Uwaga oszuści – ostrzegamy przed zakupami w sklepie Medianeo.pl

dodał 3 grudnia 2016 o 20:50 w kategorii Prawo  z tagami:
Uwaga oszuści – ostrzegamy przed zakupami w sklepie Medianeo.pl

Przedświąteczny szał zakupów jest też okresem żniw dla przestępców. Przepis jest prosty – wystarczy stworzyć wiarygodny sklep internetowy z niskimi i cenami, zebrać przelewy i zniknąć. Demaskujemy jeden z takich przypadków.

Dzięki czujności jednego z naszych Czytelników (dziękujemy!) możemy Was ostrzec przed zakupami w sklepie internetowym Medianeo.pl. Możecie także przy okazji na żywo zobaczyć, jak wygląda przykład oszustwa i ostrzec znajomych. Poniżej znajdziecie naszą pełną analizę tego przypadku.

Pierwszy rzut oka

Zacznijmy od wizyty w serwisie. Na pierwszy rzut oka wygląda dobrze, chociaż promocja 50% wydaje się trochę podejrzana.

medianeo01

Wykonajmy pierwszy test, czyli porównajmy ceny w Medianeo.pl z cenami na Ceneo.pl. Pierwsza pozycja z kategorii telewizory. Medianeo:

medianeo03

Ceneo:

medianeo04

Czy nowy model telewizora Sony, bez żadnych uszkodzeń, może kosztować o ponad 2 tysiące mniej niż w najtańszym sklepie? Popatrzmy na kolejny produkt – tym razem aparaty fotograficzne. Medianeo:

medianeo05

Ceneo:

medianeo06

Oszczędzamy 1500 złotych. Czy to możliwe? Jeszcze rzut oka na smartfony. Medianeo:

medianeo07

Ceneo:

medianeo08

Kolejna cena na poziomie 75% najniższej ceny sklepowej. Na deser jeszcze jedna perełka – dział bestsellerów Medianeo:

medianeo09

W tym konsola Playstation 3 za 1/10 ceny sklepowej. Prowadzi to do jednego wniosku.

Jeżeli ceny dużej liczby nowych, atrakcyjnych, pełnowartościowych produktów odbiegają znacząco od rynkowych, sklep jest najprawdopodobniej oszustwem.

Metody płatności i wysyłki

Spójrzmy teraz jakie opcje płatności i wysyłki oferuje sklep.

medianeo11

Są dwie opcje dostawy: po przedpłacie oraz za pobraniem. Co ważne, dostawa po przedpłacie jest darmowa (rzadki przypadek dla sklepów o najniższych na rynku cenach) zaś dostawa za pobraniem kosztuje 50 PLN niezależnie od wagi i ceny produktu (z reguły ten koszt jest zróżnicowany). Na dokładkę wysyłka za pobraniem ma trwać 15 dni, podczas kiedy po przedpłacie „jedynie” 10. Wygląda to tak, jakby autor sklepu chciał zachęcić klientów do płatności z góry, jednocześnie dając opcję wysyłki za pobraniem by całość nie wyglądała zbyt podejrzanie. Jednocześnie wyraźnie złym sygnałem jest brak możliwości zapłacenia przez np. Payu (wymaga rejestracji sprzedawcy w tym serwisie poprzedzonej weryfikacją). Sklep proponuje jedynie przelew.

medianeo12

Sklep jednocześnie poprawnie obsługuje wysyłkę wiadomości o założeniu konta, złożeniu zamówienia i konieczności jego opłacenia.

medianeo13

Dodatkowo w regulaminie sklepu znajdziemy informację, że dostawa zajmie 10 lub 15 dni roboczych – to w dzisiejszych czasach praktycznie się nie zdarza i sugeruje próbę odwleczenia w czasie wykrycia oszustwa. Podsumowując – metody dostawy i płatności nie wyglądają dobrze.

Jeśli jedyną metodą płatności jest przelew na konto sklepu, prawdopodobieństwo, że sklep jest oszustwem, rośnie. Jeśli towarzyszy mu dostawa za 2-3 tygodnie, prawdopodobieństwo oszustwa rośnie znacząco.

 Co ciekawe, jeszcze wczoraj sklep podawał nr rachunku 77 1940 1076 4794 6926 0000 0000 w banku Credit Agricole, a dzisiaj jest to już 73 1090 1098 0000 0001 3317 6351 w banku BZ WBK

Dane kontaktowe

 Sklep prezentuje całkiem spory zakres informacji o prowadzącym go podmiocie.

medianeo15

Mamy nazwę firmy, REGON, NIP i numer telefonu. Dane te zgadzają się z tymi w regulaminie sklepu.

medianeo16

Pozornie sprawa wygląda dobrze. Podmiot istnieje w rejestrze CEIDG, gdzie wyszukać go można po nr NIP 5931395753 lub REGON 365242000.

medianeo17

Co prawda można mieć wątpliwości, czy sklep działający na dużą skalę powinien mieć formę jednoosobowej działalności gospodarczej, lecz nie takie rzeczy Polska widziała. Kiedy jednak przyjrzymy się historii wpisu w CEIDG, nie wygląda to już tak różowo.

medianeo18

Osoba rzekomo prowadząca sklep w Tczewie zarejestrowała działalność w Gdyni (zdarza się). Działalność została zgłoszona 26 sierpnia 2016 i ruszyła 1 października. Co ciekawe, najwyraźniej ta osoba nie miała wcześniej numeru NIP. Krótki czas istnienia sklepu nie wpływa dobrze na jego wiarygodność.

Jeśli firma prowadząca sklep istnieje od bardzo niedawna, prawdopodobieństwo, że sklep jest oszustwem, rośnie.

Siedziba firmy wygląda dość przeciętnie – na pewno nie ma tam żadnego sklepu.

medianeo24

Szukając innych śladów firmy Medianeo trafiliśmy na inny ciekawy wpis w CEIDG.

medianeo22

Gdy spojrzymy w jego historię, to znajdziemy interesującą zbieżność.

medianeo21

Ta druga działalność gospodarcza została założona 9 sierpnia, zaledwie 2 tygodnie przed pierwszą. Zakładający także zameldowany jest w mniejszym mieście niedaleko Trójmiasta, a działalność rejestrowana była w Trójmieście. Co więcej, firma od 9 sierpnia do 25 października nazywała się Medianeo, a potem nagle zmieniła nazwę na zupełnie inną i dopiero wtedy wystąpiła o nadanie numeru REGON.

Co jednak z numerem telefonu 566 629 470? Z pozoru wygląda on na komórkowy, jednak tak naprawdę to numer stacjonarny 56 662 94 70. Na numer nie udało nam się od dwóch dni dodzwonić – relacje w sieci wskazują, że inni też próbowali bez skutku. Brak numeru telefonu jest z reguły wyraźnym sygnałem oszustwa – najwyraźniej ktoś postarał się zadbać, by numer się tam znalazł. Dla przestępcy odbieranie telefonu jest jednak uciążliwe – można co prawda rozmawiać przez Tora, jednak jest to trudniejsze technicznie i wymaga zaangażowania ludzi do obsługi telefonicznej. Po co się męczyć, skoro można podać nieistniejący numer.

Brak numeru telefonu na stronie sklepu jest bardzo złym sygnałem, jednak brak możliwości dodzwonienia się na numer sklepu jest równie silnym sygnałem wskazującym, że sklep może być po prostu oszustwem.

Aktualizacja 2016-12-04
Na forum nhl.pl znaleźliśmy informację, że wcześniej sklep Medianeo.pl wskazywał w regulaminie na nieistniejący adres siedziby oraz posiadanie kapitału zakładowego, który nie ma nic wspólnego z prowadzeniem działalności gospodarczej („8. Sprzedawca – Medianeo.pl Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Sambora 18 lok. 2, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego NIP: 5931395753 REGON: 365242000, kapitał zakładowy: 200.000,00 złotych.„). 

Opinie na temat sklepu

Opinie znalezione w sieci są świetnym miernikiem wiarygodności sklepu. Spójrzmy jak wyglądają opinie Medianeo.pl w kilku serwisach. Jakieopinie.pl:

medianeo25

Opineo.pl:

medianeo26 medianeo27 medianeo28 medianeo29

Sprawdzonyranking.pl:

medianeo30

Jeśli zbierzemy je w jedno zestawienie wraz z datami i godzinami to otrzymamy następujący obraz:

 • 2014-05 trzy pozytywy (fenomen tej daty wyjaśnimy później)
 • między majem 2014 a 6 listopada 2016 brak opinii
 • 2016-11-06 jeden pozytyw
 • 2016-11-07 cztery pozytywy
 • między 8 a 26 listopada nie znaleźliśmy żadnej opinii
 • 2016-11-27 trzy pozytyw, jeden negatyw
 • 2016-11-28 trzy pozytywy, jeden negatyw
 • 2016-11-29 cztery pozytywy
 • 2016-11-30 jeden pozytyw, dwa negatywy
 • 2016-12-01 trzy pozytywy
 • 2016-12-02 dwa negatywy

Wszystkie pozytywy z ostatniego tygodnia pojawiły się na Opineo.pl i co do jednego były wysyłane po godzinie 23 (przypadek?). Negatywy z Opineo, które obserwowaliśmy, znikały, prawdopodobnie dzięki temu punktowi regulaminu:

W przypadku wszczęcia procedury reklamacyjnej opinia zostaje ukryta na czas wyjaśnienia sprawy, ocena nie jest też brana pod uwagę przy wyliczaniu średniej ocen. Komentarz, który zostanie uznany za rzetelny pojawi się po zakończeniu reklamacji na szczycie listy komentarzy.

Komentarze z roku 2014 prawdopodobnie związane ze strategią oszustów, którzy przejmują tożsamość kiedyś istniejących lecz już zamkniętych sklepów internetowych, by lepiej udawać legalne interesy. Spojrzenie na daty komentarzy pojawiających się falami po godzinie 23 pozwala sądzić, że są wygenerowane przez oszustów.

Zdarzają się sklepy, które dopiero startują – lecz jeśli sklep nie ma solidnej historii kilkuset komentarzy z ostatnich kilku miesięcy to jest to wyraźny sygnał, by uważnie mu się przyjrzeć.

Skąd Medianeo.pl bierze klientów

Na ofertę Medianeo.pl natrafiliśmy w niektórych serwisach porównujących oferty – kilka przykładów poniżej:

medianeo31 medianeo32 medianeo33 medianeo34

Jaka jest skala działania Medianeo.pl? Możemy jedynie próbować to wywnioskować po numerach zamówień oraz numerach „faktur” (sklep wysyła dokumenty pod tą nazwą w przypadku zamówienia za pobraniem). W ciągu niecałej doby numeracja zamówień wzrosła o ok. 50, zaś numeracja faktur o ok. 80. Jeśli numeruje je sklepowy automat, to możemy założyć, ze sklep generuje obecnie do 100 zamówień na dobę.

medianeo35

Kilka szczegółów technicznych

Dla osób lubiących bardziej techniczny element analizy poniżej kilka podstawowych informacji:

 • domena medianeo.pl została zarejestrowana 28 lipca 2016
 • w chwili pisania artykułu adres IP jej serwera to 37.28.156.144
 • emaile serwisu przechodzą przez host rogaczmarebp.nazwa.pl pod adresem IP  85.128.180.229
 • certyfikat SSL domeny wystawiony został 29 października przez Let’s Encrypt
 • na tym samym adresie IP co medianeo.pl można znaleźć domenę marzeniadzieci.pl
 • marzeniadzieci.pl również kiedyś była sklepem internetowym, obecnie zarejestrowana 12 września 2016, przekierowuje na medianeo.pl

Epilog czyli korespondencja z oszustem

Wczoraj wysłaliśmy do sklepu kilka pytań, udając klienta. Nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi. Dzisiaj napisaliśmy jako ZaufanaTrzeciaStrona i odpowiedzi otrzymaliśmy praktycznie od ręki. Zapytaliśmy:

 • Jak udaje się państwu oferować towary po tak rewelacyjnych cenach?
 • Dlaczego nie można się do Państwa nigdy dodzwonić?
 • Dlaczego czas wysyłki jest taki długi?
 • Od kiedy działa sklep?

Otrzymaliśmy odpowiedź o treści:

Witam Pana!

Chętnie odpowiem na Pana pytania.

Towar udaje nam sie pozyskać po takich dobrych cenach ponieważ sprowadzamy go bezpośrednio z magazynów, nie przechowywujemy w Polsce tylko w Niemczech.

Można się do nas dodzwonić ale niestety jest to trudne ponieważ tylko jeden pracownik obecnie zajmuje się telefonami a chętnych jest bardzo dużo, w najbliższym czasie planujemy stworzyć centrale z kolejkowaniem i zatrudnić więcej osób.

Czas wysyłki jest taki długi bo sami długo na niego czekamy a pozniej jeszcze wysyłamy z Niemczech.

Firma i sklep powstała 1 listopada 2016, ale wcześniej działaliśmy pod tą samą nazwą tez jako medianeo w 2014, można sprawdzić opinie z tamtego okresu.

Z poważaniem,
Robert Szarafin

Okazuje się zatem, że jako jedyny sklep w Polsce Medianeo zaopatruje się „bezpośrednio z magazynów”, a darmowa dostawa trwa 2 do 3 tygodni, ponieważ darmowy kurier jedzie z Niemiec…  Do tego jeden biedny pracownik obsługujący cały ogromny sklep nie nadąża z odbieraniem telefonów. No cóż. W tej sytuacji poprosiliśmy o kontakt telefoniczny z właścicielem, któremu chcieliśmy zadać jeszcze kilka pytań. W odpowiedzi przeczytaliśmy:

Witam

Preferuje kontakt e-mail, kontakt na infolinie jest zarezerwowany dla klientów.

Z poważaniem,
Robert Szarafin

Jak już wspominaliśmy, przestępcy nie lubią rozmawiać przez telefon.

Porady zakupowe dla Was i Waszych znajomych

Wystrzegajcie się sklepów, w których zauważycie kilka z poniższych objawów:

 1. Duża liczba nowych, atrakcyjnych, pełnowartościowych produktów jest dużo tańszych niż u konkurencji.
 2. Jedyną metodą płatności jest przelew na konto sklepu.
 3. Termin dostawy to 2-3 tygodnie.
 4. Firma nie istnieje lub istnieje od niedawna.
 5. Na stronie brak numeru telefonu lub nikt nie odbiera.
 6. Firma nie ma kilkuset pozytywnych komentarzy z ostatnich miesięcy.

Życzymy bezpiecznych zakupów!

PS. Wg naszych informacji niektóre banki już od wczoraj blokowały przelewy na rachunek Medianeo w Credit Agricole – co może tłumaczyć jego zmianę na BZ WBK. Jeśli wpłaciliście coś na konto Medianeo w ostatnich dniach – podeślijcie nam na nasz adres informację o dacie, kwocie i numerze rachunku – może się przyda.