednim razem wszystkie mają adresy .EU:

 • dapunited.eu: zarejestrowana 30 sierpnia 2015 o godzinie 14:15 przez użytkownika który podał adres [email protected] i przypisana do maszyny 108.175.157.36 w amerykańskiej serwerowni,
 • onlineviewer.eu: zarejestrowana 7 września o godzinie 8:08 przez użytkownika który podał adres [email protected] i przypisana do maszyny 155.94.71.125 w innej amerykańskiej serwerowni,
 • autoupdate.eu: zarejestrowana 7 września o godzinie 11:01 przez użytkownika który podał adres [email protected]  i przypisana do maszyny 185.34.40.33 w holenderskiej serwerowni.

Kilka słów o plikach

Jak do tej pory natrafiliśmy na ślady dwóch trzech różnych wersji pliku serwowanego przez przestępców. Wersja pierwsza:

 • pierwsze zgłoszenie 2015-09-10 05:21
 • MD5: f9780af721d0cb59a7f4d6d338a7e484
 • SHA1: bc1537d59c890901daff8f785c5cd7f7ec9376fd
 • analiza VirusTotal (wykrywany jedynie przez 5 antywirusów)

Wersja druga:

Wersja trzecia:

Złośliwy plik wykrywa uruchomienie w środowisku wirtualnym, zatem musimy jeszcze poczekać na wyniki jego analizy.

Podsumowanie

W naszej ocenie autorem kampanii są ci sami przestępcy, co w przypadku ataku na kancelarie. Świadczą o tym następujące podobieństwa:

 • identyczny sposób komunikacji z ofiarą,
 • wiadomości są wysyłane przez systemy tego samego usługodawcy (MailJet)
 • identyczna metoda nakłonienia do pobrania złośliwego pliku,
 • identyczny sposób tworzenia złośliwego pliku (oficjalny instalator + złośliwy kod),
 • identyczny sposób rejestrowania domen (kilka dni przez atakiem, adresy email z serwisu mail.com),
 • identyczna troska o wiarygodność stron WWW (na pierwszy rzut oka bez zarzutu, dopiero wewnętrzne linki nie działają),
 • wykorzystanie bardzo podobnej infrastruktury (każdy element na innym serwerze, wątek rosyjski).

Główną nowością w tej kampanii jest prawdopodobne wykorzystanie wcześniejszych relacji biznesowych pomiędzy firmami w celu podniesienia wiarygodności oszustwa. Oczywiście istnieje taka możliwość, że ktoś skopiował działanie fiat126pteam, ale wydaje się nam to bardzo pracochłonne i bez uzasadnienia ekonomicznego. Znacznie bardziej prawdopodobne jest wykorzystanie istniejących już metod i narzędzi ataku do przejęcia kontroli nad komputerami innej grupy docelowej.

Dziękujemy osobom, które podesłały nam informacje na temat tego ataku. Prosimy o kontakt, jeśli natraficie na podobne wiadomości.

Jeśli interesuje Was podniesienie świadomości pracowników w celu lepszej ochrony przed takimi atakami, to rzućcie okiem na usługę SecurityInside

Powrót

Komentarze

 • 2015.09.10 13:47 Mocny

  Widzę tutaj profesjonalną grupę hakerską i chyba zmienię antywirusa na Zoner (obecnie mam Avire). Polecacie?

  Odpowiedz
  • 2015.09.10 14:23 d!v!d3d_by_0

   Zdrowy rozsądek.

   Odpowiedz
  • 2015.09.10 14:26 smar

   Zamiast instalować jakieś gówniane antywirusy zmień system operacyjny na linuxa

   Odpowiedz
   • 2015.09.10 18:12 Michał El

    Podejście „mam linuxa – jestem bezpieczny” jest bardzo naiwne :)
    To że instalujesz z tar.gz nie gwarantuje że oprogramowanie jest wolne od wirusów, a wręcz może powodować fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Dopiero z SELinuxem i restrykcyjnymi ustawieniami firewalla możemy mówić o bezpieczeństwu.

    Odpowiedz
   • 2015.09.10 19:48 s

    @smar świetny pomysł. Zaproponowałem więc Linuksa kadrom, księgowości, marketingowcom, biznesowi, dyrektorom i zarządowi. Z instalacją sobie poradzę, ale może chcesz mi pomóc w przeportowaniu kluczowych programów i w nauczeniu wszystkich obsługi Linuksa?

    Odpowiedz
    • 2015.09.10 22:38 Paweł Nyczaj

     Można tez pomyśleć o OS X. Mac nie musi być supernowy (nadchodzący OS X El Capitan pójdzie na sprzęcie z 2007 r. i nowszym), natomiast OS X przynajmniej informuje o próbach jakiejkolwiek modyfikacji systemu. no i w OS X nie ma rejestru i każdy program uruchamia się w piaskownicy. Wspomniałem o OS X, ponieważ na ten system są już programy do prowadzenia firmy (m.in. księgowe). Niestety wybór programów tego typu dla OS X nie jest tak duży, jak dla Windows. Na Linuksa chyba za bardzo ich nie ma. Co prawda są webaplikacje biznesowe, ale w pewnych zastosowaniach nie ma alternatywy dla pożądnych aplikacji desktopowych. W wielu sytuacjach nie ma jednak alternatywy dla Windowsa, jednak wtedy zalecam przynajmniej aktualizację do Windows 10. Wszystkie programy działające w Windows 8 zadziałają bez problemu w Windows 10, a jak wiadomo im nowszy system, tym lepiej zabezpieczony. Oczywiście w Windowsie, ale tez w innych systemach nieustająco zalecam zachowanie szczególnej ostrożności, co oczywiście wymaga ograniczonego zaufania.

     Odpowiedz
     • 2015.09.11 10:03 bascule

      Ale z tym bezpieczenstwej OS X to taki zart, tak ? :) Bezpieczny bo nie ma rejestru. Mysle ze powinienes troszke poczytac o (nie)bezpieczenstwie tego OS’a. Windows dzisiaj to jeden z najbezpieczniejszych systemow operacyjnych. Tylko trzeba umiec go skonfigurowac. No i edukowac swoich pracownikow zeby nie dali sie nabierac na takie sztuczki.

   • 2015.09.10 20:35 maslan

    ..dzięki czemu niegroźne ci wirusy, a błędy bezpieczeństwa typu shellshock

    Odpowiedz
   • 2015.09.10 21:06 AbC

    Polecam BSD

    Odpowiedz
    • 2015.09.11 05:06 Mieeeetek

     Co tam bsd. Lepiej przekompilować jakieś Gentoo…

     Odpowiedz
     • 2015.09.11 10:39 iojop

      Ehh informatycy i ich dziurawe systemy (a raczej bloatware). Poużywalibyście RTEMSa, FreeRTOSa albo (bogactwo!) QNXa.

     • 2015.09.15 09:04 Ninja

      A ja siedzę i dalej głowicę ustawiam… Nie oddychać, bo się nie wgra!

 • 2015.09.10 14:15 Seweryn

  Jedynym pocieszeniem jest to że atakują polskie firmy a nie zwykłych użytkowników.

  Odpowiedz
  • 2015.09.10 15:34 iruss

   taa a dane klientów walczących z Millennium, to był wypadek przy pracy.

   Odpowiedz
  • 2015.09.10 20:58 Paweł Nyczaj

   Typowe rozumowanie idioty, Polaka zadowolonego z atakowania polskich firm. Efektem będzie podwyżka cen produktów tych firm i utrata zaufania w kontaktach biznesowych (uzasadnią to obawą o bezpieczeństwo danych i takiej obawy nikt nie podważy). Z kolei dla polityków, służb, ale i biznesu nie będzie zahamowań przed cenzurą netu. Proszę zauważyć, że mało kto protestuje przeciwko TTIP, bo zapewne wielu protestujących 5 lat temu przeciw ACTA zdążyło zmodyfikować poglądy np. pod wpływem stania się ofiara ataku, oszustwa itp.

   Odpowiedz
 • 2015.09.10 14:21 Marcin

  Jak do tej pory natrafiliśmy na ślady DWÓCH różnych wersji […]
  Wersja pierwsza:
  […]
  Wersja druga:
  […]
  Wersja trzecia:

  Odpowiedz
 • 2015.09.10 14:22 Kelven

  A propo poprzedniej współpracy między fimrami zaangażowanymi w atak. Często firmy chwalą się na oficjalnych stronach z kim współpracują, w jakich projektach brały udział, czy kto jest ich klientem.
  Może atakujący po prostu wykorzystali oficjalnie dostępne informacje zamiast włamań na skrzynki pocztowe? To tylko sugestia ale może warto sprawdzić i to.

  Odpowiedz
  • 2015.09.10 22:44 Paweł Nyczaj

   Typowa sekcja na stronie „Zaufali nam” mająca uwiarygodnić renomę i kompetencje firmy. Być może z powodu rosnącego cyberzagrożenia część klientów w obawie przed atakiem zastrzeże sobie, by współpracą z nimi się nie chwalić. W niebezpiecznych czasach nie zawsze warto umieszczać na stronie listy swoich kontrahentów.

   Odpowiedz
   • 2015.09.11 15:56 kiler129

    Te listy nigdy nie są kompletne.W przypadku dużych firm od każdego klienta uzyskuje się zgodę na takie coś.

    Odpowiedz
 • 2015.09.10 14:57 kot

  No to co, obstawiamy w ile dni gostka dojadą? :)

  Odpowiedz
  • 2015.09.10 15:31 Fiat126pTeam

   Tak obstawiamy, ja daję Polskiej policji szanse = 0, stawiam 10 BTC. A teraz drugi zakład, obstawmy kiedy znajdę Ciebie i dojadę?

   Odpowiedz
   • 2015.09.10 19:03 Andrzej

    Już nie „my” a „ja”? :>

    Odpowiedz
   • 2015.09.10 19:13 etaceh

    Przymiotniki piszemy z malej.

    Odpowiedz
   • 2015.09.10 20:36 maslan

    lubicie dojeżdżać mężczyzn?

    Odpowiedz
   • 2015.09.11 08:41 VoiVod

    Więcej pokory, obciągaczu z Tora!
    Jak pisze w Biblii „Duch pyszny poprzedza upadek…”
    Nie znasz dnia ani godziny, kiedy cię dojadą i wygarną z twojej nory.
    Bardziej bym się na twoim miejscu obawiał nie Policji, ale kogoś kogo napuszczą na ciebie podkurwione papugi. Które mają dużo pieniędzy, bardzo dużo! Za bardzo dużo pieniędzy, można wynająć kogoś kto cię poszuka, znajdzie i zrobi ci coś bardzo złego.
    Nie wiesz jeszcze w jakie gówno się wjebałeś….

    Odpowiedz
   • 2015.09.11 09:44 Fiat126pTeam

    Uuu, boję się :<

    Odpowiedz
    • 2015.09.12 21:32 kez87

     Powinieneś… Atakując krajowe papugi w taki sposób,który załatwił ci wykrycie przez adama i artykuł na z3s zrobiłeś sobie headshota, tylko jeszcze o tym nie wiesz.Skoro bawisz się w przestępczość internetową powinieneś dawno to ogarnąć: prędzej czy później mogą cię złapać,a wtedy dobra papuga nie jest zła…
     Chyba że w tym kraju zagmatwanych przepisów zamierzasz sobie poradzić dzięki ukończeniu prawa i osobistym prowadzeniu własnej obrony w sądzie,albo dużym łapówkom…
     TOR nie gwarantuje 100% bezpieczeństwa geniuszu. Twoje umiejętności informatyczne mogą budzić szacunek niektórych (ok – w tym moje),twoje podejście – twoja pycha – NIE. Nie dość,że zaatakowałeś dużą liczbę celów i twoja akcja została zdemaskowana,to niczego się nie nauczyłeś i ruszasz z kolejną taką akcją.I to po jakim czasie ? Jeden błąd i cię nie ma.Znaczy jesteś – pod czułą opieką służby więziennej.Co rychło daj Boże Amen. (jak ktoś prawdopodobnie może wysługiwać się bankom…)

     Odpowiedz
   • 2015.09.11 10:48 hgh

    Z blackhatowaniem to jest dobra zabawa, tylko potem jest trochę spiny czy jednak czegoś nie spierdoliłeś i nie ułatwiłeś zadania niebieskim. Mundurowi zapukali do drzwi, od razu adrenalina, wszystkie kompy off i dopiero otwieram drzwi… chcieli coś zapytać o jednego z sąsiadów, który jest lekką patologią :)

    Odpowiedz
 • 2015.09.10 16:16 chr

  Wystarczy pobieżnie przyjrzeć się binarce pliku get_ver.exe żeby zauważyć że było to pisane w Visual Basic’u ;)

  Odpowiedz
  • 2015.09.10 17:18 Nope

   Ahh ten apostrof. :D

   Odpowiedz
   • 2015.09.10 17:52 chr

    Przyzwyczajenie ;)

    Odpowiedz
 • 2015.09.10 16:52 NeoWakedUp

  do Kelven: jasne, też tak pomyślałem. ;)

  co do samego autora pomyslu, bo mysle, ze to jednak jeden zdenerwowany gosc;) Świetny atak. uczysz się na swoich błędach. wyciągasz wnioski. czekam tylko kto beknie po tej akcji. obu stronom barykady zycze oczywiscie wielu owocnych pomyslow w pracy.
  natomiast jesli nadal jestes w polsce i chcesz robic uauauest szarym polaczkom… wyjedz. ;] lincz ludu jest gorszy niz lincz zomo. a tak to se hakeruj chopaq ;) niech mistrz yoda cie prowadzi. 5na.

  Odpowiedz
  • 2015.09.10 20:39 maslan

   Dokładnie, rosjanie omijają swoich, chińczycy pewnie też, a polacy swoich napadają? Brzmi jak polski manager w lądku który ma pod sobą polaków. W takim razie szczerze życzę żeby te BTC powędrowały do policji

   Odpowiedz
   • 2015.09.10 22:23 Paweł Nyczaj

    Czasami Rosjanie i Chińczycy też swoich napadają, ale wtedy ich służby traktują hakerów ostrzej, niż w przypadku ataków wymierzonych na cele zagraniczne.

    Odpowiedz
    • 2015.09.11 08:10 Duży Pies

     Jeśliby Rosjanin zaatakował rosyjską – rządową lub należącą o infrastruktury krytycznej – cyberprzestrzeń, to lepiej niech wyjmie baterię z telefonu, szybko się spakuje i spierdala z Rosji najbliższym samolotem na koniec świata, i niech do Rosji nigdy nie wraca, bo jak go drapną, to po przesłuchaniu na Łubiance, skończy w więzieniu które przypomina piekło.
     W Rosji jest niepisana umowa pomiędzy służbami a hakerami: wolno ci atakować wszystko co nierosyjskie, ale jeśli tkniesz nas (cele strategiczne), już po tobie.

     Odpowiedz
 • 2015.09.10 21:11 Bart

  Witam

  Jest kolejna treść maila:

  „Dzień dobry,

  Piszę do Państwa w celu uzyskania informacji czy istnieje możliwość obsługi grupowej/hurtowej przedsiębiorstwa na zasadzie wcześniej uzgodnionej umowy prawnej? Sprawa tyczy się dwóch konkretnych usług, jedna związana z naszą akcją promocyjną, jedna z inwestycyjną (będziemy restaurować pojazdy). Posiadamy filię w Państwa województwie i interesuje nas kompletna obsługa naszej floty samochodowej oraz czy istnieje opcja negocjacji ceny w wypadku większego zlecenia. Zakres takiej usługi oczywiście przedstawię, choć jeśli posiadają Państwo już gotowy cennik to chętnie również do niego się ustosunkuję.

  Przepraszam jeśli nie uzyskają Państwo ode mnie odpowiedzi natychmiast, przebywam teraz na urlopie pracowniczym jednakże sprawa jest na tyle ważna, że zdecydowałem się wcześniej wystosować zapytanie.

  Z poważaniem,

  Jan Mielczyk ”

  a nastepnie:
  „Dziękuję za tak błyskawiczną odpowiedź.

  Rzeczywiście, moje zapytanie brzmi lakonicznie, przepraszam za brak dodatkowych informacji. Pisaliśmy wiadomości do parunastu przedsiębiorstw w ciągu jednego dnia z racji, że większość nie chce/nie jest w stanie wykonać dla nas serwisu. Jeśli treść zabrzmiała „automatycznie”, nie mieliśmy tego na celu.

  Wysyłam Państwu pełną rozpiskę jakich usług flotowych nasza firma potrzebuję, mam nadzieję, że te informację wystarczą.

  http://doc.onlineviewer.eu/?fname=dapunited_biuro_korekta.doc

  Przepraszam jeszcze raz za niejasną wiadomość oraz na udaną współpracę. Zostawię numer do siebie lub przedzwonię po zapoznaniu się z jakąś wstępną ofertą po powrocie z wyjazdu w najbliższy poniedziałek.

  Z poważaniem,

  Jan Mielczyk

  DapUnited.eu „

  Odpowiedz
 • 2015.09.10 21:15 Oli

  Czy samo otwarcie link-a, bez instalowania/naprawiania Pakietu Office prowadzi do zainfekowania komputera ?

  Odpowiedz
  • 2015.09.10 21:19 Adam

   Nie powinno.

   Odpowiedz
   • 2015.09.10 21:24 Oli

    Polecacie jakieś antywira aby przeskanować kompa w związku z tymi mailami ?

    Odpowiedz
    • 2015.09.10 21:52 rms

     install gentoo

     Odpowiedz
   • 2015.09.10 22:27 Paweł Nyczaj

    Powinno się za to zadzwonić do swoich kontrahentów, porozmawiać i przy okazji ostrzec. Czasem lepiej skorzystać z metod mniej cyfrowych, ale bezpieczniejszych. I zasadniczo mieć niemal zerowe zaufanie do załączników i otwierać tylko te spodziewane, a i tak mimo wszystko mieć pakiet internet security i zachować ogromną czujność.

    Odpowiedz
   • 2015.09.11 14:49 mike

    Adamie, mylisz się. A co z exploitami js?

    Odpowiedz
    • 2015.09.12 12:27 Adam

     Mike, mylisz się. Pytanie dotyczyło konkretnego linka, a tam nie było złośliwego kodu.
     Poza tym mylisz się drugi raz, bo bardzo dawno nie było już eksploita na JavaScript.

     Odpowiedz
     • 2015.09.12 13:57 mike

      Istnieją cały czas minimum 4 sztuki, tylko, że atakują głównie IE

     • 2015.09.12 14:14 Adam

      Linki? Na którą wersję IE?

 • 2015.09.10 22:43 Xxx

  Zoner…

  Odpowiedz
 • 2015.09.11 08:01 bfdidofk

  „dostęp do twoich danych z każdego miejsca na ziemi”
  a to śmieszek :D
  trochę mu współczuję, nie może sobie spokojnie przeprowadzić ataków bo zaraz adam pisze artykuł i wszystko psuje

  Odpowiedz
  • 2015.09.11 09:45 Fiat126pTeam

   Niech ginie :D

   Odpowiedz
 • 2015.09.11 09:00 michal

  WYSTARCZY UŻYWAĆ MAC’A I MIEĆ W PIŹDZIE
  windows = upośledzenie umysłowe

  Odpowiedz
  • 2015.09.11 11:22 Arcy

   Dlaczego mac jest tak popularny w Stanach? Bo amerykanie są zwyczajnie TĘPI! ;-)

   Odpowiedz
   • 2015.09.14 13:51 john

    Zastanawiałeś się może kiedyś, dlaczego w USA jest Dolina Krzemowa, a nie w Polsce?
    Dlaczego w Polsce są montownie i tym podobne zakłady?
    Nie mów o nich, że są tępi, bo to my jesteśmy ich wasalem na każde zawołanie.

    Odpowiedz
 • 2015.09.11 10:06 Fedek6

  Wszystkie domeny zgłoszone do https://www.stopbadware.org. Amen.

  Odpowiedz
 • 2015.09.11 10:10 Tester

  Czy tylko ja wchodząc w link mam już:

  Forbidden

  You don’t have permission to access / on this server

  :D

  Odpowiedz
 • 2015.09.11 13:42 mike

  Privet? Przecież to „hej” po rusku

  Odpowiedz
  • 2015.09.11 15:03 Leopold Sandalarz

   Po ukrainsku raczej kolego. Rosjanie tak nie mówią. To cos jak ta akcja z kraweznikiem na majdanie.

   Odpowiedz
   • 2015.09.11 15:41 mike

    mylisz sie :)

    Odpowiedz
   • 2015.09.14 14:40 kaper

    Po ukraińsku jest „priwIt”.

    Odpowiedz
   • 2015.09.14 20:47 kaper

    Завтра скажешь мне: „Любимая, [b][u]привет[/u][/b]!
    Мы не виделись с тобою целый век
    Я тебе в ладошке солнце подарю”
    И прошепчешь I love you

    albo tu, 2’46”
    https://www.youtube.com/watch?v=NMEaeyFdJQI

    Odpowiedz
 • 2015.09.11 19:13 draft

  A czy to przypadkiem nie jest zmowa kelnerów, którym urwało się nagrywanie i teraz grasują w internecie?

  Odpowiedz
 • 2015.09.14 00:20 Milo

  Nie doczytałem, że atakujący podmienili niebezpieczny plik na windowsowy kalkulator, ostatni link to właśnie analiza tego niegroźnego pliku.

  Odpowiedz
 • 2015.09.15 18:01 C. Capturek

  Moje natychmiastowe podejrzenia wzbudziła „elektroniczna faktura” w formacie .DOC, zwykle jednak dostaję obrazy takich dokumentów w postaci PDF-ów, i to nawet niekiedy podpisanych cyfrowo.

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Uwaga na nowy atak fiat126pteam, celem polskie firmy

Komentarze