17.03.2018 | 21:04

Agnieszka Wesołowska

Voodoo, Foutanga Babani Sissoko i dolary. Bardzo dużo dolarów

Dżiny. Duchy. Czarna magia. Islam. Przesądna Afryka. Biała Ameryka. Rozum i racjonalizm. Mercedesy i jaguary. Żona. Żony. Dużo żon. Myślicie, że to historia z czasów kolonialnych? Ratujcie swoje dusze, pilnujcie portfeli, to voodoo.

Republika Mali – niecałe 18 milionów mieszkańców, PKB nominalne – niecałe 900 dolarów na osobę. Dla porównania w Polsce PKB wynosi ok. 12,3 tysięcy dolarów na mieszkańca. Mali to kraj rolników i rybaków, w rolnictwie pracuje 80% społeczeństwa. Mali jest co prawda trzecim w Afryce producentem złota, ale jednocześnie jest to jeden z najsłabiej rozwiniętych krajów świata. Malijczycy są bardzo religijni i niechętni postawom ateistycznym. 90% to wyznawcy islamu, pozostali deklarują wiarę w religijne systemy plemienne, animizm i jest też drobny procent chrześcijan.

Czary-mary

W islamie wiara w gusła, czary, duchy, dżiny jest, delikatnie rzecz ujmując, dyskusyjna. Światły, wierny muzułmanin odrzuca przesądy, choć uznaje istnienie aniołów i dżinów ognia. Istoty te mogą mieszać w ziemskich poczynaniach człowieka, czasem pomagać mu w dobrych, a czasem w złych sprawach. Praktyki magiczne są surowo zabronione, jak i wszelkie konszachty z dżinami.

Dla mieszkańca Europy Środkowej w drugiej dekadzie XXI wieku czary i duchy to po prostu zabobon. Z reguły religijność nie zmienia podejścia przeciętnego Europejczyka do tych spraw – zasady religijne powszechnego w Europie chrześcijaństwa odrzucają kuglarstwo. Wykształceni ludzie śmieją się z wierzeń w zjawy, zwidy, uroki i wróżby. Czasem ktoś z nas najwyżej odpuka w niemalowane lub splunie przed siebie – ot, na psa urok. Niemowlęta miewają czerwone kokardki na wezgłowiach kołysek, bo teściowa się upiera, żeby zabezpieczyć je tak od złego spojrzenia. Niewinny zwyczaj, nikomu nie szkodzi. Polska zresztą, jak całe pokolenia uczniów edukowano na lekcjach historii, jest krajem światłym, tolerancyjnym, w Polsce stosy czarownic płonęły rzadko, a procesy o czary nie były częste. Zresztą, kiedy w Polsce ostatni raz mógł mieć miejsce taki proces? W XVIII wieku?

W 2015 w Białymstoku. Wtedy to wróżka Edyta za pomocą czarów wyłudziła ponad pół miliona złotych. Miała magią chronić przed chorobami i złem. Do sądu podali ją poszkodowani, ci, którym zdrowie – mimo czarów – sypało się. W 2003 pewna kobieta rozpowiadała o sąsiedzie, że ten czarami zabrał jej krowom mleko. Sąd uznał, że skoro w społeczeństwie wciąż można spotkać osoby wierzące w czary, to takie pomówienia mogą być krzywdzące. Nieco wcześniej WORD w Łodzi wycofał z procedury egzaminacyjnej auto numer 13 – miało przynosić pecha egzaminowanym.

Szast-prast

Foutanga Babani Sissoko nie mieszka w Białymstoku ani Łodzi. Sissoko mieszka w Mali, biednym kraju, w którym ulice pokrywa czerwony pył, a całkiem niezłym odpowiednikiem półciężarówki jest wysłużony motor. W biednym, skromnym Mali, w którym około półtora miliona ludzi wierzy w szamanizm, duchy wędrujące między ciałami ludzi i zwierząt oraz czary. Magic people.

Sissoko też wierzy. Ponoć gdy jego matka go urodziła, wioski wokół stanęły w płomieniach, a ludzie zaczęli krzyczeć, że oto chłopiec się narodził. Sissoko dzieli się swoją wiarą. Przekonuje i oddziałuje na ludzi. Robi to od ponad 20 lat i choć w tym czasie przez jego ręce przeszło ponad – jak sam twierdzi – 400 milionów dolarów, jest ubogim człowiekiem. Kompletnie nie zależy mu na pieniądzach.

Pierwsze magiczne zdarzenie z udziałem Foutangi odnotowano w sierpniu 1995 roku. Udało mu się wtedy przekonać kierownika działu kredytów w głównej siedzibie Dubai Islamic Bank, że na jego oczach, dzięki pomocy życzliwych duchów, podwoi on dowolną kwotę.

To właściwie nic – Sissoko sprawił, że trzeźwo myślący manager z dubajskiego banku, pobożny muzułmanin, który dyskretnie, ale bez wstydu odprawiał pięć razy dziennie, również w trakcie pracy, przewidziane Koranem modły, uwierzył, że podróż pomiędzy Emiratami a wioską w Mali odbył dzięki magii swojego przyjaciela. Mohammed Ayoub „zjawił się” więc w Mali na kolację wraz z pewną sumą pieniędzy, o którą Sissoko aplikował na zakup samochodu. W domu gospodarza znajdował się pokój mówiącego dżina (nie śmiać się, drodzy Państwo, nie chodzi o wydawanie dźwięków pod wpływem dżinu) i manager zostawił w tym pomieszczeniu swoje pieniądze dla owego niezwykłego pomnożenia. Potem błysnęło, trzasnęło, buchnęło dymem, zaszeptały duchy… i pieniądze się rozmnożyły.

Mohammed Ayoub, poważny bankowiec, może by nie dał się na to nabrać, ale w drzwiach domu w Mali stanął skołowany, oszołomiony, niewiedzący, jak i kiedy przemieścił się 9 tysięcy kilometrów, jak przekraczał strefy czasowe i jakich środków transportu użył. Szast-prast – Mali. Szast-prast – dżiny. Szast-prast – gotówka. Arab musiał być pod ogromnym wrażeniem słów, gestów i poczynań swojego klienta, urokliwego mężczyzny o łagodnym uśmiechu. Do 1998 roku przesłał mu miliony dolarów na rachunki na terenie całego świata. Kwoty były tak ogromne, że bankiem zatrząsł potężny kryzys i przed upadkiem, a zarazem narażeniem klientów banku na bolesne straty, Dubai Islamic Bank poratował rząd Emiratów.

Teraz, Czytelniku, uśmiechnij się z wyższością, powiedz sobie, że wróżki Edyty to specyfika naiwniaków, a wiara w duchy charakteryzuje ludzi słabych, zabobonnych i – wygodnie rozsiadłszy się – czytaj dalej. Czytaj o tym, jak kilka dni po opisywanym wyżej szast-prast Foutanga Sissoko odwiedził Stany Zjednoczone Ameryki, a dokładnie Nowy Jork, a jeszcze dokładniej Citibank, bardzo znaną i racjonalną instytucję finansową. W tej instytucji pracują wysoko wykwalifikowani bankowcy, kompletnie nieprzesądni, silni i niezabobonni i choć co dnia patrzą na dewizę „In God we trust”, to większą ufność pokładają w obiekty, na których jest umiejscowiona.

Racjonalny świat

Foutanga znalazł  się w Nowym Jorku, nieumówiony wszedł do banku, rozpoczął rozmowę z urzędniczką i… oczarował ją. Natychmiast wzięli ślub. Nie ma wprawdzie śladu po zawarciu małżeństwa w żadnych rejestrach czy miejscowych kościołach – w każdym razie kobieta z miejsca uwierzyła, że jest jego żoną. Nie zamierzała być małostkowa, nie przeszkadzało jej, że na całym świecie w różnych domach żyje wiele pań Sissoko. Natychmiast pomogła mu założyć konto, przez które miało przepłynąć nieco środków. Z banku z Emiratów na konto w Citibanku przepłynęło dokładnie 151 milionów dolarów bez odpowiednich zezwoleń, a Foutanga uhonorował swoją wierną żonę upominkiem w wysokości pół miliona za pomoc.

Pieniądze pozwoliły naszemu bohaterowi na zakup samolotów potrzebnych do otwarcia linii lotniczej, o której marzył od dawna. W przeciwieństwie do wielu dzisiejszych Robin Hoodów, zabierających bogatym i dających głównie sobie, nie miał w planach zarabiania kokosów na tej linii. Air Dabia (od nazwy rodzinnej wioski) przez krótki okres działania pomagały uciekać malijskim uchodźcom z krwawej wojny domowej w Brazzaville oraz transportowały pielgrzymów do Mekki. Boże dzieło.

Kłopoty przyniosła mu próba dokupienia dwóch helikopterów Huey z wietnamskiego demobilu. Ponoć intencją Sissoko było przerobienie ich na latające karetki, jednak o wiele łatwiej byłoby je przerobić na ziejące ogniem latające fortece, a to mogło zaniepokoić amerykańskie urzędy. Sissoko to rozumiał i aby nie przechodzić żmudnej procedury wywozowej, wręczył dyskretnie celnikowi łapówkę, niedużą, 30 tys. dolarów. Pech chciał, że Ameryka na takie praktyki nie wyrażała zgody, nawet jeśli mowa była o szlachetnym celu i niewielkich kwotach. Szast-prast – i celnik aresztowany. Szast-prast – i Interpol wydaje międzynarodowy list gończy za Sissoko. To nieprzyjemne, zwłaszcza gdy porządny człowiek chce w tym czasie otworzyć zacne konto w Genewie.

Szwajcaria to miły, cywilizowany kraj, gdzie uzbrojeni po zęby cisi obywatele rozumieją potrzebę prywatności w obrocie posiadanymi środkami. Więzienia też są tam przyzwoite. Foudanga Sissoko miał dostęp do swoich prywatnych pieniędzy, którymi dysponował w taki sposób, by co wieczór on, jego towarzysze niedoli oraz zespół strażników otrzymywali bez zbędnych przeszkód pożywne i smaczne posiłki z w miarę comme il faut restauracji w Paryżu. Ponoć naczelnik więzienia naprawdę cenił sobie takie wsparcie żywnościowe, jednak ku jego zmartwieniu dodatkowe racje szybko się skończyły, bo biznesmena odesłano do Stanów. Złe Stany, złe.

Good man

Na rozprawie wstępnej sędzia otworzył ze zdumienia oczy, rejestrując, ilu nieoczekiwanych gości na procesie deklaruje współpracę przy obronie Foutangi Babani Sissoko. Ówczesny reprezentant banku, Alan Fine, zadaje sobie pytanie: „Dlaczego ktoś miałby się tak angażować dla obcokrajowca, który nie ma żadnej wartości dla Stanów Zjednoczonych?”. Bez odpowiedzi.

Sissoko zostaje zwolniony za rekordową kaucją 20 milionów dolarów. Wpłaca ją.

„Baba” – jak mówił o nim jego adwokat – na wolności żył pełnią życia. Miał chęć wydawać pieniądze i uszczęśliwiać ludzi. Kupował nawet po kilka samochodów dziennie, a sprzedawcy z zachwytem przeliczali swoje prowizje. Nabywał biżuterię, a także kilka krawatów czy garniturów, nawet jeśli te kilka sztuk odzieży mogło kosztować np. 150 tys. dolarów. Prawników, którzy go reprezentowali, obdarzał hojnie a to mercedesem, a to jaguarem, a to jakimś gustownym drobiazgiem. Żenił się kilkukrotnie, niespecjalnie przejmując się amerykańskim prawem, które zakazuje bigamii. Żony nie skarżyły się – żyły w dość porządnym otoczeniu, w zacnie urządzonych nieruchomościach, nie martwiąc się ani o dziś, ani o jutro, a Foutanga wpadał do nich zawsze radosny i z pięknymi prezentami w dłoniach… oraz w dłoniach tragarzy i kurierów, którzy donosili to i owo ze sklepów. To dziwne, ale nie przychodziło im nawet do głów, by wyrażać zazdrość. Nie żałował grosza dla potrzebujących: dla biednych, bezdomnych, chorych, pobożnych, a nawet dla dzieciaków, którym brakło na wycieczkę szkolną. Nie wpłacał pieniędzy na żadne fundacje czy stowarzyszenia – zwyczajnie wyjmował portfel i dawał tyle, ile człek potrzebował. Oblicza się, że rozdał bez żalu około 14 milionów dolarów w 10 miesięcy.

14 milionów dolarów w 1996 roku to była kupa forsy. To nawet dziś jest kupa forsy.

Niechętni mu ludzie twierdzili, że to wszystko dla PR-u. Możliwe. Tylko że przed sądem Foutanga po prostu z uśmiechem przyznał się do winy. Nie stała mu się krzywda – został skazany na 43 dni w więzieniu i grzywnę ćwierć miliona dolarów. Grzywnę zapłacił zań Islamic Dubai Bank. Foutanga odsiedział 20 dni i wpłaciwszy w dowód dobrej woli milion dolarów na schronisko dla bezdomnych, udał się do Mali, by tam odbyć w areszcie domowym resztę kary. Mieszkańcy Miami pewnie płakali, gdy dobry pan Baba machał im ze stopni samolotu.

Wiara w voodoo to nonsens

W tym miejscu wraca sprawa naszego Mohammeda Ayouba, który był inicjatorem zapłacenia owej ćwierci miliona kary. Ayoub zaczął się bowiem robić nerwowy, jako że poprzez ufność w zdolność pomnażania pieniędzy przez rządzone twardą ręką Foutangi dżiny malijskie zaczął przebijać nieprzyjemny dźwięk alarmów. Sygnalizujących, że w banku brakuje pieniędzy. Żeby tak precyzyjnie to ująć – brakuje 890 milionów dirhamów, co stanowi równowartość 242 milionów dolarów amerykańskich.

242 miliony dolarów to bardzo duża kupa forsy. W 1996 czy teraz – ekstremalnie duża kupa forsy.

Mohammed, dobry muzułmanin, wyznał swe grzechy, został zwolniony z pracy i ukarany surowo trzyletnim więzieniem. Najważniejsze – został wyegzorcyzmowany: tak bardzo przysięgał, że wszystko to stało się za sprawą czarnej magii, że przyzwoici wyznawcy islamu nie mogli tego znieść. Zły duch go opętał, nieszczęście na jego głowę, nieszczęście na nasze głowy. Mohammed odsiedział swoje, bank, jak wiemy z początkowej części opowieści, wyszedł na prostą, klienci zachowali swoje pieniądze. Sissoko także został skazany, ale zaocznie, za oszustwo i uprawianie czarnej magii. Również na trzy lata – ale nigdy kary nie odbył. Nie pojawił się też na procesie w Paryżu ani na żadnym innym, które w różnych krajach inicjowano, gdy ruchy finansowe na jego kontach okazywały się podejrzane.

Foutanga nie zamierzał nigdzie się pokazywać, bo był zajęty. Po pierwsze – przez 12 lat, do 2014 roku, był parlamentarzystą w Mali, miał immunitet, działał dla dobra wspólnego i nikt by uczciwego Malijczyka nie wydał np. Francuzom.

Po drugie – Mali w sumie nie ma umowy ekstradycyjnej z żadnym państwem. W sumie po co? Zresztą może gdyby chodziło o jakiegoś zbrodniarza, rzezimieszka, bandytę, złodzieja. Ale – jak podkreślają zgodnie wszyscy, którzy kiedykolwiek mieli do czynienia z Foutangą Babani Sissoko – ścigany za jakieś irracjonalne dla przeciętnego Malijczyka przestępstwa finansowe człowiek nigdy muchy nie skrzywdził. Zawsze płacił aż nadto dobrze za świadczone mu usługi, rozdawał obfite napiwki, nie marudził, nie podważał jakości dostarczanych towarów, chwalił i pozwalał czuć się doskonale. Dawał prezenty nawet obcym, bo to go uszczęśliwiało.

„Baba” mieszka dalej w swojej Dabii, w domu pilnowanym przez uzbrojoną ochronę – ostatecznie czasy mamy niespokojne. Wioska ponoć jest ładnie odbudowana, wszystko dzięki staraniom Foutangi. Foutanga zapewnia, że dziś jest biednym człowiekiem. Pytany o Islamic Dubai Bank, uśmiecha się i mówi, że cała historia jest doprawdy nonsensowna – wszak w takim banku jeden manager, nawet tak kompetentny jak Ayoub, nie zatwierdza przelewów sam, zwłaszcza tak dużych. Ayouba, owszem, poznał – brał u niego kredyt na mały, japoński samochód, to wszystko. A czarna magia? Czyż człowiek, który umie czarować, musiałby kiedykolwiek pracować? Przecież mógłby kraść na wielkie odległości, z całego świata, no, co za pomysł. To wszak by oznaczało, że na kontach w wielu bankach świata przewijają się niewiadomego pochodzenia pieniądze, którymi potem taki czarownik może płacić za mercedesy, jaguary i żony. Irracjonalne, no. Co za pomysł…

The voodoo. The voodoo.

Powrót

Komentarze

 • 2018.03.17 23:12 Robert

  Dobrze się czyta Pani teksty.
  Ciekawa historia tak swoją drogą.
  Czy ma Pani w planach równie pasjonującą (o ile nie bardziej) historię pewnego szamana z pięknego kraju w EU?
  Może być bez voodoo ;)

  Odpowiedz
  • 2018.03.19 09:21 Agnieszka Wesołowska

   Którego?

   Odpowiedz
   • 2018.03.19 17:00 Random

    J. Zięba?

    Odpowiedz
    • 2018.03.19 17:44 Agnieszka Wesołowska

     O!

     Odpowiedz
    • 2018.03.19 19:20 mmm

     Bardzo chętnie bym przeczytał coś takiego!

     Odpowiedz
     • 2018.03.19 20:04 Agnieszka Wesołowska

      Przekręty na uzdrawiaczy?

 • 2018.03.18 00:20 tata

  Znowu dobra historia, dzieki

  Odpowiedz
 • 2018.03.18 01:47 c

  > Dla mieszkańca Europy Środkowej w drugiej dekadzie XXI wieku czary i duchy to po prostu zabobon.

  Ojciec Borabora zbiera po kilkadziesiąt tysięcy wierzących w czary na stadionie w Warszawie.
  KK co tydzień zbiera takich po kilka milionów. Wyspowiadasz się, powiesz paciorek i do nieba. Czary! Że nie wspomnę (jednak wspomnę) o przemianie mąki z wodą w mięso ludzkie oraz facetach chodzących po wodzie. Czary!

  Odpowiedz
  • 2018.03.18 13:10 Tomasz

   dziekuje, to wlasnie nalezalo napisac :-)

   Odpowiedz
  • 2018.03.19 13:27 Jarek

   Z szydercami trudno się dyskutuje. Coś jednak napiszę: przekonanie że „nauka wszystko wyjaśnia” nie zawsze się sprawdza. Co więcej dla zdecydowanej większości ludzi wiedza o świecie opiera się głównie na wierze a nie na wiedzy. Nawet tak prosta sprawa jak atomowa struktura materii jest empirycznie dostępna tylko dla wąskiego grona naukowców. Reszta musi się zadowolić wiarą w to że oni się nie mylą.
   Ogromnej rzeszy ludzi wiara w Boga nadaje sens życia i szczęście a podstawowa zasada Chrześcijaństwa, czyli przykazanie miłości jest najlepszą znaną zasadą współżycia społecznego.

   Odpowiedz
   • 2018.03.19 17:29 Lesto

    Ale walisz smuty Jarek, az zal czytac to w XXI wieku.
    MRI jak niby dziala skoro struktura atomowa jest dostepna dla waskiego grona?
    Ludziom ktorzy opatentowali Grafen tez nie wierzysz?
    To ze do czegos nie masz dostepu to nie znaczy ze nie istnieje. Postarasz sie to i dowiesz sie wiecej.
    Z Bogiem jak z kotem Schroedingera. Wierz ze jest w pudelku i ze go znalazles bo przeciez nie wolno Ci otwierac. Problem w tym ze Twoje pudelko jest szklane.

    Odpowiedz
    • 2018.03.20 10:08 X

     > To ze do czegos nie masz dostepu to nie znaczy ze nie istnieje.
     Tak samo jest z Bogiem. To, że nie masz do niego dostępu nie znaczy, że nie istnieje.

     Odpowiedz
   • 2018.03.20 12:37 c

    > przekonanie że „nauka wszystko wyjaśnia” nie zawsze się sprawdza.

    W 21 wieku w Europie Wschodniej nie jesteśmy bardzo daleko od czarów i zabobonów. Ineczej można spojrzeć na artykuł o „gupich, naiwnych Malijczykach”.

    Odpowiedz
    • 2018.03.20 13:00 Agnieszka Wesołowska

     Właściwie w tej historii Malijczycy wcale nie są ani głupi ani naiwni. :)

     Odpowiedz
  • 2018.03.22 19:43 Po Prostu Janusz

   A wróżbita Maciej? A horoskopy za sms i na telefon? Akurat przemysł magii ma się dobrze u nas i nie potrzebuje ani oparcia w kościele ani nawet skuteczności.

   Odpowiedz
 • 2018.03.18 10:39 gosc

  Manipulacją można wszystko. Ja na przykład „jestem” naukowcem. 90% nauki to jest wciskanie kitu. Metody badań, eksperymentów czy symulacji są tak rozbudowane, że możesz nimi udowodnić nawet, że Ziemia jest płaska. Jeżeli umiesz wciskać kit jak hochsztapler, to możesz wciskać kit jak naukowiec. Robota nawet stabilna, jeżeli umie się ją zacząć.
  Tylko omijać uczelnie wojskowe – oni wymagają wdrożeń.

  Odpowiedz
  • 2018.03.19 12:22 Jarek

   Uczelnie wojskowe wcale nie odbiegają od reszty.

   Odpowiedz
 • 2018.03.18 12:27 pocotokomu

  normalnie prawie jak Thomas ;]

  Odpowiedz
 • 2018.03.18 17:52 Antoni

  To jest stronka o technologiach, czy o czym? To ostatni raz, kiedy wchodzę na z3s.

  Odpowiedz
  • 2018.03.18 23:39 Misiek

   To idz na portal konkurencji i czytaj sensacyjne artykuly pt. „OMG OMG OMG SWIAT SIE WALI!!!!!! WYMIENIAJCIE PROCESORY!!!!!!!!111”.

   Na normalnych serwisach wtedy pisali o „poważnych lukach w procesorach Intela”.

   Odpowiedz
   • 2018.03.19 17:14 Antoni

    Ale czemu tak się zachowujesz? Czy uważasz, że istnieje tylko z3s i pudelkowe strony tech? Jak wchodzę na stronę o technologiach, to nie chcę tysiąca historii o kradzieży pieniędzy. Istnieje wiele innych serwisów, może ty ich nie znasz.

    Odpowiedz
    • 2018.03.19 18:08 asdf

     @Antoni, mam tak samo. Jesteś w stanie coś polecić? Czy tutaj nie wypada? :)

     Odpowiedz
     • 2018.03.20 13:32 Antoni

      Niebezpiecznik?

     • 2018.03.20 19:45 Adam

      Podobno ostatni raz byłeś tutaj dwa dni temu…

  • 2018.03.19 22:20 Michal

   Autorce dziękuję za ciekawy artykuł i proszę o więcej. MSDOS widocznie nie potrafi się pogodzić z brakiem wielowątkowości ;-)

   Odpowiedz
 • 2018.03.18 23:36 Misiek

  Znam takiego jednego czarodzieja z Polski, co też linie lotnicze kupił… Nawet podobna suma przeszła mu przez palce – ok 800 milionów zł. Tylko on nic nikomu nie rozdawał.

  Odpowiedz
 • 2018.03.19 04:10 ChłopNieBaba

  Bardzo fajny artykuł, szkoda że żywcem zerżnięty ze strony BBC (z 16.02). Dlaczego Z3S, która zwykle piętnuje każde wykorzytanie swojwgo tekstu bez podania źródła tutaj takiego źródła nie zamieszcza?

  Odpowiedz
 • 2018.03.19 04:16 bis00n

  Ciekawa historia, ale spodziewałem się jakiejś hipotezy, próby wyjaśnienia czy nawiązania do jakiejś innej sprawy. Może mi brakuje jakiegoś podsumowania, wniosku, czy po prostu puenty.

  Odpowiedz
  • 2018.03.19 08:52 Agnieszka Wesołowska

   „The voodoo. The voodoo.”

   A bardziej poważnie – tu każdy sam wysnuwa wnioski. Również te, które dotyczą mechanizmów, dzięki którym oszust może działać. Jedni chcą być bogaci, inni piękni, jeszcze inni wierzyć w coś większego od siebie. Wystarczy znaleźć klucz, a miliony Islamic Dubai Bank mogą trafić na konto znalazcy.

   Odpowiedz
 • 2018.03.19 10:35 a

  Chciałbym dodać, że złota się nie produkuje tylko wydobywa.
  Ten mały kraj nie może być „trzecim na świecie producentem złota”, bo produkcja złota wymaga reakcji termojądrowych, a tego chyba nie wykonują? ;-)

  Odpowiedz
  • 2018.03.19 11:37 Agnieszka Wesołowska

   Niemniej dane dot. wydobycia złota podawane są jako dane dot. produkcji: http://www.dani2989.com/gold/goldprod0509pl.htm. O ile się nie mylę, dokładnie w ten sam sposób podaje się wszelkie inne dane dot. wydobycia.

   Odpowiedz
   • 2018.03.19 13:18 G.

    Wiarygodnym językowo, przytoczone źródło jest.
    „Historycznie kopalni złota są słabe żółte szlachetnych metali”
    „Złóż złota są w produkcji Witwatersrand złoto Ghawar produkuje ropy naftowej”
    „Dolna duże złote krajów produkujących został częściowo skompensowany przez wzrost produkcji złota małych krajów”

    Odpowiedz
    • 2018.03.19 13:54 Agnieszka Wesołowska

     Ok – złoto to surowiec, a zatem materiał przeznaczony do dalszej przeróbki. Surowce są produktami przemysłu wydobywczego. Zgadza się? :)

     Odpowiedz
 • 2018.03.19 14:34 Piotr

  No niestety ale to kolejny „dziwny” tekst autorki. Męczą te uszczypliwości mające być szyderą i dowartościowaniem „elokwencji” autorki. Za dużo.

  Po za tym brak rozwiązania zagadki / podsumowania. Pieniądze z nikąd, brakuje w banku, bankier skazany, jakiś prostak z UgaCzaka znalazł sposób na miliony w tydzień (bankowcy go nienawidzą). I niby wszystko jasne, bo inteligentny człowiek, by zrozumiał wszystko (?).
  „tu każdy sam wysnuwa wnioski. Również te, które dotyczą mechanizmów, dzięki którym oszust może działać.” – no błagam.

  Fajnie, że pojawiają się lekkie teksty około-bezpiecznikowe, ale autorka chce być zbyt hop do przodu.

  Odpowiedz
  • 2018.03.19 15:34 dobreta

   Daj spokój, czepiasz się. Fajny tekst – czyta się szybko i przyjemnie, nie widzę tam udziwnień (to taki rodzaj humoru;).
   Jedynie brakuje mi jakiegoś wstrząsającego zakończenia typu:

   „miesiąc temu Sissoko poleciał do Marrokko i tam spotkał swoją nemezis – od tego czasu słuch po nim zaginął… ale kto wie, może odrodzi się jako dżin… w butelce?” ;)

   Odpowiedz
   • 2018.03.19 15:49 Agnieszka Wesołowska

    Ech, miałam nadzieję, że bycie parlamentarzystą o nieposzlakowanej opinii jest całkiem niezłym zakończeniem. I działanie na rzecz społeczności lokalnej. I to, że gość (jak twierdzi!) jest całkiem biedny!

    Odpowiedz
 • 2018.03.19 22:06 Janusz

  Może dzięki udziałowi czytelników i wiedzy zawodowej redakcji da się choć trochę popchnąć śledztwo w sprawie Skoku Wołomin?
  Mafia to przy tym pikuś. Sumy większe niż opisywane w artykułach na z3s. Proporcjonalnie większa atrakcyjność tematu oraz użyteczność społeczna.
  Życzę powodzenia

  Odpowiedz
 • 2018.03.21 10:13 R.

  „Wykształceni ludzie śmieją się z wierzeń w zjawy, zwidy, uroki i wróżby.” – nie wyksztalceni, wcale nie. Lemingi, ktore swiecie wierza we wszystko co im powiedza w TV i w szkole. Wyksztalceni ludzie natomiast zawsze posiadaja watpliwosci, szanowna pani autor. Zawsze. Tym sie rozni wkuwajaca na pamiec miernota od autentycznego intelektualisty, ale co pani moze o tym wiedziec…

  Odpowiedz
 • 2018.03.25 11:47 Pete

  Tekst lekki, momentami rozjezdzal sie jak nogi mojej bylej zony. Ogolnie +1. Prosimy o wiecej.

  Odpowiedz
 • 2018.03.25 19:45 Dook

  Lubie z3s, lubię poczytać też takie historie ale tym razem mnie zawiedliście. Użycie słowa kuglarstwo w takim kontekście?Znaczenie jest zupełnie inne, nawet w szerokim kontekście dotyczy tylko performaance czasem nawet sztuki. Ale nie czegoś takiego.

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Voodoo, Foutanga Babani Sissoko i dolary. Bardzo dużo dolarów

Komentarze